مقایسه وار‌زون موبایل و وارزون کامپیو‌تر؛ بررسی این دو بازی جذاب

اخیرا خبر انتشار بازی کالاف دیوتی وارزون موبایل همه گیمرهای علاقه‌مند به این بازی را به وجد آورده است. چرا که در سال 2020 کالاف دیوتی وارزون برای کامپیوتر و کنسول‌های بازی منتشر شده و محبوبیت زیادی پیدا کرده بود. گفته می‌شود که تا چند روز دیگر نسخه موبایل این بازی نیز قرار است منتشر شود.

وجود مپ وردانسک در بازی وارزون موبایلی و کامپیوتر
وجود مپ وردانسک در بازی وارزون موبایلی و کامپیوتر

چیزی که ذهن گیمرها را درگیر کرده تفاوت‌ها و شباهت‌های این دو بازی است و اینکه کدام‌یک جذاب‌تر هستند. با ما همراه باشید تا در این مطلب به معرفی و مقایسه وارزون موبایل و وارزون کامپیوتر بپردازید.

معرفی بازی کالاف دیو‌تی وار‌زون موبا‌یل

همان‌طور که می‌دانید کالاف دیوتی موبایل در سال 2019 منتشر شد و از آن موقع تا به امروز، فصل‌ها و ورژن‌های جدیدی از این بازی در حال انتشار است. آخرین فصل منتشر شده در سال 2022 فصل هشت این بازی بود که حدود یک هفته قبل منتشر شد. اکنون خبرها حاکی از آن است که ورژن موبایل کالاف دیوتی وارزون قرار است منتشر شود. قبل از شروع ساخت این بازی کمپانی اکتیویژین یک آگهی استخدام تهیه‌کننده برای ساخت نسخه‌ای جدید از کالاف دیوتی موبایل منتشر کرد. این نسخه جدید با عنوان WZM منتشر شد که در واقع مخفف Warzone Mobile است.

باید اشاره کرد که در ساخت این بازی چند استودیوی بازی‌سازی از زیرمجموعه‌های کمپانی اکتیویژن همکاری کرده‌اند. اکتیویژن با هدف هماهنگ‌سازی ویژگی‌ها و قابلیت‌های نسخه کامپیوتر کالاف دیوتی وارزون برای نسخه موبایل یک تهیه‌کننده استخدام کرد. همچنین این تهیه‌کننده وظیفه داشت که گیم‌پلی بازی کالاف دیوتی وارزون کامپیوتر را برای موبایل بهبود بخشد و ویژگی‌های جدیدی به آن اضافه کند. بنابراین با مقایسه وارزون موبایل و وارزون کامپیوتر می‌توان شباهت‌ها و تفاوت‌های آن را شناسایی کرد.

بازی کالاف دیوتی وارزون کامپیو‌تر

ساخت سری بازی‌های بسیار محبوب کالاف دیوتی از سال 2003 برای کامپیوتر آغاز شد. تا به امروز 15 نسخه مختلف از بازی کالاف دیوتی منتشر شده است. هر یک از این نسخه‌های ویژگی‌ها و خط داستانی خود را دارد. با همکاری کمپانی‌های اینفینیتی وارد و Raven Software بازی کالاف دیوتی وارزون در سال 2020 برای کنسول‌های بازی ایکس‌باکس، پلی‌استیشن و پلتفرم ویندوز منتشر شد. این بازی به سرعت در میان گیمرها محبوبیت زیادی پیدا کرد؛ چرا که این بازی در سبک شوتر و بتل رویال ساخته شده و بسیار هیجان‌انگیز بود. در بازی کالاف دیوتی وارزون 150 نفر به صورت تیم‌های سه‌نفره با یکدیگر رقابت کرده و باید تلاش کنند تا کشته نشوند.

طبق نمرات متاکریتیک و دیگر سایت‌های مربوط به حوزه گیمینگ، بازی کالاف دیوتی وارزون بهترین بازی بتل رویال دنیای بازی‌های ویدیویی شناخته می‌شود. اکنون که نسخه موبایل این بازی قرار است منتشر شود، همه گیمرها و هواداران سری بازی‌های کالاف دیوتی به شدت هیجان‌زده هستند. قطعا تغییراتی در این بازی نسبت به نسخه کامپیوتر وجود خواهد داشت. بنابراین گیمرها به مقایسه وارزون موبایل و وارزون کامپیوتر خواهند پرداخت تا تغییرات اعمال شده را شناسایی کنند.

