کال آف دیوتی ؛ داستان تمام نشدنی جنگ جهانی دوم

به هیچ وجه نمی‌توان گیمری را پیدا کرد که حداقل یک ساعت، کال آف دیوتی (Call of Duty) را بازی نکرده باشد! شرکت اکتیویژن که صاحب این فرنچایز است، خبر از منتشر شدن فصل جدید کال آف دیوتی به نام ونگارد (Vanguard) در اواخر سال 2021 (ماه نوامبر) داد و با توجه به اخبار درز کرده، شرکت اسلج‌‎همر – سازنده سری بازی‌های ندای وظیفه – دل بسیاری از گیمرها را خواهد برد. فصل جدید کال آف دیوتی 2021، این بار هم انگشت روی یکی از داستان‌های جنگ جهانی دوم گذاشته که در ادامه به جزئیات و اخبار آن خواهیم پرداخت.

ونگارد، فصل جدید کال آف دیوتی
ونگارد، فصل جدید کال آف دیوتی

فصل جدید کال آف دیوتی؛ بازی یا یک درام واقعی!

اصلی‌ترین نکته فصل جدید کال آف دیوتی را می‌توان کاراکترهای آن برشمرد، شخصیت‌هایی که همگی بر اساس واقعیت طراحی شده‌اند و ماموریت‌هایی که شما به عنوان گیمر سپری خواهید کرد، همگی مسیری کاملا مشخص و واقعی دارند. کارگردان این بازی (Josh Bridge) در خصوص گیم‌پلی فصل جدید کال آف دیوتی ابراز کرده که این‌بار تمامی تمرکز مجموعه تنها به روی مکان‌ها و اتفاقات نیست بلکه سعی شده تا کاراکتر ارتباط بیشتری با مردم بگیرد.

یکی از ویژگی‌هایی که در نسخه‌های پیشین کال آف دیوتی کمتر به چشم می‌خورد، المانِ مخفی‌کاری مانند سری بازی‌های مکس پین و هیت‌من بود. در این خصوص هم، سازندگان فصل جدید کال آف دیوتی تمهیدات بسیار خوبی در نظر گرفته‌اند و در تریلرهای پخش شده از این بازی، به خوبی از این ویژگی استفاده کرده‌اند.

کاراکتر فصل جدید کال آف دیوتی 2021؛ زن روسِ تک‌تیرانداز

پولینا پتروا (Polina Petrova) کاراکتر اصلی فصل جدید کال آو دیوتی است که بر اساس شخصیت واقعی زنی به نام Lyudmila Pavlichenko ساخته شده است. اما داستان کل بازی، حول جوخه‌ 72 ملت که شامل 6 سرباز انگلیسی، روس و استرالیایی است می‌چرخد. آرتور کینگزلی، از ارتش سری انگلستان به نام S.O.E، فرمانده این جوخه است و موظف است تا از طریق راه‌آهن مخفیانه وارد برلین شده تا درباره پروژه ققنوس (Phoenix) اطلاعاتی جمع‌آوری کنند.

Polina Petrovaکاراکتر اصلی فصل جدید کال آو دیوتی
Polina Petrovaکاراکتر اصلی فصل جدید کال آو دیوتی

اما عملیات جوخه فرمانده کینگزلی در واپسین دقایق لو می‌رود و همه آنها توسط جنرال‌های نازی دستگیر و بازجویی می‌شوند. با آغاز بازجویی‌ها، روند بازی به کلی تغییر می‌کند و زندگی‌نامه هر یک از افراد جوخه مهم می‌شود. این تغییر روند، تا قسمت‌های پایانی بازی ادامه می‌یابد به طوری که بازیکن در بین پرده‌هایی از زندگی مختلف کاراکترها گم می‌شود.

نقشه‌های متعدد برای فصل جدید کال آف دیوتی

بخش چند نفره بازی در مقایسه با نسخه‌های پیشین، تغییرات رو به جلویی داشته است. برای مثال، کال آف دیوتی کلد وار (نسخه پیشین) دارای نقشه‌های محدودی بود و این معضل در نسخه 2021 کال آف دیوتی با 20 نقشه متفاوت برطرف شده است. برای بازی کردن 20 نقشه متفاوت با حال و هوای جنگ جهانی، ماه‌ها زمان لازم است، پس با خرید نسخه جدید بازی کال آف دیوتی هرگز حوصل‌تان سر نخواهد رفت.

