پلی استیشن یکی از خاطره‌انگیزترین کنسول‌های بازی است که هنوز هم با ارائه مدل‌های جدید توانسته خود را در بازار پررونق بازی‌های کامپیوتری در دنیای امروز سر پا نگه دارد. از سوی دیگر این تنوع مدل‌ها باعث شده که کاربران نیز نتوانند مسیر خود را در این هزارتو به درستی پیدا کرده و برای انتخاب مسیر خود سردرگم شوند. در این مسیر تا رسیدن به انتخاب نوع پلی استیشن ایستگاه‌های زیادی وجود دارد که کاربر را ناچار به تعلل و تفکر خواهد کرد. ایستگاه‌هایی مانند قیمت، امکانات، سازگاری با بازی‌های موجود و قدیمی و چندین و چند عامل دیگر. در این مقاله به سراغ بررسی معیارهایی رفته‌ایم که باید برای انتخاب نوع پلی استیشن در نظر داشته باشید. پس از آن با ذکر یک مثال، مسیر درست را در یکی از جدیدترین دو راهی‌های به وجود آمده در این مسیر یعنی انتخاب میان پلی استیشن 5 و پلی استیشن 5 دیجیتال ادیشن به شما نشان خواهیم داد.

انواع پلی استیشن
انواع پلی استیشن

سخت‌افزار، نخستین ایستگاه در مسیر انتخاب نوع پلی استیشن

یکی از مهم‌ترین بخش‌های هر کنسول بازی و پلی استیشن سخت‌افزار آن است. سیستم خنک‌ سازی و پورت‌های پلی استیشن از مهم‌ترین نکاتی است که باید در هنگام انتخاب نوع پلی استیشن در نظر داشته باشید. همچنین ظرفیت حافظه پلی استیشن نیز بسیار اهمیت دارد. این نکات زمانی اهمیت پیدا می‌کند که شما تصمیم به خرید نمونه دست دوم پلی استیشن بگیرید. چرا که احتمالا موفق نخواهید شد که نمونه‌های قدیمی را به صورت نو یا پلمپ پیدا کنید. در نتیجه اگر این نمونه‌ها سخت‌افزاری قوی نداشته باشند، احتمالا وضوح تصویر پایین آمده و یا پورت‌های آن دچار مشکل شوند. کیفیت خوب سخت‌افزار مصرف انرژی شما را کاهش داده و پلی استیشن نیز صدای کمتری تولید خواهد کرد.

قیمت، ایستگاه دوم مسیر انتخاب نوع پلی استیشن

در زمان انتخاب هر وسیله‌ای برای خرید یکی از فاکتورهای بسیار تاثیرگذار قیمت آن است. هرچند که قیمت زیاد لزوما نشان‌دهنده کیفیت بالا نیست، اما باید این نکته را در پس ذهن خود داشته باشید که هیچ گرانی بی حکمت نیست. کنسول‌های قدیمی پلی استیشن معمولا به صورت دست دوم به فروش می‌رسند. به همین دلیل نمی‌توان به طور قطع نسبت به تعیین قیمت آن‌ها اظهار بنظر کرد. این قیمت‌ها بسته به مشخصات پلی استیشن، میزان سلامت و لوازم جانبی متفاوت بوده و هر کسی قیمت دلخواه خود را تعیین می‌کند. بنابراین تشخیص ارزش خرید آن کنسول بر عهده شما خواهد بود.

تفاوت در امکانات، سومین ایستگاه در مسیر انتخاب نوع پلی استیشن

مدل‌های مختلف پلی استیشن که تحت عنوان یکسانی تولید می‌شوند معمولا تفاوت چندانی با هم ندارند. به عنوان مثال سری‌های مختلفی که تحت عنوان پی اس 4 به بازار آمدند، بیشتر از نظر ظاهری با هم تفاوت دارند. اما می‌توان تفاوت‌های سخت‌افزاری و بهبودهایی را در این زمینه در آن‌ها مشاهده کرد. به عنوان مثال در سری 4 پلی استیشن برای اطلاع از این تغییر و میزان بهبود سخت‌افزاری می‌توانید به رقم اول شماره مدل کنسول نگاهی بیندازید. تفاوت این رقم با مدل‌های دیگر نشان‌دهنده این است که کنسول پلی استیشن از نظر سخت‌افزاری تغییرات چشمگیری نسبت به مدل پیش از خود کرده است. با این حال تفاوت در عدد دوم تنها نشان‌دهنده تغییر در برخی از ریزه کاری‌های درونی و ظاهری است. علاوه بر این‌ها وسایل و امکانات جانبی و بازی‌هایی که برای هر نوع پلی استیشن ارائه شده است، یکی از مهم‌ترین نکته‌هایی است که باید در این ایستگاه به آن توجه کنید. اگر به بازی‌های قدیمی علاقه دارید مهم است که پلی استیشن جدیدتان از این بازی‌ها پشتیبانی کند. به علاوه برای بهبود تجربه بازی با پلی استیشن باید امکانات جانبی خوبی در اختیارتان قرار دهد. از این نظر معمولا کنسول‌های قدیمی‌تر فهرست کامل‌تری از وسایل جانبی را ارائه می‌دهند. با این حال بدون شک انواع پلی استیشن جدید امکانات جانبی باکیفیت‌تری را ارائه می‌دهد. علاوه بر این در این ایستگاه باید به سازگاری‌ پلی استیشن با سایر ادوات الکترونیکی نیز توجه کنید. به عنوان مثال اگر نمایشگرتان توانایی نمایش فیلم‌ها یا پویانمایی‌ها با وضوح 4k را ندارد عملا خرید چنین کنسولی برایتان بی نتیجه خواهد بود.

