در این مطلب قصد داریم در مورد بازی کالاف دیوتی و هر چیزی که لازم است در مورد این بازی بدانیم صحبت کنیم. کالاف یک بازی مهیج و پرطرفدار موبایل است که راز و رمزهای بسیاری دارد که قرار است با هم آن را کشف کنیم و از انجام این بازی بیشتر لذت بریم. اول به سراغ دنیای بازی‌ های موبایلی میریم و بعد امکانات بازی Call of Duty Mobile، جذب دوستان حرفه‌ای در این بازی و… را بیان می‌کنیم.

کالاف دیوتی موبایل؛ یک بازی موبایلی پرطرفدار
کالاف دیوتی موبایل؛ یک بازی موبایلی پرطرفدار
آنچه در این مطلب خواهیم خواند پنهان

دنیای بازی‌ های موبایلی

بازی‌های کامپیوتری و موبایلی بسیار فراگیر هستند و همه افراد در هر سنی حداقل یک بازی بر روی موبایل خود نصب کرده و بازی می‌کند. بسیاری از این کاربران حتی برای بازی‌های خود پول هم خرج می‌کنند. این علاقه به سمتی رفته که بسیاری از کمپانی‌های بزرگ دنیا به دنبال ساختن گوشی‌های همراه برای گیمرها (گوشی‌های گیمینگ) هستند تا در بازار رقابتی سهم بیشتری را داشته باشند. برخی از این بازی‌ها به قدری محبوب شده‌اند که نمی‌توان از آن‌ها چشم پوشی کرد. بازی‌های مثل PUBG، Nimian Legends: Brightridge (نیمیان لجندر)، Call of Duty (کالاف دیوتی) و…

توضیح مختصر بازی کالاف

بازی کلاف دیوتی به طور کل به 5 بخش تقسیم می‌شود که این پنج بخش عبارتند از:

Rank Mach (رنک مچ): به حالت رتبه‌بندای گفته می‌شود که شما با انجام تمام مسابقات بازی می‌توانید رتبه خود را افزلیش دهید. هر چه رتبه شما بالاتر باشد پاداش‌ها و امکانات بیشتری هم دریافت می‌کنید.

مالتی پلیر (CoD Cold War): به بخش گفته می‌شود که تعدادی از افراد می‌توانند به صورت چند نفر با هم بازی کنند.

بتل رویال(Battle Royale): در این بخش تعداد زیادی از نفرات می‌تواند به صورت آنلاین با هم رقابت کنند. در این بازی بازیکن ابتدا از هواپیما فرود می‌آید و باید سعی کند منطقه امن پیدا کند بعد از آن باید تلاش کند تا زنده بماند.

زامبی (Zombies): این بخش از کالاف دیوتی به مانند دیگر بازی‌های زامبی است اما تفاوت‌های عمده‌ای با دیگر بازی‌های زامبی دارد که در بخشی جدا به توضیح آن می‌پردازیم.

رویداد (Event): هر از چند گاهی طراحان بازی رویدادی را برای بازیکنان قرار می‌دهند و افرادی که در این رویدادها شرکت می‌کنند یک سری امکانات برایشان باز می‌شود.

امکانات بازی کالاف دیوتی موبایل

این بازی به مانند دیگر بازی‌ های موبایل دارای امکاناتی برای بازکنان است که در زیر به برخی از این امکانات اشاره می‌کنیم:

پرک در بازی Call of Duty Mobile
پرک در بازی Call of Duty Mobile

پرک (Perk) در بازی Call of Duty Mobile

پرک‌ ها یکی از بخش‌های مهم و کاربردی بازی کالاف دیوتی موبایل است. این بخش با افزایش سطح بازی شما یکی یکی باز شده و می‌توانید در بازی از آن استفاده کنید. در زیر چند نمونه از پرک‌ها را بیان می‌کنیم:

پرک Skulker

بعد از رسیدن به سطح مورد نظر و باز شدن پرک قابلیتی که به شما می‌دهد این است که حرکات دویدن و خزیدن شما تا 12 درصد افزایش پیدا می‌کند. این افزایش باعث می‌شود گلوله‌های دشمن مستقیم با سر یا بد شما برخورد نکند و بتوانید جا خالی دهید.