مپ‌های بازی از نظر طراحی، از تنوع نسبتا خوبی برخوردار هستند؛ از مناطق برف‌گیر و سفیدپوش گرفته تا بیابان‌های خشک و بی آب و علف را در برمی‌گیرند. البته در آخرین نسخه سری بازی‌های ندای وظیفه، اضافه شدن سه فیلتر جدید برای تعیین میزان شلوغی زمین نبردها هم به روند بازی کمک قابل توجهی کرده است.

امکان شخصی‌سازی اسلحه‌ها، از نظر عملکرد و هم از نظر ظاهر

در فصل جدید کال آف دیوتی 2021 موسوم به ونگارد، بخش شخصی‌سازی توپ‌خانه بازیکن هم گستردگی بیشتری نسبت به نسخه‌های پیشین پیدا کرده است، به طوری که با بازی کردن بیشتر با هر کدام از اسلحه‌ها، می‌توانید آنها را هم از نظر عملکرد و هم از نظر ظاهری آپگرید کنید. با آپگرید کردن تفنگ‌های کال آف دیوتی ونگارد خیلی سریع می‌توانید رقبای خود را از پای درآورید و راحت‌تر چالش‌های مختلف مُدهای چند نفره، زامبی و همچنین تک نفره را پشت سر بگذارید.

کالیبر؛ سیستمی که کال آف دیوتی 2021 را متحول کرده است

اگر تجربه بازی کردن بتلفیلد را داشته باشید، قطعا شاهد تخریب‌پذیری صد درصدی محیط بازی بوده‌اید. ویژگی که جای خالی آن در سری بازی‌های کال آف دیوتی به شدت احساس می‌شد. اما سازندگان فصل جدید کال آف دیوتی 2021، که به خوبی از این ایراد با خبر بوده‌اند، روی سیستم نوینی کار کرده‌اند که تخریب پذیری محیط این بازی را شبیه به بتلفید کرده است. به طوریکه اگر بازیکن نارنجکی در داخل یک فضای بسته بیاندازد، تمامی اشیا داخل آن نابود شده یا حداقل به خاطر موج انفجار به آسمان پرتاب می‌شوند. سازندگان کال آف دیوتی، این سیستم را کالیبر (Caliber) نامگذاری کرده‌اند.

سیستم کالیبر کالاف دیوتی 2021
سیستم کالیبر کالاف دیوتی 2021

تخریب‌پذیری محیط کال آو دیوتی حتی به کمک بازیکن‌ها آمده است به طوری که اگر به سطح یک تکه چوب شلیک کنند، می‌توانند روی آن یک سوراخ ایجاد کنند و به واسطه آن دید بهتری نسبت به محیط اطراف خود داشته باشند.

دنیای زامبی‌ها حتی در بحبحه جنگ جهانی دوم

بخش زامبی‌ها که برای نخستین بار در نسخه کلد ات وار معرفی شد و در سری Call of Duty: Black Ops – Cold War داستانی به نام دارک اتر را روایت می‌کرد، در آخرین نسخه کال آف دیوتی هم با قدرت هرچه تمام‌تر وجود دارد.

دنیای زامبی ها در بازی کالاف دیوتی
دنیای زامبی ها در بازی کالاف دیوتی

داستان Dark Aether در واقع، داستانی است از جنگ سرد مابین آمریکا و شوروی که تلاش‌های دو سازمان رکوئیم و اومگا را به تصویر می‌کشد. اگر چه سازمان رکوئیم برای آمریکا است و اومگا متعلق به روسیه است، اما هر دو آنها یک هدف مشترک دارند؛ افشای رازهای پروژه Endstation. این پروژه که برای دوران جنگ جهانی دوم است، تلاش‌های آلمان نازی برای ساخت یک ارتش شکست‌ناپذیر را به تصویر می‌کشد.

فصل جدید کال آف دیوتی  برای چه پلتفرم‌هایی منتشر شده است؟

فصل جدید بازی ندای وظیفه در حال حاضر برای پلتفرم‌های ویندوزِ ماکروسافت، پلی‌استیشن 4، پلی‌استیشن 5، ایکس باکس وان و ایکس باکس سری ایکس/اس، منتشر شده. گیمرهای ایرانی این پلتفرم‌ها می‌توانند نسخه اصلی و قانونی ونگارد را در سایت آی گیم با کمترین قیمت و مطمئن‌ترین روش خریداری کنند و از این بازی لذت ببرند. اگر شما گیمرهای عزیز مایل هستید بیشتر در خصوص بازی کالاف دیوتی بدانید به بلاگ” نکات مهم کالاف دیوتی” مراجعه کنید.