Activision
بابی کوتیک یکی از سرمایه گذاران کمپانی Activision

تاریخچه شرکت Activision

کمپانی Activision‌ یکی از بزرگترین ناشران بازی‌های ویدیویی ترد پارتی در جهان است و در سال 2016 به برترین انتشارات آمریکایی تبدیل شد. این شرکت در ماه مهر 1358 در کالیفرنیا، توسط توسعه دهندگان قدیمی بازی‌های آتاری با عنوان اکتیویژن ، تاسیس شد. این گروه از کارمندان ناراضی آتاری از برخورد مدیران این شرکت ناراحت بودند. علت برخورد نامناسب مدیران آتاری این بود که کارمندانش می‌خواستند بازی خودشان را برای کنسول خانگی آتاری 2600 طراحی و ارائه کنند.

شرکت اکتیویژن در آن دوران اولین شرکت مستقل در زمینه انتشارات بازی‌های ویدیویی بود. پس از سقوط صنعت بازی‌های ویدیویی در سال 1983 (اتفاقاتی که در سال‌های 83 تا 85 برای آتاری افتاد و طی آن 2 سال درآمد این شرکت از 3.2 میلیارد دلار به 100 میلون دلار رسید) شرکت‌های دیگری سعی کردند راه کمپانی اکتیویژن را دنبال کنند، اما اکثر این شرکت‌ها تجربه کافی در این زمینه نداشتند و باعث آسیب رساندن به این کمپانی شدند.

پس از مدتی جیم لیوای جایگزین بروس دیویس شد که در آن زمان مدیر این کمپانی بود. جیم لیوای نام شرکت را به مدیاجنیک تغییر داد و به سراغ خرید و فروش نرم افزارهای کامپیوتری رفت، البته این کمپانی خیلی زود بدهی‌های زیادی بالا آورد و در نهایت به مبلغ 500 هزار دلار توسط بابی کوتیک و گروه کوچکی از سرمایه گذاران به فروش رفت. کوتیک جان تازه‌ای به این شرکت بخشید و با اخراج اکثر کارمندان قبلی، انتقال شرکت به لس آنجلس و برگرداندن نام اکتیویژن باعث ایجاد رونق در آن شد.

Activision
کمپانی اکتیویژن

تحولات پس از ادغام Activision Blizzard

این شرکت در آن زمان در حال ساخت و توسعه سری بازی‌های Call of Duty و گیتار هیرو بود. در سال 2008 با شرکت  Blizzard Entertainment ادغام شد و در نهایت شرکت بازی سازی اکتیویژن بیلیزارد با مدیریت بابی کوتیک تاسیس شد که وظیفه ساخت بازی‌های ارجینال این کمپانی را بر عهده داشت. انتشارات اکتیویژن پس از ادغام همچنان زیر مجموعه شرکت اکتیویژن بلیزارد است و وظیفه توسعه، تولید و توزیع بازی از استودیوهای داخلی و فرعی خود را بر عهده دارد. اریک هرشبرگ در سال 2010 به عنوان مدیر عامل انتشارات اکتیویژن معرفی شد.

در فوریه 2010، اکتیویژن بلیزارد گزارشی مبنی بر زیان قابل توجهی در فروش بازی guitar Hero و بازی های دیگر منتشر کرد. متعاقباً، انتشارات اکتیویژن شرکت‌های Red Octane ،Luxoflux ،Underground Development و همچنین حدود 25٪ از کارمندان Neversoft را تعطیل کرد. در سال 2018، اریک هرشبرگ مقام مدیریت انتشارات را ترک کرد و از آن موقع تا فوریه 2019 کس دیگری جایگزین او نشد.

Activision
نمایی از بازی اکشن کال آو دیوتی

بازی‌های معروف کمپانی Activision

از معروف‌ترین و هیجان انگیزترین بازی‌هایی که Activision منتشر کرده است، می‌توان به سری بازی‌های Call of Duty اشاره کرد که جزو محبوب‌ترین بازی‌های این انتشارات است. اولین نسخه این بازی در سال 2003 منتشر شد و تا چند سال بعد که نسخه‌های جدیدتر آن منتشر شد،‌ حال و هوای جنگ جهانی دوم را تداعی می‌کرد؛ اما در نسخه‌های جدیدتر این بازی شاهد جنگ بین کشورهای مختلف در زمان حال نیز هستیم. آخرین نسخه از این بازی Call of Duty: Modern Warfare نام دارد. دیگر بازی منتشر شده از این کمپانی بازی Sekiro: shadows Die Twice است که در مارچ 2019 منتشر و نظرات مثبتی را دریافت کرد. این بازی در مراسم گیم اواردز 2019 جایزه بهترین بازی سال را هم دریافت کرد. از دیگر بازی‌های شرکت اکتیویژن می‌توان به بازی Destiny و کرش بندیکوت اشاره کرد که هر کدام از آن‌ها فضای جذاب و هیجان انگیز خود را دارند. اگر مایل هستید در خصوص کمپانی های بازی سازی برتر اطلاعات بیشتری کسب کنید توصیه میکنیم مقاله ” شرکت بازی سازی ” را مطالعه فرمایید.