پرچمداران بازی‌سازی جهان کدام شرکت‌ها هستند؟

صنعت گیم یکی از پرفروش‌ترین و داغ‌ترین بازارهای کسب و کاری در سراسر دنیاست به طوری که در سال گذشته مجموعه‌ی شرکت‌های فعال در این زمینه یک رکورد فروش دیگر را ثبت کرده و اکنون بیش از 130 میلیارد دلار ارزش دارند. قرارگیری شرکت‌ها در لیست کمپانی‌های برتر بازی سازی در سال 2021 تا حد زیادی مانند سال‌های گذشته هستند و تغییرات زیادی در جایگاه‌ها رخ نداده است. این شرکت‌ها موفق شده‌اند بهترین و جذاب‌ترین بازی‌های دنیا را طراحی و منتشر کنند و طرفداران زیادی در سراسر جهان دارند.

شرکت های بازی سازی معروف
شرکت های بازی سازی معروف

در ادامه 10 شرکت برتر بازی سازی دنیا در سال 2021 بر اساس درآمد حاصل از بازی در سال 2020 را به شما معرفی کرده‌ایم. البته باید توجه داشته باشید که تنها درآمد بازی‌ها برای این رتبه بندی در نظر گرفته شده است. درآمدی که یک شرکت ممکن است از شاخه‌های دیگر کسب و کار به دست آورده باشد در این دسته بندی درنظر گرفته نشده است و در حالی که شرکت‌های ساخت بازی‌های ویدیویی را می‌توان از نظر فنی به عنوان شرکت‌های نرم‌افزاری در نظر گرفت، فروش نرم‌افزارهای غیربازی در تهیه‌ی این لیست در نظر گرفته نشده است.

شرکت سونی (SONY)

اولین شرکت در صدر لیست کمپانی‌های برتر بازی سازی ما شرکت سونی است که از جنبه‌ی رقم فروش بازی‌ها برای سال‌های پی در پی در صدر لیست قرار گرفته است. درآمد حاصل از بازی این شرکت در سال گذشته 25.0 میلیارد دلار بوده است. این شرکت صاحب دستگاه‌های بازی پلی استیشن نیز هست که همه‌ی گیمرهای دنیا با آن آشنا هستند. سودآورترین دستگاه بازی فروخته شده مربوط به فروش پلی استیشن 5 (کنسول بازی ویدیویی) در سال 2020 بوده است. بعلاوه شرکت سونی بسیاری از بازی‌های ویدیویی خود را برای کنسول‌هایش تولید می‌کند.

 

پرفروش‌ترین بازی‌های ساخته شده توسط شرکتِ اول در لیست کمپانی‌های برتر بازی سازی دنیا عبارتند‌اند از:

 1. آخرین نفر از ما (The Last of Us) (24.0 میلیون)
 2. اسپایدرمن- مارول (Marvel’s Spider-Man) (20.00 میلیون)
 3. خدای جنگ (God of War) ( 19.5 میلیون)
 4. آنچارتد 4 (Uncharted 4) (16 میلیون)
 5. گرن توریسمو 5 (Gran Turismo 5) (11.95 میلیون)
 6. گرن توریسمو 4 (Gran Turismo 4) (11.73 میلیون)
 7. هورایزن زیرو داون (Horizon: Zero Dawn) (10 میلیون)
 8. گرن توریسمو 2 (Gran Turismo II) (9.37 میلیون)
 9. گرن توریسمو اسپورت (Gran Turismo Sport) (8 میلیون)
 10. کراش باندیکوت (Crash Bandicoot) (6.82 میلیون)

شرکت تنسنت (Tencent)

اگر جنبه‌ی تولید و فروش کنسول‌های بازی‌های ویدیویی را نادیده بگیریم و صرفاً بر روی ساخت بازی‌ها تمرکز کنید، شرکت چینی تنسنت با اختلاف زیاد، دومین جایگاه در لیست کمپانی‌های برتر بازی سازی در سال 2021 را بدست می‌آورد زیرا درآمد این شرکت تنها از فروش بازی در سال گذشته 13.9 میلیارد دلار بوده است. تنسنت در درجه‌ی اول بر روی بازی‌های آنلاین و تلفن همراه گوشی‌های هوشمند، مانند بازی برترِ موبایلی افتخار پادشان (Honor of Kings)، تمرکز دارد. اما به خاطر وجود استودیوهای زیادی که این شرکت در سرتاسر جهان دارد، تنسنت را می‌توان یک گزینه‌ی مهم در صنعت بازی‌های ویدیویی دانست.

شرکت تنسنت مالک ریوت گیمز (Riot Games) نیز هست، استودیوی بازی‌های ویدیویی آمریکایی که لیگ افسانه‌ها (League of Legends) را ایجاد کرد، یک بازی محبوب چند نفره در ژانر مبارزه که میلیون‌ها بازیکن در سراسر جهان از آن لذت می‌برند. تنسنت همچنین دارای سهام در چندین شرکت بازی های ویدیویی دیگر مانند غول‌های بازی‌های ویدیویی آمریکایی اپیک گیمز (Epic Games) (40٪) و اکتیویزیون بیلزارد (Activision Blizzard) (5٪) و اتحادیه‌ی بازی کرافتون کره جنوبی (11.5) نیز هست.

