برای اولین بار بعد از انتشار کال آف دیوتی 2 (Call of Duty) در سال 2005، در سال 2023 نسخه جدید سالانه این بازی منتشر نمی‌شود. مدیران اجرایی اکتیویژن بعد از برآورده نشدن پیش‌بینی‌های فروش بازی ونگارد (Vanguard) به این نتیجه رسیده‌اند که نسخه‌های سالانه جدید کال آف دیوتی خیلی سریع منتشر شده و بازار را اشباع می‌کنند. برای بررسی جزئیات بیشتر این خبر، ادامه این مطلب را دنبال کنید.

سرعت بالای انتشار نسخه‌های کال آف دیوتی

توسعه‌دهندگان و طراحان استودیو تری‌آرک هر سال زیر فشار زیادی برای رساندن پروژه برای انتشار نسخه جدید سالانه هستند. در طول تقریبا دو دهه گذشته با انتشار هر نسخه جدید بازی، کانسپت و محیط جدیدی به آن اضافه شده است. بازیکنان این بازی تیراندازی از جنگ جهانی دوم تا لبه فضا را در این بازی تجربه کرده‌اند. این کانسپت‌های جدید باعث می‌شود گیمرها برای رساندن خود به نسخه روز تحت فشار باشند.

انتشار بازی وارزون (Warzone) در سال 2022 هم باعث می‌شود بسیاری از طرفداران کال آف دیوتی برای مدتی تمایلی به خرید نسخه جدید آن نداشته باشند. در نسخه‌های جدید این بازی هم ویژگی‌های جدیدی معرفی می‌شوند که گیمرها برای برقراری ارتباط با آنها به زمان نیاز دارند. مدیران اکتیویژن با در نظر گرفتن تمام این موارد، تصمیم دارند نسخه جدید کال آف دیوتی را در سال 2024 روانه بازار کنند.

خرید اکتیویژن توسط مایکروسافت

سال گذشته اکتیویژن تصمیم گرفت به مایکروسافت بپیوندد. بعد از اعلام خبر عدم انتشار نسخه سال 2023 کال آف دیوتی این شایعه مطرح شد که دلیل این اتفاق پیوستن اکتیویژن به مایکروسافت است. اما این شایعه از سوی مدیران اکتیویژن رد شده است. آنها به‌سادگی دلیل عدم انتشار نسخه سال 2023 را اشباع بازار توسط بازی‌های مشابه و همچنین تقاضای بالا برای نسخه‌های قبلی معرفی می‌کنند.

اگر ارتباطی بین پیوستن اکتیویژن به مایکروسافت با عدم انتشار کال آف دیوتی در سال 2023 وجود داشته باشد، قبل از هر چیز این موضوع می‌تواند بر وجهه شرکت اکتیویژن در مقابل طرفداران تاثیر بگذارد. اما گزارش بلومبرگ نشان می‌دهد بر اساس این قرارداد اکتیویژن تا زمان نهایی شدن قرارداد کاملا مستقل عمل خواهد کرد و این ادغام نقشی در تصمیم به تعویق انداختن انتشار کال آف دیوتی ندارد. در مقابل مدیران اکتیویژن تقاضای کم برای بازی ونگارد را عاملی معرفی می‌کنند که می‌تواند باعث شود انتشار نسخه جدید کال آف دیوتی در سال 2023 به اعتبار این شرکت صدمه بزند.

آیا وارزون 2 جای خالی کال آف دیوتی را پر می‌کند؟

در گزارش بلومبرگ به یک بازی مشابه رایگان که توسط اکتیویژن در سال 2023 عرضه می‌شود به عنوان جایگزین کال آف دیوتی اشاره شده است. به احتمال زیاد منظور بازی وارزون 2 باشد که توسط استودیو اینفینیتی وارد توسعه می‌یابد. این بازی با ترکیب بعضی از ویژگی‌های بازی متاورسی سندباکس با نسخه‌های کال آف دیوتی قرار است امکانات جدیدی به گیمرها ارائه بدهد. اما بعید است طرفداران پر و پا قرص کال آف دیوتی به این راحتی بتوانند با نسخه‌های جایگزینی مثل این راضی شوند.

پشتیبانی 2 ساله کال آف دیوتی 2022

راهکاری که اکتیویژن برای طرفداران کال آف دیوتی ارائه کرده پشتیبانی و به‌روزرسانی نقشه و امکانات بازی برای مدت 2 سال تا انتشار نسخه جدید در سال 2024 است. نسخه‌های کال آف دیوتی تا پیش از سال 2022 همگی با ضمانت به روز رسانی و پشتیبانی یک ساله، تا زمان انتشار نسخه جدید سالانه ارائه می‌شدند. اما حالا پشتیبانی و به روز رسانی 2 ساله نسخه 2022 باعث می‌شود گیمرها نگران تکراری شدن بازی و از بین رفتن جذابیت‌های کال آف دیوتی نباشند.

منافع بلند مدت اکتیویژن

در پی گزارش بلومبرگ که عامل اصلی عدم انتشار کال آف دیوتی در سال 2023 را فروش ضعیف و عدم تقاضای کال آف دیوتی ونگارد معرفی کرده است، مدیران اکتیویژن یک تکذیبیه منتشر کرده‌اند:

  • ما مجموعه جذاب و ممتازی از تجربه‌های بازی رایگان کال آف دیوتی برای امسال، سال بعد و سال‌های پیش رو تهیه کرده‌ایم. گزارش‌هایی که ادعاهای دیگری مطرح می‌کنند درست نیستند. در آینده و در زمان مناسب جزئیات بیشتری را به اشتراک می‌گذاریم.

با این حساب اگر انتشار نیافتن نسخه 2023 بازی کال آف دیوتی به فروش پایین کال آف دیوتی ونگارد مرتبط نباشد، تنها دلیل آن دادن زمان تنفس به توسعه‌دهندگان استودیو تری‌آرک برای ایجاد تجربه‌ای جذاب‌تر و جلب رضایت بیشتر طرفداران اکتیویژن و بازی‌های کال آف دیوتی خواهد بود.