با گسترش استفاده از اینترنت و پیشرفت چشمگیر صنعت بازی سازی طی سال‌های اخیر، علاقه‌مندان به بازی‌های کامپیوتری به خصوص طرفداران انواع کنسول‌ها، به بازی‌های آنلاین و گروهی روی آورده‌اند. همین امر باعث شده شرکت‌های بازی‌سازی توجه خاصی به این بخش از دنیای بازی‌های کامپیوتری داشته باشند. بسیاری از طرفداران کنسول محبوب پلی‌استیشن معتقدند لذت بازی‌های گروهی و آنلاین با بازی‌های آفلاین قابل مقایسه نیست، اما چطور می‎‌توان بازی‌های پلی‌استیشن را آنلاین بازی کرد؟ کدام بازی‌ها را می‌توان آنلاین بازی کرد؟ و ازهمه مهم‌تر، پلی استیشن آنلاین چقدر هزینه دارد؟

بازی های آنلاین
بازی های آنلاین

مواد لازم برای بازی آنلاین!

برای پلی‌ استیشن بازی کردن به صورت آنلاین به اتصال اینترنت قدرتمند و عضویت در پلی استیشن پلاس نیاز دارید. اگر هر دو مورد را در اختیار ندارشته باشید، نمی‌توانید آنلاین پلی استیشن بازی کنید مگر اینکه بازی مورد نظر مثل فورت‌نایت (Fortnite) رایگان باشد. علاوه بر این، پس از ثبت‌نام در این سرویس حتی اگر اشتراک پلی استیشن پلاس هم نداشته باشید می‌توانید همه بازی‌های چند نفره پلی استیشن را به صورت آنلاین بازی کنید.

هزینه دریافت اشتراک پلی استیشن پلاس

چنانچه گفته شد، برای پلی استیشن بازی کردن به صورت آنلاین باید اشتراک پلی استیشن پلاس داشته باشید. به طور کلی اشتراک پلی استیشن پلاس به دو دسته تقسیم می‌شود. اشتراک آنلاین تا دوازده ماه که هزینه آن 60 دلار است و اشتراک مستقیم با استفاده از کابل اترنت کت 7 که هزینه آن 10 دلار است.

 

نحوه اتصال کنسول پلی استیشن به وای‌فای

علاوه بر اشتراک پلی استیشن پلاس، برای شرکت در بازی‌های گروهی به صورت آنلاین باید دستگاه شما به اینترنت متصل باشد. برای وصل کردن کنسول خود و بهره‌مند شدن از لذت پلی استیشن آنلاین باید به این شیوه عمل کنید:

 • از پنجره Home گزینه Settings را انتخاب کنید
گزینه Settings
گزینه Settings
 • گزینه Network را در پنجره باز شده پیدا کنید
گزینه Network
گزینه Network
 • گزینه Set Up Internet Connection را انتخاب کنید
گزینه Set Up Internet Connection
گزینه Set Up Internet Connection
 • با توجه به نوع اتصال خود (از طریق وای‌فای یا کابل Lan)، از بین دو گزینه Use Wi-Fi و Use Lan Cable یکی را انتخاب کنید
انتخاب نوع اتصال
انتخاب نوع اتصال
 • در صورت استفاده از وای‌فای، Wi-Fi Network را انتخاب کنید و رمز وای‌فای خود را وارد کنید
 • در صورت استفاده از کابل LAN، کابل را مستقیما از پشت کنسول به دستگاه روتر وصل کنید
مرحله آخر مشاهده پیغام موفیقیت
مرحله آخر مشاهده پیغام موفیقیت

نحوه استفاده از حق اشتراک پلی استیشن پلاس

پس از این که که کنسول به اینترنت وصل شد، باید از روشن بودن و آماده بودن اشتراک پلی استیشن پلاس خود اطمینان حاصل کنید. برای استفاده درست از اشتراک خود و شرکت در بازی‌های آنلاین و گروهی، باید به این ترتیب عمل کنید:

 • از پنجره Home گزینه PlayStation Store را انتخاب کنید
گزینه PlayStation Store
گزینه PlayStation Store
 • منوی سمت چپ را تا انتها پایین بکشید و گزینه Redeem Codes را انتخاب کنید
انتخاب گزینه Redeem Codes
انتخاب گزینه Redeem Codes
 • رمزی که هنگام خرید اشتراک پلی استیشن پلاس دریافت کردید ار در کادر مورد نظر وارد کنید
 • گزینه Continue را انتخاب کنید
وارد کردن اشتراک
وارد کردن اشتراک
 • پس از موافقت با قوانین و مقررات، گزینه Confirm را انتخاب کنید
انتخاب گزینه Confirm
انتخاب گزینه Confirm
 • یک بار دیگر گزینه Continue را انتخاب کنید تا پروسه تکمیل شود
انتخاب گزینه Continue
انتخاب گزینه Continue

