ژانر بازی Gears Tactics

یک سیستم مبارزه تاکتیکی خارق العاده، «Gears of War» را به یک بازی استراتژیک ارزشمند به نام «Gears Tactics» تبدیل می‌کند. بازی جذاب گیرز تکتیکس یک اسپین آف از بازی گیرز آو وار است که به طور اختصاصی برای کامپیوترهای شخصی است و احتمالاً همراه با انتشار Xbox Series X در سال 2020 منتشر می‌شود. این بازی برخلاف بازی‌های دیگر یک سبک کاملاً متفاوت دارد.

داستان این بازی دوازده سال پیش از اتفاقات نسخه Gears of War است و واحد عملیاتی شما توسط «Gabe Diaz»، پدر «کیت دیاز» کنترل می‌شود. داستان بازی ساده است و تقریباً جدا از سری اصلی است؛ برخلاف دیگر بازی‌های گیرز آو وار که شوتر سوم شخص بودند این بازی کاملا متفاوت است و جهت دید دوربین و نحوه بازی کردن با نسخه‌های اصلی متفاوت است.

به لطف موتور بازی‌سازی «Unreal» این بازی از یک محیط پر از جزئیات و کات سین‌های جذاب و هیجان‌انگیزی برخوردار است که حین انجام مراحل مختلف آن‌ها را می‌بینید. در بازی گیرز تکتیکس ساختمان‌ها و مکان‌های مختلف توسط کارگردان هنری بازی به خوبی طراحی شده‌اند و اثرات مخرب جنگ را به مخاطبان نشان می‌دهد.

Gears Tactics
در بازی گیرز تکتیکس ، می‌توانید در گروه‌های 4 نفره مراحل بازی را انجام دهید.

گیم پلی بازی Gears Tactics

بازی Gears Tactics یک بازی اکشن، خشونت آمیز و استراتژیک است که، در هر لحظه تعداد عظیمی از دشمنان را به سمت شما و تیم‌تان می‌فرستد، البته شما هم می‌توانید با استفاده از سلاح‌های مختلف آن‌ها را به روش‌های متنوع از بین ببرید. مثلاً از نارنجک استفاده کنید و یک گروه پنج نفره از «scurrying wretches» که دشمنان موزی شما در این بازی هستند، را از بین ببرید، یا از یک اره برقی استفاده کنید و دشمنان‌تان را از وسط به دو قسمت مساوی تقسیم کنید! در اصل سرتاسر این بازی پر از خشونت، هیجان انگیز و سرگرم کننده است که می‌توانید ساعت‌ها در محیط جذاب آن سرگرم شوید.

در ابتدا که بازی گیرز تکتیکس معرفی شد، به نظر می‌آمد که این بازی کپی ضعیفی از سری بازی‌های «X-COM» است، اما در زمان انتشار متوجه شدیم که در نوع خودش به عنوان یک بازی Turn-based strategy خوب عمل کرده است. در انجام مراحل مختلف می‌توانید از 4 سرباز استفاده کنید و آن‌ها را کنترل کنید همچنین می‌توانید به سبک‌های مختلف به دشمن حمله کنید. هنگامی که یک سرباز عمل اعدام را روی یک دشمن که در نزدیکی قرار دارد، اجرا می‌کند، تمام اعضای تیم برای ادامه نبرد، اکشن پوینت اضافی دریافت می‌کنند.

Gears Tactics
سربازان در حال مبارزه با باس Corpser در بازی گیرز تکتیکس

بخش داستانی بازی Gears Tactics

یکی از مواردی که این بازی را جذاب‌تر کرده این است که هر سه بخش‌ داستانی بازی Gears Tactics با نبرد با یک Boss به پایان می‌رسد. البته این که یک بازی استراتژی تاکتیکی نبرد با باس‌های مختلف را در خود جای داده است، کمی حیرت انگیز ولی سرگرم کننده است؛ اما این 3 باسی که شما در آخر هر بخش داستانی با آن‌ها مبارزه می‌کنید، از نظر سیستم مبارزه شبیه به هم هستند و هنگام نبرد از تکنیک‌ها و روش‌های جدید استفاده نمی‌کنند. همین مورد می‌تواند جذابیت بازی را پس از مدتی از بین ببرد. نکته دیگری که درمورد این باس‌ها وجود دارد، این است که نوار سلامتی آن‌ها بسیار زیاد است و نابود کردن‌ آن‌ها حداقل 30 تا 40 دقیقه زمان می‎برد.

