در دورانی که کورمک مک‌‎کارتی یک نویسنده جوان بود، چیزی به نام صنعت گیمینگ و خرید بازی وجود نداشت. با این وجود آثار مک‌کارتی سال‌های بعد تبدیل به منابعِ ایده‌ها برای سازندگان و توسعه‌دهندگان نرم‌افزارهای بازی شدند. دنیایی که در رمان‌های مک‌کارتی وجود دارند، دنیایی تیره است و این دنیای تیره توانسته است توجه‌ بسیاری از سازندگان بازی را به سمت خود جلب کند. از این رو در ادامه این مطلب قصد داریم تا چند بازی بر اساس کتاب‌های کورمک مک‌کارتی را به شما معرفی کنیم.

معرفی چند بازی بر اساس کتاب‌های کورمک مک‌کارتی

کورمک مک‌کارتی یکی از نویسنده‌هایی در جهان بود که توانست دنیای گیمینگ را تحت تاثیر قرار بدهد و زمینه ساخت بازی‌های غمگین و ماجراجویانه بسیاری را فراهم کند. از جمله بازی‌های برتری که با اقتباس از رمان‌های کورمک مک‌کارتی ساخته شده‌اند می‌توان به بازی‌های کیلر 7، سری بازی‌های هیتمن، مجموعه بازی‌های فاینال فانتزی و شادو آف کلوسوس اشاره کرد.

کیلر 7
کیلر 7

کیلر 7؛ اولین بازی بر اساس کتاب‌های کورمک مک‌کارتی

پیرمردی در جاده می‌گوید خدایی وجود ندارد و ما درست مانند یک بازیچه هستیم. این جمله، یکی از جمله‌های معروف مک‌کارتی است که در یکی از رمان‌های خود بیان کرده است. در بازی کیلر 7 (Killer 7) همین دیالوگ وجود دارد. دیدگاه این بازی نسبت به خشونت نیز یکی دیگر از وجوه تشابه‌ کیلر 7 با نوشته‌های مک‌کارتی است.

مجموعه بازی‌های هیتمن

هیتمن (Hitman) و مامور 47، یک بازی بر اساس کتاب‌های کورمک مک‌کارتی است که کاراکتر اصلی آن شباهت بسیاری به دو کارکتر چیگور و قاضی در کتاب جایی برای پیرمردها نیست دارد. چیگور و بیشتر از او قاضی آنقدر قدرتمند و شکست ناپذیر هستند که هر خواننده‌ای از خود می‌پرسد که آیا این افراد نوعی شیطان فناناپذیر یا ماوراء طبیعی هستند؟ همین را می‌توان در مورد 47 گفت که آنقدر با مرگ مواجه شده و دشمنان غول پیکر زیادی را سرنگون کرده است که انسان تعجب می‌کند. هر سه قاتل هستند و هر سه صلاحیت بیشتری در روند خود دارند. هر سه کارکتر غیراخلاقی هستند و به نظر می‌رسد برای زندگی انسان ارزشی ندارند.

بازی هیتمن اولین بار در سال 200 روانه بازار شد. این بازی در مجموع دارای هشت بازی اصلی است که جدیدترین آن‌ها بازی Hitman  3 است که ژانویه 2021 منتشر شده است. بازی‌های اصلی سری Hitman در محیط‌های نیمه باز جهان قرار دارند و از بازی سوم ارائه شده اند. دیدگاه شخص، و از بازیکنان بخواهید اهداف خاصی را که به آن‌ها اختصاص داده شده را حذف کنند، در حالی که سعی می‌کنند تا حد امکان مخفیانه با روش‌های مختلف باقی بمانند.

شادو آف کلوسوس؛ یک بازی دیگر بر اساس کتاب‌های کورمک مک‌کارتی

یکی از برترین بازی‌هایی که بر اساس کتاب‌های کورمک مک‌کارتی ساخته شده است، بازی شادو آو کلوسوس (Shadow of the Colossus) است. دنیای که مک‌کارتی در رمان‌های خود بیان می‌کند، دنیایی است سیاه و سفید با زمینه‌های قهوه‌ای است. دنیایی که شادو آو کلوسوس برگرفته از آن ساخته شده است.

بازی Shadow of the Colossus یک بازی در سبک اکشن و ماجراجویی و تاریک است که در سال 2005 به بازار گیمینگ راه پیدا کرد. این بازی در یک محیط فانتزی اتفاق می‌افتد و مرد جوانی به نام Wander را دنبال می‌کند که وارد یک منطقه‌ای منزوی و متروک از قلمرو که به دنبال قدرتی برای احیای دختری به نام مونو است. بازیکن نقش Wander را برعهده می‌گیرد که او ماموریت‌هایی را انجام می‌دهد که بازیکن باید بتواند با موفقیت آن‌ها پشت سر بگذارد.

