نقشه وردانسک؛ محبوب‎ترین نقشه کال آف دیوتی وارزون

بازی کال اف دیوتی وارزون در سبک بتل رویال، اولین بار در سال 2020 و در دوران شیوع اپیدمی کووید 19 عرضه شد و توانست گیمرهای بی‌شماری را به‌خود جذب کند. این بازی اولین بار با نقشه‌ای به نام وردانسک (Verdansk) منتشر شد. یکی از ویژگی‌های این نقشه که باعث محبوبیت آن شده بود، تنوع بالای مناطق آن و تغییراتی بود که در محیط آن اعمال می‌شد. با وجود محبوبیت بالای این نقشه، کمپانی اکتیویژن آن را در سال پیش به‌طور کامل از این بازی حذف و نقشه کالدرا را جایگزین آن کرد. اما این نقشه نتوانست محبوبیت وردانسک را به‌دست بیاورد. در این مطلب به بررسی ویژگی‎های مختلف این نقشه و گمانه‌زنی‌ها در مورد بازگشت آن می‌پردازیم.

ویژگی اصلی نقشه وردانسک، ساختمان‌های رنگ و رو رفته و خاکستری است.
ویژگی اصلی نقشه وردانسک، ساختمان‌های رنگ و رو رفته و خاکستری است.

ویژگی‌های نقشه وردانسک در بازی کال آف دیوتی وارزون

ویژگی اصلی نقشه وردانسک، ساختمان‌های رنگ و رو رفته و خاکستری آن و وجود مناطقی از نسخه‌های قدیمی‌تر کال آف دیوتی مانند منطقه Boneyard است. در این نقشه بازیکنان نمی‌توانند در آب شنا کرده و یا از وسایل نقلیه آبی استفاده کنند. تعداد نقاط کلیدی نقشه وردانسک بسیار زیاد و جذاب هستند و مناطق بسیاری در این منطقه را فضای باز و بدون ساختمان‌های مهم تشکیل می‌دهد. از این رو در وردانسک احتمال رویارویی با تک تیراندازها بسیار زیاد است و بازیکنان مناطق کمی را برای پناه گرفتن در اختیار دارند.

نقشه وردانسک شامل 20 مکان اصلی است که پوشش دادن تمامی آن‌ها زمان زیادی می‌برد. بسیاری از این مناطق با این‌ که نام خاصی ندارند، اما پر از لوت‌های مختلف هستند. اگر بازیکنان در این نقشه از قسمت شمال غربی به سمت جنوب شرقی حرکت کنند، تقریبا دو برابر لوت بیشتری دریافت خواهند کرد. البته در تمامی نقاط این نقشه لوت وجود دارد اما حضور در منطقه متمرکز وردانسک، نسبت به نواحی شمالی آن، احتمال دسترسی بازیکتان به لوت‌های بازی را افزایش می‌دهد. سایر ویژگی‎های وردانسک که محبوبیت آن را دو چندان کرده‌اند، در ادامه بررسی شده‎اند.

ایستگاه‌های خرید در نقشه وردانسک

ایستگاه‌های خرید یا Buy Stationها در نقشه وردانسک یکی از جنبه‌های مهم بازی کال آف دیوتی وارزون را تشکیل می‌دهند. بازیکنان در این مکان‌ها می‌توانند با خرج کردن Cash یا پول نقد، تجهیزات خود را آپگرید کنند و آیتم‌های مختلفی را بخرند.

مناطق مخصوص اسپان کردن وسایل نقلیه یا Vehicle Spawn

پنج نوع وسیله نقلیه مختلف برای بازی کال آف دیوتی وارزون در نظر گرفته شده‌اند. ATV که با سرعت بالای خود شناخته می‌شود. Tactical Rover که نوعی ماشین آفرود بوده و برای مناطق مرتفع و کوهستانی نقشه وردانسک مناسب است. SUV ماشینی است که با شرایط مختلفی سازگاری دارد. Cargo Truck نیز سرعت پایین اما قدرت بالایی دارد و برای پرواز نیز هلیکوپتر در این بازی وجود دارد.

هریک از این وسایل نقلیه، در نواحی مختلفی از نقشه پراکنده شده‌اند. در بسیاری از موقعیت‌های حساس بازی مانند نبردهای دورادور، داشتن یک وسیله نقلیه، مرز میان مرگ و زندگی را تعیین می‌کنند. از این رو، یاد گرفتن مکان وسایل نقلیه و استفاده از آن‌ها جزو اولین نکاتی است که بازیکنان وارزون به آن توجه دارند.

