ارزها و بازی های متاورس (Metaverse) دو حوزه مفصل اما مرتبط در دنیای دیجیتال هستند. متاورس را می‌توان یک مجموعه متشکل از واقعیت مجازی (VR) و واقعیت افزوده (AR) دانست. متاورس فضایی بدون محدودیت برای اندازه و خلاقیت ایجاد می‌کند و کاربران آن می‌توانند به صورت یکپارچه و هماهنگ از مکانی به مکان دیگر سفر کنند.

ارزهای متاورس برای انجام پرداخت و تسهیل معاملات در این فضا به کار می‌رود. این ارزها بر بستر بلاک چین تعریف می‌شوند که باعث می‌شود امنیت قابل قبولی را نیز داشته باشند. بازی‌های متاورسی نیز یک دسته رایج از فضاهای متاورسی هستند که بسیاری از آن‌ها از ارزهای متاورسی استفاده می‌کنند. ما در این مطلب سعی داریم تا به معرفی ارزها و بازی های متاورس بپردازیم و شما را با عملکرد آن‌ها آشنا کنیم.

بازی‌های متاورسی

هنگامی که مارک زاکربرگ اقدام به تغییر نام فیسبوک به متا (Meta) کرد، ارزهای دیجیتال فعال در دنیای متاورس با رشد قیمت چند درصدی مواجه شدند. این امر نشان از پتانسیل بالای این فضای جدیدالورود به عرصه دنیای دیجیتال دارد. لازم به ذکر است که هر بازی بلاک چینی که ارز دیجیتال در آن به کار می‌رود پروژه متاورسی به شمار نمی‌آید. برخی از بهترین پروژه‌های متاورس به صورت بازی طراحی شده‌اند تا فضای قابل درک را برای کاربران به وجود بیاورد. خرید و فروش در متاورس در حال انجام است و این پلتفرم با سرعت بالایی در حال پیشرفت و حرکت به سوی فراگیر شدن است. برای آشنایی با بهترین پروژه‌های متاورس که برخی از آن‌ها مانند؛ بازی دیسنترالند، بازی آپلند و بازی سند باکس بازی‌های جذاب و سرگرم کننده هستند، با ما همراه باشید.

بازی دیسنترالند

دیسنترالند (Decentraland) یکی از پروژه‌های قدرتمند دنیای متاورس است که رشد زیادی را تجربه کرده است. این بازی دارای پتانسیل بالایی است و انتظار می‌رود تا ارزهای دیجیتال آن باز هم افزایش قیمت را تجربه کنند. این بازی در حقیقت یک جامعه مجازی است که از فناوری بلاک چین برای ساخت و طراحی خود بهره برده است. این پروژه نشات گرفته از اکوسیستم اتریوم است که ارز دیجیتال آن را به یک توکن مبتنی بر استاندارد ERC20 تبدیل می‌کند.

نقش توکن‌های غیر قابل تعویض در دیسنترالند

در این بازی کاربران می‌توانند با استفاده از توکن‌های غیر مثلی (NFT) به ساخت، توسعه و خرید قطعات زمین و یا دیگر اشیای تعریف شده در گیم پلی بازی بپردازند. در نتیجه امکان معامله خانه‌های ساخته شده و یا کاراکترهای پروش داده شده از طریق توکن‌های NFT وجود دارد.

دیسنترالند یک سازمان مستقل غیر متمرکز (DAO) است که اداره آن توسط کاربران بازی صورت می‌پذیرد. پس کاربران این بازی قادر هستند تا حاکمیت پروژه‌ها و تصمیم‌گیری‌های مربوط به آینده این بازی متاورسی را در دست بگیرند. میزان سهم کاربر از تصمیم‌گیری‌ها بر اساس میزان ارز دیجیتال مانایی است که در دست دارد و در حقیقت هر چه مانای بیشتری داشته باشید، به عنوان یک سهامدار می‌توانید تاثیر بیشتری بر این پروژه بگذارید.

