تأثیرگذارترین بازی ها در صنعت گیم، بازی‌هایی بودند که باعث جلب بیشتر توجه‌ها به سمت این صنعت پر سود شده‌اند. واقعیت این است که در حدود 40 سالی که از عمر صنعت بازی‌های ویدئویی در دنیا می‌گذرد، استودیو‌های بازی سازی زیادی به وجود آمدند و بازی‌های مختلفی را در ژانر‌های گوناگون تولید کردند، اما تعدادی از این بازی‌ها یک تکان درست و حسابی به کل این صنعت پر رونق دادند.

معرفی تأثیرگذارترین بازی های دنیا
معرفی تأثیرگذارترین بازی های دنیا

برخی از این بازی‌ها به قدری به موفقیت رسیدند که شرکت‌های سازنده‌شان برای ساخت این بازی‌ها به شهرت رسیدند و بعضی از آنها بعد از آن هم نسخه‌های دیگری از آن بازی منتشر کردند. در این مقاله از آی گیم قصد داریم معروفترین بازی‌هایی را که باعث موفقیت بیشتر صنعت گیم شدند، معرفی و بررسی کنیم.

سوپرماریو (Super Mario) یکی از تأثیرگذارترین بازی ها

متولدین دهه 60 به خوبی در خاطر دارند که چقدر در آن زمان‌ها سر و دست می‌شکستند برای این بازی ساده و نوستالژیک. بازی سوپر ماریو به گمان خیلی از افراد، پرفروشترین بازی ویدئویی صنعت گیم است.

این اعتقاد خیلی عجیب نیست، زیرا با این که از سال 1985 که این بازی منشتر شد، در خیلی از گیم‌نت‌ها و کنسول‌های خانگی فقط و فقط این بازی مورد استقبال بچه‌ها قرار می‌گرفت و طبق برخی آمار‌ها فقط از سال 2015 تا به الان 315 میلیون نسخه از این بازی به طور رسمی به فروش رسیده است که نشان دهنده قدرت عجیب و غریب این بازی در کشاندن افراد به سمت خودش است.

بازی پرفروش سوپر ماریو
بازی پرفروش سوپر ماریو

گیم پلی ساده ولی جذاب

در این بازی شما فقط باید راه بروید و از روی موانع بپرید تا به معشوقه ماریو برسید و او را نجات دهید. نسخه‌های فراوانی تحت عنوان ماریو منتشر شدند که البته در همه آنها گیم پلی بازی به همین ترتیب است. اما شاید جالب باشد که این بازی ساده تحولی عظیم در شرکت سازنده‌اش و همچنین کل صنعت بازی به وجود آورد که تاثیراتش تا هم‌اکنون نیز پیداست.

برای درک بهتر این موضوع که چرا Super Mario از تأثیرگذارترین بازی ها در صنعت گیم است، باید بدانید که کمپانی سازنده آن (نینتندو) بعد از انتشار این بازی و فروش فوق‌العاده آن، توانست تکان اساسی به خود بدهد و با قدرت بیشتری هم در بخش بازی سازی و هم در بخش کنسول سازی صنعت گیم فعالیت کند.

سیمز (The Sims) از جنجالی‌ترین بازی‌های تاریخ

بدون شک یکی از موفقترین و تأثیرگذارترین بازی ها در کمپانی الکترونیک آرتس (EA)، سیمز است. خیلی جالب است که شما مشغول انجام یک بازی می‌شوید که در آن نه با کسی رقابت می‌کنید و نه سیر داستانی خاصی را جلو می‌برید، اما باز هم آن بازی برای شما جذاب است و می‌خواهید ساعاتی با آن سرگرم شوید. این تجربه بیشتر افرادی است که مدتی با زمیس بازی کرده‌اند.

در این بازی شما به باید به افراد مختلف خانواده دستورهایی بدهید و آنها را در انجام کارهایشان مدیریت کنید.

