متاورس؛ تجربه زندگی در واقعیت مجازی

هر روز که می‌گذرد تکنولوژی‌های جدیدتری در زندگی انسان وارد می‌شوند که هرکدام از آن‌ها تحولات زیادی را ایجاد می‌کنند. چند وقتی است که پروژه متاورس سروصدای زیادی به پا کرده است و بسیاری از افراد به دنبال آشنایی با راه‌های ورود به این حوزه هستند. متاورس به معنای زندگی دیجیتالی در یک دنیای دیجیتالی است که هم عملکردهای مشابهی با جهان واقعی دارد و هم امکاناتی افزوده را برای کاربران ایجاد می‌کند. در همین راستا کسانی که به تکنولوژی‌های جدید علاقه دارند به سراغ متا‌ورس رفته‌اند. در این جهان جدید می‌توان تجربه‌هایی نظیر آموزش، بازی و خرید و سرمایه‌گذاری را تجربه کرد.

 

متاورس؛ تجربه زندگی در واقعیت مجازی
متاورس؛ تجربه زندگی در واقعیت مجازی

متاورس معنایی بسیار عمیق از تعاریف ارائه شده دارد. جنبه های مهیج و جالب متاورس هنوز برای همه قابل لمس نیست و شاید جدیدا درباره باز های متاورس و احیانا کسب درآمد در آنها مطالبی هر چند اندک شنیده باشید. البته این فناوری در ابتدای راه خودش است و مسلما در آینده‌ای نزدیک شاهد پیشرفت‌های بیشتر آن خواهیم بود.

مزایای متاورس در سبک زندگی جدید

متا‌ورس از ترکیب دو کلمه انگلیسی متا و یونیورس تشکیل شده است. در واقع متاورس؛ معنای زندگی در فراجهان است که تجربه‌های نابی را برای انسان خلق خواهد کرد. در حال حاضر تعداد زیادی از پلتفرم‌های متاورسی فعالیت خود را آغاز کرده‌اند. بعد از اینکه مارک زاکربرگ تصمیم گرفت تا نام فیسبوک را تغییر دهد، تمام توجه جهانیان به سمت متا‌ورس جلب شد. با توجه به قابلیت‌های عظیمی که در متا‌ورس وجود دارد، مسلما جهان آینده متعلق به پروژه‌های متاورس است. در ادامه بخش مهمی از مزایای متا‌ورس را در زندگی انسان بیان خواهیم کرد. با وجود این مزایای مهم، مسلما متا‌ورس نقش مهمی در زندگی انسان دارد.

از بین بردن محدودیت‌های اینترنت

وجود اینترنت در زندگی انسان یک انقلاب بزرگ ایجاد کرد ولی با این حال این ساختار نیز ضعف‌های خاص خودش را دارد . شما برای دسترسی به محتوا در اینترنت محدودیت‌های خاصی دارید. داده‌ها به صورت متن، عکس یا فیلم در اختیار شما قرار می‌گیرند و از آن استفاده می‌کنید. همچنین شما باید به سایت‌های مختلف بروید تا بتوانید محتوای مدنظر خود را بیابید. همه این موارد نشان‌ می‌دهد که اینترنت نیز دردسرهای خاص خود را دارد.

جهان متاورس یک امکان جدید برای دسترسی عمومی به اطلاعات ایجاد کرده است. در چنین شرایطی همه اطلاعات بدون هیچ محدودیتی در اختیار شما قرار خواهند گرفت. شما می‌توانید اطلاعات خود را از یک پلتفرم به یک پلتفرم جدید در متا‌ورس منتقل کنید. در جهان متاو‌رس احساس شما نیز با اطلاعات مخلوط می‌شود و یک ترکیب خاص را شکل می‌دهد. در واقع شما می‌توانید با حواس خود به طور کامل با اطلاعات درگیر شوید که این مورد تاثیر عمیقی بر درک شما از جهان متاورس خواهد گذاشت.

داشتن هویت یکسان در همه‌ فضاهای متاورسی

یکی از بهترین ویژگی‌های متاورس این است که به شما امکان می‌دهد تا دارای هویت مشخص و یکسانی باشید. امروزه شبکه‌های اجتماعی و پلتفرم‌های زیادی وجود دارند که شما با هر کدام از آن‌ها به دنیای مجازی وارد می‌شوید. در واقع شما تعداد زیادی اکانت دارید که برای هر پلتفرم به صورت جداگانه به کار خواهد رفت. این در حالی است که در جهان متا‌ورس این مساله وجود ندارد و همه شما را با یک هویت خاص می‌‌شناسند. شما در بدو ورود به متاو‌رس، یک آواتار خواهید ساخت که شما را با این کاراکتر می‌شناسند. شما می‌توانید با همین آواتار به تمامی داده‌های خود دسترسی پیدا کنید و به صورت همزمان به همه‌ی آن‌ها اتصال پیدا کنید.

