بازی Horizon Zero Dawn

تا قبل از سال 2015، به نظر می‌آمد که Guerrilla Games‌ همچنان درگیر بازی Killzone‌ است، اما هنگامی که در مراسم E3 2015 بازی Horizon Zero Dawn را معرفی کرد، جمعیت سالن را به وجد آورد. تریلری که از این بازی به جمعیت حاضر در سالن E3 نمایش داده شد، پر از جزئیات شگفت انگیز و زیبا بود و توجه تمام گیمرهای جهان را به خود جلب کرد، اما از طرف دیگر این سؤال هم برای آن‌ها ایجاد شد که آیا این بازی هم مانند سری بازی‌های کیل زون است یا خیر؟! پاسخ این سؤال منفی است.

بازی هورایزن زیرو داون که توسط تیم خلاق و کار بلد گوریلا گیمز ساخته و طراحی شده است، پر از لحظات جذاب و حیرت انگیز است. این بازی حالت شوتر دارد و جهت دید دوربین بازی، سوم شخص است. نبرد شما در این بازی با هیولاهای رباتی است که بسیار قدرتمند هستند و در سرتاسر نقشه بازی زندگی می‌کنند. در ادامه به جزئیات و نکاتی که درمورد این بازی جذاب و هیجان انگیز وجود دارد می‌پردازیم.

 

 

جهان بعد از پسا رستاخیزی در بازی هورایزن زیرو داون

همان‌طور که از تیتر بازی Horizon Zero Dawn‌ پیداست، جهان بعد از پسا رستاخیزی دارد، اما همانند بازی‌هایی مثل Death Stranding و یا Fallout‌ نیست. به نظر می‌رسد داستان این بازی 1000 سال پس از وقوع یک فاجعه عظیم بر روی کره زمین روایت می‌شود که در آن انسان‌های بازمانده وارد عصر سنگی شده‌اند و در قبیله‌ها و شهرهای کوچک در کنار یکدیگر زندگی می‌کنند.

به واسطه این حادثه تمام تمدن بشریت و تکنولوژی‌های مختلف از بین رفته‌اند و آسمان‌خراش‌ها به حال خودشان رها شده‌اند. اکثر مردم در قبیله‌ها و گروه‌های کوچک زندگی می‌کنند و برای بقا با استفاده از سلاح‌های مختلف مانند تیروکمان شکار می‌کنند؛ اما تنها مشکل این قبیله‌ها غریزه بقا نیست بلکه باید با ربات‌ها و هیولاهای وحشتناک که در بازی از آن‌ها با عنوان ماشین‌ها یاد می‌شود، مبارزه کنند. ربات‌هایی که شکل حیواناتی مثل دایناسور، پلنگ، اسب و حیوانات دیگر هستند و آن‌ها هم مانند شما برای بقا و زنده ماندن می‌جنگند. کسی اظلاعات زیادی درمورد این ماشین‌ها در دست ندارند، فقط می‌دانند که آن‌ها مجهز به سلاح‌های بزرگ و قدرتمند هستند که انسان‌ها به راحتی از پس آن‌ها برنمی‌آیند.

در بازی هورایزن زیرو دان، شما کنترل شخصیت «Aloy» را بر عهده دارید که یک شکارچی با استعداد است و به دلایلی او را از قبیله‌اش بیرون انداخته‌اند. حالا او در این دنیای خطرناک و حیرت انگیز به دنبال فهمیدن هویت حقیقی خود است و می‌خواهد بفهمد که از کجا آمده است. او همانند پروتاگونیست‌های مختلف در بازی‌های ویدیویی بسیار چابک در سخن گفتن، قدرتمند هنگام نبرد و آماده برای هر خطر احتمالی است. او بسیار کنجکاو و به دنبال این است که اسرار تعجب برانگیز جهان هستی را پیدا کند.

کاراکترهای بازی هورایزن زیرو داون

دنیای بازی Horizon Zero Dawn‌ همانند یک اثر هنری است و گشت و گذار در آن لذت بخش است؛ اما روی کاراکتر الوی و یاران اون به خوبی کار نشده است. به طور مثال کات سین‌ هایی که هنگام بازی کردن به گیمر نمایش داده می‌شود کمی طولانی و خسته کننده هستند و کلام خاصی هم بین دو طرف رد و بدل نمی‌شود. البته او و یارانش هنگام نبرد به خوبی عمل می‌کنند و لحظات اکشن و هیجان انگیز را برای گیمرها می‌آفرینند.