پرک Tracker Perk

پرک Tracker Perk این قابلیت را به شما می‌دهد که بتوانید ردپای دشمن را به مدت 4 ثانیه مشاهده و ردیابی کنید تا بتوانید آن‎ ها را از بین ببرید.

پرک (Vulture Perk)

با آزاد کردن این پرک این قابلیت را بدست می‌آورید که بتوانید مهارت‌ها و مهمات دشمن خودتان را بردارید.

حالت بازی کالاف دیوتی

بازی کالاف دیوتی جز آن دسته بازی‌های است که شما می‌توانید آن را به دو صورت اول شخص و سوم شخص بازی کنید.

لول یا سطح بازی Call of Duty Mobile

بازی کالاف نیز به مانند دیگر بازی‌ها داری سطح بندی است. سطح این بازی از 1 تا 150 است.

خرید پول بازی کالاف

در این بازی یک سری امکانات قرار داده شده که می‌توانید آن‌ها را با واحد پولی مختص بازی کالاف خریداری کنید. واحد پولی مورد استفاده این بازی به دو صورت CP و C است. واحد پولی C را بر حسب امتیازی که در بازی کسب می‌کنید می‌توانید بدست آورید و در بازی خرج کنید. این بازی همچون؛ بازی های پابجی، فری فایر، هی دی، موبایل لجند، فیفا دارای پول بازی است.

فروشگاه بازی Call of Duty Mobile

این بخش برای خرید و فروش تجهیزات و امکانات قرار داده شده است. این قسمت به بخش‌های مختلفی تقسیم می‌شود. در بخشی از این فروشگاه امکاناتی به فروش می‌رسد که متناسب با نوع بازی شماست و آن‌ها را به شما پیشنهاد می‌دهد. بخش دیگری از فروشگاه خرید اعتباری است پول‌های را که در طول بازی بدست آورده‌اید را در این اینجا می‌توانید خرج کنید. در بخش دیگری از این فروشگاه پک‌های وجود دارد که در هر پک مجموعه‌ای از امکانات وجود دارد و برای خرید آن باید پول خرج  (برای این بخش باید CP خریداری کنید) کنید.

چت باکس در بازی Call of Duty Mobile

در این سمت امکان صحبت کردن و نوشتن پیام بین افراد درگیر بازی Call of Duty Mobile وجود دارد. این بخش هم به سه دسته تقسیم می‌شود. چت باکس جهانی، چت باکس جوخه‌ای و چت باکس دوستانه.

اسکیل

امکانات و اسلحه‌های قدرتمندی که در نتیجه امتیاز و سطح خود در بازی کالاف دیوتی بدست می‌آورید اسکیل می‌گویند. از این قابلیت در مسابقات و رقابت‌های چند نفر استفاده می‌شود. برای فعال کردن این تجهیزات به شارژ نیاز ندارید و فقط با کشتن رقبا، دشمنان و کامل کردن ماموریت‌هایی که تعیین شده است می‌توانید این اسکیل‌ها را فعال کنید. در زیر به برخی از این اسکیل‌ها اشاره می‌کنیم:

Tempest

قابلیت این اسلحه این است که می‌تواند تا 9 نفر ار اعضای دشمن را که به شما نزدیک هستند با صاعقه بکشد.

Gravity Spikes

این قابلیت به شما این امکان را می‌دهد تا با جهش‌های خاص حرکت کرده و به زمین ضربه بزنید، بلافاصله بعد از ضربه دشمنان اطراف شما کشته می‌شوند.

Transform Shield

وقتی شما به لول 50 برید این قابلیت برای شما باز می‌شود. این اسکیل یک سپر قابل حمل است که می‌توانید آن را هر جای زمین بگزارید. این سپر باعث می‌شود هیچ گلوله‌ای به شما اصابت نکند و یک کاور بسیار مناسب است. قابلیت دیگر این سپر این است که مانند نارنجک فلش عمل کرده و باعث می‌شود دشمنان شما چند ثانیه‌ای دید خود را از دست بدهند.