تفاوت‌های گرافیکی وار‌زون موبایل و وارزون کامپیوتر

ابتدا باید بدانید که اولین شایعات درباره ساخت کالاف دیوتی وارزون موبایل از سال گذشته پخش شد. بالاخره قرار است که تا چند روز آینده این بازی منتشر شود. بسیاری از گیمرها به دنبال مقایسه وارزون موبایل و وارزون کامپیوتر هستند تا با تغییرات گیم‌پلی و ویژگی‌های وارزون کامپیوتر در نسخه موبایل آشنا شوند. اولین سوالی که برای بسیاری از گیمرها پیش می‌آید این است که گیمرهای وارزون موبایل می‌توانند با گیمرهای نسخه کامپیوتر، این بازی را انجام دهند؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که بله به نظر می‌رسد که این قابلیت وجود دارد.

در مقایسه وارزون موبایل و وارزون کامپیوتر یک تفاوت مهم که مشخص است، سطح گرافیک این دو بازی خواهد بود. یعنی به نظر می‌رسد که وارزون موبایل سطح گرافیک بسیار کمتری در مقایسه با وارزون کامپیوتر دارد. به عبارتی دیگر، گرافیک بازی کالاف دیوتی وارزون موبایل قطعا تفاوت زیادی با گرافیک بازی‌ها در کنسول‌های نسل هشتمی و نهمی خواهد داشت.

وارزون موبایل سطح گرافیک کمتری در مقایسه با وارزون کامپیوتر دارد.
وارزون موبایل سطح گرافیک کمتری در مقایسه با وارزون کامپیوتر دارد.

دلیل بدیهی بودن گرافیک پایین‌تر وارزون موبایل این است که پردازنده گرافیکی چیپ‌های گوشی‌های iOS و اندرویدی در حد و اندازه کارت گرافیک Ti 1050 توان ندارد. بنابراین نمی‌تواند نرخ 60 فریم ثابت و جزئیات گرافیکی را ارائه دهد. به این ترتیب می‌توان گفت گرافیک بازی وارزون موبایل قطعا نسبت به وارزون کامپیوتر ضعیف‌تر بوده و نسبت به کالاف دیوتی موبایل قوی‌تر خواهد بود.

مقایسه گیم‌پلی وارز‌ون موبایل و وارز‌ون کامپیوتر

در بازی کالاف دیوتی وارزون موبایل 120 بازیکن به صورت گروهی می‌توانند بازی کنند که این شباهت زیادی به 150 بازیکن در وارزون کامپیوتر دارد. باید بدانید که وارزون موبایل را می‌توان به صورت تک‌نفره و گروه‌های دونفره، سه‌نفره و چهارنفره بازی کرد. یکی از تفاوت‌هایی که در مقایسه وارزون موبایل و وارزون کامپیوتر به نظر می‌رسد این است که یک مپ کاملا جدید در وارزون موبایل وجود دارد. به احتمال زیاد وارزون موبایل یک بتل رویال مستقل از کالاف دیوتی موبایل خواهد داشت.

با توجه به تصاویری که در این بازی دیدیم، به نظر می‌رسد مپ وردانسک (Verdansk) وارزون کامپیوتر در واقع مپ بتل رویال وارزون موبایل خواهد بود. مپ وردانسک در بازی‌های کالاف دیوتی Modern Warfare، Black Ops و Warzone وجود داشت. این مپ در میان گیمرها و هواداران سری بازی‌های کالاف دیوتی طرفداران بسیار زیادی پیدا کرد. به نظر می‌رسد که کالاف دیوتی وارزون موبایل برای هر دو سیستم‌عامل اندروید و iOS منتشر خواهد شد. به طور کلی می‌توان گفت که سازندگان وارزون موبایل در تلاش برای گسترش دنیای کالاف دیوتی وارزون هستند.

بازی وارزون کامپیوتر تعداد 150 بازیکن دارد.
بازی وارزون کامپیوتر تعداد 150 بازیکن دارد.

مقایسه وارزون موبایل و وارزون کامپیوتر؛ آمیزه‌ای از شباهت‌ها و تفاوت‌ها

به طور کلی در مقایسه وارزون موبایل و وارزون کامپیوتر می‌توان به این نتیجه رسید که اصلی‌ترین تفاوت این دو بازی سطح گرافیکی آن‌ها است. از جمله شباهت‌های وارزون موبایل و وارزون کامپیوتر می‌توان به وجود مپ وردانسک در حالت بتل رویال و لابی‌هایی با 120 بازیکن اشاره کرد. در بازی وارزون کامپیوتر این تعداد 150 بازیکن بود. همچنین مپ وردانسک یکی از محبوب‌ترین مپ‌ها در سری بازی‌های کالاف دیوتی به شمار می‌رود. بنابراین انتشار این بازی برای گیمرها به شدت هیجان‌انگیز خواهد بود.