گیفت کارت‌ها از زمان اولین عرضه تا کنون یکی از پرفروش‌ترین و کاربردی‌ترین محصولات دیجیتالی بوده‌اند. از گیفت کارت‌ها می‌توان برای انجام خریدهای مجازی، رزرو آنلاین، پرداخت آنلاین و هزاران مورد دیگر استفاده کرد. اما همچنان پس از معروف و کاربردی شدن گیفت کارت‌ها، برخی از افراد اطلاعات کافی را درباره این محصولات ندارند. یکی از مسائلی که بیشتر مشتریان گیفت کارت‌ها درباره آن سوال می‌پرسند ریجن است. ریجن گیفت کارت بر نحوه استفاده، کاربرد و قیمت آن تاثیر بسیاری دارد. در ادامه با ریجن گیفت کارت و نکات انتخاب آن آشنا خواهید شد.

منظور از ریجن گیفت کارت چیست؟

انواع گیفت کارت‌‌‌ها به طور مداوم در بیشتر نقاط دنیا استفاده می‌شوند. به همین خاطر شرکت‌های توسعه‌دهنده گیفت‌ کارت‌ها مجبور شدند، برای هر یک از کشورها و مناطقی که استفاده زیادی از گیفت کارت‌هایشان دارند، یک ریجن طراحی کنند تا خدمات جداگانه‌ای به کاربران خود ارائه دهند. در واقع ریجن، خدمات گیفت کارت را با توجه به مناطق مختلف جغرافیایی دسته‌بندی می‌کند.

 به‌عنوان مثال شرکت مایکروسافت گیفت کارت‌های خود را برای کاربران ساکن اروپا با ریجن اروپا و برای ساکن آمریکا با ریجن آمریکا عرضه می‌کند و امور مرتبط و پشتیبانی هر کدام را جداگانه انجام می‌دهد. در واقع گیفت کارت‌ها تنها در موقعیت جغرافیایی قابل استفاده هستند که ریجن آن تعیین می‌کند. برای مثال به هیچ وجه نمی‌توانید گیفت ریجن اروپا ایکس باکس را در کشور آمریکا و با اطلاعات کاربری یک کاربر آمریکایی استفاده کنید.

تفاوت میان ریجن‌های مختلف یک گیفت کارت

ریجن‌های مختلف یک گیفت کارت‌ در نگاه اول یکسان هستند و تفاوت خاصی ندارند. اما در واقعیت اوضاع این‌گونه نیست. ریجن‌های انواع گیفت‌ کارت‌ها می‌توانند در شرایط مختلف متفاوت باشند و حتی نسبت به یکدیگر برتری داشته باشند. در ادامه تمام مواردی که باعث تمایز ریجن‌های مختلف از یکدیگر می‌شوند را به طور کامل شرح داده‌ایم.

نحوه استفاده از گیفت کارت

اولین و بزرگ‌ترین تفاوت در میان ریجن‌های مختلف یک گیفت کارت، نحوه استفاده است. همان‌طور که ذکر شد نمی‌توانید گیفت کارت مخصوص یک منطقه جغرافیایی دیگر را خریداری کنید و بدون دردسر از خدمات آن در منطقه جغرافیایی نامرتبط استفاده کنید.

امکانات ریجن‌های مختلف یک گیفت کارت

برخی شرکت‌ها امکانات ویژه‌ای را برای کاربران برخی ریجن‌ها در نظر گرفته‌اند. برای مثال شرکت اپل گیفت کارت اپل آیتونز خود را در حالی به کاربران آمریکایی می‌فروشد که این گیفت کارت مزایای بیشتری برای آن‌ها نسبت به کاربران آسیایی دارد.

واحد پولی کشور گیفت کارت

قیمت و واحد پول نیز یکی از موارد متمایزکننده انواع ریجن‌های یک گیفت کارت است. برای خرید گیفت کارت با هرکدام از ریجن‌ها باید واحد پول همان ریجن را در اختیار داشته باشید. برای مثال با واحد پولی یورو نمی‌توان گیفت کارت ایکس باکس ریجن آمریکا را خرید. همان‌طور که می‌دانید ارزش واحد پول‌های مختلف به طور مداوم در نوسان هستند و نسبت به یکدیگر بالا و پایین می‌روند. در چنین شرایطی ممکن است قیمت ریجن‌های مختلف با یکدیگر متفاوت باشند.