ارز دیجیتال مانا

دیسنترالند نیز مانند اکثر بازی‌های دنیای متاورس ارز دیجیتال مختص به خود را بر بستر بلاک چین دارد. رمز ارز مانا (MANA) ارز دیجیتال اختصاصی پروژه دیسنترالند است که در بازار کریپتو کارنسی‌ها در حال معامله است. تمامی اشیا و آیتم‌های بازی دیسنترالند توسط این ارز مبادله می‌شوند و افرادی که در این بازی به فعالیت می‌پردازند و ارز دیجیتال آن را خرید و فروش می‌کنند، به نام دیسنترالندر شناخته می‌شوند. همچنین توکن‌های منحصر به فرد این بازی مبتنی بر استاندارد ERC721 اتریوم هستند که نماینده دارایی‌های غیر مثلی دیسنترالندرها مانند زمین‌ها و دیگر آیتم‌های قابل جمع‌آوری به شمار می‌روند. این توکن‌های NFT استاندارد متفاوتی نسبت به توکن‌های مانا (ERC20) دارند. عرضه ارز دیجیتال مانا ثابت و معادل با 2.6 میلیارد است. یعنی هرگز در یک زمان مشخص بیش از 2.6 میلیارد مانا وجود نخواهد داشت.

بازی اکسی اینفینیتی

اکسی اینفینیتی (Axie Infinity) در مقایسه با سایر ارزها و بازی های متاورس از محبوبیت بالاتری برخوردار است و بازار گسترده‌تری را از لحاظ میزان سرمایه در گردش و تعداد کاربران به خود اختصاص دارده است. البته عده‌ای بر این عقیده هستند که اکسی اینفینیتی را نمی‌توان یک پروژه متاورسی دانست. بهرحال این بازی با توجه به داشتن اشتراکات فراوان با بازی‌های دنیای متاورس و همچنین محبوبیت بسیاری زیاد، نوعی پیشرو در سبک بازی‌های Play to Earn پیشرو به شمار می‌آید و به دلیل نبود تعریف ثابت و دقیق از متاورس می‌توان آن را یک پروژه متاورسی در نظر گرفت.

گیم پلی اکسی اینفینیتی

اکسی اینفینیتی یک بازی مبارزه‌ای مبتنی بر بستر بلاک چین است. گیمرها در این بازی به پروش موجوداتی به نام اکسی (Axie) می‌پردازند، آن‌ها را رشد می‌دهند و برای مبارزه با Axie سایر پلیرها از آن‌ها استفاده می‌کنند. البته این امکان نیز وجود دارد که به خریداری یک اکسی در فروشگاه توکن‌های منحصر به فرد (NFT) اقدام کنید و بدون نیاز به پرورش یک اکسی از ابتدا، شرکت در این پروژه متاورسی قدرتمند را تجربه کنید. قیمت این اکسی‌ها در بازار توکن‌های غیر مثلی از چند دلار تا چند ملیون دلار متفاوت است و با توجه به قدرت و قابلیت‌های آن‌ها می‌توانید به خرید و فروش آن‌ها بپردازید.

مبارزه‌کنندگان اصلی بازی به نام اکسی

هر اکسی دارای چهار خاصیت سلامت (Health)، روحیه (Morale)، مهارت (Skill) و سرعت (Speed) است که مجموعه این ویژگی‌ها میزان قدرت اکسی را در مبارزات تعیین می‌کند. این المان‌ها در تعیین میزان مقاومت در آسیب، تشخیص اولین کاراکتر برای حمله و ارزیابی مقدار آسیبی که به اکسی حریف وارد می‌کنید تاثیر گذار است و نقش اساسی را در شانس پیروزی شما در نبردها ایفا می‌کنند.

