سری بازی های فیفا بیش از 20 سال است که در جمع بهترین بازی های شبیه ساز فوتبالی قرار می گیرند. بازی هایی که همه ما با آن ها خاطره داریم و توانسته اند فوتبال را به خانه های ما بیاورند. تجربه در اختیار داشتن بهترین تیم های جهان به همراه ستاره های دنیای فوتبال را مدیون سری بازی های  فیفا و البته  پی اس هستیم، دو رقیب دیرینه که امروز برای اولین بار قصد مقایسه آن ها را نداریم! این شما و این 5 دست پخت برتر شرکت الکترونیک آرتز (EA)!

فیفا مسؤول سازماندهی و نظارت بر اکثر تورنمنت‌های بین‌المللی فوتبال، به ویژه جام جهانی فوتبال است که از سال ۱۹۳۰ برگزار می‌شود.

 بازی فیفا 08، زنگ خطر برای رقیب!

نسخه 08 اولین نسخه ای بود که توانست در حد و اندازه pes هم دوره خودش ظاهر شود. تا پیش از ارائه این نسخه همه منتقدان بر این باور بودند که بازی  pes چند پله از بازی فیفا بالاتر است. اما در نسخه 08 فیفا دیدیم که EA با موتور گرافیکی جدید و قدرتمند خود به میدان آمده است. بازی از لحاظ فنی بسیار بهتر از نسخه های پیشین بود و به لطف هوش مصنوعی بهبود یافته گیم پلی خوبی داشت. از طرفی بعضی ریزه کاری ها مثل بازی در نقش مربی و تنوع در نحوه شوت زدن هم به جذابیت بازی کمک بسیاری می کرد.  به راستی که این بازی  یک دنیای فوتبالی عظیم را به نمایش می گذاشت . 620 لایسنس تیم های برتر فوتبال، 30 لیگ رسمی و مطرح و وجود15000 بازیکن مطرح جهان گوشه ای از دنیای بزرگ فیفا 08 بودند. یکی دیگر از ویژگی های جالب و جدید فیفا 08 قابلیت ضبط بازی  و به اشتراک گذاری آن بود، با این شعار که، صحنه های جذاب را تکرار کنید!

 بازی فیفا 14، کمی دشوار تر، کمی بهتر!

نسخه فیفا 14 زمانی وارد بازار شد که بسیاری منتظر کنسول های نسل جدید بودند و در آن زمان کسی از فیفا انتظار نسخه ای به این زیبایی را نداشت. اولین چیزی که در فیفا 14 به چشم می آمد رفع بسیاری از باگ های معروف فیفا بود. شاید باز هم ایراداتی مثل جمع شدن صورت بازیکنان تیم وجود داشت ولی در کل یک بهبود به شمار می آمد. اما نقطه عطف اصلی فیفا 14 جای دیگری است.در فیفا 14 کنترل توپ، پاس دادن و گل زدن پیچیده تر شده است. این پیچیدگی را می توان به عنوان یک عنصر شبیه سازی کننده موثر برای بازی فیفا 14 در نظر گرفت. در فیفا 14 نمی توانید مثل نسخه های قبلی کلید سرعت را بفشارید و تا دروازه حریف بدوید، باید تلاش کنید تا گل به ثمر برسانید! در کل باید گفت شاید فیفا 14 یک بازی جدید و نوین نبود، اما قطعا یک نسخه بدون ایراد و به روز شده ی فیفا 13 محسوب می شد.

این تصویر دارای صفت خالی alt است؛ نام پروندهٔ آن igame-blog-fifa-2.jpg است
کمیته اجرایی فیفا که تحت ریاست رئیس فیفاست مهم‌ترین بخش تصمیم گیرنده سازمان در فاصله زمانی بین دو کنگره‌است. 

 بازی فیفا 98، خاطره انگیز و دوست داشتنی!

