هر زمان که یک بازی موفق باشد، تعداد کپی‌های آن نیز زیاد خواهد شد. بازی جی تی ای از جمله بازی‌های جهان باز است که در محیط‌های شهری با فعالیت‌های جنایتکارانه ترسناک، ترکیبی از رانندگی به سبک آرکید، اسلحه‌های مختلف و آزادی جست و جو در شهر اتفاق می‌افتد. بازی‌های زیادی در سال‌های اخیر تلاش کرده‌اند تا با استفاده از این فرمول بازی جی تی ای را کپی کنند. در این میان چند بازی به طرز فجیعی شکست‌خورده‌اند. در این مطلب قصد داریم تا به بدترین کلون‌های جی تی ای بپردازیم.

کدام بازی‌ها نتوانستند به خوبی از روی دست جی تی ای کپی کنند

بازی‌های مختلفی در طی سال‌های گذشته به عنوان بدترین کلون‌های جی تی ای معرفی شدند. هرکدام از این بازی‌ها دارای مشکلاتی بودند که تمام این مشکلات دست به دست هم دادند تا این بازی‌ها نتوانند به عنوان کلونی مناسب معرفی شوند. از جمله برخی از این بازی‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • Ride to Hell
  • APB
  • The True Crime
  • The Godfather 2
  • Driver 3
  • Gangsta Auto Thief
  • The Crime Life
Ride to Hell: Retribution
Ride to Hell: Retribution

بازی راید تو هل؛ از بدترین کلون‌های جی تی ای

بازی Ride to Hell: Retribution یک شبیه ساز جنایی جهان باز نیست. البته که در ابتدا قراربود اینگونه ساخته شود و شاید بتوان همین موضوع را دلیل شکست آن دانست. این بازی در سال 2008 توسط دیپ سیلور معرفی شد.

عنوان Ride to Hell از جهاتی شبیه به Grand Theft Auto اما در دهه 1960 بود. به‌عنوان عضوی از یک باند موتورسیکلت‌های Hells Angels، شما باید با موتور خود در غرب آمریکا بچرخید، عکس بگیرید و فعالیت‌های غیرقانونی کنید تا پول دربیاورید و به عنوان یک فرد برتر در بازی شناخته شوید.

پنج سال بعد و در سال 2013، عنوان Ride to Hell: Retribution معرفی شد. در این نسخه از بازی انواع جاه‌طلبی‌ها به‌کار گرفته شدند و این موضوع باعث شد تا در همان سال‌های ابتدایی این بازی شکست بخورد. در واقع در این بازی تلاش شده بود که رنگ‌ها و طرح‌ها با زرق و برق زیاد نشان داده شوند و همچنین گیم‌پلی نیز بیش از حد واقع‌گرایانه و تقریبا غیرواقعی شده بود.

متن دیالوگ‌هایی که در بازی نمایش داده می‌شدند، همه دارای غلط‌های املایی بودند. همچنین در انفجار وسایل نقلیه نیز شاهد این باگ هستیم که تمام خودروها یک‌جا منفجر می‌شوند. تمام این موارد به دلایلی برای قراردادن بازی راید تو هل در لیست بدترین کلون‌های جی تی ای وی تبدیل شدند.

بازی APB؛ عنوانی در صدر لیست بدترین کلون‌های جی تی ای وی

بازی Grand Theft Auto Online یک بخش پرطرفدار از بازی GTA V است که تقریبا همه با آن آشنا هستند. پس از اینکه این بخش درآمد زیادی را برای شرکت سازنده یعنی راکستار ایجاد کرد، شرکت‌های دیگر نیز سعی کردند تا عناوینی شبیه به نسخه آنلاین جی تی ای وی را بسازند.

بازی APB: All Points Bulletin شاید در اولین نگاه خوب به نظر برسد. بازیکنان در کلان شهر خیالی سن پارو پرسه می‌زنند و دو دسته پلیس و جنایتکار در کنار هم زندگی می‌کنند. شما به عنوان یک جنایتکار، در جهان این بازی باید در ماموریت‌های مختلفی شرکت کنید و از طریق آن‌ها کسب درآمد کنید.

نکته‌ای که درباره بازی APB وجود دارد، این است که در این بازی، داستان خط سیر کاملی ندارد و به صورت ناتمام بازی به اتمام می‌رسد. همچنین یکی از ویژگی‌های اصلی APB امکان تجربه آنلاین این بازی بود که تنها پس از چند ماه از عرضه این بازی، سرورهای آن خاموش شدند. در ادامه نیز کمپانی K2 این بازی را خریداری و آن را به صورت رایگان عرضه کرد. البته که در سال 2019 بازی ای پی بی توسط یک شرکت دیگر خریداری شد و طبق اطلاعاتی که گزارش شده‌اند، اکنون می‌توانید این بازی را دوباره به صورت آنلاین تجربه کنید.

بازی APB به عنوان یکی از بدترین کلون‌های جی تی ای همچنان برای دانلود وجود دارد و شما می‌توانید این بازی را دانلود و نصب کنید. البته که این بازی از همان ابتدا مورد توجه قرار نگرفته بود و در آینده نیز نخواهد گرفت. به‌خاطر همین پیشنهاد می‌کنیم وقت خود را برای آن تلف نکنید.

GTA
GTA

بازی GTA؛ یک بازی با کپی‌های فراوان

بازی‌های مختلفی برای تقلید از بازی جی تی ای معرفی شدند. برخی از این بازی‌ها مانند Sleeping Dogs توانستند در زمان عرضه طرفداران خاص خود را پیدا کنند. در این میان، برخی بازی‌ها مانند The True Crime نتوانستند آن‌طور که باید نظرها را به خود جلب کنند. بهتر است بازی‌هایی که در لیست بدترین کلون‌های جی تی ای قرار دارند را بشناسید که شاید آن‌‌ها را دانلود نکنید! پرداخت درون بازی و برنامه ای بازی جی تی ای با شارک کارت انجام می شود.