Katana

جدیدترین اسکیل کالاف یک شمشیر ژاپنی است که به شما این امکان را می‌دهد که بتوانید دشمنانی را که با شما فاصله زیادی دارند به راحتی بکشید و دشمنان پشت نارنجک دودزا را هم شناسایی می‌کند.

سلاح‌های امتیازی

در طول بازی بر حسب امتیازهای که بدست می‌آورید یک سری از سلاح‌ها برای شما باز می‌شود و حتما نباید پول خرج کنید و سلاحی را خریداری کنید تا بتوانید به مراحل بالاتر بازی راه پیدا کنید.

جذب دوستان حرفه ای در کالاف دیوتی

در این بازی قابلیت اضافه کردن دوستان خود را به چند روش دارید:

روش اول، سرچ کردن آی دی یا شناسه کاربری: به طور معمول در این روش افراد شناختی از هم داشته و آی دی طرف مقابل را در اختیار دارند. برای سرچ آی دی وارد صفحه اول بازی شده گزینه فرند (عکس دو آدمک) را انتخاب کرده و بعد در قسمت ADD FRIENDS آی دی مورد نظر خود را تایپ می‌کنید.

روش دوم، رندوم (تصادفی): در این روش شما وارد بخش مالتی پلیر یا بتل رویال یا هر گزینه دیگری که شده‌اید، می توانید به هر شخصی که در بازی حضور دارد درخواست دوستی بدهید و بالعکس.

شخصیت های بازی کالاف دیوتی
شخصیت های بازی کالاف دیوتی

کاراکترهای اصلی بازی کالاف دیوتی

در این بخش به معرفی چند شخصیت بسیار محبوب بازی کالاف می‌پردازیم:

Ghost

اولین شخصیت محبوب بازی Call of Duty Mobile سایمون رایلی ملقب به گوست است. گوست پس از سپری کردن دوران سخت و پر تنش کودکی پس از حملات 11 سپتامبر به ارتش پیوست و توانست سرباز خبره سرویس ویژه هوایی شود. وی برای عملیاتی به ایران فرستاده می‌شود. ماموریت بعدی او سرنگونی مانوئل روبا رییس کارتل مواد مخدر ساراگوسا بود. در این ماموریت توسط فرمانده ورنون اسیر شده و شکنجه می‌شود. وی فرصت پیدا می‌کند که فرار کند و به خانه برگردد بعد از گذشت 4 ماه توانست از شر شکنجه‌ها راحت و تا حدود زیادی درمان شود اما هنوز در کنترل خلق و خوی خود مشکل داشت. طی ماجرایی خانواده گوست کشته می‌شوند و… این شخصیت در حیطه اسنایپری تخصص دارد و در سری call of duty modern warfare وارد بازی شد.

Soap

جان مک تاویش ملقب به سوپ در تمام نسخه‌های بازی کالاف به جز نسخه 4 حضور دارد. سوپ در ابتدا به عنوان یک نیروی تازه کار وارد بازی شد و بعد از طی کردن مراحل مختلف به همراه همیشگی کاپیتان پرایس تبدیل می‌شود. سوپ از استایل و ظاهر جذابی برخوردار است و نقش بی‌نظیری در بازی دارد. بسیاری بر این عقیده هستند که اگر سوپ نبود ارتش آمریکا تسلیم روسیه شده و کاپتان پرایس زنده نمی‌ماند.

Alex Mason

الکس میسون نیروی بازنشسته و تفنگدار سابق نیروی دریایی CAI است. اولین حضور او در بازی کالاف در ورژن call of duty black ops بود. وی شخصیتی فداکار و جاسوسی خبره است. همین سبب محبوبیت این شخصیت شده است. از خود گذشتگی‌های میسون باعث شده خودش بسیار آسیب ببیند اما به پایان جنگ و کشورش بسیار کمک کرده است.