مزایای متاورس در سبک زندگی جدید
مزایای متاورس در سبک زندگی جدید

متاورس چه ارتباطی با واقعیت مجازی دارد؟

به طور کلی دنیای متاورس ترکیبی از چند تکنولوژی مختلف در کنار یکدیگر است. مواردی همچون بلاکچین، واقعیت مجازی و گیمینگ سه رکن اصلی متاو‌رس را تشکیل می‌دهند و نقش مهمی در ساختار آن دارند. واقعیت مجازی (Virtual Reality) یک تکنولوژی خاص است که در آن می‌توانید تصاویر را به صورت سه بعدی ببینید. همچنین امکان کنترل فضا برای شما مهیا خواهد بود. در حال حاضر بسیاری از بازی‌ها از واقعیت مجازی استفاده می‌کنند.

همانطور که بیان کردیم، متا‌ورس یک جهان دیجیتال است که برای ورود به آن باید از ابزارهای مختلف استفاده کرد. زمانی که پروژه متا‌ورس به بلوغ خود دست پیدا کند، مسلما واقعیت مجازی می‌تواند نقش تکمیلی را در کنار آن ایفا کند. شما می‌توانید عینک واقعیت مجازی را بزنید و بعد از آن وارد جهان خارق‌العاده متا‌ورس شوید. شما با استفاده از حرکات دست،‌ صورت و بدن خود می‌توانید اقدامات خود در محیط متا‌ورس را کنترل کنید. در حال حاضر میزان تولید عینک‌های VR در حال افزایش است که این موضوع به رشد جهان متا‌ورس کمک زیادی خواهد کرد. همانطور که می‌بینید واقعیت مجازی و متاورس رابطه بسیار نزدیکی دارند و به عنوان دو مکمل خوب در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند.

پروژه‌های متاورسی در چه زمینه‌هایی توسعه یافته‌اند

حال که با مفهوم کلی جهان متا‌ورس آشنا شدید، باید زمینه‌های فعالیت در آن را هم بشناسید. به طور کلی متاورس یک محیط باز است که همه افراد می‌توانند محتوای موردنظر خود را در آن قرار دهند. نکته مهمی که باید درباره متا‌ورس بدانید، غیر متمرکز بودن آن است. در واقع این جهان از خود محتوایی ندارد و تمامی مواردی که در آن مشاهده می‌کنید توسط کاربران تولید می‌شود.

زمینه‌های فعالیت متاورس
زمینه‌های فعالیت متاورس

شما به عنوان یک کاربر می‌توانید محتوای اختصاصی خود را ایجاد کنید و آن را در اختیار سایر کاربران قرار دهید. با این حال فعالیت در متاورس در برخی از زمینه‌ها به صورت پررنگ‌تری دنبال می‌شود که باید به آن دقت کرد. به صورت کلی در دنیای متا‌ورس می‌توان برخی از فعالیت‌ها را به صورت جدی‌تری دنبال کرد. در ادامه مهم‌ترین فضاهای متاورسی را بیان می‌کنیم تا آگاهی مناسبی نسبت به این موضوع پیدا کنید.

متاورس آموزشی

متاورس آموزشی بخش مهمی از این جهان به شمار می‌آید که فرصت‌های درآمدزایی زیادی در آن نهفته است. آموزش نقش مهمی در زندگی انسان دارد و هر روزه بسیاری از افراد برای یادگیری از منابع و کلاس‌های مختلف استفاده می‌کنند. این آموزش‌ها معمولا به صورت پراکنده و توسط منابع مختلف به دست شما می‌رسد. پیدا کردن یک منبع واحد برای آموزش می‌تواند باعث صرفه‌جویی شما در زمان و انرژی شود. بسیاری از افراد برای حضور در سمینارهای مختلف به کشورهای مختلف می‌روند. در بسیاری از مواقع شما باید ساعت‌ها از زمان خود را صرف مطالعه کنید.