بسته‌های Ammo Cache

بسته‌های Ammo Cache بسته‌هایی از مهمات هستند که از پیش در بازی پراکنده شده‌اند. البته این بسته‌ها در Buy Station هم قابل خریداری هستند. کم آوردن مهمات در بازی کال آف دیوتی وارزون امری بدیهی است. از این رو، پیدا کردن این آیتم‌ها اهمیت زیادی دارد. وجود یک ایستگاه پلیس یا فروشگاه اسلحه در هرجای نقشه، نشان‌دهنده وجود بسته‌های مهمات تضمین شده در این مکان‌ها است.

خیزش زامبی‌ها و نابودی نقشه وردانسک با انفجار هسته‌ای

پیش از حذف وردانسک از بازی کال آف دیوتی وارزون، شایعاتی مبنی بر موضوع آمدن زامبی‌ها به نسخه رایگان این بازی در فضای مجازی پخش شد. با توجه به توییت‌های افشاگرهای قابل اعتماد بازی‌ها در مورد سرنوشت نقشه وردانسک و شایعه اضافه شدن زامبی‌ها، در نهایت این شایعات درست از آب درآمدند. در آپدیت جدید وارزون، کمپانی اکتیویژن مود جدیدی را به آن اضافه کرد که در طی آن، زامبی‌ها در سراسر وردانسک پراکنده می‌شوند و چاره‌ای جز پاکسازی و نابود کردن وردانسک با انفجار هسته‌ای برای شخصیت‌های بازی باقی نمی‌گذارند.

این مود بازی، بازیکنان را با یک ماسک، یک جعبه مهمات و یک شاتگان در مقابل خیزش و حمله زامبی‌ها، در تلاش برای بقا قرار می‎دهد. در صورتی که بازیکن در بازی بمیرد، به‌صورت یک زامبی به جریان بازی برخواهد گشت و باید به انسان‌های باقی مانده حمله کند. در نهایت بدون توجه به باقی ماندن یا مرگ بازماندگان، فیلمی در آخر این مود پخش می‌شود که نشان می‌دهد برای جلوگیری از پخش شدن بیشتر زامبی‌ها، وردانسک با یک موشک حاوی کلاهک هسته‌ای، برای پاکسازی مورد حمله اتمی قرار می‌گیرد و کاملا با خاک یکسان می‌شود. به این صورت این نقشه در نسخه بعدی وارزون از این بازی حذف شد.

گیمرها خواهان بازگشت نقشه وردانسک به وارزون هستند

نقشه وردانسک به چنان محبوبیتی در میان بازیکنان کال آف دیوتی وارزون دست پیدا کرد که حذف این نقشه به هیچ وجه به مذاق آن‌ها خوش نیامد. با این حال، اکتیویژن همچنان از بازگرداندن دوباره این نقشه به جریان این بازی سر باز می‌زند. البته شایعاتی مطرح هستند که این نقشه به زودی به بازی کال آف دیوتی وارزون آن هم تنها برای برخی پلتفرم‌ها مانند اندروید و آی‌او‌اس اضافه خواهد شد.

پس از حذف وردانسک، نقشه‌های دیگری مانند Rebirth به بازی وارزون اضافه شدند.
پس از حذف وردانسک، نقشه‌های دیگری مانند Rebirth به بازی وارزون اضافه شدند.

پس از حذف وردانسک، نقشه‌های دیگری مانند Rebirth به این بازی اضافه شدند که مودهایی برای بازی در آن‌ها در نظر گرفته شده بود. اما این نقشه‌های جدید هم نتوانستند برای بازیکنان جای وردانسک را پر کنند. از این رو، گمانه‌زنی‌ها نشان می‌دهند که احتمالا نقشه جدید وردانسک در نسخه‌های جدیدتر و فصل‌های بعدی وارزون، به این بازی اضافه خواهند شد ولی این بار بازیکنان شاهد وردانسک در دهه هشتاد میلادی خواهند بود. این مساله احتمالا این نقشه را دستخوش تغییراتی در ساختار خواهد کرد.

احتمال پایین بازگشت وردانسک به وارزون در آینده‌

با وجود عدم استقبال گیمرها از نقشه کالدرا در نسخه جدید وارزون، اکتیویژن وارزون 2 را نیز با نقشه وردانسک عرضه نکرد. چرا که وارزون 2 نقشه اختصاصی خود را دارد و احتمال این وجود دارد که در رویدادهایی خاص نقشه وردانسک دوباره به کال آف دیوتی وارزون بازگردد. احتمالا با بازگشت نقشه وردانسک، گیمرهایی که وارزون را ترک کردند، دوباره به این بازی محبوب بازخواهند گشت و جامعه کال آف دیوتی وارزون را دوباره تقویت می‌کنند.