قدرت استراتژی و دیپلماسی در بازی‌های ویدئویی

دنیای بازی‌ها بسیار گسترده است و همانطور که می‌دانید آنها هم مانند فیلم‌ها ژانرهای مختلفی دارند. یکی از معروف‌ترین ژانرها در دنیای بازی‌های ویدئویی، بازی‌های استراتژیک است. این بازی‌ها چالش‌های فکری قابل‌توجهی را برای بازیکنان ایجاد کرده و فرصتی برای برنامه‌ریزی و اجرای تعداد بی‌شماری استراتژی‌ها را برای آن ها فراهم می‌کنند. اگر از آن دسته افرادی هستید که به برنامه ‌ریزی و چالش‌های فکری علاقه‌مندید، باید با ادامه‌ی این مقاله همراه ما باشید تا با این سبک بازی‌ها بیشتر آشنا شوید و اگر مایل باشید می توانید به خرید بازی در سبک استراتژیک بپردازید.

بازی‌ استراتژیک
بازی‌ استراتژیک

بازی‌ استراتژیک چیست؟

همانطور که از اسمشان پیداست در این بازی‌ها، پیشروی شما بر پایه‌ی استراتژی و قدرت استدلال خواهد بود، نه شانس. این یعنی که مهارت‌های تصمیم گیری بازیکنان در تعیین‌ نتیجه‌ی بازی اهمیت زیادی دارد. در این بازی بازیکنی برنده است که بتواند بهتر تصمیم گیری کند و برای گام‌های بعدی‌اش برنامه داشته باشد اما این مهارت‌های تصمیم گیری تصادفی به وجود نمی‌آیند. در واقع بازی‌های استراتژیک، ادامه‌ی مدرن و به روز شده‌ی بازی‌های قدیمی مانند شطرنج و تخته نرد هستند که شما باید در مورد هر حرکت خود فکر می‌کردید و برنامه‌ می‌ریختید. این بازی‌های ویدئویی اولین بار برای سال 1972 به بازار آمدند و بعد از آن دهه‌ی هشتاد، اوج گسترش و محبوبیت آنها در سراسر جهان بود.

بعدها یعنی از سال 2000 به بعد برای آنکه این بازی‌ها جانی دوباره بگیرند، مسئله‌ی مدیریت زمان نیز به بازی اضافه شد که توانست طیف جدیدی از طرفداران را در سراسر دنیا به این بازی‌ها اضافه کند. با گذشت زمان پیشرفت گرافیک و خط داستانی نیز به کیفیت هر چه بیشتر این بازی‌ها اضافه کرد و در نهایت، ظهور بازی‌های استراتژیک آنلاین و چند نفره، این ژانر را به اوج محبوبیت خود رساند.

طراحی منحصر بفرد در بازی‌های استراتژیکی

یکی از ویژگی‌های خاص در بازی‌های استراتژیکی این است که دید شما، یک نمای هوایی است تا هم بتوانید نمای بزرگتری را زیر نظر داشته باشید و هم بتوانید بر بازیکنانان خود مسلط باشید. این گونه طراحی در بسیاری از بازی‌های استراتژیکی شایع است و امکان کشف بیشتری در محیط بازی به شما می‌دهد. در واقع اگر در شناخت این بازی‌ها مشکل داشته باشید، همین سبک طراحی می‌تواند یک سرنخ قوی برایتان باشد.

جدا از این بازی‌های استراتژیک هم می‌توانند به صورت تک نفره و هم چند نفره انجام شوند. در بعضی از بازی‌ها شما با هوش‌ مصنوعی رقابت می‌کنید (بازی‌های تک نفره) و در بعضی دیگر از انواع بازی‌های استراتژیکی، به لطف اینترنت می‌توانید با بازیکنان دیگری از سراسر جهان رو به رو شده و رقابت کنید. از معروفترین بازی‌های استراتژیک چند نفره می‌توان به بازی فرمان حامل (Carrier Command)، میدان شکوه 2 (Field of Glory 2) و کاسه‌ی خون 2 (Blood Bowl 2) اشاره کرد و در ادامه در مورد بهترین بازی‌های استراتژیک تک نفره نیز توضیح خواهیم داد.

