بازی‌های ویدئویی و پیام‌های اخلاقی نهفته در آن‌ها

کارگردان‌ها، نویسندگان و تولیدکنندگان آثار فرهنگی و هنری از هر فرصتی برای رساندن پیام‌های اخلاقی استفاده می‌کنند. این آثار می‌توانند بازی‌های ویدئویی، فیلم و سریال یا حتی کتاب باشند. بازی‌های ویدئویی که امروزه برای پلتفرم‌های مختلف عرضه می‌شوند، عموما دارای پیام‌های اخلاقی هستند که گاهی در هنگام بازی کردن متوجه آن‌ها نمی‌شویم. این مفاهیم می‌توانند به صورت ناخودآگاه بر ذهن ما ثبت شوند. از این بازی‌ها می‌توان به بازی‌های لست او آس یا دث استرندینگ اشاره کرد. این پیام‌های اخلاقی شامل پیام‌هایی مانند بخشش، از خود گذشتگی و تعهد هستند. در این مطلب قصد داریم برخی از بهترین بازی‌هایی که به مسائل اخلاقی می‌پردازند را معرفی کنیم تا ارزش خرید بازی را درک کنید.

بازی‌های ویدئویی
بازی‌های ویدئویی

بازی‌هایی که به مسائل اخلاقی می‌پردازند

با گذشت زمان بازی‌های ویدئویی بیشتر و بیشتر به زندگی روزانه ما انسان‌ها شبیه می‌شوند. بی‌راه نیست اگر بگوییم بازی‌های ویدئویی در زندگی ما تاثیرات مثبت و منفی زیادی دارند. از لحاظ روانشناسی کودکان نباید بازی‌های خیلی خشن انجام دهند، زیرا به طور ناخودآگاه می‌تواند تاثیراتی مانند خشم پنهان را درون کودکان قرار دهد.

با بهره‌گیری از تاثیرات بازی‌های ویدئویی بر دنیای گیمر‌ها، برخی از سازنده‌های بازی از این فرصت استفاده کرده‌اند تا بتوانند مفاهیم اخلاقی را به شیوه خود در دنیای امروزی رواج دهند. مفاهیمی مانند از خود گذشتگی و بخشش که شاید در دنیای صنعتی در زندگی‌های ما کم شده است. این بازی‌ها می‌توانند روش‌های سرگرمی مناسبی باشند تا بتوانند دوباره کمی عشق و بخشش را به واقعیت در بیاورند. در ادامه این مطلب بازی‌هایی که به مسائل اخلاقی می‌پردازند را معرفی کرده‌ایم.

رد دد 2 (Red Dead Redemption 2)

رد دد 2 یکی از بازی‌های رایانه‌ای بی‌نظیر است که توسط شرکت راک‌استار برای پلفترم‌های PC و کنسول‌های بازی عرضه شده است. این بازی در فرصت‌های مختلف ارزش‌های اخلاقی شما را با تصمیم‌گیری‌هایی مانند کشتن یا زنده گذاشتن کاراکترها ارزیابی می‌کند.

آرتور مورگان (Arthur Morgan) شخصیت اصلی بازی رد دد است که شما با استفاده از این کاراکتر روند بازی را طی خواهید کرد. آرتور یک گاوچران بوده است که در درگیری‌های زیادی شرکت کرده است، اما دیگر قصد دارد از کشتن انسان‌ها بدون دلیل دست بردارد. بازی رد دد 2 مفاهیم اخلاقی بسیار جذابی دارد که حتما ارزش دارد یک بار آن را امتحان کنید.

الدر اسکرولز پنج: اسکای‌ریم (The Elder Scrolls V: Skyrim)

خو گرفتن با بازی‌های رایانه‌ای می‌تواند شما را در دنیای بازی‌های فانتزی فرو ببرد و به هنگام تصمیم‌گیری‌های مختلف حسابی ذهن شما را درگیر کند. بازی الدر اسکرولز پنج: اسکای‌ریم نیز از آن دست بازی‌هایی است که شما را با تصمیم‌های اخلاقی متنوعی روبرو می‌کند. به جرات اسکای‌ریم را می‌توان یکی از بهترین بازی‌هایی دانست که به مسائل اخلاقی می‌پردازند.

