با این وجود که تقریبا تمامی بازی‌های PS4 روی PS5 اجرا می‌شوند، اما سونی لیستی از بازی‌هایی که تنها روی کنسول‌های نسل قبلی قابل اجرا هستند را به اشتراک گذاشته است. کنسول بازی PS5 با بیشتر بازی‌های PS4 سازگاری دارد و حتی می‌تواند ترکیبی از زمان‌های دانلود، عوامل بصری و نرخ ارسال قاب اطلاعاتی پیشرفته‌تری را ارائه دهد. در حالی که سونی می‌گوید اکثر بازی‌های PS4 روی سیستم جدید اجرا می‌شوند، هنوز هم چند بازی وجود دارند که با کنسول‌های نسل جدید سازگار نیستند. در این مطلب با بازی‌های PS4 که روی PS5 اجرا نمی‌شوند، آشنا خواهیم شد.

بازی های PS4 که روی PS5 اجرا می شوند
بازی های PS4 که روی PS5 اجرا می شوند

خبر وبسایت پلی‌استیشن در این زمینه

صفحه پشتیبانی وب‌سایت رسمی پلی‌استیشن در ابتدا لیستی از 10 بازی که روی PS5 قابل اجرا نیستند را فهرست کرد. اما این رقم در دسامبر 2020 به 8 مورد کاهش یافت. این فهرست شامل برخی از محتوای VR می‌شود و هیج عنوان بزرگی در آن وجود ندارد. بازی‌های محبوبی مانند Fifa و Call of Duty که هنگام خرید PS5 انتظار بازی‌کردن آن‌ها وجود دارد همچنان اجرا خواهند شد. اما طرفداران بازی Joe’s Diner حتما با یک حقیقت تلخ روبرو خواهند شد. نام این بازی در فهرست بازی‌های PS4 که روی PS5 اجرا نمی‌شوند، وجود دارد.

بر اساس اطلاعات منتشر شده توسط شرکت سونی، کاربران باید برای اجرای برخی بازی‌ها از جمله بازی مذکور همچنان از PS4 استفاده کنند. با این وجود، اگر نام یک بازی در فهرست باشد، ممکن است در آینده این بازی از فهرست حذف شود. همچنین این امکان که دیگر بازی‌های PS4 که خیلی محبوب نیستند، بعدا به لیست اضافه شوند، نیز وجود دارد.

لیست بازی‌های PS4 که روی PS5 اجرا نمی‌شوند

مارک سرنی پیش تر از این اعلام کرده بود که تعداد قابل توجهی از بازی‌های پلی استیشن 4 بدون هیچ مشکلی روی پلی استیشن 5 قابل اجرا هستند. جیم رایان هم اندکی روی این حقیقت تاکید داشت که 99 درصد بازی‌های PS4 روی PS5 اجرا می‌شوند. اما به نظر می‌رسد که درصد واقعی بیش از 99.9975 درصد باشد. زیرا از بین بیش از 4 هزار بازی ویدیویی عرضه شده برای PS4، پلی استیشن 5 فقط توانایی اجرای 10 بازی را ندارد.

در ابتدا به نظر می‌رسید که این 10 بازی تنها بازی‌هایی هستند که اجرا نمی‌شوند، اما کمپانی Ubisoft نیز دوباره فهرست خود را با تعدادی از بازی‌ها که ظاهرا روی PS5 اجرا نمی‌شوند، منتشر کرد. این فهرست شامل چندین بازی VR و ورژن‌های مختلفی از Assassin’s Creed می‌شود. به این دلیل که یوبیسافت فهرست آن‌ها را از روی سایت خود برداشته است، بازی‌های مورد نظر با علامت ستاره در فهرست مشخص شده‌اند. این بازی‌های Ubisoft اجرا می‌شوند اما ممکن است هنگام بازی با مشکلات مختلفی روبرو شوید. پیشنهاد می‌شود که کاربران برای این عناوین تا آپدیت‌های بعدی صبر کنند.