مزایا و معایب بازی‌های استراتژیک

در سال‌های گذشته تحقیقات گسترده‌ای روی تاثیر بازی‌ها بر جنبه‌های مختلف زندگی گیمرها به ویژه کودکان انجام شده و حقیقت این است که نتایج آنها چندان به نفع دنیای بازی نبوده‌‌ است. اما در مورد بازی‌های استراتژیک همه چیز کمی متفاوت است. طبق تحقیقات، این بازی‌ها می‌توانند تاثیر بسیار زیادی در بهبود و پیشرفت توانایی‌های شناختی و مهارت‌های یادگیری داشته باشند و در واقع با تحریک کردن نقاط مختلف در مغز، آن را فعال‌تر و قوی‌تر کنند.

بازی‌های استراتژیک به بهبود توانایی‌های مغز، مهارت و سرعت آن کمک می‌کنند. آنها تفکر استراتژیک را تحریک کرده و ظرفیت مغز و همانطور که گفتیم چابکی آن را افزایش می‌دهند. با بازی‌های استراتژیک، یاد می‌گیرید که برای پیروزی در جنگ‌ها یا چالش‌ها، تصمیمات درست بگیرید. در عین حال، بتوانید در مورد عواقب این تصمیمات تجزیه و تحلیلی کنید.

به عنوان یک مزیت فوق العاده، این بازی‌ها می‌توانند به جلوگیری از شروع بیماری‌هایی مانند آلزایمر و زوال عقل در سنین پیری نیز کمک کنند. یک بازی استراتژیک می‌تواند همزمان دو نیمکره‌ی مغز را تحریک کرده و در واقع نوعی ورزش مغزی محسوب می‌شود. بازی‌های استراتژیکی باعث بهبود قدرت حل تعارض در گیمرها نیز می‌شوند که کسب این مهارت از سنین کودکی می‌تواند بسیار مفید باشد. همچنین این بازی‌ها به گیمرها اجازه می‌دهند تاکتیک‌هایی که باید دنبال کنند را ارزیابی کرده و تصمیم بگیرند.

با این حال، از بعضی جنبه‌ها، این بازی‌ها معایبی نیز دارند. اول از همه، آنها به شدت اعتیادآور بوده و شما را درگیر خود می‌کند به طوری که می‌توانند در درازمدت مشکلاتی برای بیناییتان نیز به وجود آورد. یکی دیگر از مشکلاتی که این بازی‌ها می‌توانند داشته باشند، میل به انزوایی است که در اثر علاقه‌ی شدید به این بازی‌ها ایجاد می‌شود. پس رعایت اعتدال در زمان بازی اهمیت زیادی دارد.

بهترین بازی‌های استراتژیک دنیا

ژانر بازی‌های استراتژیک هم به اندازه‌ی دیگر ژانرها در این سال‌ها پیشرفت‌های زیادی داشته است. بعضی از بهترین و پرفروش‌ترین بازی‌های جهان در این زمینه ساخته‌ شده‌اند. اگر فکر می‌کنید به این سبک علاقه‌ دارید، در ادامه لیستی از مهمترین بازی‌های این ژانر را به شما معرفی کرده‌ایم.

2 Starcraft
2 Starcraft

1- استارکرافت 2 (2 Starcraft)

بازی استار کرافت 2 که در سال 2010 به بازار آمد یکی از پرمخاطب‌ترین بازی‌ها در ژانر استراتژیک است. در این بازی هم یک بار دیگر سه نژاد زِرگ (Zerg)، تران (Terran) و پروتوس (Protoss) در دنباله‌ی استراتژی سریع و بی‌درنگ نسخه‌ی اصلی، با هم برخورد می‌کنند و لشکرهایی از سربازان کهنه کار، ارتقا یافته و کاملاً جدید در سراسر کهکشان به مبارزه با هم می‌پردازند. این بازی نقاط قوت زیادی دارد که آن را در لیست ده بازی استراتژی برتر دنیا قرار می‌دهد که بعضی از مهمترینشان به شرح زیر است:

  • ماموریت‌های متنوع و چالشی
  • شخصیت پردازی قوی
  • گرافیک بالا و پرداخت دقیق به جزئیات

2- جنگ کلی (Total War)

سری بازی‌های جنگ کلی نه تنها جز بهترین بازی‌های استراتژیک هستند بلکه یکی از بهترین بازی‌های تاریخی جهان نیز به حساب می‌ایند. شما در این بازی رهبری یک جنگ را به عهده دارید و باید با برنامه ریزی و داشتن استراتژی مکان‌های مختلف در نقشه‌ی بازی را به تصرف خود درآورید. این بازی نقاط قوت بسیار زیادی دارد که از جمله‌ی آنها می‌توان به گرافیک خوب، جلوه‌های بصری بسیار واقعی، امکان انتخاب قهرمان‌های مناسب با توجه به استراتژی، صداگذاری قوی بازی و … اشاره کرد.