Gears Tactics
scurrying wretches در بازی جذاب گیرز تکتیکس

مراحل فرعی بازی Gears Tactics

بین مأموریت‌های اصلی در بازی Gears Tactics ، شما باید یک سری از مأموریت‌های فرعی را انجام دهید تا بتوانید مراحل اصلی را به پایان برسانید. این مراحل فرعی که در بازی وجود دارند کمی حالت بازی Saint Row 4 را دارد، زیرا انجام آن‌ها اجباری است و تنها در صورتی قادر به انجام مراحل جدید می‌شوید که این مراحل را تمام کنید. از طرف دیگر تمام این مراحل تقریباً شبیه به هم هستند و انجام آن گاهی اوقات خسته کننده می‌شود، همچنین بازی به شما اجازه نمی‌دهد که مرحله‌ای را انتخاب کنید، بلکه سیستم بازی مرحله‌ای را پیش رویتان قرار می‌دهد.

به طور مثال در یکی از مراحل جانبی این بازی، شما باید منطقه‌ای را پاک‌سازی کنید و مرحله فرعی که بعد از آن باید انجام دهید تقریباً شبیه همان قبلی است، به غیر از اینکه محیط آن تغییر کرده و چند دیالوگ جدید به آن اضافه شده است. البته بازهم نمی‌شود به آن ایرادی گرفت زیرا اکثر بازی‌ها مانند بازی بزرگ The Witcher ، چند مرحله جانبی خسته کننده و تکراری دارند، اما حداقل از یک داستان غنی و درگیر کننده برخوردار هستند. با این حال احتمال دارد که نسخه دوم بازی گیرز تکتیکس هم منتشر شود و ایرادات آن برطرف شود زیرا سیستم بازی قوی است و گیم پلی جذابی دارد و توجه طرفداران سری بازی‌های XCOM را به خود جلب کرده است.

Gears Tactics
سبک متفاوت بازی گیرز تکتیکس

سبک متفاوت بازی Gears Tactics

بازی Gears Tactics از نظر گیم پلی و داستان کاملاً با نسخه‌های قبلی خود متفاوت است. به طور مثال این بازی حالت سند باکس را ندارد و نقشه‌ای ندارد که بتوان از طریق آن به نقاط مختلف سفر کرد و عجایب مکان‌های متنوع در بازی را کشف کرد و همچنین گیم پلی آنچنان لذت بخشی همانند بازی GTA V ندارد. اما، با این اوصاف مزیت‌هایی نیز دارد.

هیچ چیز سختی درمورد این بازی وجود ندارد و خط داستانی آن هرچند ساده و کوتاه است اما پس از چند دقیقه بازی کردن به راحتی با آن ارتباط برقرار می‌کنید و اگر علاقه‌مند به این سبک از بازی باشید می‌توانید ساعت‌ها با آن سرگرم شوید. همچنین در تمام مراحل بازی، هنگام نبرد، کات سین‌های زیبایی نمایش داده می‌شود که هیجان انگیز و جذاب هستند.

Gears Tactics
در بازی گیرز تکتیکس ، شما باید با یک استراتژی موثر به دشمنان حمله کنید.

سبک Turn-based strategy در بازی Gears Tactics

در بازی Gears Tactics شما در تلاش نیستید که فقط دشمنان را از بین ببرید و مرحله را به پایان برسانید، بلکه باید تلاش کنید و تا می‌توانید نوبت‌های حمله خود را افزایش دهید، زیرا هرچه بیشتر نوبت حمله داشته باشید، می‌توانید سریع‌تر مرحله را به اتمام برسانید. البته برای انجام تمام مراحل این بازی باید یک استراتژی داشته باشید و تمام نکات را بررسی کنید و در نهایت از بهترین روش برای انجام مرحله مربوطه استفاده کنید.

در بازی گیرز تکتیکس شما هر دشمنی را که به قتل برسانید، سه نوبت اضافه برای ادامه نبرد دریافت می‌کنید و با تمام نوبت‌هایی که دریافت می‌کنید، باید دشمنان‌تان را از بین ببرید تا دیگر هیچ اثری از آن‌ها باقی نماند و در نهایت پیروز میدان به خانه برگردید. این که بازی به شما اجازه می‌دهد در هر نوبت به روش‌های مختلف دشمنان‌تان را از بین ببرید، بسیار هیجان انگیز و سرگرم کننده است.

Gears Tactics
گیب دیاز، پدر کیت دیاز در بازی گیرز تکتیکس

شخصی سازی اسلحه و ظاهر سربازان در بازی Gears Tactics

از دیگر جزئیات بازی جذاب Gears Tactics، امکان شخصی سازی برای سربازانی است که با خود به صحنه نبرد می‌برید. به طور مثال می‌توانید برای آن‌ها یک نام بگذارید و با توجه به سلیقه خودتان ظاهرشان را تغییر بدهید و یا اسلحه‌هایتان را با استفاده از مواردی که در حین انجام مراحل و یا در پایان هر مرحله که به دست می‌آورید شخصی سازی کنید و عملکرد آن‌ها را بهبود ببخشید. همچنین قطعات نادر افسانه‌ای را می‌توانید پس از انجام مراحل دشوار به دست آورید و یا در جعبه‌هایی که در محیط بازی وجود دارند، آن‌ها را پیدا کنید.