بهترین نکات در انتخاب نوع پلی استیشن
بهترین نکات در انتخاب نوع پلی استیشن

در دو راهی میان پلی استیشن 5 و پلی استیشن 5 دیجیتال ادیشن باید به چه نکته‌هایی توجه کرد؟

حال که مختصری درباره مهم‌ترین نکات در انتخاب نوع پلی استیشن صحبت کردیم، خوب است که با ذکر یک مثال کاربردی نحوه به کارگیری هر یک از این معیارها را با یکدیگر به صورت گام به گام پیش برویم. پیش از اینکه نخستین گام را در این فرایند برداریم باید این نکته را بدانید که استفاده از امکانات پلی استیشن نیازمند داشتن اکانت یا حساب کاربری و پرداخت هزینه‌هایی به صورت دوره‌ای است. از آنجا که این هزینه‌ها باید با استفاده از دلار پرداخت شود، احتمالا طی کردن این فرایند دشوار خواهد بود. به همین دلیل سایت آی گیم امکان خرید انواع گیفت کارت‌های مرتبط با کنسول‌ها یا بازی‌های مختلف را برای هموارتر کردن این مسیر فراهم کرده است.‌ با استفاده از خرید گیفت کارت پلی استیشن می‌توانید تجربه‌های متفاوتی را از بازی با این کنسول با صرف کمترین هزینه داشته باشید.

پلی استیشن 5 و پلی استیشن 5 دیجیتال ادیشن دارای تفاوت‌هایی هستند که می‌تواند برخی از افراد را ترغیب به انتخاب یک گزینه و برخی دیگر را تشویق به رفتن‌ در مسیر دیگر کند. در ایستگاه سخت‌افزار ابتدا باید به دیسک درایو توجه کنید. پلی استیشن 5 دیجیتال ادیشن هیچ‌گونه دیسک‌خوانی در بدنه خود ندارد. به عبارت بهتر بازی‌هایی که به صورت دیسکی هستند با این کنسول سازگاری ندارند. به همین دلیل ناچار خواهید بود تمام دیسک‌های بازی خود را کنار گذاشته و بازی‌ها را به صورت آنلاین دریافت کنید. یا اینکه داده‌ها را به حافظه منتقل کرده و از این طریق به نصب مستقیم بازی‌ها بپردازید. زمانی که در ایستگاه قیمت توقف می‌کنید، باید بودجه خود را در درجه اول اهمیت قرار دهید. اینکه قصد دارید چه امکاناتی را در برابر پرداخت چه هزینه‌ای دریافت کنید، در این ایستگاه بسیار مهم است. از نظر قیمت پلی استیشن 5 دیجیتال ادیشن نسبت به نسخه استاندارد ارزان‌تر است. علت این موضوع را می‌توان در ایستگاه قبل جستجو کرد. در واقع به دلیل کمتر بودن قطعات سخت‌افزاری هزینه ساخت کمتر شده و در نتیجه قیمت تمام‌شده نیز کاهش پیدا می‌کند.

انتخاب میان پلی استیشن 5 و پلی استیشن 5 دیجیتال ادیشن
انتخاب میان پلی استیشن 5 و پلی استیشن 5 دیجیتال ادیشن

در ایستگاه‌های دیگر تفاوت چندانی میان این دو کنسول دیده نمی‌شود. با این حال اگر شکل ظاهری کنسول نیز برایتان اهمیت دارد، باید برای تصمیم‌گیری در این مورد این ایستگاه را در مسیر خود اضافه کنید. تفاوت در قطعات سخت‌افزاری باعث شده که این دو کنسول از نظر ظاهری با هم متفاوت شوند. از دید ظاهری هر دو‌ کنسول بسیار زیبا هستند اما پلی استیشن 5 دیجیتال ادیشن باریک‌تر است. در نهایت انتخاب مسیر در این دو راهی بستگی به نتایجی دارد که شما در هر ایستگاه به آن رسیده‌اید. مزیت پلی استیشن 5 این است که به راحتی با دیسک‌های بازی‌های قدیمی سازگار بوده و می‌تواند گزینه خوبی برای ارتقا کنسول شما باشد. این موضوع با توجه به سرعت اینترنت در کشور ما اهمیت ویژه‌ای دارد. زیرا دیگر نیازی به صرف زمان و هزینه برای دانلود فایل‌های بازی نیست. با این حال قیمت پلی استیشن 5 دیجیتال ادیشن ارزان‌تر است. همچنین برای کسانی که در مدل‌های قبلی نیز نسخه دیجیتال را ترجیح داده‌اند، گزینه خوبی برای ارتقا کنسول به شمار می‌رود. اگر مایل هستید در خصوص فعال سازی و کاربردهای گیف کارت پلی استیشن بیشتر بدانید به مقاله” آموزش فعال سازی گیفت کارت پلی استیشن”  مراجعه کنید.