امروزه در کنار دیسک بازی، بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند تا از اکانت‌های قانونی یا ترکیبی برای خرید بازی استفاده کنند. عواملی مانند خش افتادن سی دی، گم شدن، شکسته شدن و مواردی از این قبیل باعث می‌شود تا بازی‌ دوستان استفاده از این اکانت‌ها را ترجیح دهند. اما این روش نیز ممکن است دچار دردسرهایی برای کاربران شود. یکی از مشکلاتی که ممکن است برای اکانت‌های قانونی پیش بیاید، قفل شدن بازی موردنظر است. در این مقاله قصد داریم تا در مورد این مشکل و راه‌های برطرف کردن آن راهکارهایی ارائه دهیم.

کنسول محبوب پلی استیشن 4
کنسول محبوب پلی استیشن 4

قفل شدن بازی در PS4

پلی استیشن 4 از کنسول‌های معروف و محبوب در بازار است. اگر از کاربران این کنسول هستید و از بازی‌های ترکیبی استفاده می‌کنید، ممکن است به مشکل قفل شدن بازی دچار شده باشید. این بازی‌های دیجیتال بعد از مدتی با علامت قفل به کاربران هشدار می‌دهند که بازی قفل و از دسترس خارج شده است. در این صورت بازی غیرفعال شده و تا زمان رفع مشکل قابل اجرا نخواهد بود. دلیل قفل شدن بازی‌های دیجیتال در پلی استیشن 4 ، عدم اجازه این کنسول به محتوای بازی است. این مشکل بیشتر در زمانی که به صورت آفلاین در حال بازی باشید، پیش می‌آید.

البته ممکن است در حالت آنلاین نیز به این مشکل دچار شوید. به صورت کلی باید گفت که تمام بازی‌ها دارای لایسنسی هستند که کاربر با خرید هر بازی، لایسنس مخصوصش را بر روی کنسول فعال می‌کند؛ یعنی با استفاده از این Licenses است که کاربر می‌تواند بازی را اجرا کند. اما مشکل قفل شدن دقیقا زمانی پیش می‌آید که شرکت کنسول متوجه شود بازی به صورت غیر قانونی تهیه شده است. به همین دلیل راهی جز غیرفعال کردن بازی‌ها نمی‌ماند و شبکه پلی استیشن تمام بازی‌های آن اکانت را غیرفعال می‌کند.

راهکارهای برطرف کردن قفل بازی در PS4

در اینجا قصد داریم تا چند راهکار ساده برای باز کردن قفل بازی‌ها ارائه دهیم. این روشها بسیار ساده بوده و کاربران می‌توانند به راحتی آن را انجام دهند.

روش اول برطرف کردن قفل بازی در PS4

در این روش باید ابتدا از لایسنس محتوای خود مطمئن شوید. برای این کار اول به اینترنت متصل شوید و بعد مراحل زیر را دنبال کنید. در اولین گام باید وارد تنظیمات کنسول پلی استیشن 4 شوید. در تنظیمات وارد بخش Account Management شوید. با ورود به این بخش مطمئن شوید که به PSN حتما وارد شده‌اید. (Sign in). در همین بخش آخرین گزینه یعنی Restore Licenses را انتخاب کنید.

برطرف کردن قفل بازی در PS4
برطرف کردن قفل بازی در PS4

با ورود به این بخش پیغام زیر را مشاهده خواهید کرد:

if you become unable to use content you downloaded from PlayStation Store, there might be a Problem with the licenses for the content. Try restoring the Licenses. If you select Restore, all the applications in use will be closed.

در پایین این پیغام دو گزینه مشاهده خواهید کرد: Cancel و Restore . با انتخاب گزینه Restore قفل بازی‌ها حذف خواهند شد. به همین راحتی!

آموزش برطرف کردن قفل بازی در PS4
آموزش برطرف کردن قفل بازی در PS4

روش دوم برطرف کردن قفل بازی در PS4

این روش برای افرادی است که راه حل اول را انجام دادند، اما به نتیجه‌ای نرسیدند. دلیل جواب ندان روش اول این است که کنسول کاربر به عنوان کنسول Primary تعریف نشده است. پس باید به سراغ این روش رفته و آن را امتحان کنند. برای انجام این روش نیز باید وارد تنظیمات کنسول و بعد از آن بخش Account Management شوید. در اینجا هم حتما از اتصال به PSN و ورود به آن مطمئن باشید. بعد گزینه پنجم یعنی Activate as you Primary PS4 را انتخاب کنید.

مراحل برطرف کردن قفل بازی در PS4
مراحل برطرف کردن قفل بازی در PS4

اگر با ورود به بخش بعدی گزینه Activate برایتان ظاهر شد، آن را فشرده تا کنسولتان به کنسول Primary تبدیل شود. با تبدیل کنسول به پرایمری، می‌توانید روش اول را دوباره امتحان کنید تا قفل بازی‌ها برایتان از بین برود.

نحوه برطرف کردن قفل بازی در PS4
نحوه برطرف کردن قفل بازی در PS4

کنسول‌های کپی خور شده

اگر از کنسول‌های کپی خور شده استفاده می‌کنید و یا اکانت بازی‌هایتان هک شده است، تنها از یک روش می‌توانید برای حذف قفل بازی‌ها استفاده کنید. در این حالت باید اکانت بازی‌ را پاک کنید و کنسول را به تنظیمات اولیه کارخانه برگردانید. بازگردانی به تنظیمات کارخانه از بخش Initialize PS4 صورت می‌گیرد.

با انجام روش‌های ارائه شده در این مقاله، قطعا مشکل قفل بازی‌ها حل خواهد شد. آی گیم یکی از وب سایت‌های مطرح در زمینه فروش بازی‌های بروز دنیا است. در آی گیم می‌توانید بازی‌ها را به صورت قانونی و اشتراکی تهیه کنید. اکانت اشتراکی یکی از روش‌های قانونی برای خرید بازی با قیمتی ارزان‌تر است. کاربران می‌توانند یک بازی را به صورت اشتراکی خریده و اکانت آن را باهم به اشتراک بگذارند. این کار باعث می‌شود تا هزینه خرید بازی برای هر کاربر نصف شود. اگر مایل هستید در خصوص فعال سازی و کاربردهای گیف کارت پلی استیشن بیشتر بدانید به مقاله” آموزش فعال سازی گیفت کارت پلی استیشن”  مراجعه کنید.