بازی کالاف دیوتی (Call of duty) یا ندای وظیفه به عنوان یکی از برترین بازی‌های ویدیویی در سراسر جهان شناخت شده است. شرکت سازنده این بازی کمپانی معروف و مطرح اکتیویژن است که در کشور آمریکا واقع است. این شرکت بازی کالاف دیوتی را در نسخه‌های موبایلی و کنسولی تهیه کرده و در اختیار مردم در سراسر جهان قرار داده است.

بازی کالاف دیوتی در نسخه‌های موبایلی و کنسولی منتشر شده است.
بازی کالاف دیوتی در نسخه‌های موبایلی و کنسولی منتشر شده است.

این شرکت اولین بازی خود را در سال ۱۹۸۰ عرضه کرد و تا امروز به صورت جدی فعالیت خود را دنبال می‌کند. در بین انواع بازی‌هایی که این کمپانی تولید کرده است، کالاف دیوتی بهترین محصول در بین آن‌ها بوده است. در حال حاضر بیشترین میزان سودآوری این شرکت نیز از این بازی محبوب است. با توجه به استقبال فراوانی که از بازی کالاف دیوتی شد، این کمپانی هر ساله آپدیت‌های جدیدی را برای آن عرضه  می‌کند که برای عموم قابل استفاده است.

نقش اکتیویژن به عنوان منتشر کننده در موفقیت پروژه ندای وظیفه

هر جایی که شما موفقیت یک بازی را می‌بیننید، باید در قدم اول نگاهی کلی به شرکت سازنده آن داشته باشید. نکته عجیب درباره بازی کالاف دیوتی این است که محبوبیت آن با گذر زمان نه تنها کمتر نشده،‌ بلکه هر روز هم بیشتر می‌شود. این اتفاق نشان می‌دهد که شرکت اکتیویژن از بهترین استراتژی‌ها برای موفقیت این پروژه کمک می‌گیرد و تمامی نیروهای متخصص بازی‌سازی را در کنار هم گرد آورده است. اولین نسخه این بازی مهیج از سال ۲۰۰۳ منتشر شد و در حال حاضر بر روی کنسول‌های مختلف و موبایل اجرایی می‌شود.

شرکت اکتیویژن میزان فروش پروژه ندای وظیفه را حدود ۴۰۰ میلیون نسخه اعلام کرد که این عدد نشان‌دهنده یک موفقیت طلایی برای این مجموعه است. مسلما مدیریت درست و حرفه‌ای شرکت اکتیویژن نقش بسیار مهمی در رشد و توسعه بیشتر این بازی داشته است. با توجه به موفقیت‌های بزرگ پروژه کالاف دیوتی، سران این شرکت تصمیم گرفتند که این الگو مناسب را در سایر بازی‌های خود نیز پیاده‌سازی کنند. خوشبختانه اجرای این اصول تاثیر بسیار مثبتی بر سری جدید بازی کالاف دیوتی گذاشته است و محبوبیت آن را چند برابر کرده است. اکتیویژن از الگوهای ساختاری خاصی برای توسعه پروژه کالاف دیوتی استفاده می‌کند که به همین علت همه گیمرها بی‌صبرانه منتظر نسخه‌های جدید این بازی مهیج هستند.

تاریخچه‌ی کالاف دیوتی

چیزی حدود پانزده سال از عمر بازی محبوب و جذاب کالاف دیوتی می‌گذرد و در این سال‌ها این بازی همیشه برای سوپرایز کردن گیمرها برنامه‌های مختلفی داشته است. اولین نسخه بازی کالاف دیوتی در سال ۲۰۰۳ منتشر شد و در آن زمان یک انقلاب بزرگ در بازی‌های ژانر First Person Shooter به شمار می‌آمد. این بازی به صورت ویژه برای پلتفرم ویندوز عرضه شد. بعد از موفقیت پروژه ندای وظیفه، شرکت اکتیویژن تصمیم گرفت تا نسخه بعدی آن را هم عرضه کند. کالاف دیوتی دو گرافیک بهتری نسبت به نسخه قدیمی داشت. در سال‌های اخیر ورود کالاف دیوتی به دنیای موبایل ارزش و اعتبار آن را چند برابر کرد. در دنیای امروزی بسیاری از افراد نمی‌توانند با کنسول‌ها بازی کنند و استفاده از موبایل برای آنان راحت‌تر است.