3- بازی عصر امپراطوری (Age of Empires)

یکی دیگر از پایه‌های کلاسیک در ژانر بازی‌های استراتژیک، بازی عصر امپراطوری است که هدف بازیکنان در آن کنترل تمدن قرون وسطایی از عصر تاریکی تا امپراتوری، و در نهایت نبرد با ارتش‌های بزرگ است. بسط‌ها و بازسازی‌های زیادی برای این بازی انجام شده است. برای پیروزی، بازیکن باید در طول بازی منابعی را جمع‌آوری کند تا از آنها برای بدست آوردنِ واحدهای جدید، ساختمان‌ها و فناوری‌های پیشرفته‌تر استفاده کند.

Europa Universalis
Europa Universalis

4- اروپا یونیورسالیس (Europa Universalis)

اروپا یونیورسالیس جدا از اینکه یکی از بهترین بازی‌های استراتژیک دنیاست، یک بازی تاریخی با جزئیات دقیق است که در آن به بازیکن اجازه داده می‌شود تا کنترل یکی از هفت کشور اروپایی را از سال 1492 تا 1801 در دست گرفته و قدرت خود را از بُعد نظامی، دیپلماسی و استعماری گسترش دهد. این بازی یک بازی استراتژیک واقعی است که شما تنها با قدرت استراتژی بسیار بالا می‌توانید در آن به موفقیت برسید. اگر به این ژانر بازی علاقه دارید، این بازی یک گزینه‌ی بسیار قدرتمند و حرفه‌ای در این زمینه است.

5- گناهان یک امپراطوری خورشیدی (Sins of a Solar Empire)

این بازی جواهری پنهان در ژانر بازی‌های استراتژیک است. اگر به طرح استراتژی و برنامه ریزی علاقه داشته باشید، در این بازی چیزهای زیادی برای دوست داشتن پیدا خواهید کرد. در این سری بازی‌ها شما کنترل یکی از سه نژاد بیگانه را به دست می‌گیرید، که هر کدام در حال استعمار در فضای بیکران هستند. این بازی به شدت چالشی است و ذهن شما را کاملاً به خود مشغول می‌کند. همچنین به عنوان یکی از بهترین مزیت‌هایش، مدام چیزهای جدیدی برای شما دارد و بنابراین مجبور نیستید از یک مسیر داستانی دو بار عبور کنید.

6- ایکس کام (XCOM)

یکی دیگر از انواع بازی‌های استراتژیک ، بازی ایکس کام است. هدف اصلی شما در آن توقف پروژه‌ی اسرارآمیز آواتار است که با یک متر در بالای نقشه‌ی استراتژیک نشان داده می‌شود. این بازی در عین حال که یک داستان علمی تخیلی دارد، از نظر استراتژیک بسیار سخت و چالش‌برانگیز است. شما در این بازی به طرح استراتژی مجبور می‌شوید و باید همه‌ی انتخاب‌های خود را حدس زده و کوچکترین تصمیمات را تجزیه و تحلیل کنید تا بتوانید در آن پیروز شوید.

7- بازی تمدن (Civilization)

شاید بازی تمدن در انتهای لیست بهترین بازی‌های استراتژیک ما قرار گرفته باشد، اما مسلماً در به کار گرفتن ذهن شما کمتر از بازی‌های قبلی قدرتمند نیست. هدف بازیکن توسعه تمدنی از یک استقرار اولیه برای تبدیل شدن به یک قدرت جهانی و دستیابی به یکی از چندین شرط پیروزی، مانند تسلط نظامی، برتری تکنولوژیکی، یا نفوذ فرهنگی است. این بازی در نوع خود نسبتاً پیچیده است و نیاز به دیپلماسی و تصمیم‌گیری‌های دقیق دارد.

Civilization
Civilization

با بازی‌های استراتژی ذهنتان را پرورش دهید

بازی‌های استراتژیک را می‌توان یک ورزش مغزی بسیار هیجان‌انگیز دانست. طبق تحقیقاتی که در این زمینه انجام شده است این ورزش‌ها می‌توانند ذهن شما را به چالش بکشند و به افزایش قدرت تصمیم‌گیری کمک کنند. با این حال همانند سایر بازی‌های ویدئویی اعتدال در زمان انجام بازی یک نکته‌ی کلیدی است. اگر به این سبک علاقه‌مند باشید، بازی‌های بسیار جذاب و حرفه‌ای می‌توانید در بازار پیدا کنید.