قطعا همه کسانی که تجربه بازی آنلاین به ویژه بازی‌ های آنلاین گروهی را دارند، به دنبال یک اینترنت پرسرعت و با پینگ پایین هستند. اما یکی از مشکلات آزاردهنده برای گیمرهایی که در ایران حضور دارند، پینگ بالا و سرعت پایین اینترنت است. با این حال راه‌حل‌هایی برای کاهش پینگ وجود دارند. یکی از این راه‌حل‌ها استفاده از مودم گیمینگ است. در این مطلب بررسی می‌کنیم که آیا مودم گیمینگ می‌تواند در کاهش پینگ موثر باشد یا خیر.

استفاده از مودم گیمینگ برای کاهش پینگ بازی‌های آنلاین

مودم‌های معمولی برای انجام کارهای ساده و روزمره ما در اینترنت سرعت مناسبی دارند اما خیلی دور از انتظار است که با یک مودم خانگی معمولی بتوان پینگ پایینی برای بازی‌های آنلاین دریافت کرد. اگر پینگ پایین و سرعت اینترنت خوب برای شما اهمیت زیادی دارد، می‌توانید از مودم‌های گیمینگ استفاده کنید. استفاده از مودم گیمینگ یکی از روش‌های کاهش پینگ به صورت حرفه‌ای و دائمی است. یک مودم حرفه‌ای گیمینگ می‌تواند پینگ شمارا تا حدودی کاهش دهد.

امکانات و ویژگی‌های مودم گیمینگ

مودم‌های مخصوص بازی امکانات بیشتر و سخت افزار قدرتمندتری نسبت به دیگر مودم‌ها دارند. همچنین می‌توانند با استفاده از فناوری هایی مثل MU-MIMO و Quality of Service به‌اختصار QoS))، کارایی و کیفیت شبکه اینترنت شما‌ را در مقابل سایر رقبایتان در بازی آنلاین افزایش دهند.

یک مودم گیمینگ با کیفیت و استاندارد می‌تواند اتصال ISP (Internet Service Provider) میان خودش و کامپیوتر شخصی یا کنسول شما را از طریق اتصال شبکه wifi یا کابل اترنت بهتر کند. همچنین این نوع مودم‌ها دارای پورت های ورودی و خروجی قدرتمندی هستند که اتصال مودم و سرعت انتقال سیگنال الکتریکی به دستگاه شما را افزایش می‌دهند. علاوه بر این‌ موارد، این نوع مودم می‌تواند اتصال همزمان چند دستگاه به شبکه اینترنت را بدون کاهش سرعت اینترنت و افزایش پینگ فراهم کند.

معرفی بهترین مودم‌های گیمینگ

مودم های بسیاری با قیمت ارزان در بازار عرضه می‌شوند، اما باید بدانید اگر می‌خواهید مودم شما اثر‌گذاری کافی در کاهش پینگ داشته باشد باید مودم هایی پیشرفته از بهترین برندها که قیمت بیشتری دارند را انتخاب کنید. از برندهای معروف مودم گیمینگ می‌توان به دی لینک اشاره کرد. برخی از مدل های معروف این مودم ها عبارت‌اند از:

  • ایسوس RT-AX82U
  • Archer AX6000
  • ایرانسل TF-i60 H1
  • ایسوس RT-AC86U
  • دی لینک DSL-2877AL

آیا مودم گیمینگ می‌تواند پینگ را به صورت چشمگیر کاهش دهد؟

در واقع تاثیر مثبت مودم‌های گیمینگ در سرعت و پینگ بازی شما غیرقابل انکار هستند، اما معمولا مودم‌های‌ گیمینگ در بهترین حالت پینگ را چیزی در حدود 10الی 15 میلی‌ثانیه کاهش می‌دهند. چرا که این نوع مودم‌ها نمی‌توانند پهنای باند شما را افزایش بدهند. گران‌قیمت‌ترین و بهترین مودم‌های موجود در بازار هم نمی‌توانند سرعت دریافت و ارسال سیگنال و اتصال را با سرور افزایش دهند. در واقع این مودم‌ها اتصال داخلی و سخت‌افزاری را سریع‌تر می‌کنند. برای داشتن اینترنت بهتر شاید لازم است شرکتی که از آن اشتراک اینترنت دریافت می‌کنید را تغییر دهید تا به شرایط دلخواه برای بازی کردن دست پیدا کنید.

برای کاهش پینگ مودم گیمینگ بخریم یا نه؟

تصمیم شما برای خرید یک مودم گیمینگ می‌تواند تحت تاثیر عوامل مختلفی باشد اما با توجه به اطلاعاتی که ارائه شد متوجه شدیم که تاثیر مودم مخصوص بازی در کاهش پینگ و بهبود عملکرد چیزی حدود 10 درصد است. در واقع اگر امکانات مناسب و اشتراک اینترنت با کیفیت وجود نداشته باشد،  مودم گیمینگ عملا در کاهش پینگ کم‌تاثیر و حتی بی‌تاثیر خواهد بود.