Captain Price

یکی دیگر از شخصیت‌هایی که در همه قسمت‌های بازی کالاف دیوتی حضور داشته و محبوب است کاپیتان جان پرایس است. پرایس در ابتدا به عنوان ستوان درجه دار و زیر نظر کاپیتان مک میلان به عنوان یک تیرانداز وارد بازی شد. وی بعد از شرکت در ماموریت ترور رهبر ملی گرایان اوکراین از ستوان به کاپیتان ارتقا یافت و مسئول هواپیمای ویژه شد. پرایس به بی‌رحمی در مقابل دشمنان معروف است.

David Mason

دیووید میسون فرزند الکس میسون در سال 1979 متولد شد. روابط دیوید با الکس (پدرش) تیره و تار است و دیوید کینه‌ای عمیق از پدر خود به دل دارد. در سال 1996 دیوید توانست به عنوان نخبگان نیروی دریایی وارد نیروی دریایی آمریکا شود. دیوید پس از طی کردن دوره‌های خدمت در SEAL توانست به عنوان تیم فوق‌العاده نخبه در SEAL Team Six استخدام شود و در انتها در سال 2025 به عنوان فرمانده نیروی دریایی ارتش ارتقا می‌یابد. پسر شجاع الکس میسون به یک نابغه استراتژیک است.

این بازی شخصیت‌های دیگری هم دارد و ما در این جا چند تن از معروف‌ترین‌های این شخصیت‌ها را معرفی کردیم.

بتل رویال در بازی کالاف دیوتی چه تفاوتی با بازی‌های دیگر دارد؟

در این بخش به بررسی تفاوت بخش بتل رویال بازی کالاف با بازی‌های دیگر می‌پردازیم. برای بیان این تفاوت به بررسی بخش بتل رویال این بازی با دو بازی پابجی (PUBG) و فری فایر (Free Fire) می‌پردازیم.

تفاوت بتل رویال کالاف دیوتی با پابجی

این تفاوت را می‌توان در چند دسته خلاصه کرد:

گرافیک

تفاوت این 2 بازی از نظر گرافیکی به شرح زیر است:

 • پابجی با موتور Unreal کار می‌کند ولی در کالاف دیوتی با موتور Unity.
 • موتور Unity با تصاویر واقع‌گرایانه عکس ارتباط دارد (در نتیجه تصایر کالاف دیوتی واقعی‌تر است).
 • شخصیت‌سازی متفاوت از نظر گرافیکی.

حالت‌های بازی

تفاوت این 2 بازی از نظر حالت‌های بازی به شرح زیر است:

 • پابجی در ابتدا با بتل رویال شروع کرد و در مراحل بعد طیف‌های و حالت های و Arcade را اضافه کرده که دارای سبک جنگ رویال هستند، اما کمی کوتاه تر.
 • کالاف ولی شروع متفاوتی دارد با یک نبرد گروهی 5 در مقابل 5 در مناطق کوچکی با نام‌های ، killhouse، crossfire، Nuketown، deathmatch و… شروع می‌شود. پابجی تقریبا یک سال طول کشید تا بتواند این حالت نبرد چند نفره را اضافه کند.

ارتقا و بارگیری

 • این دو بازی در نحوه به‌روز رسانی نیز با هم تفاوت دارند. در بازی پابچی باید لباسی رو به تن کنید تا بتوانید بازی کنید اما در کالالف شما به عنوان یک اپراتور وارد می‌شوید.
 • در پابجی شما هیچ گونه سلاحی ندارید اما در کالاف شما یک چاقو و کمی مهمات دارید.

تفاوت بتل رویال کالاف دیوتی با فری فایر

این تفاوت را می‌توان در چند دسته خلاصه کرد:

گرافیک

تفاوت این 2 بازی از نظر گرافیکی به شرح زیر است:

 • فری فایر از ترکیب کارتونی و بافت انیمیشن برخوردار است.
 • در کالاف دیوتی جزئیات سلاح و نقشه بسیار جزء‌ای و ماهرانه طراحی شده است.

