نسخه Legendary Edition بازی mass effect در دسترسی بازیکنان جدید و طرفداران قدیمی است. لازم نیست که یک تازه‌ وارد باشید تا اشتباهات بزرگی انجام دهید. اشتباهاتی که ممکن است منجر به مرگ هم‌تیمی‌ها و کاراکترهای محبوب و ازدست‌رفتن بخش‌های مهم داستان شوند. در ادامه این مقاله با 10 اشتباهی که بازیکنان باید از آنها دوری کنند آشنا می‌شوید.

بازی mass effect
بازی mass effect

هشدار این مقاله بخش‌های مهمی از داستان را لو می‌دهد (اسپویلر).

1. در همین ابتدا مسیر خود را انتخاب کنید، نماد خوبی یا خودسر

زیاد مابین این دو گزینه حرکت نکنید. من معتقدم که هر کس هر جوری دوست دارد باید بازی کند، ولی باید بدانید موانع زیادی سر راه قرار دارد و ممکن است تا انتهای بازی متوجه نشوید. اگر مسیر نماد خوبی را انتخاب کنید گاهی باید گزینه‌های خودسر انتخاب کنید و برعکس. اما شما نباید وقتی زیاد در میان این دوراه بگذرانید. می‌پرسید چرا جواب ساده است انتخاب‌ها. بسیار مهم است که وقت خود را از ابتدای بازی صرف یک از این دو گزینه کنید. گزینه‌ها و دیالوگ‌های نماد خوبی با رنگ آبی و خودسر با رنگ قرمز مشخص شده‌اند.

در طول این سه‌گانه لحظات مهمی وجود دارد که می‌توانند عواقب نچندان مهمی مثل ازدست‌دادن یک متحد احتمالی یا عواقب بسیار مهمی مثل انقراض کامل یک نژاد داشته باشند. وقتی بازیکنان در مورد اشتباه مرسومی که مرتکب می‌شوند صحبت می‌کنند می‌گویند که نمی‌دانند که کدام گزینه را باید برای یک هدف مشخص انتخاب کنند. دلیل این موضوع این است که بازیکنان بر اساس احساساتشان تصمیم می‌گیرند، بدین معنی که نماد خوبی و خودسر بودن بسیار به هم نزدیک شده‌اند و امتیاز کافی برای جداسازی آنها وجود ندارد. وقتی شما مسیر مشخصی بین این دو را انتخاب نکرده باشید بسیاری از انتخاب‌ها از دسترس شما خارج می‌شوند. از دسترس خارج شدن این گزینه‌ها می‌تواند عواقب کوچک یا عواقب بسیار بزرگی داشته باشد.

Mass Effect Legendary Edition
Mass Effect Legendary Edition

 

به زبان ساده‌تر برای نماد خوبی در دیالوگ‌ها و انتخاب‌های رنگ آبی را انتخاب کنید. در نماد خوبی بعضی از گزینه‌ها خشن هستند ولی از لحاظ سیاسی صحیح می‌باشند که این گاهی کار شما را برای نجات کهکشان سخت‌تر می‌کنند. برای گزینه خودسر رنگ قرمز در دیالوگ‌ها و انتخاب‌ها مشخص شده است و شما می‌توانید خشن‌تر و بی‌رحم‌تر باشید در قسمت دوم بازی، این گزینه موردعلاقه من است، می‌توانید مشت بزنید، آدم‌های بد را کتک بزنید. در این گزینه شپرد هر کاری که لازم است انجام می‌دهد تا مأموریت را انجام دهد در قسمت سوم گزینه خودسر بسیار خشن‌تر می‌شود به نقطه می‌رسد که کاراکترها دوست ندارند در تیم شما باشند و این می‌تواند تجربه بازی را بسیار سخت کند. در انتها هر جور که دوست دارید بازی کنید تجربه این بازی بدین شکل است باید چند بار بازی کنید نه فقط یکبار. هر دوراه را انتخاب کنید یک‌بار نماد خوبی و بار دیگر خودسر پیشنهاد می‌کنم با نماد خوبی شروع کنید ولی شما کدام را ترجیح می‌دهید؟ یک قهرمان مهربان یا یک رهبر بی‌رحم، خودتان تصمیم بگیرید.