زمانی که نسخه موبایلی کالاف دیوتی منتشر شد، امکان بازی آنلان برای کاربران در سراسر جهان فراهم گردید. همین ویژگی خاص باعث شد تا نسخه موبایلی این بازی نیز ظرف مدت کوتاهی میلیون‌ها بار توسط گیمر ها نصب شود. از آن زمان تا به امروز حدود ۱۵ نسخه جدید از این بازی محبوب منتشر شده است. پروژه کالاف دیوتی در تمام این سال‌ها بهترین‌ها را برای طرفداران خود کنار گذاشته است و به همین علت هر روز به محبوبیت بیشتری در بین جامعه گیمرها دست پیدا می کند.

نسخه‌های مختلف کالاف دیوتی

همانطور که گفتیم، نسخه‌های زیادی از بازی ندای وظیفه در طول سالیان مختلف منتشر شده است. بازی ندای وظیفه توانست سطح استانداردهای لازم برای یک بازی باکیفیت را تغییر دهد و از این جهت در تمام نسخه‌های خود بهترین عملکرد ممکن را به نمایش گذاشت. در نسخه‌های مختلف این بازی می‌توان مواردی همچون گرافیک و داستان‌پردازی بهتر را مشاهده  کرد. نسخه چهارم بازی کالاف دیوتی با نام Call of Duty 4: Modern Warfare یکی از بهترین نسخه‌های این بازی است که نظر مثبت گیمرها و منتقدان را به خود جلب کرد. داستان جذاب این بازی هر کسی را با آن همراه می‌کرد و حس فوق‌العاد‌ه‌‌ای را برای گیمر حرفه‌ای به وجود می‌آورد.

نسخه بازی Call of Duty: Black Ops در سال ۲۰۱۰ عرضه شد که بعد از آن با استقبال زیادی مواجه شد. این نسخه در بخش تک نفره بسیار قوی است و برای علاقه‌مندان به بازی تک‌نفره پیشنهاد می‌شود. نسخه معروف دیگری از این بازی که باید آن را بشناسید، Call of Duty: Modern Warfare است. این نسخه فوق‌العاده در سال ۲۰۱۱ میلادی عرضه شد و در همان هفته‌های اول حدود بیش از ۸۰۰ میلیون دلار سود برای سازندگان آن ایجاد کرد. این بازی در بخش چند نفره نیز امکانات خاصی را اضافه کرد که همین موضع باعث افزایش هر چه بیشتر محبوبیت ‌آن شد.

داستان بازی ندای وظیفه در هر نسخه آن متفاوت است.
داستان بازی ندای وظیفه در هر نسخه آن متفاوت است.

داستان بازی در نسخه‌های مختلف

داستان بازی ندای وظیفه در هر نسخه آن متفاوت است و شما باید به عنوان سرباز آمریکایی ماموریت‌های زیادی را پشت سر بگذارید. در اولین نسخه این بازی مهیج شما به عنوان سربازان آمریکایی در جنگ جهانی دوم شرکت می‌کنید. نسخه دوم بازی کالاف دیوتی نیز به صورت ویژه بر روی جنگ جهان دوم تمرکز دارد. در این فصل سربازان متفقین در آفریقا و روسیه به نیروهای آلمانی درگیر می‌شوند. شما باید نیروهای آلمانی را به عنوان دشمن از بین ببرید. از نسخه چهارم به بعد داستان بازی از جنگ جهانی دوم خارج می‌شود و مکان‌ها و شرایط جدیدی برای مبارزه انتخاب خواهد شد.

در نسخه منتشر شده کالاف دیوتی در سال ۲۰۱۰ داستان بازی به دوران جنگ سرد برمی‌گردد. در واقع شما به عنوان یک افسر امریکایی باید اهداف این کشور در طول جنگ سرد را پیگیری کنید. در چن نسخه بعدی این بازی نیز وجود داستان جنگ سرد و شرایط مربوط به آن را به وضوح خواهیم دید. نسخه‌هایی از این بازی محبوب نیز در فضای تخیلی و مربوط به جهان آینده ساخته شد که البته با مقبولیت سایر نسخه‌ها برابری پیدا نکرد. به طول کلی هر چقدر که داستان بازی به واقعیت نزدیک‌تر باشد، گیمرها واکنش بهتری به انجام آن بازی نشان می‌دهند.