شاید برایتان سوال پیش بیاید که در کنار این بازی های به روز و گرافیک بی نظیر چرا نسخه 20 ساله فیفا را آورده ایم؟ جواب ساده است. اگر یک نسخه از فیفا باشد که همه گیمر های قدیمی آن را تجربه کرده باشند نسخه فیفا 98 است. نسخه ای که شاید سن بسیاری به تجربه نسخه اولیه آن کفاف ندهد اما دیده ایم که گیمر های جدید تر هم این نسخه را تهیه و بازی کرده اند. نسخه 98 را می توان به عنوان یک انقلاب در نظر گرفت. در نسخه جام جهانی این بازی 172 تیم وجود داشت که رقمی عجیب برای آن دوره بود. گیم پلی خوب، صحنه های سه بعدی و نشانه گیری برای ضربات کاشته شاید الان نکات قابل توجهی نباشند، اما در آن زمان ویژگی های جدید و کارآمدی محسوب می شدند. از طرفی این نسخه برای پلی استیشن، کامپیوتر های خانگی و نینتندو عرضه شده بود تا هرکسی با هر دستگاهی بتواند این بازی را تجربه کند.

 بازی فیفا 19، ترکیب بهبودهای کوچک برای تجربه‌ای لذت بخش!

شاید اولین بار که ویدیو گیم پلی بازی فیفا 19 را ببینید تفاوتی  میان بازی فیفا 18 و آن  قائل نشوید. اما صبر کنید، زود قضاوت نکنید و تا پایان متن همراه آی گیم باشید. فیفا 19 نسخه ای است که بدون اضافه کردن عنصری جدید، با بهبود نواقص گذشته و تغییرات کوچک توانست یک بازی نسبتا کامل ارائه دهد. بازی که در بخش های مختلف تعادل لازم را داشت و  کاملا حمله محور یا کاملا دفاعی نبود. در مراحلی که سطح بازی بالا تر و حرفه ای می شود هم هوش مصنوعی بازی  عالی کار می کرد و البته دشواری بازی بالا رفتن کیفیت گیم پلی را در پی داشت. شاید این نسخه آن قدر کامل و کم نقص بود که نسخه فیفا 20 بدون تغییر خاصی به بازار آمد. فیفا 19 شاید در ظاهر شبیه فیفا 18 بود، اما  نظر حرفه ای های فوتبال گیمینگ معتقدند سخت تر شدن بازی به طبیعی تر شدن ان کمک کرده است. مثلا در فیفا 18 اگر در خط حمله بازیکن سرعتی داشتید و حریف مدافعان سریعی نداشت بدون شک گل به ثمر می رسید! اما در فیفا 19 تکنیک حرف اول را می‌زند و بازیکنان مطابق توانایی هایشان در دنیای واقعی در بازی ایفای نقش می کنند.

شرکت در انواع مسابقات و تورنومنت ها

 بازی فیفا 12، انقلابی در دنیای فیفا!

احتمالا بسیاری از گیمر ها فیفا 12 را کامل ترین نسخه فیفا بدانند. در این بازی جای هیچ چیز خالی نبود و همه عناصر بازی به درستی در کنار هم قرار گرفته بودند. این بازی فیفا را به دنیای جدیدی برد و توانست جایگاه مناسبی نسبت به رقیبش یعنی pes پیدا کند. در آن زمان ویدیو های گیم پلی فیفا 12 در یوتیوب به وفور دیده می شد و این نسخه خیلی زود معروف شد. فیفا 12 این محبوبیت را مدیون گرافیک به روز و گیم پلی بسیار کاملش است که باعث شد جهشی چند پله ای برای فیفا رخ دهد. در فیفا 12 دفاع کردن بسیار طاقت فرسا شده است. توانایی بدنی بازیکنان بسیار واقعی گرایانه شده است و اگر بین امتیاز دو بازیکن تفاوت باشد، این تفاوت در عملکرد آن‌ها هم مشخص خواهد بود. از طرفی مصدومیت های فیفا 12 معروف هستند! به طوری که ممکن است هفته ها یک بازیکن را در زمین مستطیل سبز نبینید. وقتی که اماده می شوید که ضربه کرنر را  بزنید، بازیکنان تیم مقابل بهتر از قبل جای گیری می کنند و دروازه بان ها به ضربه های سر بهتر واکنش نشان می دهند. شاید در ابتدا فکر کنید این تغییرات باعث سخت تر شدن بازی شود، اما شما در نهایت به عنوان گیمر باید تصمیم بگیرید که یک بازی دشوار اما واقعی گرایانه را می خواهید یا یک بازی آسان و بدون چالش را؟!