بازی Ghost Of Tsushima یک بازی هیجان‌انگیز با داستانی جذاب و درگیرکننده است و در سبک ماجراجویی همچون بازی‌های The Last of Us Part 2 و Death Stranding برای مخاطبان عرضه می‌شود. داستان بازی سوشیما در جزیره سوشیما که در دنیای واقعی در کشور ژاپن است جریان دارد و داستان واقعی هجوم مغول‌ها به ژاپن را روایت می‌کند. بازی گوست آو سوشیما توسط استودیو بازی‌سازی Sucker Punch که عناوینی همچون «Infamous» و «Sly Cooper» را در کارنامه کاری خود دارد، منتشر می‌شود و تا به این جای کار توجه تعداد زیادی از گیمر‌ها را به خود جلب کرده است. هنگامی که تریلرهایی از این بازی منتشر شد، به جای اینکه پاسخ سؤالات و ابهامات طرفداران درمورد این بازی را بدهد، به دلیل جزئیات زیاد و گرافیک خارق‌العاده‌ای که داشت، سؤالات مختلفی از قبیل، نحوه گیم پلی و داستان این بازی جذاب و درگیرکننده را برای مخاطبان ایجاد کرد. در ادامه به جزئیات و اخباری که درمورد این بازی جذاب منتشر شده است، در سایت آی گیم می‌پردازیم.

Ghost Of Tsushima
بازی گوست آو سوشیما گیم پلی سرگرم کننده و جذابی دارد.

داستان بازی Ghost Of Tsushima

در بازی Ghost Of Tsushima شما به عنوان یک سامورایی به نام جین ساکای (Jin Sakai) در یک جهان باز عظیم و گسترده بازی می‌کنید و ماموریت اصلی شما نجات ژاپن از دست مغول‌ها است. داستان بازی در جزیره سوشیما جریان دارد که در سال 1274 مورد حمله مغولان قرار گرفته است. تیم بازی‌سازی ساکرپانج تحقیقات گسترده‌ای در مورد این جزیره انجام دادند تا بتوانند جهان این بازی را به زیبایی هرچه‌تمام‌تر بسازند.

اولین جایی که مورد بررسی این گروه قرار گرفت، ساحل اصلی این جزیره بود که در ابتدا مغولان به آنجا هجوم آوردند. همچنین آن‌ها وضعیت آب و هوا، گیاهان و جانوران مختلف را در جزیره را بررسی کردند تا بتوانند یک بازی واقع‌گرایانه را برای مخاطبان به ارمغان بیاورند. هدف اصلی تیم ساکرپانچ این است که، گیمر در کنار این لحظات زیبا و دل‌نشین، فضای یک منطقه جنگ زده و تنش‌زا را نیز تجربه کند.

در بازی گوست آو سوشیما، جین ساکای باید با استفاده از مهارت‌هایش که طی سال‌های زیادی به دست آورده است، مغول‌هایی که به سرزمین مادری‌اش نفوذ کرده‌اند را از بین ببرد و جزیره را از دست این دشمنان نابودگر نجات دهد، همچنین «کریس زیمرمن» داستان بازی و گیم پلی آن را خشن و بی‌رحمانه توصیف کرد. همین خشونت باعث جذاب‌تر شدن این بازی می‌شود و تاریخ تلخ و دردناک جنگ مغول‌ها در ژاپن را به تصویر می‌کشد. در ادامه او گفت، این بازی همانند دیگر ساخته‌های ساکرپانچ، از گیم پلی و گرافیک بالایی برخوردار است.

Ghost Of Tsushima
تیم ساکرپانچ برای ساخت بازی شبح سوشیما از ژاپنی‌های شرکت سونی در توکیو و آمریکا برای یادگیری فرهنگ ژاپن کمک گرفته‌اند.