یکی از تصمیمات اخلاقی که باید در بازی الدر اسکرولز پنج: اسکای‌ریم گرفته شود، هنگامی است که شما باید میان زندگی و مرگ یک تبهکاری تصمیم بگیرید که در گذشته جنایت‌هایی را مرتکب شده است اما اکنون به شهروندان کمک می‌کند.

لست آف آس (The Last Of Us)؛ یکی از بازی‌هایی که به مسائل اخلاقی می‌پردازد

لست اف اس به عنوان یکی از بازی‌هایی که به مسائل اخلاقی می‌پردازد ، قصه‌سرایی بی‌نظیری دارد که به همراه اتمسفر عالی و شخصیت‌سازی جذاب، شما را در دنیای پسا آخرالزمانی خود غرق می‌کند. این بازی‌ یکی از بهترین استوری مودهای تاریخ ویدئو گیم‌ها را دارد که در قالب داستان تصمیمات اخلاقی عجیبی را مطرح می‌کند.

در بازی شما کاراکتری را خواهید دید که در ابتدا به عنوان یک شخص خودخواه معرفی می‌شود اما در ادامه داستان طی اتفاقاتی که می‌افتد به شخصیتی تبدیل می‌شود که به افراد دیگر اهمیت بیشتری می‌دهد. این بازی از محبوب‌ترین بازی‌های ویدئویی با مفاهیم اخلاقی است.

The Last Of Us
The Last Of Us

دث استرندینگ (Death Stranding)؛ جزو بازی‌های دارای مفاهیم اخلاقی

دث استرندینگ از آن آثار شاهکاری است که طرفداران خاص خود را دارد و در کسب کردن نظر عامه پلیرها ناموفق بوده است. اما بسیار از افرادی که این بازی را به اتمام رسانده‌اند، معتقد هستند که این بازی دیدگاه‌های متفاوت را نشان می‌دهد و این که هر شخصی می‌تواند به دلخواه خود زندگی کند. درگیری احساسی نقش اصلی به نام سم پورتر با یکی از وسایل خود که در آن از یک جنین استفاده شده است، سوال‌های اساسی را در ذهن شما مطرح می‌کند.

اوتر ورلدز (The Outer Worlds)

بازی اوتر وردلز از بازی‌های نقش‌آفرینی عالی است که تصمیمات مختلفی را بر عهده پلیر قرار می‌دهد. این بازی یکی از بهترین بازی‌های سبک نقش‌آفرینی است که گیمرها را با مسائل اخلاقی روبرو می‌کند. بیشتر تصمیم‌ها بر محوریت طمع و مشکلات اجتماعی هستند. در صورتی که به بازی‌های RPG علاقه دارید، امتحان بازی اتونر ورلدز را از دست ندهید.

هوی رین (Heavy Rain)؛ لذت بردن از یک باران سنگین

بازی هوی رین، تنها یک بازی ویدئویی ساده نیست، این شاهکار می‌تواند شما را در دنیایی از تصمیمات و تعهدات غرق کند و با عواقب برخی از تصمیم‌ها مواجه کند. به هنگام بازی هوی رین شما به عنوان پدر دو دختری هستید که باید با تصمیم‌گیری‌های مناسب خانواده خود را در کنار هم نگه‌ دارد.

هیجانی که در طی خط داستانی بازی هوی رین، با آن مواجه خواهید شد در کنار پیام‌های نهفته و تصمیماتی که حتما عواقبی دارند، یک مثال عالی است از بازی‌هایی که به مسائل اخلاقی می‌پردازند. در این بازی با تعهدات یک پدر و مشکلاتی که هنگام اشتباه کردن با آن روبرو می‌شود، سروکار دارید. اگر به دنبال یک بازی هیجانی و پر از مفهوم هستید، حتما بازی هوی رین را تجربه کنید. در ضمن اصلی‌ترین نکته بازی هوی رین اینجا است که خط داستان بازی با تصمیمات شما عوض خواهد شد. ترسناک است؟ نه؟ تعهد!

Heavy Rain
Heavy Rain

بیوشوک (Bioshock)؛ یکی از بازی‌هایی که به مسائل اخلاقی می‌پردازد

بیوشوک یکی از بازی‌های ویدئویی است که از مفاهیم اخلاقی پر شده است. این بازی فردگرایی را در مقابل مذهب و حکومت قرار می‌دهد. این بازی در سال 2007 عرضه شد و می‌تواند شما را در دنیای فانتزی و جذاب خود محو کند. قهرمان داستان، فردی به نام جک تصمیماتی را در طول داستان می‌گیرد، اما این تصمیمات را او می‌گیرد یا توسط فرد دیگری کنترل می‌شود؟!