 • Assassin’s Creed Syndicate*
 • Assassin’s Creed Chronicles: India*
 • Assassin’s Creed Chronicles: Russia*
 • Assassin’s Creed Chronicles: China*
 • Risk*
 • Star Trek Bridge Crew*
 • Werewolves Within*
 • Space Junkies*

همچنین 8 بازی دیگری که توسط خود کمپانی پلی استیشن سونی به عنوان عناوینی که دیگر روی PS5 قابل اجرا نخواهند بود، شامل بازی‌های VR نیز می‌شوند. در ادامه این بخش لیستی از بازی‌های PS4 که روی PS5 اجرا نمی‌شوند برای شما آماده کرده‌ایم:

 • Afro Samurai 2: Revenge of Kuma – Volume One
 • TT Isle of Man – Ride on the Edge 2
 • Just Deal with It
 • Robinson: The Journey
 • We Sing
 • Hitman Go: Definitive Edition
 • Shadwen
 • Joe’s Diner

بررسی سه مورد از بازی‌های PS4 که روی PS5 اجرا نمی‌شوند

در میان بازی‌های PS4 که روی کنسول پلی‌استیشن 5 اجرا نمی‌شوند، بازی‌های Ubisoft از اهمیت بیشتری برخوردار هستند. طرفداران بازی‌های Assassin’s Creed به تمامی ورژن‌های این بازی علاقمند هستند، ولی چند ورژن از این بازی برای کنسول PS5 قابل اجرا نخواهند بود. در این بخش از مطلب سه مورد از مهم‌ترین عناوینی که در پلی استیشن 5 اجرا نمی‌شوند را به شما معرفی می‌کنیم.

Assassin’s Creed Syndicate
Assassin’s Creed Syndicate

بررسی بازی Assassin’s Creed Syndicate

یوبیسافت در سال 2021 نیز نسخه جدیدی از سری Assassin’s Creed را با نام Syndicate روانه بازار بازی‌های ویدئویی کرد. این اثر که سعی در ارائه چند ویژگی جدید به بازی‌های این سری پرطرفدار یوبیسافت دارد، با وعده‌های پرسروصدای یوبی‌سافت مبنی بر پیشرفت و بازگشت ریشه‌ها معرفی شد. در این بازی همچنین با یک دوره تاریخی دیگر روبرو هستیم. دوره‌ای مدرن‌تر از قبل که حضور در آن مثل همیشه حال‌وهوای خاص خود را دارد.

بررسی بازی Assassin’s Creed Chronicles: Russia

نسخه سوم و آخر از سه گانه Assassin’s Creed Chronicles به نام Russia در سال 2017 در بازار عرضه شد تا کمپانی یوبی‌سافت آخرین تلاش خود را برای به موفقیت رساندن سری Chronicles انجام داده باشد. داستان بازی یک سال پس از قیام معروف ماه اکتبر 1917 در روسیه به وقوع می‌پیوندد.

نیکولای اورلو از انجمن برادری قاتلان برای آخرین ماموریت خود دستور می‌گیرد تا جعبه‌ای که تصور می‌شود یکی از تکه‌های باغ عدن را دربردارد و از خانواده تزار (نیکولای دوم) بر جای مانده است را پیدا کند. پس از انجام این ماموریت او از انجمن برادری جدا شده و به همراه همسر و دختر خود به آمریکا مهاجرت می‌کند. از طرفی تمپلارها نیز مانند همیشه در بازی هستند و به کمک نیروهای ارتشی، به دنبال این جعبه‌اند.ن

بررسی بازی Star Trek: Bridge Crew

اخیرا بازی شبیه ساز فضایی Star Trek Bridge Crew توسط شرکت یوبی‌سافت توسعه داده شد که برای PS4 و PC منتشر شد. این بازی برگرفته از سری بازی‌های Star Trek بود و گرافیک تصویری مناسبی را در آن شاهد بودیم. در بروزرسانی جدید منتشرشده برای این بازی پشتیبانی از واقعیت مجازی نیز آماده‌سازی شده است. این عنوان برای تمامی پلتفرم‌ها به جز Xbox One و PS5 منتشر شده است.

بازی‌های PS4 که روی PS5 اجرا نمی‌شوند، بازی‌های مشهوری نیستند

در این مطلب بازی‌های PS4 که روی PS5 اجرا نمی‌شوند را معرفی کردیم و برخی از این عناوین را با جزئیات بیشتر بررسی کردیم. به طور کلی عناوین مهم و مشهور در این لیست حضور ندارند. اخیرا با تایید کمپانی سونی، نام تعدادی از بازی‌های قابل اجرا در PS4 که در PS5 اجرا نمی‌شوند منتشر شد. علاوه بر این عناوین، چند بازی از کمپانی یوبی‌سافت نیز در PS5 قابل اجرا نخواهند بود.