وقایع تاریخی در بازی Ghost Of Tsushima

یکی از جالب‌ترین موارد در ساخت بازی Ghost Of Tsushima، استفاده از وقایع تاریخ ژاپن بود. به گفته کریس زیمرمن، تیم ساکرپانچ برای ساخت این بازی از ژاپنی‌های شرکت سونی در توکیو و آمریکا برای یادگیری فرهنگ ژاپن کمک گرفته‌اند تا بتوانند تاریخ ژاپن را به خوبی برای مخاطبان این بازی به تصویر بکشند. وی افزود اکثر ایده‌هایی که درمورد شکل ظاهری سامورایی‌ها و نحوه نبرد آن‌ها برای ساخت فیلم یا بازی و یا هرچیز دیگری وجود دارد، از سامورایی‌هایی قرن‌های 16 تا 18 الهام گرفته شده است، اما بازی گوست آو سوشیما درمورد سامورایی‌های قرن 13 است و نحوه پوشش و مبارزه آن‌ها را به تصویر می‎کشد، زیرا سامورایی‌هایی که در این قرن زندگی می‌کردند، تفاوت‌های زیادی با سامورایی‌های قرون دیگر دارند.

Ghost of Tsushima
سیستم مبارزات در بازی گوست آو سوشیما

سیستم مبارزات در بازی Ghost Of Tsushima

یکی از اصلی‌ترین مزیت‌های بازی Ghost Of Tsushima سیستم مبارزه آن است که شامل دو حالت نبرد تن به تن با شمشیر و نبرد در حالت مخفیانه یا همان حالت Ghost که به نینجا هم تشبیه شده است. به نظر می‌رسد که نبرد به شیوه سامورایی‌ها بیشتر مورد توجه قرار گرفته است. هنگام نبرد در کمپ‎های دشمن می‌توانید به روش‌های مختلفی دشمنان خود را نابود کنید. می‌توانید با استفاده از تیرکمان، بدون ایجاد سروصدا و در یک نقطه امن به دشمنان حمله کنید یا نبرد تن به تن با شمشیر را امتحان کنید و از نابودی آن‌ها لذت ببرید.

سازندگان بازی گوست آو سوشیما سعی کردند که این بازی را تا حد توان به واقعیت نزدیک کنند و همین حالت واقع‌گرایانه باعث می‌شود که یک ضربه شمشیر شما، مرگ حتمی طرف مقابل‌تان را رقم بزند. یکی دیگر از این مدل نبردهای واقع‌گرایانه، حمله با یک شلاق است که به مچ دست جین وصل می‌باشد و با هربار حمله به دشمن باعث مرگ حتمی یا قطع یکی از اعضای بدن او می‌شود. زیمرمن درمورد سیستم مبارزات این بازی گفته است: در این بازی شخصیت جین هنگام نبرد کارهایی را انجام می‌دهد که تا به حال هیچ سامورایی آن را انجام نداده است.

جین هنگام نبرد ضربات چرخی بر روی دشمنان پیاده می‌کند که بسیار زیبا و خارق‌العاده است. ساکرپانچ برای ساخت انیمیشن‌های نبرد با انواع سلاح‌های مختلف، چند متخصص درزمینهٔ اسلحه استخدام کرد تا تیم سازنده بازی بتوانند بهتر از هر بازی دیگری این صحنه‌های نبرد را خلق کنند. همچنین منتقدان عرصه بازی‌های ویدیویی، این بازی را به دلیل جزئیات و گرافیک خارق‌العاده‌ای که دارد، با کیفیت‌تر از دنیای واقعی توصیف کرده‌اند!

پس از مدتی حمله در حالت خفا، مغول‌ها متوجه می‌شوند که باید از شبح سوشیما بترسند و از او دوری کنند.

سیستم نبرد مخفیانه در بازی Ghost Of Tsushima

نام دیگر حالت «Stealth» که در بازی Ghost of Tsushima وجود دارد، حالت شبح است. شما در این حالت می‌توانید به کمپ‌های دشمن حمله کنید و آن‌ها را از بین ببرید، بدون اینکه متوجه شوند از کجا ضربه خورده‌اند! به‌طور مثال می‌توانید با استفاده از ترقه توجه‌ دشمنان را جلب کنید و هنگامی که حواس‌شان نیست به آن‌ها حمله کنید، یا از بمب‌های دودزا استفاده کنید تا قدرت بینایی دشمنان‌تان برای چند ثانیه از بین برود و بعد با شمشیر سامورایی به آن‌ها حمله کنید. اگر درنهایت توسط دشمنان‌تان شناسایی شدید، می‌توانید از «Kunai» استفاده کنید تا یک مرگ سریع را برای آن‌ها رقم بزنید.