لیمبو
لیمبو

بازی جذاب لیمبو

یک بازی دیگر که بر اساس کتاب‌های کورمک مک‌کارتی ساخته شده است، بازی لیمبو (LIMBO) است. سیاه! بدون رنگ! همه چیز سایه‌ای بیش نیست و دنیا جای خطرناک و بی رحمی است که یک گل و یک برگ علف و حتی یک پرتو آفتاب ندارد. اما آیا واقعا می‌توانید به دنیا نگاه کنید و زیبایی غیرقابل توضیح آن بر شما چیره نشود؟ حتی تنهایی، رها شدن و تنها بودن در برابر دنیای نابرابر بازی لیمبو می‌تواند تجربه‌ای عالی باشد. بنابراین وقتی کسی می‌گوید بازی‌های ویدیویی هنری نیستند، LIMBO را به او نشان دهید.

بازی Limbo یک بازی ویدئویی با پلتفرم پازل است که توسط استودیوی مستقل Playdead توسعه یافته است. این بازی در جولای 2010 منتشر شد و اکنون در پلتفرم‌های مختلف قابل بازی‌کردن است. Limbo یک اسکرولر جانبی دوبعدی است که دارای یک سیستم فیزیک است که بر اشیاء محیطی و شخصیت بازیکن حاکم است. بازیکن یک پسر ناشناس را در محیط‌های خطرناک و تله هایی که به دنبال خواهرش می‌گردد راهنمایی می‌کند. توسعه دهنده پازل‌های بازی را ساخت و انتظار داشت بازیکن قبل از یافتن راه حل صحیح شکست بخورد.

فال‌آوت نیو وگاس

تا به حال فیلم The Road را تماشا کرده‌اید یا رمان آن را خوانده‌اید؟ دنیای فال‌آوت، دنیایی شبیه به دنیای رمان و فیلم جاده است. شما می‌توانید Fallout: New Vegas را به گونه‌ای بازی کنید که شبیه به رمان مک‌کارتی شود.

بازی Fallout: New Vegas یک بازی اکشن نقش آفرینی است که در یک محیط جهان باز پسا آخرالزمانی قرار دارد که منطقه ای را در بر می‌گیرد. آریزونا، کالیفرنیا و نوادا از جمله بخش‌های مختلف نقشه این بازی هستند. این بازی در دنیایی اتفاق می‌افتد که زمان و جهان به لطف فناوری عصر اتمی به یک جدول زمانی دیگر منحرف شده و در نهایت منجر به یک آخرالزمان هسته‌ای جهانی در سال 2077 در رویدادی به نام «جنگ بزرگ» شد.

بازی رد دد ریدمپشن

بازی رد دد ریدمپشن (Red Dead Redemption) یکی از بازی است که بر اساس کتاب‌های کورمک مک‌کارتی ساخته شده است. این بازی، یک بازی وسترن یا دنیایی است که ظاهری رنگارنگ اما باطنی غمگین و سیاه‌رنگ دارد. این بازی شبیه‌ترین بازی به دنیای مک‌کارتی است.

بازی Red Dead Redemption یک بازی به سبک اکشن و ماجراجویی و جهان باز است. بازی Red Dead Redemption در طول افول مرزهای آمریکا در سال 1911 اتفاق می‌افتد و به دنبال جان مارستون، یک فرد بی‌قانون سابق می‌رود که همسر و پسرش به‌خاطر خدمات او به عنوان اجاره و فروش انواع سلاح‌ها، توسط دولت گروگان گرفته می‌شوند. مارستون بدون هیچ انتخاب دیگری تصمیم می‌گیرد تا سه عضو باند سابق خود را به دست عدالت بسپارد.

بازی‌های الهام گرفته‌شده از آثار مک‌کارتی
بازی‌های الهام گرفته‌شده از آثار مک‌کارتی

بازی‌های الهام گرفته‌شده از آثار مک‌کارتی را از دست ندهید

مک‌کارتی یک نویسنده برتر است که فیلم‌های بسیاری از رمان‌های او ساخته شده‌اند. این نویسنده مشهور، همواره در رمان‌های خود از دنیا تصوری تاریک داشته و در رمان‌های او، دنیا با رنگ‌های سیاه و سفید و بعضا خاکستری ترسیم شده‌اند. دنیای سیاه و سفید او در صنعت بازی‌سازی تاثیر به‌سزایی گذاشت و اکنون بازی‌های بسیاری با این تصور او از دنیا ساخته می‌شوند.

بسیاری از سازندگان بازی‌ها تلاش کردند تا سبک تفکر مک‌کارتی را روی بازی‌های خود پیاده‌سازی کنند. از این رو بسیاری از این بازی‌ها دارای فضایی تیره یا بی‌رنگ هستند. حتی برخی بازی‌ها مانند د لست آف آس تلاش کردند تا علاوه بر دنیا، برخی از بخش‌های رمان‌های این نویسنده را پیاده‌سازی کنند. از جمله برترین بازی‌هایی که با الهام از این نویسنده بزرگ ساخته شده‌اند می‌توان به بازی‌های فاینال فانتزی، د لست آف آس، رد دد ریدمپشن، سری بازی‌های هیتمن، بازی لیمبو، کیلر 7 و شادو آف کلوسوس اشاره کرد.