همه این موارد به ورود به دنیای جذاب متا‌ورس حل خواهد شد. در این جهان می‌‌توان در کمترین زمان ممکن به اطلاعات یکپارچه و دسته‌بندی شده دست یافت. این موارد می‌تواند شامل عکس‌ها، فیلم‌ها، یا متون مختلف باشد که به سرعت به دست شما می‌رسد. مسلما این قابلیت جذاب جهان متاورس باعث می‌شود که تا سطح آموزشی در جهان آینده تغییر زیادی بکند.

متاورس سرگرمی

دنیای گیم همیشه از جذابیت‌های خاص خود برخوردار بوده است و میلیون‌ها کاربر در جهان به سراغ گیم می‌روند. بسیاری از ما دوست داریم بعضی از تفریحات را تجربه کنیم ولی محدودیت‌های مکانی مانع از آن می‌شود. به طور مثال بازی اسکی برای کسانی که در کشورهای گرم زندگی می‌کنند در دسترس نیست. در چنین شرایطی بسیاری از افراد دوست دارند که این تجربه ناب را حس کنند. خوشبختانه جهان متاورس این امکان ویژه را برای شما فراهم می‌کند تا با کمک گرفتن از واقعیت مجازی آن را تجربه کنید.

مهم‌ترین فضاهای متاورسی
مهم‌ترین فضاهای متاورسی

زمانی که شما وارد متاو‌رس می‌شوید، حواس پنجگانه شما نیز با آن هماهنگ می‌شود و تجربه‌ای ناب از یک جهان واقعی را در اختیار شما قرار خواهد داد. البته تجربه‌های بازی و سرگرمی در متاورس مجازی است، ولی به قدری به واقعیت نزدیک است که همان احساس خاص را به شما هدیه خواهد داد. اگر می‌خواهید لذت بهترین تفریحات را از راه دور بکشید، به طور قطع متا‌ورس همان چیزی است که شما به آن نیاز دارید.

متاورس خرید

احتمالا شما هم تا به حال تجربه خرید اینترنتی را داشته‌اید. انجام خرید به این روش دارای مزیت‌ها و معایب خاص خود است. یکی از بزرگترین معایب خرید اینترنتی این است که شما از نزدیک با محصول در ارتباط نیستید. شما به خواندن توضیحات و دیدن عکس تصمیم به خرید خواهید گرفت. این در حالی است که برخی از محصولات مانند لباس باید از نزدیک به خوبی بررسی شوند تا از جنس مناسب آن اطمینان پیدا کنید. در جهان متا‌ورس شما می‌توانید وارد یک فروشگاه مجازی شوید و از نزدیک با اجناس برخورد کنید.

شما قادر خواهید بود که دست خود را بر روی کالاهای مختلف بگذارید و آن‌ها را لمس کنید. مسلما این قابلیت‌ها می‌تواند یک انقلاب بزرگ در زمینه تجارت به وجود بیاورد. البته جهان متا‌ورس در اول راه خود قرار دارد ولی این مسیر تکاملی در کمترین زمان ممکن طی خواهید شد. در حال حاضر تعداد زیادی از فروشندگان سرمایه‌گذاری خود در متاور‌س را آغاز کرد‌ه‌اند و املاک فروشگاهی خود را در سرزمین‌های متاورسی خریداری خواهند کرد. اگر می‌خواهید که در دنیای خرید و فروش کالاها حرفی برای گفتن داشته باشید، حتما ظرفیت‌های متا‌ورس را جدی بگیرید و در زمان مناسب برای ورود به آن اقدام کنید.

برترین پلتفرم‌های فعال در زمینه متا‌ورس

با توجه به توضیحاتی که تا به حال داده شد، مطمئنا به اهمیت متاورس و آینده آن در زندگی انسان پی بردید. در حال حاضر پلتفرم‌های زیادی در حال ورود به این جهان هستند و شرایط ورود کاربراین به این جهان زیبا را فراهم کرده‌اند. هر کدام از این پلتفرم‌ها بر روی شبکه بلاکچین اختصاصی خود قرار گرفته‌اند و توکن‌های بومی خود را دارند. به طور کلی دنیای متاورس ارتباط نزدیکی با بلاکچین و ارزهای دیجیتال دارد. زمانی که این دو تکنولوژی جدید در کنار هم قرار می‌گیرند، فرصت‌های درآمدزایی جذابی برای شما ایجاد خواهد شد. برای اینکه بهتر به بسترهای متاورس آشنا شوید، چند مورد از مهم‌ترین آن‌ها را شرح خواهیم داد.