2. مرعوب کردن یا جذب کردن

روی المان‌های جذب و مرعوب کردن در قسمت اول بازی سرمایه‌گذاری کنید. این راهنمایی بسیار مرتبط است با راهنمایی قبلی و همچنین در مورد انتخاب‌ها و عواقب آن است. جذب کردن برای کسانی است که مسیر نماد خوبی را انتخاب می‌کنند و مرعوب کردن برای کسانی است که مسیر خودسر را انتخاب می‌کنند. ولی اگر به اندازه کافی روی این امتیازها سرمایه گذاری نکرده باشید در بعضی از دیالوگها بعضی از گزینه ها از دسترس شما خارج می شود که می‌‌تواند به اتفاقات مختلف از به صلح رسیدن با یک گروه خاص گرفته تا خیلی عواقب دیگر شود. به عنوان مثال در سیاره ویرمایر در قسمت اول بازی، وقتی بر روی این سیاره فرود می آید، مسئله ای وجود دارد که شما و رکس باید آن را حل کنید شما متوجه می‌شوید سرن در حال کار کردن بر روی درمان بیماری کروگان‌ها است البته درمان او باعث روانی شدن این نژاد می‌شود و شما می‌دانید که باید این آزمایشگاه را نابود کنید ولی رکس به خاطر اینکه یک کروگان است علاقه‌ای به این موضوع ندارد شما باید با او در این مورد صحبت کنید اگر به اندازه کافی امتیاز جذب یا مرعوب نداشته باشید چاره ای جز شلیک کردن به او ندارید که این عواقب سنگینی قسمت های بعدی بازی دارد پس از ابتدای بازی در قسمت اول این امتیازها را جمع کنید.

3. تمام ماموریت های فرعی و وفاداری را انجام دهید.

بسیار وسوسه برانگیز است که مامورت های فرعی را انجام ندهید ولی باید بدانید که این کار عواقب سنگینی دارد. معمولاً در بازی‌ها ماموریت‌های فرعی غیرضروری و بی‌معنا هستند. ولی در این بازی این موضوع کاملاً برعکس است. بیاید در ابتدا در مورد ماموریت‌های فرعی صحبت کنیم، حتی در قسمت اول بازی ماموریت های فرعی که اجباری نیستند می‌توانند از پیدا کردن یک جایزه تا تحقیق در مورد یک فرقه باشد، ولی این ماموریت های فرعی می‌توانند تاثیر زیادی بر داستان اصلی داشته باشند. ممکن است در این ماموریت های فرعی با چهره های آشنا برخورد کنید یا بخش‌های گمشده از داستان را پیدا کنید. در قسمت اول بازی شما باید همه سیارات را اسکن کنید.

بازی Mass Effect Legendary Edition
بازی Mass Effect Legendary Edition

در قسمت اول بازی ماموریت‌های وفاداری برای دو کاراکتر گرس و رکس وجود دارد ولی در قسمت دوم این ماموریت‌های وفاداری بسیار موثرتر شدند. جالب است که اعضای تیم خود بهتر بشناسید و همچنین این ماموریت‌ها می‌تواند به معنی مرگ یا زندگی این افراد باشد، مخصوصا در ماموریت آخر قسمت دوم بازی. حتماً این ماموریت ها را انجام دهید ارزشش را دارد.

4. برای بازی کردن محتوای قابل دانلود سیتادل عجله نکنید.

اکنون که محتوای د قابل دانلود در بازی در دسترس است، بسیار وسوسه برانگیز که همان ابتدا به سراغ آن بروید مخصوصا که بعضی از این محتواها کاملاً با داستان اصلی مرتبط هستند. محتواهای مثل کسب اطلاعات در مورد ریپرها تا کشف مبداء لوایتن و بسیاری چیزهای دیگر برای لذت بردن. با در گرفتن این موضوع، یک محتوای قابل دانلود وجود دارد شاید بتوان گفت یکی از بهترین‌ها در تاریخ صنعت بازی است، محتوای سیتادل، در این محتوا شما شاهد چیز های مثل مبارزات خارق‌العاده تا باز شدن بخش های جدید سیتادل خواهید بود. اجازه بدهید توضیح بدهم چرا باید برای این تجربه صبر کنید.

