صنعت بازی‌های ویدیویی در حال حاضر یکی از بخش‌ها با بیشترین رشد در تجارت سرگرمی است. بازار بازی تحت تسلط کنسول‌ها و برندهای معروف جهانی از شرکت‌های سازنده بازی معتبر مانند سونی پلی‌استیشن، نینتندو، ایکس‌باکس و دیگر غول‌های سازنده کنسول‌های بازی است. در دهه گذشته بیش از یک میلیارد کنسول بازی ویدئویی در سراسر جهان فروخته شده است.

بازگشت ارزش صنعت گیم به حد استاندارد پس از دوران کرونا

مدیران بازاریابی به بازی‌های ویدیویی در صنایع مختلف روی آورده‌اند تا کالاها را از طریق فیلم‌ها و تبلیغات درون بازی به بازار عرضه کنند. یکی از عوامل مهمی که بر صنعت بازی های ویدیویی تاثیر می‌گذارد، در دسترس بودن پلتفرم‌ها و فناوری‌های توزیع بازی در سطح جهانی است. افزایش تقاضا برای بازی‌های ویدیویی راه‌های جدیدی را برای این صنعت باز کرده است. از این رو، انتظار می‌رود تا پایان امسال ارزش بازار جهانی بازی‌های ویدیویی به 184 میلیارد دلار برسد. آمارها نشان‌ می‌دهند که این رقم در حدود ۴/۳ درصد نسبت به سال گذشته کاهش یافته است. این آمارها حاکی از آن است که بازار در حال بازگشت به سطح استاندارد خود پس از دو سال قرنطینه‌های گسترده به‌دلیل اپیدمی کووید 19 است و در نتیجه جهش غافلگیرکننده‌ میزان درآمد و افزایش ارزش این صنعت را نشان می‌دهند.

عوامل رشد چشمگیر بازار جهانی بازی‌های ویدیویی

برخی از عوامل اصلی رشد در بازار بازی‌های ویدیویی عبارتند از: افزایش مداوم تعداد گیمرها، افزایش نوآوری در طراحی بازی‌ها، افزایش علاقه روزافزون کاربران به محیط‌های مجازی مانند متاورس و پیشرفت چشمگیر فناوری‌های واقعیت افزوده (AR) و واقعیت مجازی (VR).

طبق آمارهای منتشر شده پیش‌بینی می‌شود که بازار جهانی بازی‌های ویدیویی در  سال 2023 درآمدی معادل 200 میلیارد دلار داشته باشد که نسبت به امسال، رکوردها را جابجا خواهد کرد. همچنین پیش‌بینی می‌شود تعداد کاربران بازی‌های ویدیویی تا پایان امسال، 2.9 میلیارد نفر در سراسر جهان خواهد بود.

رشد تصاعدی ارزش بازار بازی‌های ویدیویی در آینده

با بررسی ارزش بازار بازی‌های ویدیویی در سال 2021، متوجه می‌شوید که سال 2020 یک سال منحصربه‌فرد در صنعت جهانی بازی‌های ویدیویی بوده است. چرا که اقدامات قرنطینه مرتبط با پاندمی کووید 19، تعداد بازیکنان در پلتفرم‌ها و کنسول‌های بازی را افزایش داد.

انتشار پلی‌استیشن 5 و ایکس‌باکس سری‌های ایکس و اس در سه ماهه چهارم سال 2019، ارزش بازار بازی‌های ویدیویی را با رشدی رکوردشکن به ثبت رساند. بازار بازی‌ها در سال 2020، 177.8 میلیارد دلار سرمایه تولید کرده که 23.1 درصد افزایش نسبت به سال قبل از آن داشته است. با وجود این آمارها انتظار می‌رود تا پایان سال 2028، ارزش‌ بازار جهانی ویدیوگیم‌ها به بالای 473 میلیارد دلار برسد و صنعت بازی‌سازی را به یکی از غول‌های سرمایه‌داری جهان تبدیل کند.