اکسی‌ها اشکال مختلفی دارند و در حال حاضر بالای پانصد نوع عضو مختلف بدن از شش کلاس عادی شامل آبزیان (Aquatic)، جانوران (Beast)، پرندگان (Bird)، حشرات (Bug)، گیاهان (Plant) و خزندگان (Reptile) و همچنین سه کلاس مخفی به نام‌های داون (Dawn)، داسک (Dusk) و مِک (Mech) برای ساخت موجودات مبارزه‌کننده در این بازی متاورس وجود دارد. طبق انتظار این پروژه بلاک چینی در دنیای متاورس نیز ارزهای دیجیتال اختصاصی خود را دارد که در بازار ارزهای دیجیتال در حال معامله است.

ارز دیجیتال اکس

هر اکسی در حقیقت یک توکن NFT با مشخصه‌ها و قدرت‌های مختلف است. دو ارز دیجیتال در این بازی وجود دارد. یکی به نام Axie Infinity Shards که با نماد AXS شناخته می‌شود و دیگری به نام Smooth Love Position که دارای نماد SLP است.

توکن حاکمیتی این بازی در دنیای متاورس، رمز ارز اکس است و عملکرد آن مشابه با عملکرد ارز مانا در بازی دیسنترالند است. هرچه میزان اکس متعلق به شما بیشتر باشد، قدرت بیشتری برای مشارکت در تصمیم‌گیری‌ها، رای دادن و اظهار نظر درباره چگونگی خرج کردن خزانه جامعه در اختیار شما خواهد بود. همچنین امکان استیکینگ ارز دیجیتال اکس نیز در این پروژه متاورس با سود بسیار بالا به وجود آمده است. در مجموع 270 میلیون توکن AXS به بازاز عرضه شده است.

ارز دیجیتال اس ال پی

توکن‌های SLP در بازی اکسی اینفینیتی فقط از طریق بازی کردن به دست می‌آیند و برای پرورش مبارزان اکسی جدید به کار می‌روند. شما با استفاده از این رمز ارز می‌توانید لول مبارزان خود را بالا ببرید و مراحل مختلف را با موفقیت پشت سر بگذارید. ارزهای AXS و SLP توکن‌هایی بر اساس استاندارد ERC20 اتریوم هستند که در بازی اکسی اینفینیتی به کار گرفته شده‌اند.

بازی سند باکس

سند باکس (The Sandbox) از قدیمی‌ترین ارزها و بازی های متاورس است اما نسبت به دو پروژه دیسنترالند و اکسی اینفینیتی محبوبیت و مارکت کپ کمتری دارد. سند باکس در ابتدا به صورت یک بازی موبایلی ساده در سال 2011 در استورهای مختلف عرضه شد. پس از گذشت چند سال این بازی غالب خود را تغییر داد و به استفاده از فناوی بلاک چین روی آورد. این تغییر رویکرد، سند باکس را به یکی از پیشگامان دنیای متاورس تبدیل کرد و اکنون یک بازی بسیار جذاب و موفق به شمار می‌رود.

گیم پلی سند باکس

سند باکس یک بازی غیر متمرکز و مستقل است که توسط کاربران خود اداره می‌شود. این پروژه بر پایه اتریوم بنا شده است که در دنیای متاورس در حال اجرا است. در این بازی شرکت‌کنندگان می‌توانند زمین‌های دیجیتالی با نام LAND را خریداری کنند و به فعالیت و ایجاد تغییرات در آن‌ها بپردازند. گیم پلی این بازی به پروژه دیسنترالند شباهت بسیاری دارد با این تفاوت که سند باکس از گرافیک پایین‌تری برخوردار است.

ارز دیجیتال سند

بازی سند باکس نیز ارز دیجیتال اختصاصی خود را بر بستر بلاک چین با نام سند (SAND) دارا است. این توکن برای تسهیل تراکنش‌های مختلف که بخشی از گیم پلی این بازی هستند به کار گرفته می‌شود. این ارز به منظور تعامل محتوای تولید شده کاربران، خرید زمین‌های دیجیتالی بازی و استیک کردن در بازار کریپتوکارنسی‌ها ایجاد شده است.