اما با این اوصاف محیط بازی به خوبی طراحی شده است و گیمر را ترغیب می‌کند که ساعت‌ها در آن بچرخد و از تمام رخدادهای طبیعی لذت ببرند؛ مانند غروب دل انگیز خورشید که می‌توان آن را بر فراز کوه‌های بازی دید یا دیدن اینکه چگونه یک کویر خشک و بی آب به یک جنگل بزرگ و زیبا تبدیل می‌شود. همین موارد بود که این بازی را به یکی از جذاب‌ترین بازی‌های سال 2015 تبدیل کرد.

کاراکترها در بازی هورایزن زیرو داون

بازی Horizon Zero Dawn در همان لحظات اولیه شما را به وجد می‌آورد. این بازی حقیقت تلخ پایان تمدن بشریت را به گیمرها نشان می‌دهد، اما تمام ماجرا این نیست، بلکه تعدادی از مردم جان سالم به در بردند و حالا در کنار یکدیگر زندگی می‌کنند. شخصیت پردازی الوی در بازی به خوبی انجام شده است و علاوه بر آن تمام شخصیت‌های بازی هم به خوبی ساخته شده‌اند.

این شخصیت‌ها شامل جنگجوی مست «Erend»، پادشاه جدید «Avad» که افکار جدی و سازنده‌ای دارد و شخصیت Sylens که کمی مرموز است اما تقریباً همه چیز را درمورد این دنیا می‌داند. این شخصیت‌های بازی هورایزن زیرو دان به‌قدری دقیق و هوشمند ساخته‌شده‌اند که از زندگی هرکدام آن‌ها می‌شود یک بازی جداگانه یا یک اسپین آف از آن‌ها ساخت و زندگی پرماجرای هر یک از آنان را در بازی روایت کرد.

خود الوی در بازی هورایزن زیرو داون شخصیت آنچنان عمیقی ندارد، اما او در انجام نبردهای مختلف از طیف گسترده‌ای از تکنیک‌ها و مهارت‌های رزمی گوناگون برخوردار است که با پیشرفت گیم پلی و داستان بازی، توانایی‌ها و مهارت‌های او هم افزایش می‌ یابد. هر بار که لول شما بالا می‌رود، می‌توانید سلاح‌ها و وسایل جدید را بسازید و مهارت‌هایتان را افزایش دهید. به دلیل اینکه او در هر لحظه از بازی با ربات‌های قدرتمند سروکار دارد، به نوعی خود را با آن‌ها وفق داده است؛ اما اعضای قبیله‌اش هنوز به این موجودات رباتی خطرناک عادت نکرده‌اند.

قابلیت Focus در بازی هورایزن زیرو داون

در بازی Horizon Zero Dawn الوی چیزی را پیدا می‌کند که نام آن «Focus» است. استفاده از این قابلیت در بازی باعث می‌شود که او بتواند محیط پیرامونش را اسکن کند و ردپای موجودات و یا انسان‌هایی که از آن منطقه رد شده‌اند را ببیند. او همچنین از این قابلیت می‌تواند در انجام مراحل مختلف استفاده کند. به طور مثال هنگامی که او درحال نبرد با یک ربات است، می‌تواند با استفاده از این قابلیت نقاط ضعف ربات را اسکن کند و به جای اینکه تعداد زیادی تیر را هدر دهید فقط به نقطه ضعف او حمله کنید.

نبرد با ماشین‌ ها در بازی Horizon Zero Dawn

در ابتدا جنگیدن با ماشین ها در بازی Horizon Zero Dawn به ویژه نبرد با نوع بزرگترشان، تجربه‌ای هیجان انگیز و خسته کننده بود اما با خرید و ساخت ابزارها و سلاح‌های بیشتر و بهتر، به مرور زمان پیشرفت می‌کند و گزینه‌های بیشتری را برای از بین بردن جانوران رباتی ایجاد می‌کند. در ابتدای بازی شما از تیروکمان استفاده می‌کنید و تقریبا هرچیزی که سر راهتان سبز می‌شود را باید با استفاده از همان از بین ببرید؛ به مراتب می‌توانید از تیرهای آتشین استفاده کنید و برای ربات‌هایی که به سمت شما می‌آیند تله گذاری کنید تا آن‌ها را برای همیشه نابود کنید. همچنین می‌توانید از بمب‌های یخی استفاده کنید و آن‌ها را به طرف دشمنان‌تان پرتاب کنید تا یخ بزنند و نتوانند از جایشان تکان بخورند تا یک موقعیت حمله برای شما ایجاد شود.