من شخصاً ترجیح می‌دهم دقیقا قبل از حمله به پایگاه سربرس به سراغ این محتوا بروم. وقتی این ماموریت را شروع کنید مستقیم به طرف پایان بازی می روید و راه بازگشتی ندارید. بسیار دیگر هم بعد از اتمام کامل بازی به سراغ این محتوا می‌روند. حال سوال این است چرا باید تا انتهای بازی صبر کنید. زیرا این محتوا فقط برای لذت هواداران ساخته شده و حتماً شما می‌خواهید که کاراکترهای بیشتری از بازی در کنار شما در این محتوای اضافه باشند و برای این کار شما باید ماموریت اصلی و فرعی را به طور کامل انجام دهید و این باعث افزایش جذابیت این محتوای قابل دانلود می‌شود. پس صبور باشید همه ماموریت های فرعی و اصلی را انجام دهید سپس به سراغ محتوا بروید.

5. در قسمت دوم بازی سفینه نرماندی را ارتقا دهید.

ارتقا ندادن این سفینه منجر به مرگ‌های زیادی می‌شود. در قسمت دوم بازی، کامپیوتری در اتاق مردین وجود دارد که به وسیله آن می‌توانید مواد اولیه برای ارتقاء لباس، سلاح ها و سفینه خود را پیدا کنید و همچنین با صحبت کردن با کارکنان می توانید به ارتقا های مناسبی برای این سفینه دسترسی پیدا کنید. این ارتقاها ۱۰۰% ضروری بوده و باید برای انجام آن‌ها وقت زیادی بگذارید. در ادامه به مواردی که احتاج دارید اشاره می کنیم.

ارتقاء سفینه نرماندی در بازی Mass Effect
ارتقاء سفینه نرماندی در بازی Mass Effect
 • زره سنگین سفینه به ارزش 15000 پالادیوم از جیکوب
 • حفاظ چند هسته ای به ارزش 15000 پلادیوم از تالی
 • توپ تنیکس به ارز 15000 پلادیویم از گرس

چه اتقافی می افتد اگر این ارتقاها را انجام ندهید:

 • بدون حفاظ چند هسته ای گرس، تالی، لژیون، کوسامی، گرانت و زایید خواهند مرد.
 • بدون بدون زره سنگین جک یا کاسومی خواهند مرد.
 • بدون توپ تنیکس سامرا یا مردین، گرس، جک یا گرانت خواهند مرد.

اگر ماموریت های وفاداری را انجام ندهید کارکاترهای که وفدار نیستند کشته می شوند.

6. اعضای تیم ماموریت خودکوشی را به دقت انتخاب کنید.

ماموریت خودکشی همانطور که از اسمش پیداست بخش مهمی از داستان قسمت دوم این مجموع است. فرمانده شپرد بیشتر وقت خود را در طول این بازی برای آماده شدن برای ماموریت می گذراند، همچنین ارتقاهای که در راهنمای قبلی گفته شد اینجا به کار می آیند. این فقط بخش اول این ماموریت است، در بخش دوم شما باید به طور دقیق فکر کنید به خاطر اینکه شما باید بعد از انتخاب اعضای تیم این ماموریت باید به هر کدام یک وظیفه مشخص را محول کنید. انتخاب اشتباهی افراد منجر به مرگ انها می شود. خوشبختانه در این راهنمایی به شما می گویم که چگونه این تیم را انتخاب کنید.

چند نکته کوچک قبل از اینکه شروع کنیم، ماموریتی وجود دارد به اسم ریپرز IFF از این نقطه به بعد امکان بازگشت وجود ندارد با اینکه بعد از این نقطه محتوا وجود دارد ولی فرصت برای انجام کارهای ناتمامی که تا به این لحظه انجام نداده‌اید از دست خواهد رفت. پس قبل از اینکه به این نقطه برسید تمام ماموریت های فرعی، ماموریت های وفاداری و غیره انجام دهید. در این مورد فقط یک استثنا وجود دارد آن هم ماموریت وفاداری لژیون است که می‌توانید بعد از این نقطه حساس انجام دهید.

نمی‌خواهم بیشتر از این داستان را لو بدهم ولی شما می توانید همه اعضای سفینه خود را نجات دهید مخصوصاً کلی چمبرز را. ولی این کار بسیار پیچیده است و به زمان بسیار حساس است اگر بعد اتمام همه ماموریت‌های فرعی، وفاداری و ارتقاها مستقیما به ماموریت ریپر IFF بروید همه اهضای تیم شما زنده خواهند ماند.