این بازی یکی از تأثیرگذارترین بازی ها در تاریخ این صنعت است زیرا از زمان انتشار حواشی مختلفی برای آن به وجود آمده که بیشتر آنها به سبک بازی و محتوای آن مربوط است. بد نیست بدانید که تا کنون بیشتر از 200 میلیون نسخه از سیمز به فروش رسیده است.

بازی جنجالی سیمز
بازی جنجالی سیمز

علت اصلی موفقیت بازی دسیمز (The Sims)

یکی از علت‌های موفقیت این سبک بازی‌ها که جهان نسبتا بازی دارند، این است که شما دستتان باز است تا هر کاری دلتان می‌خواهد انجام دهید. در این مواقع نیز قاعدتا خوی حیوانی افراد بر خوی انسانی آنها غلبه می‌کند و دست به اعمالی می‌زنند که در دنیای واقعی اصلا اجازه و جرعت انجام آن را ندارند.

در حقیقت کمپانی EA و کلا بازی سازانی که بازی‌های این‌چنینی تولید می‌کنند، یکی از عوامل مهم موفقیتشان سواستفاده از غریزه‌های وحشی انسان است. واقعیت این است که این بازی‌ها اگر سبک داستانی یا ماموریت و هیجان خاصی هم در خود نداشته باشند، با فراهم کردن یک محیط آزادانه برای گیمر می‌توانند فروش خود را از قبل تضمین کنند و جزو تأثیرگذارترین بازی ها به واسطه تعداد زیاد پلیر‌هایشان باشند.

بازی جی تی ای 5 (GTA V) یکی از محبوبترین‌ها

فرقی ندارد گیمر باشید یا نباشید، در هر صورت به احتمال زیاد نام بازی GTA به گوشتان خورده است. عنوانی که اکثرا بازی کردن با آن برای بچه‌های دهه هفتاد یک کار مخفیانه و دور از چشم خانواده‌ها بود. بازی Grand Theft Auto که با نام GTA معروف است، از تأثیرگذارترین بازی ها در تاریخ صنعت گیم و بدون شک یکی از محبوبترین آنها است.

GTA V یکی از تاثیرگذارترین بازی ها
GTA V یکی از تاثیرگذارترین بازی ها

در این بازی جهان باز که از موفق‌ترین نمونه‌های بازی سوم شخص به حساب می‌آید، شما ماموریت‌های گوناگونی دارید که همه آنها جریان و قصه کلی بازی را پیش می‌برند. شما در این بازی، محور شرارت هستید و همیشه به دنبال کار‌های خطرناک و خلاف قانون هستید.

اهمیت نسخه Grand Theft Auto V

عمده تغییرات این بازی و شهرت اصلی آن از سری سوم آن (Grand Theft Auto III) آغاز شد و در آپدیت‌های بعدی نیز تغییرات مختلفی در آن به وجود آمد که اکثرا قدم‌های رو به جلویی برای این بازی محسوب می‌شدند.

آخرین نسخه از این سری بازی معروف با نام Grand Theft Auto V در سال 2013 منتشر شد که تغییرات بسیار بنیادی و مهمی در آن رخ داد که نه تنها پیشرفتی برای سری GTA محسوب میشد، بلکه تغییری مثبت و قدمی بلند در صنعت بازی سازی دنیا به حساب می‌آمد و به همین دلیل از تأثیرگذارترین بازی ها در این صنعت محسوب می‌شود.

این نسخه از بازی Grand Theft Auto عنوان سومین بازی پرفروش تاریخ گیم را در اختیار دارد که به دلیل اینکه سال‌های زیادی از انتشار آن نگذشته است، یک رکورد بی‌نظیر برای آن محسوب می‌شود.

تغییرات مهم سری 5

در سری 5 یا V از بازی GTA شما دیگر 1 شخصیت نیستید، بلکه 4 شخصیت مختلف در اختیار شما است و هر لحظه می‌توانید ازیکی به دیگری سویچ کنید. ماموریت‌هایی که شما در طول بازی باید انجام دهید، اکثرا هر سه نفر را درگیر می‌کند و در خیلی از آنها شما باید همزمان شخصیت‌ها را کنترل کنید.

