شرکت سوپر‌سل؛ خالق بازی‌های کلش آف کلنز و کلش رویال

شرکت سوپرسل یک شرکت بازی‌سازی متمرکز بر روی بازی‌های تلفن‌های همراه است که در شهر هلسینکی کشور فنلاند قرار دارد. این شرکت از زمان شروع فعالیت خود در ژانویه سال 2010، پنج بازی با نام‌های هی دی، کلش آف کلنز، بوم بیچ، کلش رویال و براول استارز منتشر کرده است که بسیار مورد توجه گیمرها قرار گرفته‌اند؛ به‌طوری که بیشتر گیمرهای موبایلی بازی کلش آف کلنز را تجربه کرده‌اند. شرکت فنلاندی سوپرسل تاکنون توانسته است موفقیت‌های بی‌شماری کسب کند و این روند را ادامه دهد. برای آشنایی بیشتر با شرکت بازی‌سازی سوپرسل با ما همراه باشید.

چگونگی تاسیس کمپانی سوپرسل

موسس‌های شرکت بازی‌سازی سوپرسل یعنی میکو کوجیسوجا و ایکا پانانن در ابتدا در شرکت بازی‌سازی موبایل سومیا فعالیت می‌کردند. در سال 1999 میلادی کوجیسوجا این شرکت را با مشارکت چند نفر دیگر تاسیس کرده بود و پس از یک سال پانانن نیز به جمع آن‌ها پیوسته بود. شرکت سومیا در سال 2003 توانست 1.2 میلیون یورو سودآوری داشته باشد و موفقیت‌های بسیاری کسب کند. یک شرکت آمریکایی با نام چاکلت پس از مشاهده موفقیت‌های شرکت سومیا اقدام به خرید این شرکت کرد. اما پس از گذشت مدت کوتاهی در سال 2010 کوجیسوجا و پانانن از این شرکت جدا شدند.

کوجیسوجا و پانانن قصد داشتن که یک شرکت بازی‌سازی تاسیس کنند که در آن بتوانند ایده‌هایشان را بدون دخالت سرمایه‌گذاران اجرا کنند. کوجیسوجا و پانانن در سال 2010 با کمک چندین نفر از دوستان خود شرکت سوپرسل را تاسیس کردند. آن‌ها  پانانن را به‌عنوان رئیس این کمپانی در نظر گرفتند.

موسس‌های شرکت سوپرسل در ابتدا توانستند تنها 250 هزار یورو سرمایه تهیه کنند و در ماه‌های بعد از یکی از نهادهای دولتی 400 هزار یورو وام گرفتند. در آن زمان بود که سوپرسل فعالیت رسمی خود را با ساخت چند عنوان موبایلی شروع کرد.

اولین بازی که سوپرسل منتشر کرد،Gunshine  نام داشت که به‌واسطه شبکه فیس‌بوک اجرا می‌شد و یک بازی آنلاین چندنفره بود. این بازی به دلیل این که بسیار سخت بود و نسخه موبایلی جذابی همانند نسخه تحت وب نداشت، خیلی مورد توجه گیمرها قرار نگرفت. اما اعضای سوپرسل تسلیم نشدن و سعی کردند حیطه کاری خود را تغییر دهند و بازی‌های جدید بسازند.

در حال حاضر شرکت سوپرسل متعلق به کیست؟

برندهای سافت بنگ و گونگ هو در تاریخ 7 اکتبر سال 2013 51 درصد از برند بازی‌سازی سوپرسل را با مبلغ 1.1 میلیون یورو خریداری کردند. پس از موفقیت‌های بسیار سوپرسل، سافت بنگ و هونگ هو تصمیم گرفتن 22.7 درصد دیگر از سهام سوپرسل را خریداری کنند و سهام خود را به 74.2 درصد افزایش دهند. پس از گذشت 1 سال از خرید بخشی از سهام‌های کمپانی سوپرسل توسط هونگ هو و سافت بنگ، یک هلدینگ که در کشور لوکزامبورگ فعالیت داشت، با پرداخت 8.6 میلیارد دلار 81.4 سهام سوپرسل را از این دو شرکت خریداری کرد.

شرکت بازی‌سازی چینی تنست، مالک 50  درصد از کل سهام این هلدینگ بود و در اکتبر 2019 با پرداخت 40 میلیون دلار، سهام خود را در این هلدینگ به 51.2 درصد افزایش داد. در حال حاضر شرکت بزرگ تنست صاحب برند و شرکت بازی‌سازی سوپرسل است.