اولین نسخه بازی کال آو دیوتی موبایل

بعد از موفقیت‌های بی‌نظیر کالاف دیوتی در انواع کنسول‌های بازی، سازندگان آن به فکر افتادند تا این بازی مهیج را بر روی گوشی‌های موبایل نیز عرضه کنند. این شرکت در سال ۲۰۱۹ اولین نسخه موبایلی این بازی جذاب را ارائه کرد. از آن زمان تا به امروز بیش از صدمیلیون دانلود برای این بازی ثبت شده است که در نوع خود خیره‌کننده است. این بازی جذاب به صورت ویژه برای موبایل طراحی شده و بیشترین هماهنگی ممکن را با ساختار آن دارد. این بازی شامل بخش‌های مختلفی است ولی بازی‌های چند نفره آن از محبوبیت بالاتری برخوردار شده است.

زمانی که شما وارد بازی کالاف دیوتی نسخه موبایل می‌شوید، با تعداد زیادی از گیمر‌های ماهر روبرو خواهید شد. برای اینکه بتوانید به راحتی از تمامی مراحل عبور کنید، باید مهارت‌های ویژه خود را در این بازی افزایش دهید. برای اینکه بتوانید در این بازی جان سلام به در ببرید، بهتر است که به صورت گروهی بازی کنید. به طور کلی کسانی که این بازی را به صورت تیمی انجام می‌دهند احتمال موفقیت بالاترین خواهند داشت. نسخه موبایلی بازی کالاف دیوتی دارای گرافیک فوق‌العاده‌ای است که در هنگام بازی بهترین احساس را به شما منتقل خواهد کرد. معمولا هر چند ماه این بازی در موبایل به روز می‌شود و ایرادات رایج در بخش‌های مختلف آن حل خواهد شد.

چرا نسخه موبایل کالاف رایگان است؟

اگر شما هم از دوست‌داران بازی کالاف دیوتی هستید، می‌توانید آن را به صورت رایگان از گوگل پلی و اپل استور دریافت کنید. رایگان بودن نسخه اولیه این بازی سبب شده تا تعداد زیادی از افراد در سراسر جهان این بازی جذاب و حرفه‌ای را دنبال کنند. احتمالا این سوال برای شما به وجود بیاید که چرا بازی کالاف دیوتی موبایل رایگان است؟ زمانی که شما وارد این بازی در موبایل خود شوید، احتمالا جواب این سوال خود را پیدا خواهید کرد. به طور کلی شما برای به دست آوردن موقعیت بهتر و کامل‌تر در بازی باید از امکانات مختلفی استفاده کنید و خرید درون بازی از گوگل پلی برای بازی کال اف دیوتی را تجربه خواهید کرد.

به طور قطع هر چقدر که کیفیت اسلح‌های شما بالاتر باشد، بازی را بهتر پیش می‌برید و میزان آسیب به کمترین حد ممکن خواهد رسید. شما برای به دست آوردن این تجهیزات و امکانات نیاز به CP‌ خواهید داشت. زمانی که شما مراحل مختلف بازی را پشت سر می‌گذارید، مقدار خاصی از CP برای شما منظور می‌شود. شما می‌توانید با سی پی به دست آمده کارهای مختلفی برای تقویت خود انجام دهید. خوشبختانه امکان خرید CP برای همه کاربران فراهم شده است که گیمرها می‌توانند از آن به بهترین وجه ممکن استفاده کنند. در واقع بازی کالاف دیوتی خرید درون برنامه‌ای دارد و برای رسیدن به موقعیت‌های بهتر باید خرید درون‌برنامه‌ای را انجام دهید تا درصد موفقیت خود را بالا ببرید.

کالاف دیوتی نسخه اندروید دارای بیشترین دانلود در بین نسخه‌های مختلف این بازی است.
کالاف دیوتی نسخه اندروید دارای بیشترین دانلود در بین نسخه‌های مختلف این بازی است.

کالاف دیوتی روی اندروید

در حال حاضر بخش عمده‌ای از بازی کالاف دیوتی بر روی گوشی‌های مجهز به سیستم اندروید اجرا می‌شود. اگر نگاهی به آمار بازی های موبایلی بیندازیم، متوجه خواهیم شد که کالاف دیوتی نسخه اندروید دارای بیشترین دانلود در بین نسخه‌های مختلف این بازی است. البته برای اینکه بتوانید این بازی جذاب را بر روی گوشی خود نصب کنید،‌ حتما باید ویژگی‌های سخت‌افزاری موبایل را بررسی کنید. با توجه به گرافیک سنگین این بازی بهتر است که از موبایل‌های میان رده به بالا استفاده شود.