بررسی تغییرات مهم سری 5 جی تی ای
بررسی تغییرات مهم سری 5 جی تی ای

تغییر دیگر این بازی که آن را در لیست تأثیرگذارترین بازی ها در صنعت بازی قرار می‌دهد، این است که جهان بازی نیز نسبت به نسخه قبلی بسیار بزرگتر شده و خیلی از بازی‌هایی که شما می‌توانید در این عنوان انجام دهید، خودشان می‌توانستند منشا تولید یک عنوان بازی ویدئویی دیگر باشند. به طور مثال شما می‌توانید در جهان بازی به زمین تنیس رفته و تنیس بازی کنید و یا سراغ ورزش‌های آبی و… بروید.

بازی ندای وظیفه یا Call of Duty؛ پرچمدار بازی‌های جنگی

محال است که طرفدار گیم باشید و با عنوان ندای وظیفه (Call of Duty) آشنا نباشید. از سال 2003 که اولین نسخه از این بازی جنگی معروف انتشار یافت تا همین امروز افراد زیادی نسخه‌های مختلف آن را بازی کرده‌اند و بعد از تمام شدن بازی، آن را با درجه سختی دیگری از نو آغاز می‌کنند.

تا کنون 17 نسخه مختلف از Call of Duty در دنیای بازی انتشار یافته که از این میان برخی مانند BLACK OPS از بقیه معروفتر شدند. البته نکته مهم در مورد بازی ندای وظیفه این است که این بازی با توجه به ژانر خاص و سبک منحصر به فردی که دارد، همیشه مورد استقبال قرار می‌گیرد و از تأثیرگذارترین بازی ها در تاریخ گیم است.

محبوبیت زیاد بازی ندای وظیفه

محبوبیت این بازی بعد از انتشار نسخه‌های پیاپی به حدی رسیده است که “Call of Duty” به عنوان یک برند محبوب در صنعت گیم شناخته می‌شود.

بازی محبوب ندای وظیفه
بازی محبوب ندای وظیفه

در واقع فرقی نمی‌کند که هر ساله عنوانی که شرکت اکتیویژن می‌خواهد از Call of Duty منتشر کند خوب باشد یا بد، در هر صورت میلیون‌ها طرفدار متعصب این بازی در سرتاسر دنیا فقط منتظر انتشار نسخه جدید هستند تا فورا آن را خریداری کرده و مشغول بازی شوند. این محبوبیت قطعا از عوامل مهم قرارگیری این بازی در جمع تأثیرگذارترین بازی ها در طول عمر صنعت بازی‌های ویدئویی است.

 رقیب ندای وظیفه

اما محبوبیت Call of Duty اتفاقی نیست، زیرا در همین زمان بازی‌های جنگی اول شخص دیگری همانند ندای وظیفه در حال تولید و عرضه هستند اما هیچکدامشان نتوانسته‌اند که به موفقیت آن دست پیدا کنند و به اندازه آن محبوب شوند.

به طور مثال بازی Battlefield همیشه در رقابت با ندای وظیفه بوده اما هیچ وقت از آن پیشی نگرفته است و با اینکه سطح قابل قبولی از کیفیت را ارائه می‌دهد، جایی در میان تأثیرگذارترین بازی ها در صنعت گیم ندارد. این بازی در نسخه‌های اخیر خود به سراغ جنگ‌هایی رفته که هنوز رخ نداده است اما Call of Duty داستان‌های خود را بیشتر در جنگ جهانی دوم پیش می‌برد.

لذت رقابت فوتبال با سری بازی‌های فیفا (FIFA)

ورزش فوتبال به واسطه جذابیت زیادی که برای مردم دارد، از سال‌ها قبل در خیلی از کشور‌های دنیا به عنوان یک صنعت شناخته می‌شود نه فقط یک ورزش. این محبوبیت در میان مردم سرتاسر دنیا باعث شده است که بازی ویدئویی مربوط به آن نیز به شدت محبوب شده و جزو تأثیرگذارترین بازی ها در دنیا باشد.