بازی‌های مشهور و محبوب سوپرسل

در روزهای ابتدایی کار، سوپرسل گسترش و طراحی 5 بازی مختلف را در دست گرفته بود، اما بیشتر توجه خود را به بازی هی دی اختصاص داده بود و در اواسط سال 2012 این بازی جذاب برای تلفن‌های هوشمند عرضه شد. هی دی در مدت کوتاهی با استقبال بی‌نظیری از سوی کاربران مواجه شد و به‌عنوان اولین بازی محبوب شرکت سوپرسل شناخته شد.

بازی هی دی در حقیقت یک نسخه الگوبرداری شده از بازی فارم ویل ساخته شرکت بازی‌سازی زینگا بود که در شبکه فیس‌بوک عرضه شده بود. البته سوپرسل قابلیت‌های بسیاری مثل جدیدی مثل بهبود محصولات و ایجاد چرخه تولید به این بازی افزود و توانست جذابیت آن را چندین برابر کند. این بازی جذاب پس از گذشت 4 ماه از انتشار به کی از سودآورترین بازی‌های تاریخ اپ استور در کشور آمریکا تبدیل شد و سود بسیاری برای سوپرسل کسب کرد. در حال حاضر نیز این بازی مرتبا در حال به‌روزرسانی و سرویس‌دهی است.

محبوب‌ترین بازی ساخته شده توسط سوپرسل یعنی کلش آف کلنز نیز در تاریخ 2 آگوست سال 2012 برای عموم کاربران عرضه شد. ساخت این بازی تقریبا 6 ماه طول کشید، اما تنها پس از گذشت 3 ماه به‌عنوان یکی از برترین بازی‌ها در سراسر دنیا شناخته شد. این بازی در سال‌های 2013 و 2014 بهترین بازی دنیا از لحاظ آماری بود و هم‌اکنون فعالیت خود را ادامه می‌دهد.

کمپانی سوپرسل پس از انتشار هی دی و کلش آو کلنز در سال 2012 تا دو سال بعد هیچ بازی جدیدی را منتشر نکرد. در آن روزها اعضای تیم بازی‌سازی سوپرسل، کار بر روی عنوان جدید خود یعنی بوم‌بیچ را شروع کرده بودند. بوم‌بیچ در سال 2014 منتشر شد و بلافاصله پس از انتشار، با استقبال بی‌نظیر کاربران در سراسر دنیا مواجه شد.

بازی‌های جدید و برنامه‌های آینده شرکت سوپرسل

شرکت سوپرسل بعد از گذشت بیش از یک دهه همچنان نرخ فعالیت خود را در عرضه بازی‌های موبایلی بالا نگه داشته است. این شرکت بازی‌سازی علاوه بر پشتیبانی از بازی‌‌های قدیمی‌تر خود یعنی کلش آف کلنز و هی دی، در سال‌های اخیر عناوین جدیدی مثل کلش رویال، براول استارز، کلش کوئست، کلش مینی، کلش کوئست و کلش هیروز را منتشر کرده است.

مدیرعامل کمپانی بازی‌سازی سوپرسل در آخرین مصاحبه رسمی خود با خبرنگاران گفت که این شرکت در حال برنامه‌ریزی و انجام مراحل ساخت 7 عنوان در سبک‌های مختلف است. او همچنین افزود که کاربران خود را دوباره شگفت‌زده خواهیم کرد.

موفقیت‌های سوپرسل ادامه دارند

کمپانی سوپرسل که در روزهای ابتدایی یک شرکت بسیار کوچک بود با تلاش‌های بی‌وقفه کوجیسوجا و پانانن و پس از انتشار بازی‌های موبایلی به‌یادماندنی توانست به یکی از برترین و بزرگ‌ترین شرکت‌های بازی‌سازی در جهان تبدیل شود. سوپرسل همچنان در حال گسترش برنامه‌ها و بازی‌های جدیدی است که موفقیت این شرکت را تضمین می‌کنند. بیشتر کارشناسان پیش‌بینی کرده‌اند که سوپرسل در سال‌های آینده با رشد بیشتری روبرو می‌شود. حتی ممکن است این شرکت و به رقیب بزرگی برای کمپانی‌های بازی‌سازی یوبیسافت و ea games  تبدیل شود.