چیزی که بیوشوک را به یک اثر خاص ویدئویی تبدیل می‌کند تصمیمات اخلاقی است که گیمرها باید در قالب ضخصیت اصلی داستان اتخاذ کنند. یکی از مهم‌ترین تصمیماتی که پلیرها را در این بازی درگیر می‌کند، نجات دادن خواهرهای کوچک یا تصمیمات دیگر است. این تصمیمات اخلاقی در بازی انتهای داستان را تعیین می‌کنند.

لایف ایز استرنج 2 (Life Is Strange 2)

در همان ابتدای عرضه شدن بازی لایف ایز استرنج، این گیم توسط بسیاری از پلیرها به عنوان یکی از بهترین بازی‌های ویدئویی که انتخاب‌های مناسبی را در اختیار پلیرها قرار می‌دهد، شناخته شد. سری دوم این بازی با تغییراتی در نتایج تصمیم‌گیری‌ها به گیمرها معرفی شد که به سرعت در میان این افراد محبوب شد. از تصمیماتی که درون بازی لایف ایز استرنج باید بگیرید، این است که آیا دزدیدن برای سیر کردن اعضای خانواده کار اخلاقی است یا خیر.

فالوت 4 (Fallout 4)؛ یک نوع عجیب از بازی‌هایی که به مسائل اخلاقی می‌پردازند

یکی از بازی‌هایی که به مسائل اخلاقی می‌پردازند ، و در تمامی نسخه‌های خود توانسته است تصمیمات اخلاقی عالی جای دهد، بازی فالوت است. بازی فالوت 4 یک داستان جذاب به همراه موقعیت‌های اخلاقی جدی دارد که می‌تواند شما را در میان یک زندگی پسا آخرالزمانی قرار می‌دهد. این بازی تا به امروز بیش از 13.1 میلیون فروش در سراسر جهان داشته است. یک مشکل اساسی در این بازی وجود دارد و آن هم سینث‌ها (Synths) هستند.

سینث‌ها به طور مصنوعی توسط انسان‌ها طراحی شده‌اند اما دارای DNA انسان هستند. به طور کلی این موجودات از داخل و بیرون انسان هستند و تنها تفاوت‌های انگشت‌شماری با انسان‌ها دارد. خالق سینث‌ها مدعی است که موجوداتی که طراحی کرده است، تنها ربات‌هایی هستند که می‌توانند در امور روزانه به شهروندان کمک کنند. این موجودات نباید برابر با انسان‌ها در نظر گرفته شوند با وجود این که بیشتر توانایی‌های یک انسان را دارند.

سوال‌های اخلاقی متعددی در قالب داستان بازی فالوت 4 از گیمرها پرسیده می‌شود که ذهن شما را درگیر خواهد کرد. در این بازی مفاهیمی مانند درست و غلط بررسی می‌شود که می‌توانید با تجربه کردن آن تجربه دلچسبی از یک داستان سرراست داشته باشید.

Fallout 4
Fallout 4

گذراندن اوقات فراغت به همراه یادگیری اصول اخلاقی

گذراندن اوقات فراغت با فیلم‌ها، کتاب‌ها و بازی‌های ویدئویی، فعالیتی همراه با مفاهیم اخلاقی است که روزانه در دنیای واقعی با آن‌ها روبرو می‌شویم. البته برخی از این مفاهیم در قالب شخصیت‌های بازی مانند یک پدر قابل تجربه هستند. بازی‌های ویدئویی در حال تبدیل شدن به فیلم‌هایی هستند که شما می‌توانید با انتخاب‌های خود در موقعیت‌های اخلاقی، به نوعی در قالب شخصیت داستان فرو بروید و با عواقب تصمیمات خود روبرو شوید. با بازی‌‌های ویدئویی شما باید در یک دنیای پسا آخرالزمانی یا به عنوان یک فرد خودخواه یا … تصمیم بگیرید. از این بازی‌ها می‌توان به فالوت 4، رد دد 2 و دیگر بازی‌های گفته شده اشاره کرد.