پرفروشترین بازی‌های این شرکت عبارتند از:

 1. میدان‌های نبرد بازیکن ناشناخته موبایلی (PUBG Mobile)
 2. افتخار پادشاهان
 3. اثر گنشین (Genshin Impact)
 4. پوکمون گو (Pokémon GO)
 5. روبلوکس (Roblox)
 6. حماسه‌ی کندی کراش (Candy Crush Saga)
 7. استاد سکه (Coin Master)
 8. گرنا فری فایر (Garena Free Fire)
 9. اوما موسومه (Uma Musume)
 10. سرنوشت / دستور بزرگ (Fate/Grand Order)

شرکت نینتندو (Nintendo)

علیرغم سقوط به رتبه‌ی سوم در رتبه بندی جدید کمپانی‌های برتر بازی سازی جهان؛ سال گذشته همچنان سال بسیار موفقی برای شرکت ژاپنی بازی‌های ویدیویی، نینتندو بود و توانست تا همچنان یکی از بزرگترین توسعه دهندگان بازی‌های ویدیویی در جهان باقی بماند. موفقیت درآمد نینتندو، 12.1 میلیارد دلار در سال گذشته، تنها به دلیل فروش مداوم کنسول نینتندو سوییچ نبود، بلکه بیشتر مدیونِ انتشار بازی عبور حیوانات: افق جدید (Animal Crossing: New Horizons) بود. بازی که در حال حاضر در مسیر تبدیل شدن به پرفروش‌ترین بازی برای کنسول سوییچ قرار دارد.

شخصیت‌های بازی‌های کمپانی نینتندو
شخصیت‌های بازی‌های کمپانی نینتندو

بازی‌های پرفروش این شرکت تا سال 2021 به شرح زیر می‌باشند:

 1. ماریو کارت و دلوکس (Mario Kart 8 Deluxe) 74میلیون
 2. عبور حیوانات: افق جدید 34.85 میلیون
 3. سوپر اسمش بُروز. نهایی (Super Smash Bros. Ultimate) 25.71 میلیون
 4. افسانه‌ی زلدا: نفس باد (The Legend of Zelda: Breath of the Wild) 24.13 میلیون
 5. شمشیر و سپر پوکمون (Pokémon Sword and Shield) 22.64 میلیون
 6. سوپر ماریو ادیسه (Super Mario Odyssey) 21.95 میلیون
 7. پارتی سوپر ماریو (Super Mario Party) 16.48 میلیون
 8. پوکمون: بریم پیکاچو! / بیا بریم ایو! (Pokémon: Let’s Go, Pikachu! / Let’s Go, Eevee!)83 میلیون
 9. اسپلاتون 2 (Splatoon 2) 12.68 میلیون
 10. رینگ فیت ادونچر (Ring Fit Adventure) 12.21 میلیون

شرکت مایکروسافت (Microsoft)

یکی دیگر از کمپانی‌های برتر بازی سازی در جهان شرکت مایکروسافت است که به جز تولید بازی صاحب کنسول‌های ایکس باکس نیز هست. در سال گذشته این شرکت، تنها از فروش بازی‌ها حدود 11.6 میلیارد دلار درآمد داشته است. البته میزان زیادی از این افزایش درآمد به خاطر فروش نسل بعدی کنسول‌های مایکروسافت یعنی ایکس باکس سری X/S بوده است، اما به جز این شرکت مایکروسافت بازی‌های ویدیویی جذاب زیادی در این سال‌ها نیز منتشر کرده است یا استودیوهایی دارد که این کار را برایش انجام می‌دهند. یک مثال خوب در این مورد، استودیوی موجانگ (Mojang) است. استودیوی بازی‌های ویدیویی سوئدی که متعلق به مایکروسافت است و به ساخت بازی ماینکرفت (Minecraft) معروف است که اخیراً به محبوب‌ترین بازی ویدیویی تاریخ تبدیل شده است. پرفروش‌ترین بازی‌های این شرکت عبارتند از:

 1. ماینکرافت
 2. هالو ریچ (Halo Reach)
 3. هالو 4
 4. هالو 2
 5. هالو: آغاز مبارزه (Halo: Combat Evolved)
 6. اسباب جنگ (Gears of War)
 7. فیبل (Fable)
 8. فورزا هوریزون 3 (Forza Horizon 3)
 9. پروژه مسابقه گاتهام (Project Gotham Racing)
 10. موتور اسپورت فورزا 2 (Forza Motorsport 2)

اکتیویژن بلیزارد (Activision Blizzard)