برای نصب موفقیت‌آمیز بازی کالاف دیوتی باید ویژگی‌هایی همچون رم، حافظه و سیستم عامل به خوبی بررسی شود. برای اجرای حداقلی این بازی شما نیاز به ۲ گیگابایت رم  خواهید داشت. همچنین نسخه اندروید نیز باید حداقل ۵ باشد تا بتوان با کمک آن این بازی محبوب را اجرا کرد. اکثر موبایل‌های اندرویدی امروزی از این موارد پشتیبانی می‌کنند که به همین علت می‌توانید ساعت‌ها به انجام این بازی فوق‌العاده بپردازید. خوشبختانه این بازی امکان هماهنگی با دستگاه‌های اندرویدی را دارد. در واقع بازی کال آو دیوتی با توجه به قدرت پردازنده و گرافیک  و همچنین رم شما اجرا می‌شود و به آن فشار زیادی وارد نخواهد کرد. معمولا هر چند وقت یکبار نسخه جدیدی از کالاف دیوتی منتشر می‌شود که این سازگاری کامل‌تری با اکثر گوشی‌های اندرویدی خواهد داشت.

کالاف دیوتی روی IOS

خوشبختانه بازی کالاف دیوتی برای سیستم عامل IOS‌ هم اجرایی شده و کسانی که آیفون دارند از آن بهره‌مند خواهند شد. از آنجا که مشخصات سخت‌افزاری گوشی‌های آیفون بالا است، کیفیت اجرای بازی در آن‌ها نیز بسیار خاص و منحصر به فرد است. اگر دوست دارید که بازی کالاف دیوتی را در بالاتری کیفیت ممکن انجام دهید، بهتر است که حتما از نسخه IOS‌ آن بهره بگیرید. فضای بازی در این سیستم عامل مشابه اندروید است ولی سحط کیفی ان در برخی از موارد بالاتر خواهد بود. برای نصب این بازی مهیج باید کاربران به اپل استور مراجعه کنند. از آنجا که اپل استور برای ایرانیان در دسترس نیست، باید از سایر سایت‌ها و منابع برای تهیه این بازی استفاده کنید.

در حال حاضر نصب این بازی برای سیستم عامل IOS ساده‌سازی شده است و شما بلافاصله بعد از بازی آن را نصب خواهید کرد. مسلما هر چقدر که مدل آیفون شما جدیدتر باشد، کیفیت بازی برای شما بهتر خواهد شد. در حال حاضر بازی‌ کالاف دیوتی هر ساله بر اساس پیشرفت سخت‌افزاری موبایل‌ها حرکت می‌کند. به طور قطع برای اجرای نسخه‌های جدید این بازی باید از گوشی‌های بهتری برخوردار باشید. اگر از عاشقان بازی ندای وظیفه هستید، به شما پیشنهاد می‌کنیم که آن را در گوشی آیفون امتحان کنید.

بررسی COD از نگاه فنی

بازی ندای وظیفه ویژگی‌های فنی زیادی دارد که برای هر کدام از نسخه‌های این بازی باید به صورت مستقل آن را بررسی کرد. یکی از خصوصیات فنی جذاب این بازی‌ها ژانر آن‌ها است. شما در طول بازی به عنوان اول شخص مشغول بازی هستید و با دشمن درگیر خواهید شد. سازندگان این بازی انجام تک نفره و گروهی بازی را ممکن کرده‌اند که همین امر اهمیت آن را چند برابر کرده است. معمولا برای اینکه شما بتوانید اختیار بیشتری داشته باشید انواع اسلحه‌ها در بازی قرار گرفته است. با توجه به ویژگی‌های منحصر به فرد این بازی، می‌توان متوجه شد که تیم برنامه نویسی کالاف دیوتی تمامی جزییات مربوط به بازی را بررسی کرده‌اند.