Gears Tactics
سید ردبورن در بازی گیرز تکتیکس

قابلیت Revive در بازی Gears Tactics

هنگامی که درحال نبرد هستید و یکی از اعضای تیم‌تان زخمی می‌شود و به کمک شما احتیاج دارد، می‌توانید همانند بازی‌های بتل رویال مثل بازی PUBG ، او را نجات دهید البته، برای نجات هم‌تیمی خود باید یکی از نوبت‌هایتان را استفاده کنید؛ اما اگر درجه سختی بازی بر روی بالاترین حالت ممکن باشد، درحین انجام مرحله فقط یک‌بار می‌توانید یکی از اعضای تیم‌تان را نجات دهید، در غیر این صورت امکان چند بار نجات دادن سربازانتان را دارید.

البته سازندگان بازی گیرز تکتیکس می‌توانستند کمی چاشنی ریسک و استرس را به قابلیت ریوایو در بازی اضافه کنند. همچنین بیشتر اوقات بازی بدون آنکه استرسی داشته باشید می‌توانید مرحله‌های مختلف را پشت سر بگذارید. تنها چیزی که حین نبرد باید به آن توجه کنید، داشتن یک استراتژی مؤثر برای حمله است.

Gears Tactics
در بازی گیرز تکتیکس ، سربازان گروه ونگارد با استفاده از ابزار مختلف دشمنان را از پا در می‌آورند

پنج کلاس مهارتی در بازی Gears Tactics

در بازی Gears Tactics پنج کلاس مهارتی وجود دارد که شامل Support، Vanguard، Scout، Heavy و Sniper است. اسنایپرها تیراندازهای ماهری هستند و دقت بالایی در تیراندازی دارند، سربازهای گروه Heavy در طول نبرد یک اره برقی بزرگ را با خود حمل می‌کنند و با هربار استفاده از آن، تیم شما امتیاز اضافه‌ای دریافت می‌کند. گروه ونگارد با استفاده از ابزار مختلف دشمنان را از پا در می‌آورند و شما را ترغیب به ادامه نبرد می‌کند. گروه ساپورت هم وظیفه پشتیبانی از تیم را دارد و هنگامی که شما یا هم تیمی‌تان در نبرد زخمی شده باشید و قادر به ادامه دادن نباشید، این گروه وارد عمل می‌شوند و شما یا هم تیمی‌تان را نجات می‌دهد.

Gears Tactics
فضای هیجان انگیز بازی گیرز تکتیکس

درخت مهارت در بازی Gears Tactics

همان‌طور که در بالا گفته شد، هر یک از 5 کلاسی که در بازی Gears Tactics وجود دارد شامل 4 مهارت مخصوص به خودش است. شما می‌توانید آزادانه مهارت‌های مختلف هر یک از این کلاس‌ها را با یکدیگر ترکیب کنید تا یک سرباز با مهارت‌های مختلف را به میدان نبرد بفرستید. به طور مثال با ترکیب مهارت‌های Buff و Cloak Ability می‌توانید هنگام انجام نبرد به طرف دشمن بخزید بدون آنکه بفهمد و در نهایت او را از پا در بیاورید. می‌توانید هنگام ترکیب مهارت‌های مختلف خلاقیت به خرج دهید و مهارت‌هایی که تا به حال باهم ترکیب نشده‌اند را ترکیب کنید و راحت‌تر دشمنان‌تان را نابود کنید.

Gears Tactics
Gears Tactics

بازی گیرز تکتیکس

بازی گیرز تکتیکس در کنار محیط جذاب و سرگرم کننده‌ای که دارد، ایراداتی هم دارد اما این ایرادات از جذابیت و هیجان این بازی کم نمی‌کنند. این بازی حدوداً 20 تا 25 ساعت گیم پلی جذاب و سرگرم کننده دارد و به جرات می‌توان گفت جزو بهترین بازی‌های سبک Turn-based strategy است. اگر علاقه‌مند به این سبک از بازی باشید، این بازی بهترین گزینه برای شما است، پس در خرید آن شک نکنید و زودتر دست به کار شوید. اگر شما هم به سبک بازی های استراتژیک علاقمند هستید می توانید مقاله ” بازی های استراتژیک ” را مطالعه کنید.