اکتیویژن بلیزارد در رتبه‌بندی کمپانی‌های برتر بازی سازی در سال 2021 در رتبه پنجم قرار دارد. این شرکت که در سال 2008 با ادغام شرکت‌های آمریکایی بازی‌های ویدیویی اکتیویژن (Activision) و بلیزارد اینترتیمنت (Blizzard Entertainment) تأسیس شد، سال گذشته 8.1 میلیارد دلار درآمد داشت. استودیوی بازی‌های ویدیویی مستقر در کالیفرنیا می‌تواند مانند همیشه به تاریخی‌ترین سری بازی‌های خود یعنی کال اف دیوتی (Call of Duty) تکیه کند. با انتشارِ جدیدترین نسخه‌ی این بازی یعنی کال اف دیوتی: عملیات سیاه جنگ سرد (Call of Duty: Black Ops Cold War) فروش این شرکت نیز افزایش می‌یابد. علاوه بر این، بازی ورد اف وارکرفت (World of Warcraft) این شرکت نیز شاهد افزایش فروش بود.

شرکت الکترونیک آرتس (Electronic Arts)

این شرکت آمریکایی نیز در لیست کمپانی‌های برتر بازی سازی دنیا قرار دارد که به طور ویژه بر ساخت بازی‌های ویدئویی متمرکز است. در سال گذشته فروش این شرکت در حدود 5.5 میلیارد دلار بوده است و از مهمترین و پرفروش‌ترین بازی‌های آن می‌توان به بازی‌های زیر اشاره کرد:

 1. مجموعه‌ی فیفا (FIFA Series)
 2. مجموعه‌ی سیمز (The Sims Series)
 3. مجموعه‌ی نیاز برای سرعت (The Need for Speed Series)
 4. مجموعه‌ی ان.اف.ال دیوانه (Madden NFL Series)
 5. افسانه‌های اوج (Apex Legends)
فرتنایت؛ بازی معروف شرکت اپیک گیمز
فرتنایت؛ بازی معروف شرکت اپیک گیمز

شرکت اپیک گیمز (Epic Games)

جایگاه هفتم در لیست کمپانی‌های برتر بازی سازی به شرکت اپیک گیمز با فروش برابر با 4.2 میلیارد دلار در سال 2020 تعلق دارد. این شرکت نیز از موفقترین شرکت‌های تولید بازی دنیاست که در آمریکا قرار دارد و صاحب بازی‌های معروفی مانند آواری هاوایی (Shakedown Hawaii)، شاهد (The Witness)، سرانداز (Dauntless)، مسابقات غیرواقعی (Unreal Tournament) و هیدس (Hades) و… است.

شرکت تیک تو اینتراکتیو (Take-Two Interactive)

این شرکت آمریکایی که در سال 1993 تاسیس شده است با فروش 3.1 میلیارد دلار در سال 2020 یکی دیگر از کمپانی‌های برتر بازی سازی در دنیا و صاحب بازی‌هایی مانند برنامه‌ی فضایی کربال (Kerbal Space Program)، رستگاری مردگان قرمز (Red Dead Redemption) و دزدی بزرگ اتومبیل 4 (Grand Theft Auto IV) است.

شرکت سگا سامی (Sega Sammy)

این شرکت تازه تاسیس (2004) گزینه‌ی نهم در لیست کمپانی‌های برتر بازی سازی ماست که در سال گذشته 2.8 میلیارد دلار فروش داشته است. سونیک دش (Sonic Dash)، اولین ستاره‌ی شمالی: افسانه‌های ریوایو (Fist of the North Star: Legends ReVIVE) و رامبل فیش (The Rumble Fish) از بازی‌های این شرکت موفق هستند.

شرکت باندای نامکو (Bandai Namco)

این شرکت ژاپنی دهمین و آخرین گزینه در لیست کمپانی‌های برتر بازی سازی در دنیاست که در سال گذشته 2.2 میلیارد دلار فروش داشته است. این شرکت اگرچه آخرین شرکت در لیست ماست؛ اما نسبت به دیگر شرکت‌های این لبست سابقه‌ی فعالیت بسیار کمی دارد و توانسته در این مدت کوتاه موفقیت‌های زیادی کسب کند.

رقابت سنگین بین کمپانی‌های برتر بازی سازی
رقابت سنگین بین کمپانی‌های برتر بازی سازی

رقابت سنگین بین کمپانی‌های برتر بازی سازی

اینها تنها ده مورد از کمپانی‌های برتر بازی سازی هستند که رقابت سنگینی با هم دارند و هر سال ممکن است در جایگاه خود صعود یا نزول کنند. نکته‌ی مهم این است که همه‌ی این شرکت‌ها از شرکت‌های بسیار معروف و موفق در دنیا هستند و سالانه نسبت به بسیاری از شرکت‌های دنیا درآمد بسیار زیادی از فروش بازی‌های دریافت می‌کنند.  اگر مایل هستید در خصوص دنیای گیم و گیمر ها اطلاعات بیشتری کسب کنید به مقاله” آیا گیمرها باهوش‌ترند یا باهوش‌ترها گیمر می‌شوند ” مراجعه کنید.