کالاف دیوتی کلدوار؛ ندای وظیفه این بار با چاشنی جنگ سرد

فرنچایز قدیمی و به شدت محبوب کالاف دیوتی، در دوران پر و فراز نشیبش از انتشار نسخه آغازین خود در سال 2003 تا به حال، ما را به دل نبردهایی هیجان‌انگیز و فراموش نشدنی در برهه‌های مختلف وقایع تاریخی برده است. این بار اما کالاف دیوتی کلدوار ما را به دوران جنگ سرد می‌برد؛ دورانی که در آن ترس از جنگی خانمان‌سوز میان ابرقدرت‌ها، جهان را در هاله‌ای از وحشت قرار داده بود.

 

 

هر کدام از طرفین این جنگ (در این بازی) در تلاش هستند تا با انجام ماموریت‌های مخفی و استفاده از روش‌های استراتژیک آن زمان به دشمن خودشان ضربات مهلکی وارد کنند. داستان بازی از جایی آغاز می‌شود که تیمی ویژه از نیروهای زبده آمریکایی به دستور مستقیم رونالد ریگان به دنبال جاسوسی اهل شوروی می‌گردند که بیشتر به سایه شبیه است تا یک انسان. در این مطلب قصد داریم تا این نسخه جذاب از بازی کالاف دیوتی را مورد بررسی قرار دهیم.

در بین سه گانه Black Ops، کلدوار جذاب‌ترین عناصر داستانی را دارد

کالاف دیوتی کلدوار دارای سه بخش داستانی، چند نفره و همچنین زامبی است و در این بین قسمت داستانی بازی بدون شک بهترین و جذاب‌ترین آن‌ها به شمار می‌آید. به جرات می‌توان گفت کالاف دیوتی کلدوار هنوز هم وفاداری خودش را به کلیت ژانر اکشن در سینما حفظ کرده است. از طرفی صحنه‌هایی را خواهید داشت که سوار بر هلیکوپتر به گروهک ویت‌کونگ‌ها تیراندازی می‌کنید. و یا با استفاده از ماشین‌های مخصوص سعی در متوقف کردن هواپیمای دشمن دارید.

گرافیک بازی کالاف دیوتی کلدوار

کالاف دیوتی کلدوار از نظر گرافیکی به ویژه در حالت داستانی آن شدیدا زیبا و چشم‌نواز است. به همین جهت منتقدان گیم بر این باورند که این بازی لیاقت انتشار در مقطعی که در حال تغییر نسل هستیم را دارد. بازی به بهترین شکل ممکن اتمسفر دهه هشتاد میلادی را با ترکیب رنگ‌هایی که مناسب فضای کلی سیاسی و تاریک آن دوران بود به تصویر کشیده است. تفاوتی نمی‌کند که صحنه پیش روی شما یک محیط جنگلی در ویتنام باشد یا یک کمپ برفی در شوروی؛ تمامی محیط‌ها به دقت و با رعایت ریزه‌کاری‌های گرافیکی طراحی شده‌اند. همه این‌ها در کنار هم نقاط قوت گرافیک بازی را تشکیل می‌دهند.

کالاف دیوتی کلدوار از نظر گرافیک
کالاف دیوتی کلدوار از نظر گرافیک

بررسی موسیقی متن در کالاف دیوتی کلدوار

صداگذاری اسلحه‌ها در کالاف دیوتی کلداور به نحو احسن انجام شده است. سازندگان این فرنچایز محبوب همواره زمان بسیار زیادی را صرف صدای واقع‌گرایانه اسلحه‌ها می‌کنند. پروسه ضبط هم به این شکل است که معمولا به هر اسلحه چند میکروفون وصل می‌کنند و صدای آن‌ها را در شرایط مختلف ضبط می‌کنند. به همین علت است که گان پلی بازی کالاف دیوتیی کلدوار در نوع خودش بی‌رقیب است. از طرفی صداپیشگان نیز به بهترین شکل ممکن در این ماجرا تاثیرگذار هستند.

سیستم سه بعدی کلد وار چگونه به زنده ماندن کاراکتر در طول بازی کمک می‌کند

از طرفی کمپانی اکتیویژن یک سیستم صدای سه‌ بعدی را هم به این نسخه اضافه کرده که بهتر است بگوییم توانسته بازی را به لحاظ گرافیکی بهبود ببخشد. در ابتدا صداهای بازی از کیفیت آنچنان مناسبی برخوردار نبودند، اما با این قابلیت جدید گیمرها می‌توانند به بهترین شکل از اتفاقات اطرافشان با خبر شوند. همین موضوع به کاراکتر کمک می‌کند تا مدت زمان زیادی در بازی زنده بماند.

قابلیت جالبی به نام threat priority system در بازی کالاف کلد وار

یک قابلیت جالب بازی کالاف دیوتی کلدوار استفاده از threat priority system است. این موضوع به این معنا است که تعدادی صداهای محیطی، در زمان بروز خطر ورای صدهای دیگر شنیده می‌شود تا گیمر بتواند از وجود دشمنان اطرافش آگاه شود.

Black Ops Cold War
Black Ops Cold War

کالاف دیوتی کلدوار؛ اثری خوش‌ساخت با پتانسیل‌های بالا

داستان سری بازی‌های کالاف دیوتی و کالاف دیوتی موبایل همواره حول محور موضوعات و وقایع سیاسی می‌چرخد و بیشتر اوقات نیز موفق می‌شود تا مخاطب را کاملا درگیر خود کند که البته با خرید سی پی کالاف دیوتی می توانید به عمق داستان وارد شوید. در کالاف دیوتی کلدوار شاهد طراحی فضای جنگ‌ها در محیط‌هایی شهری و جنگ به صورت چریکی هستیم. اگر به دنبال یک شوتر نسل نهمی هستید که هم از جدیدترین ویژگی‌های کنسول‌های جدید پشتیبانی کند و هم یک بخش داستانی جذاب داشته باشد، کالاف دیوتی کلدوار برای شما بهترین گزینه است. با تدابیری که استودیوی سازنده این بازی اندیشیده است می‌توان به بهبود هر چه بیشتر بخش مولتی‌پلیر امیداور بود. اگر مایل هستید در خصوص تمام نسخه های کالاف دیوتی اطلاعات کسب کنید به مقاله”هر آنچه باید در مورد کالاف دیوتی بدانید” مراجعه فرمایید.