محبوبیت سری بازی های FIFA
محبوبیت سری بازی های FIFA

در واقع از همان دهه 90 میلادی که فیفا به بازار گیم عرضه شد، در میان طرفداران فوتبال محبوب شد و این محبوبیت تا سال‌های اخیر نیز ادامه داشته و زیادتر هم شده است. بازی فیفا قطعا یکی از موفق‌ترین سری بازی‌های تاریخ صنعت بازی در دنیاست و بدون شک بزرگترین دستاورد مجموعه الکترونیک آرتز و پربازده‌ترین محصول آنهاست.

موفقیت تبلیغاتی شرکت EA Sports

صرف نظر از کیفیت خود بازی، به دلیل تبلیغات گسترده و قرارداد‌های اسپانسری الکترونیک آرتز با بازیکنان، باشگاه‌ها و لیگ‌های مختلف فوتبال، تولید و عرضه این بازی با فروش بسیار بالا و سود هنگفتی برای این شرکت همراه می‌شود. محبوبیت فیفا البته در مقاطعی تحت تاثر عواملی نظیر افت کیفیت بازی به دلیل تغییر موتور اصلی آن و همچنین پیشرفت رقیبی نظیر PES قرار گرفته است، اما هیچگاه باعث کنار رفتن FIFA از لیست محبوبترین و تأثیرگذارترین بازی ها در دنیای گیم نشده است.

بازی موفق رد دد ردمپشن 2 (Red Dead Redemption 2‎)

شاید قرارگیری این بازی در لیست تأثیرگذارترین بازی های صنعت گیم کمی عجیب به نظر برسد، اما واقعیت این است که این بازی با موفقیت خوبی که در فروش خود در سال 2018 به دست آورد، توانست توجه خیلی از گیمرها و اهالی حوزه گیم را به سمت خود جلب کند.

دلایل موفقیت بازی Red Dead 2

این عنوان توانست در سال 2018 جایزه بهترین داستان و بهترین موسیقی متن را از آن خود کند. در سری جدید این بازی اتفاقات و داستان بازی به قبل از دوران نسخه 1 برمی‌گردد. سبک داستانی و محیط واقعی بازی در این نسخه به قدری خوب کار شده است که واقعا بعد از چند دقیقه بازی کردن خودتان را در محیط غرب وحشی در حوالی سال 1900 میلادی حس می‌کنید.

آشنایی با دلایل موفقیت بازی Red Dead 2
آشنایی با دلایل موفقیت بازی Red Dead 2

نسخه اولیه این بازی با عنوان Red Dead Redemption (رستگاری سرخپوست مرده) در سال 2010 منتشر شد که آن هم از لحاظ فروش و نوآوری در بخش جلوه‌های بصری و خط داستانی از تأثیرگذارترین بازی های آن سال‌ها به شمار می‌رفت. این موفقیت در نسخه جدید این بازی یعنی Red Dead Redemption 2 نیز ادامه داشته و در واقع تکمیل شده است.

دنیای گیم بدون این بازی‌های تأثیرگذار جذابیتی ندارد

در این مطلب سعی کردیم تأثیرگذارترین بازی های صنعت بازی سازی در دنیا را مورد تحلیل و بررسی قرار دهیم و دلایل موفقیت هر یک از آنها را تا جای ممکن تشریح کنیم. در پایان این مطلب لازم است به این نکته اشاره کنیم که صنعت بازی‌های ویدئویی در دنیا رشد خودش را مرهون بازی‌های مختلفی است که با موفقیت‌های قابل توجه خود باعث شدند که افراد بیشتری با این حوزه آشنا شده و روز به روز طرفداران و مصرف کنندگان این صنعت جذاب زیادتر شوند. زیرا قطعا تصور دنیای بازی بدون تأثیرگذارترین بازی های آن مانند FIFA، GTA، Call of Duty و… غیرممکن است.