اپل موزیک با ارائه خدمات استریم مدرن یا پخش موسیقی با ایجاد پلی لیست به شما این امکان را می‌دهد که خدمات پخش موسیقی را شخصی‌سازی کنید. با این ویژگی شما می‌توانید برای خود یک پلی لیست مناسب از موسیقی‌های محبوب خود بسازید و در هر زمان که نیاز داشتید از این پلی لیست برای یافتن دوباره موسیقی مورد علاقه خود استفاده کنید. در این مطلب به چگونگی ساخت پلی لیست در اپل موزیک یا همان لیست پخش آهنگ در اپل و دسته‌بندی آهنگ‌ها، به‌اشتراک‌گذاری آن‌ها و جست‌وجو در پلی‌لیست در محصولات اپل مثل آیفون، آیپد و مک‌بوک‌ها خواهیم پرداخت.

ساخت پلی لیست در اپل موزیک
ساخت پلی لیست در اپل موزیک

انواع پلی لیست در اپل موزیک

با توجه به اینکه در قسمت For You  در اپل موزیک پلی‌لیست‌های از قبل ساخته شده و آلبوم‌هایی که ممکن است مورد علاقه شما باشد را پیشنهاد می‌دهد، می‌توانید به راحتی موسیقی مورد علاقه خود را بیابید. توجه داشته باشید که از آپدیت ios10 به بعد، پلی‌لیست‌های دیگری هم به نام My New Music Mix و Favorites Mix اضافه شده‌اند.

به طور مثال در My New Music Mix ترکیبی از ایندی راک و جز را مشاهده می‌کنید که در آن، آرتیست‌های جدیدی وجود دارند و ممکن است به آهنگ‌هایی بربخورید که قبلا گوش نداده‌اید. همچنین در اپل موزیک پلی‌لیستی به نام Favorite Mix وجود دارد که هر چهارشنبه با پربازدیدترین آهنگ‌های Library به روز می‌شوند و در این پلی لیست در اپل موزیک می‌توانید به موسیقی مورد علاقه خود گوش دهید.

پلی لیست در اپل موزیک
پلی لیست در اپل موزیک

به تازگی در اپل موزیک قابلیتی ایجاد شده که با استفاده از آن می‌توانید آهنگ‌های مدنظر خود را هم در Library اصلی خود بگذارید و هم در صورت تمایل به اضافه نکردن آهنگ به Library، در خود پلی‌لیست، آهنگ مورد نظر خود را ذخیره کنید. همچنین در قسمت انتهایی هر پلی‌لیست، بخشی تحت عنوان Featured Artists وجود دارد که با استفاده از آن می‌توانید به دیگر آهنگ‌های هنرمند مورد نظر خود دسترسی داشته باشید. در ادامه این مطلب با بررسی چگونگی استفاده از هرکدام از پلی‌لیست‌ها، طرز ذخیره و پاک کردن آن‌ها و دسترسی به هریک از آن‌ها را برای شما شرح خواهیم داد.

چگونگی دسترسی به My New Music Mix و Favorite Mix در اپل موزیک

دسترسی به این دو پلی‌لیست جدید اپل موزیک بسیار راحت است و شامل مراحلی می‌شود که در ادامه به شرح این مراحل می‌پردازیم. توجه داشته باشید که این دو پلی لیست در اپل موزیک به سادگی قابل دسترسی و اجرا هستند:

 • در ابتدا نرم‌افزار اپل موزیک را باز کنید
 • قسمت For You را در قسمت سمت چپ صفحه بیابید و انتخاب کنید
 • در بالای همین قسمت روی My New Music Mix کلیک کنید، یا صفحه را به سمت چپ بکشید تا به بخش My Favorite Mix دسترسی پیدا کنید
چگونگی دسترسی به My New Music Mix و Favorite Mix در اپل موزیک
چگونگی دسترسی به My New Music Mix و Favorite Mix در اپل موزیک

چگونه یک پلی لیست در اپل موزیک را سابسکرایب یا دانلود کنیم؟

برای سابسکرایب یا دانلود کردن یک پلی لیست در اپل موزیک باید مراحلی را طی کنید. توجه داشته باشید که مراحل زیر با وجود سادگی، باید به ترتیب انجام شوند تا شما راه به هدفتان برساند. پس از کلیک روی پلی لیست مورد نظر خود، باید مراحل زیر طی شوند:

 • روی دکمه سابسکرایب (Subscribe) کلیک کنید
 • میکس‌های جدید به Library شما اضافه و در روزهای خاصی آپدیت می‌شوند
 • با وجود اینکه پلی‌لیست مورد نظر شما در اپل موزیک اضافه می‌شود، اما اگر روی گزینه دانلود بزنید دقیقا همان پلی‌لیست وارد Library شما نمی‌شود و به‌صورت جداگانه قرار می‌گیرد؛ مگر اینکه در هر آهنگی که مدنظر دارید علامت + کنار آن را بزنید
مراحل سابسکرایب یک پلی لیست در اپل موزیک
مراحل سابسکرایب یک پلی لیست در اپل موزیک

حذف آهنگ‌های دانلود شده در اپل موزیک

در برخی موارد، کاربر قصد می‌کند تا پلی لیست خود یا اکانت‎ هایی که سابسکرایب کرده است را پاک کند. شما می‌توانید آهنگ‌های دانلود شده در اپل موزیک یا سابسکرایب‌های خود در این اپلیکیشن را با طی کردن مراحل زیر، حذف کنید:

 • در قسمت پلی لیست در اپل موزیک روی گزینه Downloaded کلیک کنید
 • برای ازبین بردن آهنگ دانلود شده برای کاهش فضای اشغالی در دستگاه خود، باید گزنیه Remove Donwloads را بزنید یا برای لغو سابسکرایب یک هنرمند یا گروه موسیقی، از گزینه Delete from Library استفاده کنید.
 • همچنین در نظر داشته باشید که لغو سابسکرایب به این معنا نیست که پلی‌لیست از قسمت For You شما حذف شده باشد، بلکه این پلی لیست در اپل موزیک فقط از قسمت Library حذف می‌شود

چگونه پلی لیست در اپل موزیک را به اشتراک بگذاریم؟

به اشتراک گذاشتن آهنگ‌ها امری بسیار رایج در دنیای اینترنت است که روزبه‌روز در حال افزایش است. برای به اشتراک گذاشتن یک پلی‌لیست اپل موزیک در اپلیکیشن‌های دیگر، باید مراحل خاصی را به ترتیب طی کنید. این مراحل به شرح زیر هستند:

 • در داخل پلی لیست خود روی گزینه سه نقطه (…) کلیک کنید
 • گزینه Share Playlist را انتخاب کنید
 • نرم‌افزاری که برای اشتراک موسیقی مورد علاقه خود مدنظر دارید را پیدا کرده و روی آن کلیک کنید

به این نکته توجه داشته باشید که اپلیکیشن اینستاگرام به طور اختصاصی از به اشتراک گذاشتن موسیقی در بخش استوری خود حمایت می‌کند و شما می‌توانید بخشی از آهنگ خود را که می‌خواهید پخش کنید، انتخاب و جدا کرده و سپس آن‌را با کیفیت صدای مناسب در استوری اینستاگرام به اشتراک دوستان خود بگذارید.

مراحل اشتراک گذاری پلی لیست در اپل موزیک
مراحل اشتراک گذاری پلی لیست در اپل موزیک

ایجاد پلی لیست در اپل موزیک کاری آسان و لذت‌بخش

با توجه به مطالبی که در مورد ایجاد پلی لیست در اپل موزیک بررسی شد، دریافتیم که قابلیت ساخت پلی‌لیست یکی از کاربردی‌ترین بخش‌های سرویس اپل موزیک است که استفاده از آن روند پیدا کردن آهنگ، گوش کردن به آهنگ‌های مورد علاقه کاربر و اشتراک آن‌ها با افراد دیگر را سرعت می‌بخشد.

درصورتی که از پلی لیست اکانت پرمیوم اپل موزیک استفاده می‌کنید، دسترسی شما به آهنگ‌های مختلف ایرانی و خارجی بسیار راحت‌تر از دیگر اپلیکیشن‌ها خواهد بود؛ در نتیجه می‌توان گفت ایجاد پلی لیست در اپل موزیک امری هم آسان و هم کاربردی است. اکانت پرمیوم سرویس ها موسیقی خود را می توانید از سایت آی گیم خریداری کنید.