بازی هورایزن زیرو داون شما را ترغیب می‌کند که هنگام نبرد از روش‌ها و تکنیک‌های مختلفی برای از بین بردن ربات‌ها و دشمنان‌تان استفاده کنید. هرچه با ربات بزرگتری سروکار داشته باشید، شکست دادن او سخت‌تر می‌شود؛ اما شکست دادن این ربات‌ها کار بسیار دشواری نیست. تنها کاری که باید هنگام نبرد با ربات‌ها انجام دهید این است که از تکنیک‌های مختلف برای شکست دادن آن‌ها استفاده کنید.

وقتی که به میدان نبرد می‌روید باید خودتان را با حجم زیادی از مهمات و ابزارهای مختلف برای ساخت معجون‌های سلامتی و یا هرچیز دیگری که حین نبرد می‌تواند به شما کمک کند، مجهز کنید، زیرا این ربات‌های عظیم الجثه می‌توانند با یک ضربه نیمی از جان شما را از بین ببرند. اگر بخواهید برای از بین بردن ربات‌‌های مختلف از یک روش و یک سلاح خاص استفاده کنید، از بین بردن آن‌ها دشوار می‌شود و زمان زیادی می‌برد.

مبارزه با ربات‌ها تنها بخشی از بازی Horizon Zero Dawn است!

همانند دیگر بازی‌های سبک نقش آفرینی مانند بازی The Witcher شما باید در بازی Horizon Zero dawn‌ تمام ابزارها و وسایلی که می‌بینید را جمع آوری کنید یا هنگامی که ربات‌ها را از بین می‌برید وسایل و قطعاتی که دارند را جمع آوری کنید تا بتوانید با استفاده از آن‌ها سلاح‌ها و زره‌های مختلف را بسازید و ربات بعدی که در مسیرتان می‌بینید را از بین ببرید. این فرمول اصلی ساخت این نوع بازی‌ها است که تا به حال روی اکثر بازی‌های بزرگ جواب داده است و روی بازی هورایزن زیرو دان هم به خوبی عمل کرده است و به گونه‌ای است که گیمر به راحتی با آن وفق پیدا می‌کند و در مدت زمان کوتاهی به بازی و گیم پلی آن علاقه مند می‌شود.

در واقع اکثر لحظاتی که در محیط بازی در حال گشت و گذار هستید، ربات‌های زیادی می‌بینید که باید به نحوی آن‌ها را از بین ببرید. به طور مثال ممکن است در موقعیتی قرار بگیرید که با دسته بزرگی از «Grazer» ها (ربات‌هایی شبیه به آهو) برخورد کنید و مجبور شوید همه آن‌ها را به صورت مخفیانه از بین ببرید و یا در موقعیت دیگری قرار بگیرید که استراتژی حمله‌تان چندان موثر نباشد و توسط دشمن شناسایی شوید.

دیگر لحظات جذاب و هیجان انگیز بازی هوریزان زیرو دان ، مواقعی هستند که شما مجبور می‌شوید به انسان‌ها حمله کنید؛ اما این لحظات بیشتر حین انجام مراحل اصلی اتفاق می‌افتد. زمانی که با یک ربات می‌جنگید باید از روش‌ها و تکنیک‌های مختلف برای شکست دادن آن‌ها استفاده کنید،‌ اما نبرد با انسان‌ها کمی سخت‌تر از ربات‌ها می‌باشد و ازپا در آوردن آن‌ها زمان بیشتری می‌برد و به دقت بیشتری نیاز دارد.

بازی هورایزن زیرو داون

بازی هورایزن زیرو داون یک سبک متفاوت نسبت به بازی‌های دیگر دارد و تا به الان طرفداران زیادی را کسب کرده است. داستان بازی جذاب و عمیق است و باعث می‌شود گیمر در تمام لحظات بازی به فکر فرو برود. گیم پلی بازی هیجان انگیز و سرگرم کننده است و روش‌های مختلفی را برای از بین بردن ربات‌ها در اختیار گیمرها قرار می‌دهد تا بتوانند با روش‌های مورد علاقه‌شان این ربات‌های خطرناک را از بین ببرند. جهان بازی در نوع خودش بسیار زیبا و چشم نواز است و می‌تواند ساعت‌ها مخاطبانش را سرگرم کند. Guerrilla Games مدت‌ها مشغول توسعه برخی از بازی‌های هیجان انگیز در صنعت بازی‌های ویدیویی است. به نظر می‌رسد بالاخره راه خودش را پیدا کرده است، که شایسته آن هم است. اگر شما هم به بازی های سبک شبیه سازی علاقه مند هستید می توانید به بلاگ ” بهترین بازی های نقش افرینی” مراجعه فرمایید.