همه ما حداقل یک بار تجربه فراموش کردن رمز عبور خود در پلتفرم‌های مختلف مثل ایمیل، فیسبوک و یا شبکه‌های اجتماعی مثل اینستاگرام داشته‌ایم. در قدم اول توصیه می‌کنیم رمزهایی را استفاده کنید که برای خود شما نشانه‌گذاری شده باشند یا تمام رمز عبورهای خود را اگر یکسان نیستند در دفترچه‌ای یادداشت کنید بدون آنکه بنویسید این رمز برای چه چیزی است. سعی کنید از رمزهای متعدد استفاده نکنید، چون در این روش احتمال سردرگمی و فراموشی بیشتر خواهد بود. نرم‌افزارهای مدیریت رمز عبور هم گزینه مناسبی برای حفظ و یادآوری پسوردهای مختلف است، اما اگر از آن استفاده نکنید یادآوری رمز عبورهای پیچیده مشکل خواهد بود. اگر رمز اکانت فیسبوک خود را فراموش کرده‌اید با ما همراه باشید. در این مطلب قصد داریم به طور اختصاصی در مورد چگونگی بازیابی رمز اکانت فیسبوک صحبت کنیم.

چگونگی بازیابی رمز اکانت فیسبوک

فیسبوک راه حلی آسان برای بازیابی رمز اکانت در اختیار ما قرار داده تا اگر آن را فراموش کرده باشید یا شخص دیگری بدون اجازه شما آن را تغییر داده باشد بتوانید به طور مجد به اکانت خود دسترسی پیدا کنید. البته برای این کار نمی‌توانید با همان رمز قبلی کار کنید بلکه با تنظیم دوباره، رمز عبور جدیدی ایجاد می‌کنید و با آن وارد اکانت خود خواهید شد. نحوه بازیابی رمز اکانت فیسبوک در مقایسه با زمانی که می‌خواهید رمز عبور جدید برای خود ایجاد کنید و رمز فعلی خود را می‌دانید کمی متفاوت است. ابتدا می‌توانید با استفاده از شماره تماسی که به فیسبوک داده بودید و دریافت کد از آن طریق وارد فیسبوک شوید اما اگر به آن شماره دیگر دسترسی ندارید راه‌های دیگری هم هست.

اگر پس از چندبار تلاش موفق نشدید وارد اکانت فیسبوک خود شوید گزینه‌ای به نام بازیابی حساب کاربری (Recovery Your Account) را در صفحه مشاهده می‌کنید و می‌توانید روی آن کلیک کنید. سپس فیسبوک از شما آدرس ایمیلی را که برای ثبت اکانت فیسبوک خود وارد کرده‌اید از شما می‌خواهد، آن را وارد کنید و گزینه جستجو (Search) را انتخاب کنید. اگر ایمیل را درست وارد کرده باشید فیسبوک اکانت شما را پیدا می‌کند، حالا باید تایید کنید که این همان حساب کاربری است که رمز آن را فراموش کرده‌اید و گزینه This Is My Account را انتخاب کنید. سپس چند روش برای بازیابی رمز عبور به شما پیشنهاد می‌شود که باید یکی از آن‌ها را انتخاب کنید و دکمه ادامه (Continue) را بزنید.

دو روش برای ادامه فرایند بازیابی رمز اکانت فیسبوک

پس از اینکه دکمه ادامه را زدید معمولا دو راه به شما پیشنهاد می‌شود. یکی ارسال کد از طریق ایمیل (Send a Code by Email) و دیگری استفاده از حساب گوگل برای ورود (Use my Google account). در ادامه به توضیح چگونگی بازیابی رمز اکانت فیسبوک از طریق این دو روش می‌پردازیم:

روش ارسال کد از طریق ایمیل

وقتی این گزینه را انتخاب کنید به ایمیلی که قبلا به فیسبوک داده‌اید ایمیلی ارسال می‌شود که حاوی لینکی برای تغییر رمز عبور شماست. با کلیک بر این لینک و دریافت کد بازنشانی می‌توانید به راحتی رمز عبور خود را تغییر داده و وارد اکانت خود شوید. به جز این راه آسان‌تری نیز وجود دارد که بدون کپی کردن کد با انتخاب گزینه تغییر رمز (Change Password) در ایمیل رمز عبور را سریع‌تر تغییر دهید و وارد اکانت خود شوید. پس از انتخاب یکی از این دو راه به صفحه‌ای می‌روید که باید رمز عبور جدیدی برای اکانت فیسبوک خود تعریف کنید و گزینه ادامه را فشار دهید و تمام.

روش استفاده از حساب گوگل

اگر برای ورود به فیسبوک از جی‌میل استفاده می‌کردید با ورود به حساب گوگل نیز می‌توانید به سرعت وارد آن شوید و عملیات تنظیم مجدد رمز را انجام دهید. در این حالت پس از انتخاب بازیابی اکانت از طریق جی‌میل یک پنجره به همراه صفحه ورود ایمن برای حساب جی‌میل شما باز خواهد شد که باید با حساب کاربری خود وارد آن شوید. سپس کلمه عبور جی‌میل خود را وارد کرده و گزینه بعدی (Next) را انتخاب کنید. حالا کافی است رمز عبور جدید فیسبوک را وارد کرده و گزینه ادامه را انتخاب کنید و وارد اکانت فیسبوک خود شوید.

بازیابی رمز اکانت فیسبوک بدون داشتن ایمیل و شماره تلفن

اگر هم ایمیل و هم شماره تماس لازم برای ورود به فیسبوک را فراموش کرده‌اید می‌تواندی از طریق دوستان مورد اعتماد به اکانت خود دسترسی مجدد پیدا کنید. البته برای این کار لازم است قبلا دوستان مورد اعتماد خود را برای فیسبوک تعریف کرده باشید. اگر اطلاعات تماس مخاطبین مورد اعتماد خود را به فیسبوک داده‌اید در این مرحله باید نام کامل سه تا پنج مورد از آن‌ها را وارد کنید. سپس برای بازیابی اکانت به سه کد نیاز دارید که با ورود آن‌ها می‌توانید وارد اکانت خود شوید. اگر تنظیمات مربوط به دوستان قابل اعتماد را انجام نداده باشید هم با پاسخ صحیح به یک پرسش امنیتی که فیسبوک از شما می‌پرسد می‌توانید پسورد خود را ریست کنید.

تدابیر فیسبوک برای بازیابی اکانت

در این مقاله روش‌های معمول برای بازیابی رمز اکانت فیسبوک بررسی شد. اگر مدت زیادی است از حساب فیسبوک خود استفاده نکرده‌اید طبیعی است که پسورد خود را فراموش کنید. این مقاله به شما کمک خواهد کرد تا از طریق روش‌های آسانی که فیسبوک در اختیار شما قرار داده است به راحتی به اکانت خود دسترسی داشته باشید. ضمن اینکه اگر تا به حال پسورد خود را فراموش نکرده‌اید با در نظر گرفتن تدابیر لازم در آینده برای بازیابی اکانت خود به مشکلی برنخورید.اگر سوالی در خصوص اکانت فیسبوک و گیفت کارت فیسبوک دارید در کامنت ها با تیم آی گیم در میان بگذارید تا پاسخ مناسب خود را دریافت کنید.