 نقشه‌ها

هر دو این بازی‌ها چند نقشه برای بازی بتل دارند. نقشه‌های کالاف بسیار دقیق‌تر طراحی شده است.

حالت زامبی بازی کالاف
حالت زامبی بازی کالاف

برتری حالت زامبی بازی کالاف نسبت به بازی‌های موبایلی هم رده خود

در این مود بازی، گرافیک و طراحی بسیار قوی‌تری نسبت به بازی‌های دیگر وجود دارد و همچنین قابلیت‌های مانند کاشت سلاح وجود دارد. نکته‌ای که این مود را با بقیه متفاوت می‌کند این است که شما اگر کشته شوید می‌توانید به صورت زامبی به بازی برگردید و به هم جوخه‌ای‌های خود کمک کنید و تا زمانی که یک گروه انسان در بازی باشد بازی ادامه دارد.

حالت مولتی پلیر در بازی کالاف دیوتی چه تفاوتی با بازی‌های دیگر دارد؟

بخش مولتی پلیر بازی کالاف به مانند دیگر بخش‌ها علاوه بر تفاوت‌های در بخش گرافیک، به‌روز رسانی و… در جزئیات نیز با دیگر بازی‌ها تفاوت دارد. این بخش وسعت بسیار زیادی دارد و برای پیروزی در این بخش به جز مهارت استفاده از سلاح و نشانه‌گیری به تمرین و ممارست هم نیاز دارید. همچنین باید در مورد سلاح‌ها و دیگر ابزار مورد استفاده در بازی Call of Duty Mobile هم اطلاعات زیادی داشت.

ترفندهای بخش چند نفره در کال اف دیوتی

برای برتری در بازی‌های چند نفره و آنلاین نیاز به ترفندهایی دارید که به شما کمک کند. برخی از این ترفندها عبارتند از:

استفاده از هلیکوپتر

در قسمت بتل رویال بازی کالاف دیوتی می‌‌توانید برای فرار از دست دشمنان از هلیکوپتر استفاده کنید. هدایت هلیکوپتر سخت نیست و شما می‌توانید به دشمنان هم شلیک کنید و حتی هم تیمی‌های خود را سوار کنید.

تیراندازی در آب

این امکان هم وجود دارد که در آب تیراندازی کنید و نگران نباشید این بخش از بازی کالاف ویژگی واقعیت‌گرایانه دارد.

نشستن و تکل زدن

وقتی به دشمنان نزدیک می‌شوید به شکل ثابت یکجا نماید و از تکل زدن و دویدن استفاده کنید. این جابه‌جای باعث می‌شود تیر دشمنان به شما کمتر اصابت کند و دمیج شما کمتر شود.

سطح گرافیک بازی کالاف دیوتی
سطح گرافیک بازی کالاف دیوتی

گرافیک بازی کال اف دیوتی

بدون شک می‌توان گفت؛ یکی از دلایلی که باعث محبوبیت بازی کالاف شد گرافیک بالای بازی است و در هر آبدیت بهینه‌تر و بهتر شده است. گرافیک این بازی قابلیت تنظیم دارد و می‌توان آن را بر روی گوشی‌های با گرافیک بالا و یا حتی با گرافیک پایین بازی کرد. چیزی که در این بازی اهمیت بیشتری دارد روان بود بازی است. اگر در گوشی‌های میان رده بازی می‌کنید می‌توانید جوری تنظیم کنید که روان باشد.

بتل پس کالاف دیوتی

تولید کنندگان کالاف دیوتی همیشه در هر فصلی که منتشر می‌کنند یک سری آیتم‌های جدید متناسب با حال و هوایی همان نسخه به بازی اضافه و منتشر می‌کنند؛ که یکی از بخش‌های مهم آن، بتل پس است که رایگان نیست و باید با سی پی خریداری شود. مقدار سی پی که شما خرج می‌کنید، بستگی به ریجن بازی دارد. بسیاری از گیمرهای حرفه‌ای توصیه می‌کنند که بتل پس را در ابتدای هر فصل خریداری کنید زیرا، باعث می‌شود به بسیاری از آیتم‌های مهیج و جذاب بازی دسترسی پیدا کنید.