به این ترتیب تا زمانی که به اینترنت متصل باشید و اشتراک پلی استیشن پلاس شما اعتبار داشته باشد، برای شرکت کردن در بازی‌های گروهی پلی استیشن به صورت آنلاین با مشکل خاصی مواجه نخواهید شد. فقط کافی است بازی مورد نظر خود را اجرا کرده و در منوی بازی گزینه بازی گروهی را انتخاب کنید.

پلی استیشن آنلاین بدون نیاز به پلی استیشن پلاس

فقط بازی‌هایی را می‌توان به صورت آنلاین و بدون نیاز به پلی استیشن پلاس اجرا کرد که از گزینه بازی گروهی رایگان بهره‌مند باشند.خوشبختانه بسیاری از بازی‎‌های محبوب از جمله فورتنایت، جنشین ایمپکت، اپکس لجندز و کال آف دیوتی: وار زون و بسیاری از بازی‌های دیگر، رایگان هستند و نیازی به پلی استیشن پلاس ندارند. برای شرکت در بازی‌های آنلاین رایگان کافی است به اینترنت دسترسی داشته باشید.

سرویس Share Play

با استفاده از سرویس Share Play می‏توانید همزمان با دوستان خود پلی استیشن بازی کنید. علاوه بر این با استفاده از سرویس Share Play می‏توانید شخص دیگری را برای بازدید از صفحه بازی خود به مدت 60 دقیقه دعوت کنید. اگر برای پیش رفتن در بازی به مشکل برخورد کرده‏اید یا می‏خواهید بازدید کننده شما بازی را ادامه دهد، این سیستم به شما اجازه می‏دهد بازی خود را به بازدید کننده بسپارید. به علاوه، این سرویس به شما اجازه می‏دهد بازدید کنندگان خود را به یک بازی چند نفره محلی دعوت کنید، حتی اگر بازی مورد نظر از گزینه بازی گروهی پشتیبانی نکند. بازدید کننده برای استفاده از سرویس Share Play نیازی به مالکیت بازی ندارد.

برای استفاده از این سرویس، ابتدا باید حق اشتراک پلی استیشن پلاس داشته باشید. این سرویس برای کاربران پلی استیشن 4 و پلی استیشن 5 در دسترس است و با استفاده از آن می‏توانید پلی استیشن آنلاین را متفاوت تجربه کنید.

سرویس Share Play
سرویس Share Play

حالت انتخاب گزینه Continue

پس از شروع سرویس Share Play، شما میزبان هستید و بازیکنی که به شما پیوند زده می‏شود، بازدید کننده. در این صورت شما می‏توانید با توجه به هدف خود، یکی از سه گزینه ارائه شده در این سرویس را انتخاب کنید:

 • گزینه به اشتراک گذاری بازی با بازدید کننده
 • انتقال اختیار بازی به بازدید کننده برای بازی کردن به جای بازیکن
 • انتقال اختیار بازی به بازدید کننده برای بازی کردن به همراه بازیکن

تجربه لذت بازی گروهی با پلی استیشن آنلاین

بازی کردن به صورت گروهی همیشه باعث افزایش لذت بازی می‏شود. اما با توجه به شرایط زندگی مدرن، جمع شدن در کنار یکدیگر و پلی استیشن بازی کردن به صورت گروهی کمی دشوار شده است. با این حال، با استفاده از سرویس‏های پلی استیشن آنلاین می‏توانید همزمان با دوستان خود پلی استیشن بازی کنید و از لذت بازی گروهی بهره‏مند شوید. خوشبختانه بسیاری از بازی‏های پلی استیشن را می‏توان به سادگی و تنها با اتصال کنسول به اینترنت،  به صورت آنلاین و گروهی بازی کرد. علاوه بر این، علاقه‏مندان به بازی‏های گروهی می‏توانند با استفاده از سرویس Share Play، جنبه‏ های جدیدی از پلی استیشن آنلاین را تجربه کنند و از بازی کردن با دوستان خود یا سایر بازیکنان محلی، لذت ببرند. اگر مایل هستید اطلاعات بیشتری در خصوص گیفت کارت پلی استیشن پلاس داشته باشید به بلاگ” لذت ورود به دنیای پلی‌ استیشن “مراجعه کنید.