پس از مدتی حمله در حالت خفا، مغول‌ها متوجه می‌شوند که باید از شبح سوشیما بترسند و از او دوری کنند. همین مورد یک مزیت برای شما است تا راحت‌تر آن‌ها را از بین ببرید. همچنین در حالت شبح بسیار چابک‌تر و قادر به انجام حرکات پارکور هستید و مانند بازی «Tomb Raider»، می‌توانید با استفاده از طناب و قلاب، از اجسام مختلف آویزان شوید و خود را به مقصدتان برسانید.

Ghost of Tsushima
در بازی شبح سوشیما، اگر به میزان لازم گل و موارد دیگر را پیدا کنید می‌توانید زرهی را که می‌خواهید با توجه به سلیقه خودتان رنگ کنید.

حالت شخصی سازی در بازی Ghost Of Tsushima

بازی Ghost Of Tsushima علاوه بر گیم پلی و گرافیک خارق‌العاده‌ای که دارد، همانند بازی Skyrim قابلیت شخصی سازی انواع مختلف زره و شمشیر را در اختیار مخاطبان قرار داده است. این شخصی سازی‌ها باعث افزایش توانایی جین در نبردهای مختلف می‌شود. هر زرهی که انتخاب می‌کنید برای حمله در حالت خاصی است. بعضی از آن‌ها برای حمله در حالت خفا و بعضی دیگر برای حملات تن به تن ساخته شده‌اند.

همچنین در بازی می‌توانید از چارم‌های ژاپنی استفاده کنید که در دنیای واقعی، مردم ژاپن آن‌ها را باعث خوش شانسی می‌دانند. اما در بازی گوست آو سوشیما استفاده از این چارم‌ها، مهارت‌های جدید را به شخصیت جین اضافه می‌کند. به‌عنوان مثال، چارم Okuninushi، یک چارم دفاعی است و هنگامی که شما بیرون از نبرد هستید سلامتی شما را به‌آرامی بازیابی می‌کند. می‌توانید چارم‌های مختلف را در معابد «ایناری» (Inari) که در سرتاسر جهان این بازی وجود دارند، پیدا کنید. اگر در پیدا کردن معابد ایناری مشکلی برای‌تان به وجود آمد، می‌توانید از روباه‌ها‌ کمک بگیرید تا شما را به یکی از این معابد هدایت کنند.

هنگامی می‌توانید زره و شمشیر جین را در بازی شخصی سازی کنید که، منابع مختلفی مانند انواع گل برای رنگ کردن زره، دسته و غلاف شمشیر را در نقاط مختلف پیدا کنید. اگر به میزان لازم از این موارد را پیدا کنید می‌توانید زرهی که می‌خواهید را با توجه به سلیقه خودتان رنگ کنید تا حین انجام مراحل مختلف از ظاهر شخصیت جین لذت ببرید.

Ghost of Tsushima
در بازی Ghost of Tsushima می‌توانید دشمنان‌تان را به هرروشی که می‌خواهید از بین ببرید.

جهان باز و پر از جزئیات بازی Ghost Of Tsushima

هنگامی که در بازی Ghost Of Tsushima در حال نبرد و انجام مراحل بازی نیستید، می‌توانید نقاط مختلف نقشه را بگردید، از کوهستان‌ها بالا بروید تا مناطق جدید را کشف کنید، منابع مختلف مثل درختان بامبو و «Yew-wood» را برای ساخت وسایل مختلف جمع آوری کنید، به روستاها بروید و با مردم معاشرت کنید و به‌طورکلی از گرافیک و گیم پلی جذاب و خیره کننده این بازی لذت ببرید.

یکی دیگر از موارد حیرت انگیز بازی گوست آو سوشیما، پیدا کردن مناطق مختلف به کمک جهت باد است. این سیستم به‌گونه‌ای است که شما یک یا چند نقطه را بر روی نقشه علامت گذاری می‌کنید و در هنگام سفرتان به کمک جهت باد، این مناطق را پیدا کنید. البته گاهی اوقات ممکن است به جای باد یک پرنده شما را به مقصدتان هدایت کند. این روش جهت یابی به جذابیت بازی کمک کرده است و آن را طبیعی‌تر از هر بازی دیگری جلوه داده است.