مهم ترین کلاس های بازی کالاف

بازی کالاف کلاس یا مودهای مختلفی دارد که در زیر به صورت فهرست وار به آن اشاره می‌کنیم:

 • Scout: این کلاس دارای دارت‌های حسگر است و وقتی این دارت‌ها پرتاب می‌شود مکان تمام دشمنان اطراف را می‌توان شناسایی کرد.
 • Ninja: این کلاس که یک قلاب است به شما کمک می‌کند روی ساختمان‌ها بروید و یا مسافت‌های کوتاه را سریع‌تر بروید.
 • Clown: این کلاس برای مود زامبی است. این عروسک وقتی به سمتی پرتاب شود شروع به پخش موسیقی می‌کند و زامبی‌ها را به سمت خود جذب می‌کند و بعد از زمان مشخصی منفجر می‌شود.
 • Trickster: برای فرار از درگیری این کلاس شما رو 3 تا می‌کند. یعنی 2 کپی از شما می‌سازد که هر کدام به یک سمت می‌روند که دشمن را فریب می‌دهد.
 • Defender: این کلاس یک سپر است که علاوه بر قابلیت زد گلوله بودن قابلیت فلش کور کننده 3 ثانیه‌ای هم دارد.
 • Airborn: قابلیت نیروی هوایی دارای 4 صندلی پرنده است و با استفاده از آن می‌توان پرواز کرد و با کمک بال‌ها به سرعت به هر سمتی حرکت کرد.

سلاح‌های بازی Call of Duty Mobile

بهترین سلاح‌های بازی کالاف عبارتند از:

 • سلاح DR-H: بهترین سلاح فصل 12 با حالت تهاجمی بالا. با قدرت شلیک 32 و سرعت شلیک 52.
 • سلاح KN-44: یکی از اسلحه‌های که بسیار طرفدار دارد با سرعت شلیک بالا از هر محدوده و فاصله‌ای با قدرت آسیب بالا.
 • سلاح LK-42: این اسلحه با دمیج (damage) 41 و سرعت شلیک 63 با قابلیت کنترل لکد زدن اسلحه و در هنگام برخورد با دشمن از راه دور آسیب بالای می‌زند.
 • سلاح Chopper: این اسلحه با آسیب رسانی 40 و سرعت شلیک 75 است.

این موارد تنها تعدادی از سلاح‌های بازی کالاف بود که اشاره کردیم.

تعدادی از اسلحه های بازی Call of Duty Mobile
تعدادی از اسلحه های بازی Call of Duty Mobile

کالاف دیوتی برای چه نسخه‌هایی منتشر شده‌است؟

بازی کالاف برای تمام نسخه‌های موبایل IOS  و Android  منتشره شده و همه دوستداران این بازی می‌توانند با داشتن گوشی‌های رده پایین هم این بازی را انجام دهند. فقط کافی است سیستم عامل اندروید نسخه 5.1 با رم دو گیگ داشته باشند.

بازی Call of Duty Mobile

در این مقاله در مورد بازی Call of Duty Mobile صحبت کردیم و همه موارد مورد نیاز برای این بازی اعم از سی پی ، شخصیت‌ها، سلاح‌ها، اسکین‌ها و… را بر شمردیم و توضیح دادیم. این مقاله به افرادی که تازه کالاف دیوتی را نصب کردند و یا قصد نصب بازی کالاف را دارند کمک می‌کند تا زودتر بتوانند سطح خود را افزایش دهند و سی پی های خود را به درستی خرج کنند. برای تهیه ارز درون بازی کالاف می توانید به سایت آی گیم مراجعه کنید. اگر مایل به کسب اطلاعات جامع تر در خصوص بازی کالاف دیوتی هستید پیشنهاد می کنیم مقاله ”  هر آنچه باید در مورد کالاف دیوتی بدانید ” را مطالعه بفرمایید.