اعضای تیم ماموریت خودکوشی بازی Mass Effect
اعضای تیم ماموریت خودکوشی بازی Mass Effect

7. راهنمای انتخاب اعضای تیم ماموریت خودکشی

ماموریت‌های وفاداری همه اعضای این تیم باید کامل شده باشد. در فهرست زیر اولین نام اصلی ترین گزینه است ولی مابقی هم جواب گو هستند.

متخصص تکنولوژی برای منافذ:

 • تالی، لژیون یا کاسومی

رهبر تیم دوم آتش:

 • میراندا، جیکوب، گرس

متخصص بایوتیک برای سپرها:

 • سامرا یا جک

رهبر تیم حواس پرت کردن:

 • جیکوب، گرس یا میراندا

تیم حفاظت نرماندی:

 • هر کدام از اعضای تیم که ماموریت وفاداریش کامل شده باشد می یتواند این کار را انجام دهد. به نظر من مردین که یک پزشک است بهترین انتخاب است.

تیم غول آخر:

 • تفاوتی نمی‌کند که جه کسانی را برای این مرحله با خود می آورید فقط ماموریت وفاداریشان باید تکمیل شده باشد.

8. به راهنمایی‌ها بازی دقت کنید.

در این بازی که عواقب تصمیم ها و کارهای شما بسیار مهم است حتما باید که به جزئیاتی که در دیالوگ ها وجود دارد توجه کنید. از اولین بازی تا آخری، بعضی از اعضای گروه باید همراه شما باشند زیرا در برخی از ماموریت‌ها تاثیرات بسیار زیادی می‌گذارند. در بعضی مأموریت‌ها حضور بعضی کاراکتر ها اجباری است. مثلا در قسمت اول یک ماموریت فرعی کوچک وجود دارد که در آن شما باید یک سرباز را نجات دهید اگر اشلی را همراه خود نداشته باشید مابقی اعضای تیم از شما می‌پرسند آیا این مرد عضوی از تیم اشلی نبوده است؟ این نشانه این است که شما باید اشلی را به ماموریت می آوردید.

از قسمت دوم به بعد، ماموریت‌ها بسته به اعضای تیمی که انتخاب می‌کنید می‌تواند بسیار بهتر باشند ولی ماموریت‌های وفاداری واضح مشخص هستند و گزینه دیگری ندارید، مثلاً در ماموریت وفاداری میراندا شما نمی‌توانید با رابط های او در سیتادل صحبت کنید اصلا نمی توانید ماموریت را بدون او شروع کنید. به راهنمای که بازی در اختیار شما قرار می دهند دقت کنید این نکات می‌توانند جان خیلی‌ها را نجات دهند.

بازیکنان بازی Mass Effect Legendary Edition
بازیکنان بازی Mass Effect Legendary Edition

9. با همه صحبت کنید

یکی از زیباترین بخش های این بازی ساختن روابط است. همانطور که در زندگی واقعی برای ساخت روابط باید کار و تلاش فراوان کنید در این بازی هم برای ساختن این روابط باید کوشش زیادی کنید، بعد از هر ماموریت اصلی با همه اعضای تیم خود از جمله جوکر صحبت کنید این کار باعث فعال شدن ماموریت های وفاداری می‌شودو به وسیله این صحبت ها می توانید درک کنید که نظر آنها در مورد قسمت های قبلی داستان چست و همچنین روابط دوستانه قوی‌تری با اعضای تیم خود برقرار کنید. برای آنهایی که دنبال روابط احساسی هستند صحبت کردن بسیار مهم است. در بخش دیالوگ همه گزینه ها را انتخاب کنید و یک به یک جلو بروید.

10. صحنه های ویدیویی را رد نکنید.

ببینید من کاملا متوجه هستم، بعضی اوقات کاراکترها همینجوری صحبت و پرحرفی می‌کنند و آدم وسوسه می‌شود که با فشار دادن دکمه اسکیپ دیالوگها را رد کند ولی به هیچ عنوان این کار را در قسمت های دوم و سوم این مجموعه انجام ندهید. در این قسمت ها در بخش دیالوگ‌ها گزینه‌های نماد خوبی و خودسری وجود دارد و که اگر شما این قسمت را رد کنید نمی توانید یکی از این دو را انتخاب کنید و امتیازهای لازم و جمع کنید همچنین اگر دیالوگ‌ها را رد کنید گزینه های صحیح اتوماتیک انتخاب نمی‌شود و این می تواند برای شما دردسر درست کند.