در بازی‌‌های ویدیویی اصطلاحات زیادی به کار می‌رود که هر گیمر حرفه‌ای باید با این اصطلاحات آشنایی کامل داشته باشد و معنی آن‌ها را بداند. گیمرها برای این که به یک بازیکن حرفه‌ای تبدیل شوند باید با تمام اصطلاحات بازی‌های ویدیویی در ژانرها و سبک‌های مختلف آشنا باشند. برخی از اصطلاحات پرکاربرد بازی ها فقط مخصوص بعضی ژانرهای بازی‌های ویدیویی است. در این مطلب با انواع مختلف این اصطلاحات پرکاربرد و معنی آن‌ها برای تبدیل شدن به یک گیمر حرفه‌ای آشنا می شوید

اصطلاحات پرکاربرد بازی ها
اصطلاحات پرکاربرد بازی ها

آشنایی با اصطلاحات پرکاربرد بازی ها

در هر سبک از بازی‌های ویدیویی گیمرها اصطلاحات مخصوصی را به کار می‌برند تا راحت‌تر بتوانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. همچنین شرکت‌های سازنده برای تعریف مفهوم بازی‌های خود از برخی اصطلاحات استفاده می‌کنند. آشنایی با این اصطلاحات برای گیمرهای باتجربه و تازه‌کار اهمیت زیادی دارد؛ چرا که درصورت آشنایی با آن‌ها می‌توانند بازی‌های ویدیویی را بهتر تجربه کنند.

اصطلاحات پرکاربرد بازی ها تنوع بالایی دارند!

بازی‌های ویدیویی در ده‌ها ژانر تولید می‌شوند و هرکدام از این ژانرهای دارای اصطلاحات اختصاصی خود هستند و به همین علت اصطلاحات پرکاربرد بازی ها تنوع بسیار بالایی دارند. همچنین در هر بازی اصطلاحاتی مخصوص وجود دارد که ممکن است در بازی‌های دیگر نیز مشابه آن وجود داشته باشد.

اصطلاحات کلی بازی‌های ویدیویی

برخی از اصطلاحات بازی‌های ویدیویی مانند Difficulty Level، Closed beta، BOSS، Checkpoint و Class در تمام بازی‌های ویدیویی مشترک هستند و در همه ژانرها کاربرد دارند. این اصطلاحات عموما برای تعریف گیم‌پلی و یا تعریف مفاهیم و معنی بازی استفاده می‌شوند. همچنین برخی از این اصطلاحات برای مشخص‌کردن رده سنی بازی‌ها نیز کاربرد دارد. در ادامه اصطلاحات کلی بازی‌های ویدیویی را معرفی می‌کنیم.

اصطلاح Closed beta
اصطلاح Closed beta

اصطلاح Closed beta

طی چند سال اخیر شرکت‌های سازنده بازی‌های ویدیویی برای تست بازی‌های خود، رویداد Closed beta برگزار می‌کنند. در این رویداد، به تعداد محدود و مشخصی از گیمرها اجازه داده می‌شود تا یک نسخه آزمایشی از بازی را تجربه کنند.

اصطلاح Cutscene؛ از اصطلاحات پرکابرد بازی ها

در بیشتر بازی‌های ویدیویی صحنه‌هایی وجود دارد که بازیکن برروی کاراکتر کنترلی نداشته و داستان یا اتفاقات بازی با حالت سینمایی روایت می‌شوند. به این تصاویر در دنیای بازی‌های ویدیویی Cutscene گفته می‌شود. Cutscene از اصطلاحات پرکاربرد بازی های ویدیویی است.

اصطلاح Difficulty Level

در تمام بازی‌های تک نفره و آفلاین، امکان انتخاب درجه سختی یا Difficulty Level برای بازیکنان وجود دارد تا بتوانند باتوجه به تجربه و توانایی‌های خود، بازی موردنظر را تجربه کنند. برخی بازیکن‌ها برای لذت بردن از داستان بازی، Difficulty Level آن را برروی آسان‌ترین حالت قرار می‌دهند.

اصطلاح DLC؛ از اصطلاحات پرکابرد بازی ها

محتوای قابل دانلود یا DLC یکی از پرکاربردترین اصطلاحات در صنعت بازی‌های ویدیویی است. شرکت‌های سازنده بازی‌های ویدیویی برای این که بتوانند پس از انتشار، همچنان بازی‌های خود را به فروش برسانند، محتوای قابل دانلود یا DLC را برای بازی‌های خود منتشر می‌کنند. در محتواهای قابل دانلود مراحل یا نقشه‌های جدیدی به بازی‌ها اضافه می‌شود.

اصطلاح DRM
اصطلاح DRM

اصطلاح DRM

شرکت‌های سازنده بازی‌های ویدیویی برای جلوگیری از کرک‌شدن بازی‌های خود و انتشار نسخه‌‌های غیرقانونی، از سیستم DRM برای محافظت از بازی‌ها استفاده می‌کنند. این سیستم یکی از قوی‌ترین سیستم‌های محافظت از بازی‌ها به‌شمار می‌آید.