از سوی دیگر مالیات نیز تاثیر مستقیم ببر روی قیمت انواع گیفت کارت‌ها دارد. به‌عنوان مثال در کشور فرانسه نرخ مالیات حدود 40 درصد و در کشور آمریکا نرخ مالیات حدود 25 درصد است. در چنین شرایطی واضح است که خرید گیفت کارت از کشور فرانسه هزینه‌های بیشتری را در پیش دارد.

انتخاب ریجن مناسب برای خرید گیفت کارت در پلتفرم‌های پرطرفدار

گیفت کارت‌های برخی از شرکت‌ها از جمله پلی استیشن نتورک، ایکس باکس و اپل آیتونز و … دارای مشتریان بسیاری هستند که همواره آن‌ها‌ را استفاده می‌کنند. در این میان ممکن است برخی افراد اطلاعات کافی درباره ریجن این گیفت کارت‌ها نداشته باشند و در انتخاب ریجن مناسب سردرگم شوند. برای این که مناسب‌ترین ریجن گیفت کارت پلی استیشن نتورک و ایکس باکس را خریداری کنید، ادامه مطلب را بخوانید.

بهترین ریجن برای گیفت کارت پلی استیشن

گیفت کارت پلی استیشن را می‌توان در چند ریجن گوناگون پیدا کرد. امریکا، کانادا، اروپا، ژاپن، خاورمیانه، آفریقای جنوبی، آسیای شرقی، آمریکای لاتین، استرالیا، روسیه، آفریقا و چین تمامی ریجن‌های این گیفت کارت هستند. برای یافتن گیفت کارت با ریجن مناسب باید به اطلاعات حساب کاربری پلی استیشن نتورک بروید و از ریجن خود اطلاع پیدا کنید. برای اطلاع از ریجن خود لازم است بعد از ورود به حساب کاربری پلی استیشن خود، وارد پنل Account Details شوید و ریجن خود را مشاهده کنید.

گیفت کارت ایکس باکس

شرکت مایکروسافت گیفت کارت ایکس باکس را در ریجن‌های کانادا، آمریکا، اروپا، آفریقا، آسیای شرقی و استرالیا به‌فروش می‌رساند. شرایط انتخاب مناسب‌ترین ریجن گیفت کارت ایکس باکس نیز همانند شرایط پلی استیشن است. البته خوشبختانه می‌توانید ریجن حساب کاربری ایکس باکس را تغییر دهید و انواع مختلف گیفت کارت‌ها را استفاده کنید. برای مشاهده و تغییر ریجن اکانت مایکروسافت خود باید به وب‌سایت رسمی مایکروسافت بروید و وارد حساب کاربری خود شوید. سپس اطلاعات شخصی خود را مشابه ریجن مورد نظر تغییر دهید.

برای تغییر ریجن اکانت ایکس باکس لازم است مراحل زیر را طی کنید:

  • وارد سایت مایکروسافت به آدرس outlook.com شوید و اطلاعات حساب کاربری خود را وارد کنید
  • بر روی عکس پروفایل خود در گوشه بالا راست صفحه کلیک کنید و گزینه My Profile را انتخاب کنید
  • در این بخش روی گزینه Edit profile info ضربه بزنید
  • ریجن مورد نظر خود را انتخاب کنید و اگر نیاز به آدرس داشتید از آدرس‌های فیک استفاده کنید
  • گزینه Save را بزنید و از سایت خارج شوید

آیا استفاده از گیفت کارت‌های بدون ریجن راه حل خوبی است؟

در بسیاری از شرایط افراد نمی‌توانند ریجن حساب خود را پیدا کنند یا اینکه از آن مطمئن نیستند. در چنین شرایطی استفاده از گیفت کارت‌های بدون ریجن بهترین انتخاب ممکن است. این دسته از گیفت کارت را می‌توان در تمام موقعیت‌های جغرافیایی و ریجن‌های مختلف، بدون هیچ محدودیتی استفاده کرد. البته باید بدانید که همه شرکت‌ها از از گیفت کارت‌های بدون ریجن پشتیبانی نمی‌کنند.

انتخاب ریجن مناسب گیفت کارت برای استفاده از بهینه از آن

گیفت کارت‌ها می‌توانند در بسیاری از مواقع جایگزین خوبی برای کارت‌های بانکی باشند و پرداخت را ساده‌تر کنند. اما باید به ریجن گیفت کارت‌ها در هنگام خرید دقت کنید تا در زمان استفاده از آن دچار مشکل نشوید. اگر ریجن نادرست و نامناسب را خریداری کنید، مجبور خواهید شد که گیفت کارت را بازگردانید و یا اینکه هیچ‌وقت نمی‌توانید از آن استفاده کنید.