تاریخچه پر افتخار شرکت Electronic Arts

شرکت Electronic Arts در سال 1982 میلادی توسط هاوکینز تاسیس شد و هدف اولیه خود را تولید و توزیع بازی‌های ویدیویی قرار داد که با استفاده از کامپیوترهای خانگی امکان بازی کردن با آن‌ها وجود داشت. الکترونیک آرتز در اواخر سال 1980 به بهبود و توسعه روند کاری خود پرداخت و با جذب چند کارمند علاقه‌مند به ساخت بازی‌های ویدیویی،‌ موفق به رشد و کسب درآمد در این زمینه شد.

تریپ هاوکینز موسس کمپانی بازی سازی Electronic Arts
تریپ هاوکینز موسس کمپانی بازی سازی Electronic Arts

شرکت آلکترونیک آرتز در سال 2007 توانست رتبه هشتم در لیست بزرگترین و بهترین شرکت‌های طراحی نرم افزار را از آن خود کند. درآمد سالانه EA‌ در ماه می 2008 به بیش از 4.02 میلیارد دلار رسید که رقم بالایی در آن دوران به حساب می‌آمد،‌ همچنین این مقدار سالانه و با پیشرفت الکترونیک آرتز در حال افزایش است. البته ناگفته نماند که این شرکت از نظر طرفداران جزو منفورترین کمپانی‌های بزرگ بازی سازی است!

تا ماه‌های سپتامبر و اکتبر 1982 که حدود 11 نفر برای هاوکینز کار می‌کردند، تصمیم گرفتند اسم شرکت را که ابتدا Amazin’ Software بود، تغییر دهند. در نتیجه یک روز تمام کارمندان در کنار هم جمع شدند و چند نام مختلف که ترکیبی از آرت و سافت ویر بود توسط هاوکینز پیشنهاد شد، اما کسی قبول نکرد؛ تا اینکه استیو هیس پیشنهاد داد از دو کلمه الکترونیک و آرتز برای اسم کمپانی استفاده شود؛ که در نهایت همه اعضا با آن موافقت کردند.

وقایع پس از خروج تریپ هاوکینز از Electronic Arts

پس از سال‌ها فعالیت موفقیت‌آمیز در کمپانی Electronic Arts ، هنگامی که این شرکت تصمیم به ساخت بازی دیگری برای کنسول‌ها گرفت، تریپ هاوکینگز از شرکت الکترونیک آرتز استعفا داد. بعد از خروج هاوکینگز، یکی دیگر از کارمندان EA ، لری پروبست رئیس این شرکت شد، اما پروبست اعتقادی به درجه سنی نوجوانان نداشت و به نوعی این موضوع برای او بی اهمیت بود.

همین بی اهمیتی او باعث شد که بعدها به دلیل عقیده نادرستش مورد انتقاد شدیدی از طرف شرکت‌های مختلفی از جمله وال استریت قرار بگیرد؛ اما این انتقادها پایان ماجرا نبود، بلکه EA با کاهش سود در فروش محصولاتش مواجه شد و درآمد حاصل از فروش بازی‌هایش در سه ماه متوالی بسیار پایین آمد. در سال 1378،‌ شرکت الکترونیک آرتز اولین بازی مخصوص نوجوانان را معرفی کرد که نام آن System Shock II و برای رایانه‌های شخصی منتشر شد. این بازی توجه نوجوانان زیادی را به خود جلب کرد و البته عقیده پروبست را در ارتباط با اظهارت قبلی‌اش تغییر داد.

System Shock II اولین بازی مخصوص نوجوانان
System Shock II اولین بازی مخصوص نوجوانان

بازی‌های کمپانی Electronic Arts

از موفق ترین بازی‌های کمپانی Electronic Arts می‌توان به بازی‌های ورزشی این شرکت مانند FIFA 21‌ اشاره کرد که توسط یکی از زیر مجموعه‌های این شرکت ساخته شده است. سری نید فور اسپید و مدال آو آنر جزو برترین بازی‌های این شرکت بوده‌اند و سود زیادی را برای EA کسب کرده‌اند. کمپانی Electronic Arts چند بازی ورزشی دیگر هم منتشر کرده است که معروف ترین آن‌ها سری بازی‌های UFC است. EA بازی‌های شوتر و ریسینگ هم نیز منتشر کرده است که معروف ترین آن‌ها NFS Heat و Battlefield V هستند. اگر مایل هستید در خصوص کمپانی های بازی سازی برتر اطلاعات بیشتری کسب کنید توصیه میکنیم مقاله ” کمپانی‌های برتر بازی سازی ” را مطالعه فرمایید.