اصطلاح Class

در بیشتر بازی‌های ویدیویی آنلاین و چندنفره، گیمرها می‌توانند در کلاس‌ها و سبک‌های مختلفی در بازی ظاهر شوند. Class یکی از کاربردی‌ترین اصطلاحات در بازی‌های مولتی‌پلیر و حتی تک نفره است؛ چرا که قابلیت‌های متنوع و مخصوصی را برای گیمرها فراهم می‌آورد.

اصطلاح Cooldown

در برخی از بازی‌های ویدیویی، کاراکتر بازی‌های قابلیت‌های مخصوصی دارند که برای از بین بردن تعداد زیادی از دشمنان استفاده می‌شود. برای بالانس بهتری بازی، سازندگان برای این قابلیت‌ها یک Cooldown تعریف می‌کنند تا بازیکن نتواند بدون محدودیت، از قابلیت کاراکتر خود استفاده کند. عموما کول‌داون‌ها با گذشت زمان مشخصی، ری‌استارت می شوند.

اصطلاح Autosave
اصطلاح Autosave

اصطلاح Autosave

در گذشته گیمرها باید به صورت دستی و در مراحل مختلف بازی‌های خود را ذخیره می‌کردند تا نیازی نداشته باشند مراحل را از ابتدا طی کنند. طی چند سال اخیر در بازی‌های ویدیویی قابلیت سیوخودکار یا Autosave تعبیه شده است تا گیمرها بدون دغدغه بتوانند مراحل بازی را پشت سر بگذارند.

اصطلاح Achievement

یکی از جذاب‌ترین اصطلاحات بازی‌های ویدیویی که برای گیمرهای حرفه‌ای اهمیت زیادی دارد، اصطلاح Achievement یا دستاورد است. در بازی‌های ویدیویی دستاوردهای مختلفی برای گیمرها در نظرگرفته شده است که با انجام مراحل بازی، آن‌ها را به دست می‌آورند.

اصطلاحات پرکاربرد در بازی‌های مولتی‌پلیر

در بازی‌های مولتی‌پلیر گیمرها و شرکت‌های سازنده اصطلاحات مختلفی مانند Revive، Latency و Aimbot به کار می‌برند که آگاهی از آن‌ها برای بازیکن‌هایی که بازی‌ها را به صورت آنلاین تجربه می‌کنند، اهمیت زیادی دارد. در ادامه برخی از اصطلاحات پرکاربرد در بازی‌های مولتی‌پلیر را بررسی می‌کنیم.

اصطلاح Revive

در بسیاری از بازی‌های مولتی‌پلیر، بازیکنان می‌توانند هم‌تیمی‌های خود را Revive یا زنده کنند. در هنگامی که یکی از هم‌تیمی‌های بازیکن می‌میرد، بازیکن فرصت کوتاهی دارد تا یار خود را Revive کند. Revive یکی از پرکاربردترین اصطلاحات در بازی‌های ویدیویی است.

اصطلاح Ping
اصطلاح Ping

اصطلاح Ping

پینگ یا Ping یکی از مهم‌ترین مولفه‌های بازی‌های آنلاین است. Ping معیار سرعت و کیفیت اتصال اینترنت شما به سرورهای بازی است و برای تجربه بهتر و روان‌تر بازی‌های مولتی‌پلیر، Ping شما باید عدد پایینی داشته باشد. عموما پینگ مناسب بازی‌های مولتی‌پلیر 20 الی 50 است.

اصطلاح Aimbot

حضور چیترها یا متقلبان در بازی‌های آنلاین، یکی از معضلات اصلی بازی‌های مولتی‌پلیر است که تجربه بازی را برای تمام گیمرها خراب می‌کنند. چیترها با روش‌های مختلفی می‌توانند در بازی تقلب کنند که یکی از آن‌ها استفاده از روش Aimbot است. با این روش، چیتر بدون نیاز به نشانه‌گیری دقیق، می‌تواند رقبای خود را از بین ببرد.

اصطلاحات پرکاربرد بازی ها نامحدود هستند!

همان‌طور که عنوان شد هزاران اصطلاح پرکاربرد در بازی‌های ویدیویی وجود دارد و نمی‌توان همه آن‌ها را در یک مطلب معرفی کرد. در این مطلب با برخی از مهمترین اصطلاحات پرکاربرد بازی‌ های ویدیویی آشنا شدیم. هر گیمری برای این که بتواند تجربه کاملی در زمینه بازی‌های ویدیویی داشته باشد، بهتر است با این اصطلاحات، مخصوصا اصطلاحات بازی‌های مولتی‌پلیر آشنایی داشته باشد. البته معنی برخی از اصطلاحات بازی‌ها را می‌توان با ترجمه مستقیم نیز متوجه شد. اگر راغب هستید می توانید مقاله” دانستنیهای گیمینگ” را جهت اطلاعات بیشتر مطالعه کنید.