با گذشت چند هفته از این که کمپانی سونی اعلام کرد که مشکل کمبود کنسول‌های پلی استیشن 5 در کشور ژاپن را حل خواهد کرد، میزان فروش این کنسول نسل نهم در بازار این کشور، با افزایش چشمگیری روبرو شده است.

پس از رونمایی از پلی ‌استیشن ۵، عرضه این کنسول همانند ایکس‌باکس‌های سری ایکس و اس، از مارس ۲۰۲۱ به‌دلیل کمبود تراشه نیم‌رسانای مخصوص این دستگاه در سطح جهان، با محدودیت تولید و عرضه روبرو شد. از این رو، خرده‌فروشان، این کمبود کالا را فرصتی برای سوء استفاده و فروش پلی‌استیشن ۵ به قیمت هزار دلار دیدند. در ماه مه ۲۰۲۱ کمپانی سونی تصمیم گرفت تا با فروش مستقیم این کنسول در اروپا دست سوداگران و خرده‌فروشان این محصول را از بازار سیاه کوتاه کند.

در ماه نوامبر ۲۰۲۱پلی‌استیشن ۵ به پرفروش‌ترین کنسول بازی تبدیل شد.
در ماه نوامبر ۲۰۲۱پلی‌استیشن ۵ به پرفروش‌ترین کنسول بازی تبدیل شد.

رشد چشمگیر فروش پلی استیشن 5 با عرضه 70 هزار دستگاه توسط سونی

پس از عرضه این کنسول در ژاپن، در هفته نخست ۱۰۳۹۰۱ نسخه استاندارد و ۱۴۱۸۱ نسخه دیجیتال در این کشور فروخته شد و رکورد پرفروش‌ترین کنسول بازی در آن هفته را به خود اختصاص داد. در انگلیس نیز در ماه نوامبر ۲۰۲۱پلی‌استیشن ۵ به پرفروش‌ترین کنسول بازی تبدیل شد. در کشور اسپانیا نیز در هفته نخست ۴۳۰۰۰ نسخه از کنوسل پلی‌استیشن ۵ به فروش رسید. طبق آمارهای رسمی کمپانی سونی، کل نسخه‌های عرضه شده پلی‌استیشن ۵ در سراسر جهان تا پایان مارس ۲۰۲۱ به ۷٫۸ میلیون نسخه رسیده ‌است.

منابع خبری خبرگزاری فامیتسوی ژاپن حاکی از آن است که فروش کنسول‌های پلی استیشن 5 در این کشور نسبت به ماه‌های گذشته رشد چشمگیری را در کارنامه خود ثبت کرده است. کمپانی سونی در هفته‌های پایانی سال ۲۰۲۲ و در بازه زمانی دوازدهم تا هجدهم دسامبر، حدود ۷۰ هزار دستگاه پلی استیشن 5 را روانه بازار ژاپن کرده است. اما آمار جالب توجه، میزان فروش بالای کنسول نینتندو سوئیچ با مجموع فروش ۱۷۰ هزار نسخه از هر سه مدل عرضه شده این کنسول است که همچنان در صدر جدول فروش کنسول‌های بازی این کشور آسیایی قرار دارد.

مشکلات ارسال پلی استیشن 5 و پاندمی کرونا؛ دلایل کمبود این کنسول

مشکل توزیع کنسول PS5 از ابتدا مشکلی جهانی بوده است. این مشکل با وجود پاندمی کرونا و دشواری‌های ارسال این کنسول به ژاپن تشدید شد. با این حال، جیم رایان، مدیرعامل بخش تعاملی بازی‌های کمپانی سونی، در مراسم اخیر جوایز PlayStation Partner در ژاپن گفت مشکل عرضه این کنسول بازی در بازار ژاپن که ناشی از مشکلات واردات و ارسال این محصول به این کشور بود، کاملا برطرف شده است. با برطرف شدن این مشکل شما می توانید با خیال راحت تری نسبت به خرید گیفت کارت پلی استیشن اقدام کنید و هم اکنون بازی های مورد نظر خود را خریداری کنید.

جیم رایان اظهار داشت: “ما به اطلاع همه می‌رسانیم که مشکل عرضه طولانی‌مدت پلی‌استیشن 5 را حل کرده‌ایم و می‌توانیم این کنسول را از فصل خرید پایانی امسال تا سال 2023 به مشتریان زیادی در ژاپن و کل قاره آسیا تحویل دهیم.”