پروژه سندباکس

اگر جزو عاشقان صنعت گیم هستید، بدون شک پروژه سندباکس همان چیزی است که شما به آن نیاز دارید. در این پلفترم شما می‌توانید انواع مختلفی از بازی‌ها را بسازید و با بقیه کاربران به اشتراک بگذارید. زمانی ک شما وارد این پلتفرم می‌شوید باید یک لند یا زمین را تهیه کنید و فعالیت خود را در این بازی شروع کنید. در بخشی از این پروژه نرم‌افزار وکس ادیت قرار داده شده است. شما می‌توانید به کمک این بخش توکن‌های غیرمثلی تولید کنید و ‌آن‌ها را بفرشید.

برای فروش این توکن‌ها قسمتی به نام مارکت پلیس قرار داده شده که به راحتی قابل دسترس است. تمامی مبادلات در این پلتفرم با رمزارز SAND‌ انجام می‌شود. این رمزارز یک توکن بومی در سندباکس است که در چند ماه اخیر نیز با رشد زیادی همراه بوده است. در سندباکس امکان خرید زمین دیجیتالی نیز فراهم شده است که این موضوع بسیاری از سرمایه‌گذاران را به حضور در متاورس تشویق می‌کند. بررسی‌ها نشان می‌دهد حجم معاملات زمین‌‌های متاورسی در طول هفته بیشتر از ۱۰۰میلیون دلار است.

پروژه سندباکس یکی از برترین پلتفرم‌های فعال در زمینه متا‌ورس
پروژه سندباکس یکی از برترین پلتفرم‌های فعال در زمینه متا‌ورس

این حجم زیاد از سرمایه‌گذاری نشان‌دهنده اهمیت ویژه جهان متاورس در آینده خواهد بود. در صورتی که شما بتوانید تمامی مراحل بازی سندباکس را پشت سر بگذارید، هزار توکن سند پاداش خواهید گرفت. همچنین به غیر از این پاداش، سه توکن غیرمثلی نیز به شما داده می‌شود که می‌توانید‌ آن را در مارکت پلیس بفروشید. در واقع انجام این بازی می‌تواند یک روش عالی برای درآمدزایی باشد. با توجه به اینکه بسیاری از مردم از این فرصت‌ها آگاه  نیستند، شما می‌توانید بهترین استفاده ممکن را از این بازی و امکانات موجود در آن را ببرید.

پروژه دیسنترالند

دیسنترالند یک پروژه متاورسی درجه یک است که با توکن اختصاصی MANA‌ فعالیت می‌کند. این پلتفرم نیز به صورت خاص بر روی بازی تمرکز دارد و با انجام این بازی می‌تواند ارز دیجیتال به دست بیاورید. این پلتفرم بر روی شبکه بلاکچین سوار شده است و سرعت عمل بسیار بالایی دارد. انتقال توکن‌ها در این پروژه با پروتکل ERC20 انجام می‌شود. در صورتی که دارایی جابجا شده در دیسنترالند از نوع توکن‌های غیر مثلی باشد، پروتکل آن نیز ERC720 خواهد بود.

شما در این پلتفرم می‌توانید زمین‌های مجازی مدنظر خود را در قسمت مپ مشاهده کرده و در صورت نیاز آن‌ها را خریداری کنید. این زمین‌های دیجیتالی یک نوع خاص از NFT‌ به شمار می‌آیند که به صورت منحصر به فرد ساخته شده‌اند. زمانی که شما LAND یا زمین را خریداری کردید، می‌توانید انواع فعالیت‌های سرگرمی، آموزشی و تفریحی را در آن‌ها برگزار کنید. البته پروژه دیسنترالند راه زیادی تا تکامل کامل دارد باید تمامی موانع را پشت سر بگذارد. این پروژه به دنبال گسترش خدمات خود در گوشی‌های موبایل است و قصد دارد نسخه موبایلی خود را در سال ۲۰۲۲ به بازار عرضه کند.

دیسنترالند یک پروژه متاورسی درجه یک است.
دیسنترالند یک پروژه متاورسی درجه یک است.

شما می‌توانید با کمک توکن بومی مانا، موارد مختلفی همچون آواتارها، لباس‌ها و سایر قابلیت‌های بازی را بخرید یا بفروشید. این امکان به شما اجازه می‌دهد تا بتوانید در این بازی به درآمدزایی مناسبی دست پیدا کنید. امروزه ارز مانا با استقبال خوبی از طرف خریداران روبرو شده است و ارزش بازار آن روز به روز در حال افزایش است. این ارز در بسیاری از صرافی‌ها همچون بایننس لیست شده است و می‌توان به راحتی آن‌ را خریداری کرد. به طور قطع دیسنترالند یکی از پیشتازان اصلی متاورس است و به عنوان یک پلتفرم پیشرفته می‌تواند تحولات بزرگی در جهان متا‌ورس ایجاد کند.

