شیوع کرونا تغییرات زیادی در تمام جنبه‌های زندگی ایجاد کرد که یکی از مهم‌ترین آن‌ها تغییر در نوع سرگرمی و تفریحات بود. تا پیش از کرونا افراد برای سپری کردن اوقات فراغت با دوستان و آشنایان خود به پارک، سینما و… می‌رفتند، اما نحوه سرگرمی در دوران کرونا به طور کلی تغییر کرد. در دوران پاندمی و تعطیلی بیشتر مراکز تفریحی افراد برای سرگرمی و سپری کردن اوقات فراغت ناچار به استفاده از تفریحات خانگی شدند. باتوجه به اینکه این بیماری هنوز هم ادامه دارد و افراد مبتلا به آن باید مدتی را در قرنطینه سپری کنند بهتر است با سرگرمی‌های مختلف برای این دوران آشنایی پیدا کرد.

بازی‌های ویدیویی یا دیجیتالی
بازی‌های ویدیویی یا دیجیتالی

انواع روش‌های بازی و سرگرمی

برای سرگرمی در دوران کرونا روش‌های مختلفی وجود دارد. یکی از مزایای کرونا می‌تواند کمک به ایجاد روش‌های جدید برای تفریح و سرگرمی در خانه باشد، تا پیش از شروع پاندمی کرونا افراد برای سرگرمی هزینه‌های زیادی صرف می‌کردند در حالیکه کرونا به ایجاد سرگرمی‌های کم‌هزینه و خانگی کمک کرد. البته انتخاب نوع سرگرمی در این دوران نیز اهمیت زیادی دارد، سرگرمی‌های دوران کرونا علاوه بر کم‌هزینه بودن باید دردسترس و قابل انجام در هر شرایطی باشند که از بهترین آن‌ها موارد زیر هستند.

بازی‌های فیزیکی

اولین نوع بازی‌هایی که در دوران پاندمی کرونا می‌توان از آن‌ها استفاده کرد، بازی‌های فیزیکی هستند. بازی‌هایی که جنب و جوش و نیاز به فعالیت بدنی دارند مانند بازی با توپ، طناب از جمله بازی‌های فیزیکی ساده هستند که می‌توان برای سرگرمی در دوران کرونا از آن‌ها استفاده کرد اما نکته مهمی که در مورد بازی‌های فیزیکی وجود دارد، محدودیت فضای بیشتر خانه‌های امروزی است. اکثر خانه‌ها در دنیای امروز به شکل آپارتمان هستند و فضای آپارتمان‌ها نیز به شکلی است که امکان انجام بیشتر بازی‌های فیزیکی در آن‌ها وجود ندارد. بازی‌هایی مانند مارو پله، حل جدول و سایر بازی‌های فکری انتخاب مناسب برای بازی‌های فیزیکی در دوران کرونا هستند.

بازی‌های ویدیویی یا دیجیتالی

زمانیکه فضای خانه برای انجام بازی‌های فیزیکی کم باشد، باید از بازی‌هایی استفاده کرد که در فضاهای محدود هم قابل انجام هستند مانند بازی‌های فکری، اما این بازی‌ها هم باید به صورت گروهی انجام شوند. یکی از مشکلات سرگرمی در دوران کرونا، نبودن همبازی و نداشتن امکان انجام بازی‌های گروهی است، در این شرایط بازی‌های دیجیتالی می‌توانند انتخاب مناسبی باشند. بازی‌های موبایلی، بازی‌های ویدیویی و… از جمله بازی‌هایی هستند که در پاندمی کرونا می‌توانند شما را سرگرم کنند.

سایر تفریحات سالم

البته تفریحات دیگری مانند مطالعه یا یادگیری مطالب جدید هم وجود دارند که برای سرگرمی در دوران کرونا می‌توان از آن‌ها استفاده کرد اما برای کودکان و نوجوانانی که نیاز به تخلیه انرژی و هیجان دارند، این تفریحات جذابیت چندانی ندارند و نمی‌توانند به اندازه بازی، به خصوص بازی‌های دیجیتالی سختی ماندن در خانه را برای آن‌ها ساده کنند.