Ghost of Tsushima
گرافیک زیبا و چشمگیر بازی گوست آو سوشیما

زبان بازی Ghost Of Tsushima

هنگامی که تریلر بازی Ghost Of Tsushima در مراسم E3 2018 پخش شد، توجه طرفداران به صدای انگلیسی کاراکتر جین و کاراکترهای مختلف جلب شد و این سؤال برای‌شان ایجاد شد که چرا یک بازی سرتاسر ژاپنی باید به زبان انگلیسی باشد؟! شاید بعضی از طرفداران انگلیسی زبان این بازی برای درک بهتر محیط آن، بخواهند بازی را با زبان ژاپنی تجربه کنند. خبر خوش این است که از بازیگران ژاپنی برای گویندگی به جای شخصیت‌های مختلف استفاده شده است و همچنین صداپیشه شخصیت جین در بازی گوست آو سوشیما، «Daisuke Tsuji» است که تا به حال چند فیلم سینمایی کارگردانی کرده است.

Ghost of Tsushima
دنیای بازی گوست آو سوشیما پر از جرئیات است و از گرافیک بالایی برخوردار است.

درجه سختی بازی Ghost Of Tsushima

با توجه به اطلاعاتی که به دست آمده است، به نظر می‌رسد که بازی Ghost Of Tsushima یک درجه بندی برای حالت سختی بازی دارد. به گفته زیمرمن، کسانی هستند که هدف‌شان از انجام بازی لذت بردن از محیط بازی و سرگرم شدن برای چند ساعت است، اما بعضی دیگر از طرفداران سرسخت این بازی می‌خواهند بازی را با سخت‌ترین حالت ممکن انجام دهند. درنتیجه هرگروه از گیمرها می‌توانند درجه سختی بازی را با توجه به مهارت خودشان در بازی، تنظیم کنند و به انجام بازی بپردازند.

حالت عکاسی در بازی Ghost Of Tsushima یکی دیگر از ده‌ها قابلیت این بازی زیبا و سرگرم کننده است.

حالت عکاسی و تم سیاه و سفید در بازی Ghost Of Tsushima

حالت عکاسی در بازی Ghost Of Tsushima یکی دیگر از ده‌ها قابلیت این بازی زیبا و سرگرم‌کننده است. قابلیت عکاسی در این بازی از هر بازی دیگری بهتر است و امکانات بیشتری دارد و به معنای واقعی می‌توانید هر مدل عکسی که بخواهید، در بازی بگیرید. این امکانات عکاسی شامل انواع افکت‌های مختلف، تعیین جهت باد، تعیین رنگ عکس، ریزش برگ و موارد دیگر است.

قابلیت دیگری که جذابیت زیادی به بازی گوست آو سوشیما افزوده است، تم سیاه و سفید است که با فعال کردن آن همه چیز در بازی به رنگ سیاه و سفید درمی‌آیند و حس یک فیلم سامورایی در قالب 35 میلی‌متری را به گیمر می‌دهد. فعال کردن این تم سیاه و سفید هنگام نبرد با مغولان بسیار هیجان انگیز و جذاب است.

Ghost of Tsushima
بازی شبح سوشیما می‌تواند عنوان بهترین بازی سامورایی را به خود اختصاص دهد.

تاریخ انتشار بازی

بازی Ghost Of Tsushima یک بازی عالی و یک شاهکار به تمام معناست که با دقت تمام توسط استودیو ساکرپانچ ساخته شده است. این بازی به قدری جذاب و خیره کننده است که می‌تواند ساعت‌ها شما را میخکوب کند به همین دلیل تا به حال تعداد زیادی از طرفداران این بازی آن را پیش خرید کرده‌اند. اگر شما هم علاقه‌مند به بازی‌های جهان باز و سامورایی هستید، این بازی بهترین گزینه بین تمام رقیبانش است، اما اگر علاقه‌ای به سبک سامورایی ندارید، جای نگرانی وجود ندارد زیرا بازی گوست آو سوشیما آن‌قدر زیبا و سرگرم‌کننده است که می‌تواند اکثر گیمرهای علاقه‌مند به سبک بازی‌های مخفی‌کاری و ماجراجویی را به سمت خود جذب کند. این بازی در تاریخ 27 تیر 1399 منتشر می‌شود. اگر شما هم به دسته بازی های سبک اکشن و خرید بازی علاقمند هستید توصیه میکنیم به مطالعه مقاله” بازی‌های اکشن-ماجراجویی ” بپردازید