معمولا با آمدن نسخه‌های جدید این بازی رزولوشن تصویر نیز به طرز موثری بهبود پیدا می‌کند. همچنین کاربری‌های گرافیکی نیز دچار بهبودهای متعددی در نسخه‌های جدید شده‌اند. البته همه بازی‌ها دارای باگ‌های نرم‌افزاری خاصی هستند که یک امر طبیعی به حساب می‌آید. به طور کلی نرخ فریم بازی در اکثر نسخه‌ها ۶۰ فریم بر ثانیه است. این نرخ فریم باعث می‌شود تا بازی در بیشترین کیفیت ممکن اجرا شود و شخص بیشترین لذت ممکن از انجام بازی را ببرد.

برای به دست آوردن تجهیزات و امکانات بازی نیاز به CP‌ خواهید داشت.
برای به دست آوردن تجهیزات و امکانات بازی نیاز به CP‌ خواهید داشت.

تکنولوژی‌های پشت پرده در ندای وظیفه

به طور قطع هر چقدر که زمان به جلو حرکت می‌کند، تکنولوژی‌های بیشتری در ساخت بازی به وجود می‌آیند که باعث بهبود عملکرد بازی خواهند شد. یکی از مهم‌ترین تکنولوژی‌های به کار رفته در نسخه‌های جدید، استفاده از کیفیت تصویر فول اچ دی است. در گذشته به دلیل نبود تکنولوژی لازم بسیاری از طرح‌های گرافیکی قابلیت اجرا نداشتند. در حال حاضر کیفیت تصاویر به طرز خارق‌العاده‌ای افزایش پیدا کرده است و در هنگام بازی به خوبی این موضوع را حس خواهید کرد. نکته مهم درباره بازی کال آو دیوتی منحصر به فرد بودن آن است. برنامه‌نویسان این بازی قسمت‌های مختلف آن را به صورت جداگانه آماده می‌کنند. معمولا شرکت اکتیویژن از کارکنان خود می‌خواهد که کیفیت صدا و تصاویر را تا جایی که امکان دارد ارتقا دهند.

در حال حاضر هر روزه کیفیت تصویر و صدا بهتر می‌شود و تکنولوژی‌های جدیدتری در این زمینه بروز می‌کند. شرکت اکتیویژن در هر بروزرسانی خود، جدیدترین تکنولوژی‌ها را با به بازی اضافه می‌کند تا رضایت کاربران خود را به دست آورد. اگر به دنبال یک بازی پیشرفته و به روز در دنیای امروزی هستید، بدون شک کالاف دیوتی برای شما گزینه مناسبی خواهد بود.

گرافیک و بررسی تمام جزئیات آن در کالاف دیوتی

یکی از مهم‌ترین بخش‌ها برای اجرای درست و باکیفیت بازی گرافیک آن است. به صورت کلی گرافیک بازی تعیین کننده کیفیت نهایی تصاویر خواهد بود. هر چقدر که گرافیک بازی کالاف دیوتی بیشتر باشد، میزان رزولیشن آن نیز بالاتر خواهد رفت. با ارتقای گرافیک بازی شما احساس واقعی بودن می‌کنید و بسیاری از جزئیات در داخل بازی قابل مشاهده است. گرافیک بازی کال آو دیوتی در سه سطح low و medium و high‌ قرار می‌گیرد که شما به صورت دلخواه آن را تنظیم خواهید کرد. فراموش نکنید که اگر سیستم سخت‌افزاری شما ضعیف است، حتما باید حالت گرافیکی بازی را در حالت low یعنی رزولوشن پایین قرار دهید.

در صورتی که تنظیم گرافیکی بازی با سخت‌افزای شما همخوانی نداشته باشد، در طول بازی قطعی زیادی پیش می‌آید و امکان ادامه دادن بازی ممکن نخواهد بود. در صورتی که کارت گرافیک شما بین ۱ تا ۲ گیگابایت ظرفیت دارد، می‌توانید این بازی را در حالت medium و high بازی کنید. خوشبختانه با مرور زمان تصاویر بیشتر به واقعیت نزدیکی می‌شوند و رزولیشن تصاویر به طور پیوسته در حال افزایش است. فراموش نکنید که گرافیک مورد نیاز برای اجرای این بازی با توجه به نوع کنسول تعیین می‌شود. به طور قطع حداقل گرافیک لازم در موبایل و کنسول‌ها با هم تفاوت دارد که می‌توانید این موضوع را تشخیص دهید.