پروژه بلاکتوپیا

اگر به دنبال یک پروژه جامع و کامل با آیندهای درخشان در متاورس هستید، باید به سراغ بلاکتوپیا بروید. این پلتفرم یک آسمان خراش اس که از ۲۱ طبقه مختلف تشکیل شده است. هر کدام از این طبقات برای برخی از فعالیت‌های تجاری، فرهنگی، آموزشی و سرگرمی تدارک دیده شده‌اند و در نوع خود بی‌نظیر هستند. از آنجایی که تعداد بیت‌کوین‌ها در جهان ۲۱ میلیون عدد است، این ساختمان نیز به صورت بیست و یک طبقه ساخته شد. در طبق اول این ساختمان‌ راهنمایی‌هایی لازم برای استفاده از پلتفرم داده شده است و بنرهای تبلیغاتی را در اطراف آن خواهید دید.

تمامی این موارد به صورت حقیقت مجازی هستند و شما آن‌ها را حس خواهید کرد. این پروژه دارای توکن بومی BLOK است که در صرافی معروف کوکوین هم لیست شده است. تمامی دادوستدها در داخل بلاکتوپیا با توکن بلاک انجام خواهد شد. در داخل این پلتفرم طبقه ششم به صورت انحصاری برای آموزش انتخاب شده است و انواع رویدادهای آموزشی در آن برگزار می‌شود. طبقه ۲۱ بلاکتوپیا بهترین جای آن و به عنوان محلی برای ارائه بازی‌های متاورسی شناخته می‌شود.

کاربران مختلف می‌توانند در این طبقه به انجام بازی‌های مختلف بپردازند و درآمد حاصل از آن را به صورت توکن بلاک دریافت کنند. اگر دوست دارید که همه اطلاعات لازم در زمینه کریپتوکارنسی را به دست آورید، بدون شک متاورس بلاکتوپیا بهترین انتخاب برای شما خواهد بود. به طور کلی تمامی این اطلاعات در بخش آموزشی قرار می‌گیرد تا هر کس به راحتی به این منابع آموزشی دسترسی پیدا کند. این پلتفرم امکان استیکینگ را برای توکن خود فعال نموده است تا سرمایه‌گذاران مختلف به آن علاقه‌مند شوند. مسلما هولدرهای توکن بلاک می‌توانند از سودهای مناسبی در آینده برخوردار شوند.

تمامی دادوستدها در داخل بلاکتوپیا با توکن بلاک انجام خواهد شد.
تمامی دادوستدها در داخل بلاکتوپیا با توکن بلاک انجام خواهد شد.

متاورس؛ مرحله‌ای جدید در زندگی بشر

هنوز جامعه بشری در ابتدای راه جهان متاورس است و به تازگی در آن قدم گذاشته است. هر چقدر که زمان می‌گذرد،‌ بخش‌های بیشتری به متاورس اضافه می‌شود تا به تکامل نهایی خود دست پیدا کند. در جهان متاورس می‌توانید کار کنید،‌ مطالعه کنید، خرید کنید و جنبه‌های مختلف زندگی را تجربه کنید. برای ورود به جهان جذاب متاورس می‌توانید از برترین پلتفرم‌ها که در این مطلب معرفی شدند استفاده کنید.

هر کدام از این پلتفرم‌ها مزایا و معایب خود را دارند که در نهایت شما باید از بین آن‌ها بهترین را انتخاب کنید. اگر شما شخصیت سرمایه‌گذار دارید، بدون شک ورود به دنیای متاورس برای شما یک نعمت بزرگ خواهد بود. همه‌روزه حجم معاملات متاو‌رسی در حال افزایش است و مردم استقبال بیشتری از آن می‌کنند. مسلما حضور در فضای متاورس می‌تواند تجربه‌های نابی را در اختیار شما قرار دهد. با توجه به رشد بازی های متاورسی و نیاز کاربران ایرانی به خرید درون بازی ها متاورسی، سایت آی گیم شما را در خرید با بهترین قیمت و پشتیبانی منحصر به فرد همراهی می کند، نیازی نیست برای خرید درون برنامه ای از گوگل پلی اقدام کنید سایت آی گیم در خدمت شماست.