نقش توکن‌های غیر مثلی در سند باکس

توکن‌های منحصر به فرد NFT در موارد داخل بازی کاربرد دارند و جهت کسب آیتم‌های درون بازی مانند تجهیزات آواتار به کار گرفته می‌شوند. این توکن‌ها را می‌توان در بازار اختصاصی NFT های سند باکس معامله کرد و به خرید یا فروش آن‌ها پرداخت. همانطور که یک خانه را پس از ساختن می‌توانید در دنیای واقعی بفروشید، در دنیای بازی‌های متاورسی نیز می‌توانید تجهیزات و امکاناتی که ساخته‌اید را به فروش برسانید.

پروژه بلاک توپیا

بلاک توپیا (Bloktopia) یک متاورس قوی با گرافیکی شگفت‌انگیز است که انتظار می‌رود تا قیمت ارز دیجیتال آن رشد زیادی را تجربه کند. فضای این پروژه یک آسمان خراش 21 طبقه‌ای را به ما نشان می‌دهد. بر اساس گفته‌های طراحان این پروژه، آسمان خراش بلاک توپیا به این دلیل با 21 طبقه در نظر گرفته شده است که تعداد رمز ارزهای قابل استخراج آن 21 میلیون عدد است.

فضای متاورسی پروژه بلاک توپیا

با ورود به بلاک توپیا فضایی بزرگ متشکل از هزاران فروشگاه و دفتر تجاری را در مقابل خود خواهید دید. تا به امروز چند شرکت بزرگ اقدام به تاسیس دفتر مجازی خود در دنیای متاورسی بلاک توپیا کرده‌اند. گرافیک بالای این پروژه به دلیل استفاده از سرویس پیشرفته Creation Engine است که از پیشرفته‌ترین موتورهای ساخت ویدیوهای سه بعدی به شمار می‌رود. همین تمر باعث ایجاد فضایی با کیفیت و محیط مجازی شگفت‌انگیز با تجربه کاربری منحصر به فرد شده است.

این پروژه را خیلی نمی‌توان یک بازی در دنیای متاورس دانست و به نظر می‌رسد اهدافی فرای یک بازی را دنبال می‌کند. بلاک توپیا قدرت گرفته از پالیگان می‌باشد که در اصل یک راهکار لایه دومی بهبود مقیاس‌پذیری اتریوم است.

ارز دیجیتال بلاک

ارز دیجیتالی که در این پروژه متولد شده است بلاک (BLOK) نام دارد. این توکن به عنوان یک هاب مرکزی عمل می‌کند و از تمام سطوح تجربه حوزه کریپتوکارنسی‌ها استقبال خواهد کرد. ارز دیجیتال بلاک برای اولین بار این امکان را فراهم کرده است تا کاربران در یک مکان به اطلاعات رمزنگاری شده و محتوای همه جانبه در این پروژه متاورس دسترسی داشته باشند.

دارندگان ارز دیجیتال BLOK می‌توانند از طریق مالکیت املاک و مستغلات، تبلیغات، ساخت شبکه و انجام دیگر فعالیت‌ها و اطلاعات به کسب درآمد بپردازند. این ارز به دلیل تازه بودن و تجربه نکردن رشد کافی، هنوز به باننس اضافه نشده است اما احتمالا به دلیل پیشرفت روزافزون آن به زودی این اتفاق خواهد افتاد.

ارزها و بازی های متاورس به سمت تکامل حرکت می‌کنند

در این مطلب سعی شد تا با معرفی برخی از پروژه‌های بزرگ و موفق متاورس، اطلاعات شما را درباره نحوه پیدایش آن‌ها افزایش دهیم. امروزه ارزها و بازی های متاورس از ترندهای بازارهای مالی بین‌المللی بین سرمایه‌گذاران و فعالان در حوزه کریپتوکارنسی‌ها هستند و باید دید آینده این پروژه‌های جذاب و البته نوپا چه خواهد شد. به نظر شما پروژه‌های متاورسی قابلیت این را دارند تا دنیای مجازی را با دنیای فیزیکی ترکیب کنند و یا حتی از آن پیشی بگیرند؟