کالاف دیوتی و آمار و ارقام

بازی ندای وظیفه یا کالاف دیوتی از روز اول انتشار با به امروز عملکرد خیره‌کننده‌ای از خود به جای گذاشته است. میزان فروش بازی کالاف دیوتی در کنسول‌های مختلف تا سال ۲۰۲۱ حدود چهارصد میلیون دلار برآرود شده است. این آمار نشان می‌دهد که بازی ندای وظیفه به پادشاه مطلق صنعت گیمینگ تبدیل شده است. اگر بخواهیم میزان کل فروش نسخ‌های این بازی را بدانیم، به عدد باورنکردنی ۱۵ میلیارد دلار می‌رسیم. این که یک بازی بتواند به چنین رکوردهایی برسد، کاری است که فقط سازندگان ندای وظیفه قادر به انجام آن هستند. در چند سال اخیر آمار‌های مربوط به کالاف دیوتی نسخه موبایل حیرت آور بوده است.

طی تحقیقی که به تازگی انجام شد، حدود ۵۰۰ میلیون دانلود در سراسر جهان برای این بازی ثبت شده است. در این تعداد حدود ۱۰۰ میلیون نفر به صورت فعال در این بازی حضور دارند و بخشی از زمان روزانه خود را به انواع بازی‌ها اختصاص می‌دهند. در واقع حدود ۱۰ درصد از مردم جهان برای یکبار هم که شده این بازی مهیج را امتحان کرده‌اند. در حال حاضر بازی ندای وظیفه در ۲۰۰ کشور دنیا طرفداران خاص خود را دارد و به صورت پیوسته رشد می‌کند. با نگاهی به آمارها می‌توانیم بفهمیم که میزان خرید درون‌برنامه‌ای این بازی در سال ۲۰۲۱ به چهل درصد رشد همراه بوده است.

موفق‌ترین نسخه کالاف دیوتی

در بین نسخه‌های مختلفی که از بازی کالاف دیوتی وجود دارد، بعضی از آن‌ها دارای محبوبیت خاصی هستند که باید آن‌ها را شناخت. موفق‌ترین نسخه کالاف دیوتی در کنسول‌ها بازی Call of Duty: Black Ops است که میزان فروش آن به ۳۱ میلیون نسخه رسید. میزان خشونت به کار رفته در این بازی به شدت محبوب شد و همین علت طرفداران زیادی را به سمت جذب کرد. البته تم کلی این بازی حالت قدیمی دارد ولی امکانات خاص به‌ آن برتری زیادی بخشیده است. در این نسخه روایت‌های مربوط به دوران جنگ سرد و شرایط خاص آن زمان را خواهید دید.

شما در طول این بازی در قسمت‌های مختلفی از خاک شوروی قرار می‌گیرید و برای انجام عملیات‌های مختلف آماده خواهید شد. نکته مهم این است که صدای بعضی از کاراکترهای مهم این بازی توسط بازیگران معروف هالیوودی انجام شده است. بازیگرانی مثل گری اولدمن در این بازی صداگذاری کرده‌اند و همین موضوعات نیز در محبوبیت بالای این بازی تاثیرگذار بوده است. به طور قطع بازی Call of Duty: Black Ops جزو یکی از پرفروش‌ترین بازی‌های تاریخ است که رسیدن به رکورد آن کار دشواری به نظر می‌رسد.

کالاف دیوتی دارای سابقه زیادی در کنسول‌ها بود ولی خیلی دیر و در سال ۲۰۱۹ وارد عرصه موبایل شد.
کالاف دیوتی دارای سابقه زیادی در کنسول‌ها بود ولی خیلی دیر و در سال ۲۰۱۹ وارد عرصه موبایل شد.

نظر منتقدین درباره بازی COD

تمامی بازی‌هایی که تا به امروز عرضه شده‌اند طرفداران و منتقدان خاص خود را داشته‌اند. بازی ندای وظیفه نیز از این موضوع مستثنی نیست و انتقادات فراوانی به آن وارد شده است. یکی از نقدهای مهم درباره این بازی، تاخیر در ورود به دنیال موبایل است. مجموعه کالاف دیوتی دارای سابقه زیادی در کنسول‌ها بود ولی خیلی دیر و در سال ۲۰۱۹ وارد عرصه موبایل شد. مسلما اگر این اتفاق زودتر می‌افتاد، یک موفقیت بزرگ و رویایی برای نسخه موبایل این بازی به وجود می‌آمد. در این مطلب به صورت کامل و جامع با بازی ندای وظیفی آشنا شدیم. امیدواریم که شما نیز از نصب و انجام این بازی لذت کافی را ببرید.