Bethesda
کریستوفر ویور موسس کمپانی Bethesda Soft Works

آغاز یک حماسه در Bethesda Soft Works

شرکت Bethesda Soft works به عنوان بخشی از شرکت «Media Technology Limited» توسط کریستوفر ویور احداث شد و در سال 1999 تبدیل به شرکت کمکی زنی مکس مدیا «ZeniMax Media» شد. این شرکت طی گذشت 15 سال در حال ساخت و توسعه بازی‌های ویدیویی بوده است.

در سال 2001 شرکت بتزدا سافتورکس اقدام به احداث شرکت دیگری به نام «Bethesda Game Studios» کرد که فقط مخصوص ساخت بازی‌های ویدیویی بود. این شرکت در همان سال تصمیم گرفت که Bethesda Soft works فقط به انتشار و توزیع بازی‌های ساخت این گروه بپردازد و دخالتی در ساخت بازی‌ها نداشته باشد. کریستوفر ویور در ابتدا قصد داشت نام این کمپانی را SoftWorks‌ قرار دهد اما متوجه شد که شرکت دیگری از آن نام استفاده کرده است. او تصمیم گرفت از کلمه عبری Bethesda استفاده کند که در زبان عبری به معنای “خانه رحمت” است.

این کمپانی از همان ابتدا در حال ساخت بازی‌های نقش آفرینی و اکشن بوده است. بازی‌هایی که اکثر گیمر‌ها با آن خاطره دارند. همچنین بتسدا به ساخت پروژه The Elder Scrolls که بر اساس برنامه نویسی جولیان لفای ساخته شده است معروف می‌باشد. اولین قسمت از این سری بازی‌های جذاب، The Elder Scrolls: Arena نام داشت که در سال 1994 منتشر شد و طرفداران زیادی را به سمت خود کشاند. این شرکت علاوه بر بازی‌هایی که یک داستان ارجینال داشتند، چند بازی هم بر اساس فیلم‌های سینمایی مانند ترمیناتور و دزدان دریایی کارائیب ساختند.

Bethesda
تاد هاوارد تهیه کننده اجرایی بتزدا گیم استودیو

شرکت بازی سازی Bethesda Game Studios

همانطور که در بالا گفته شد، بتسدا سافتورکس تصمیم گرفت فعالیت‌های مربوط به ساخت و توسعه بازی‌های ویدیویی را بر عهده شرکت بتزدا گیم استودیو قرار داد. این استودیو توسط تاد هاوارد به عنوان تهیه کننده اجرایی و اشلی چنگ به عنوان مدیر استودیو هدایت می‌شوند. بتزدا گیم استودیو، سه شرکت در شهرهای مونترئال و تگزاس را اداره می‌کند و از سال 2018 به بعد حدود 400 کارمند استخدام کرده است.

اکثر علاقه‌مندان به سری بازی‌های Skyrim و Fallout مطمئنا تاد هاوارد را می‌شناسند و با کارهای او آشنایی دارند. او در سنین نوجوانی به کامپیوترها و بازی‌های ویدویی علاقه زیادی داشت. او بازی‌های نقش آفرینی سال 1980 را الهام بخش ساخت بازی‌های جدیدش می‌داند. او یک روز به طور اتفاقی که در حال بازگشت از مدرسه به خانه بود با یکی از شرکت‌های بتزدا روبه‌رو می‌شود.

هاوارد وارد شرکت می‌شود و درخواست کار به آنجا می‌دهد اما با درخواستش مخالفت می‌شود و مدیر آنجا به او می‌گوید که پیش نیاز استخدام در اینجا، به پایان رساندن دوره مدرسه است. پس از فارغ التحصیلی او دوباره به همان جا بازمی‌گردد و درخواستش را اعلام می‌کند، اما بازهم به دلیل نبود فرصت شغلی درخواستش رد شد. در عوض او شروع به کار در یک شرکت بازی‌ سازی در ویرجینیا کرد تا در نهایت باعث استخدامش در شرکت بتزدا شد.

Bethesda
نمایی از بازی Fallout 76 ، یکی از ساخته‌های Bethesda Game Studios

معروف‌ترین بازی‌های Bethesda Game Studios

هرگاه که صحبت از معروف‌ترین بازی‌های کمپانی بتسدا می‌شود همه به یاد دو بازی معروف این شرکت با نام‌های Skyrim و Fallout می‌افتند؛ اما این شرکت بازی‌های جذاب و هیجان انگیز دیگری هم منتشر کرده است که ساعت‌ها شما را سرگرم می‌کند. از دیگر انتشارات این شرکت می‌توان به The Elder Scrolls Online‌ و بسته‌های الحاقی مختلفی مانند Greymoor که برای آن منتشر شده شاره کرد.

این کمپانی در سال گذشته بازی DOOM Eternal را منتشر کرده است و برای سال‌ جاری و سال‌های بعد از آن هم برنامه‌های جالبی برای گیمرها دارند. این شرکت قرار است بازی Deathloop که در مراسم معرفی بازی‌های جدید PS5 از آن رونمایی شد را منتشر کند. به غیر از بازی‌هایی که بتزدا فقط آن‌ها را منتشر کرده است، قرار است در سال‌های 2020 تا 2025 عناوین جدیدی همچون The Elder Scrolls VI و Fallout 5 منتشر شوند. بازی Starfield هم که جدیدترین بازی نقش آفرینی که پس از 25 سال توسط بتزدا و احتمالا تاد هاوارد ساخته می‌شود.

اگر مایل هستید در خصوص کمپانی های بازی سازی برتر اطلاعات بیشتری کسب کنید توصیه میکنیم مقاله ” کمپانی‌های برتر بازی سازی ” را مطالعه فرمایید.