بهترین بازی‌ها برای انجام در پاندمی کرونا
بهترین بازی‌ها برای انجام در پاندمی کرونا

بهترین بازی‌ها برای انجام در پاندمی کرونا

همان‌طور که گفته شد بازی‌هایی که می‌توان در دوران کرونا از آن‌ها استفاده کرد انواع مختلفی دارند. انتخاب بازی برای سرگرمی در دوران کرونا باید باتوجه به فضای خانه انجام شود و چون بسیاری از خانه‌های امروزی به صورت آپارتمان و دارای فضای کم هستند بهترین انتخاب در این دوران، بازی‌های ویدیویی یا موبایلی می‌باشند. خصوصا در دنیای امروز که موبایل یکی از ابزارهای مهم و دردسترس برای همه افراد است داشتن چند بازی خوب در آن می‌تواند برای سرگرمی و گذراندن روزهای قرنطینه مناسب باشد.

بازی‌های ویدیویی

بازی‌های ویدیویی  و خرید بازی از دسته انتخاب‌های مناسب برای بازی و سرگرمی در دوران کرونا هستند. این بازی‌ها تنوع زیادی دارند و در سبک‌های مختلف طراحی می‌شوند. بازی‌های ویدیویی هم در کامپیوتر و هم در دستگاه‌های بازی مختلف مانند پلی‌استیشن قابل انجام هستند. مزیت انجام بازی در این دستگاه‌ها تسلط بهتر به بازی و کیفیت بهتر نمایش آن است، خصوصا برای افرادی که با استفاده از گیفت‌ کارت‌ های پلی‌استیشن امکانات بازی را به طور کامل خریداری می‌کنند، جذابیت انجام این بازی‌ها چندبرابر می‌شود.

بازی‌های موبایلی

بازی‌های ویدویی جذاب و هیجان‌انگیز هستند اما ممکن است بعضی افراد ابزار انجام آن‌ها را نداشته باشند. در این شرایط موبایل انتخاب خوبی برای انجام بازی‌های مختلف است. بیشتر بازی‌های معروف ویدیویی یک نسخه موبایلی از بازی ویدیویی یا مشابه آن دارند، تا افرادی که امکان استفاده از کامپیوتر یا پلی‌استیشن را ندارند با استفاده از موبایل به انجام بازی مشغول شوند. بازی‌های موبایلی را نیز می‌توان با خرید تمام آیتم‌ها یا امکانات بازی جذاب‌تر کرد.

بازی‌های موبایلی مناسب کرونا
بازی‌های موبایلی مناسب کرونا

نکات مهم برای انجام بازی‌های دیجیتالی در دوران کرونا

دسترسی ساده، امکان استفاده در هر شرایطی و حتی به تنهایی، تنوع بالا، امکان انتخاب براساس سلیقه، سن و جنسیت و… از مزایای بازی‌های ویدیویی و موبایلی هستند که باعث تبدیل آن‌ها به بهترین تفریح دوران کرونا نیز می‌شوند. البته با رعایت چند نکته ساده می‌توان جذابیت از استفاده از این بازی‌ها را چندبرابر کرد.

انتخاب بازی مناسب

یکی از نکات هم برای انجام بازی دیجیتالی در دوران کرونا، انتخاب بازی مناسب است. تنوع بازی‌های موبایل و ویدیویی بسیار زیاد است اما تمام آن‌ها برای همه افراد جذاب نیستند. برای انتخاب بازی مناسب باید مسائلی مانند سبک مورد علاقه، امکانات بازی، داشتن یا نداشتن اینترنت، استفاده با خانواده یا به تنهایی و… را درنظر داشت.

بروزرسانی و استفاده از حداکثر امکانات بازی

دیگر نکته مهم برای انجام این بازی‌ها، استفاده از تمام امکانات و ویژگی‌های بازی است. نسخه اولیه بازی‌ها محدود به بعضی ویژگی‌های اندک است. این‌روزها هم برای ابزارهای مختلف مانند کامپیوتر یا پلی‌استیشن و هم برای موبایل گیفت‌کارت‌هایی وجود دارد که با خرید آن‌ها می‌توان تمام امکانات، مراحل و ویژگی‌های بازی‌ها را دریافت کرد. بروزرسانی بازی‌ها با این روش، تاثیر زیادی در هیجان آن‌ها دارد.

بازی‌کردن، راهی برای تبدیل تهدید کرونا به فرصت سرگرم‌شدن

کرونا در ابتدا یک تهدید جدی بود. این بیماری تغییرات زیادی در نحوه زندگی افراد ایجاد کرد که یکی از آن‌ها ایجاد روش‌های جدید برای سرگرمی بود. تا پیش از کرونا، انجام بازی‌های ویدیویی یا موبایلی به شکل امروزی گسترش و محبوبیت نداشتند اما این‌روزها این بازی‌ها به اصلی‌ترین تفریح برای کودکان و بزرگسالان تبدیل شده‌اند.