با توجه به برنامه‌های آتی شرکت سونی و گزارش تهیه شده توسط بلومبرگ، پلی‌استیشن پروژه اسپارتاکوس را برای رقابت با گیم پس ایکس باکس برنامه‌ریزی کرده است. این سرویس به کاربران پلی استیشن این اجازه را می‌دهد تا برای دسترسی به بخش‌های ویژه بازی‌های مدرن یا کلاسیک سونی، ماهانه مبلغی را پرداخت کنند تا از خدمات اختصاصی و مناسب این سرویس برخوردار شوند.

اسپارتاکوس رقیب ایکس باکس گیم پس
اسپارتاکوس رقیب ایکس باکس گیم پس

این طرح به احتمال زیاد روی PS4 که بیش از 116 میلیون دستگاه فروخته است و PS5 که حدودا یک سال از زمان عرضه آن می‌گذرد، در دسترس کاربران خواهد بود. طبق گفته برخی منابع، سرویس اسپارتاکوس در بهار سال 2022 برای کاربران پلی استیشن عرضه خواهد شد.

زمانی که این سرویس راه‌اندازی شود، دو طرح اشتراکی حال حاضر سونی، یعنی PlayStation Plus و PlayStation Now را ادغام خواهد کرد. از شواهد بررسی شده توسط بلومبرگ می‌توان گفت که سونی قصد دارد نام تجاری پلی‌استیشن پلاس را حفظ کند ولی سرویس PlayStation Now را به تدریج کنار بگذارد.

خدمات سرویس اسپارتاکوس

سرویس اسپارتاکوس به احتمال زیاد خدمات خود را با سه سطح متفاوت ارائه خواهد داد. سطح اول شامل مزایای موجود در پلی‌استیشن پلاس است. سطح دوم علاوه بر داشتن مزایای پلی‌استیشن پلاس، کاتالوگ بزرگی از بازی‌های پلی‌استیشن 4 و 5 را ارائه می‌دهد. سطح سوم نیز علاوه بر ویژگی‌های دو سطح اول، شامل استریم بازی‌ها، دموهای بازی‌های مختلف و کتاب‌خانه‌ای از بازی‌های کلاسیک PSP، PS1، PS2 و PS3 می‌شود.

خدمات سرویس اسپارتاکوس
خدمات سرویس اسپارتاکوس

با وجود اینکه کنسول‌های سونی در سال‌های اخیر فروش بیشتری نسبت به ایکس باکس داشته‌اند، ولی سونی در زمینه اشتراک از گیم پس ایکس باکس عقب مانده است. سونی با این ساختار جدید به دنبال رقابت با گیم پس، سرویس محبوب و پرسود ایکس باکس، خواهد بود.

از دیگر خدماتی که سونی در پروژه جدید خود برای کاربران در نظر گرفته است، می‌توان به بازی‌های ابری اشاره کرد. سرویس xCloud مایکروسافت در اوایل سال جاری به طور گسترده در دسترس کاربران قرار گرفت و طرفداران زیادی پیدا کرد. سونی نیز به دنبال ارائه سرویس Cloud Gaming به کاربران خود است. خبرها حاکی از آن هستند که سونی سرمایه‌گذاری‌های هنگفتی در این زمینه انجام داده است.

سرویس اسپارتاکوس؛ تحولی در بازی‌های آنلاین سونی

سرویس اسپارتاکوس، سرویس جدید سونی برای بازی‌های آنلاین، که در بهار 2022 عرضه می‌شود؛ به این نتیجه رسیدیم که سونی برای رقابت با گیم پس ایکس باکس نیاز به ارائه سرویس آنلاین جدیدی دارد تا در این عرصه عقب نماند.

سرویس اسپارتاکوس؛ تحولی در بازی‌های آنلاین سونی
سرویس اسپارتاکوس؛ تحولی در بازی‌های آنلاین سونی

این سرویس روندی بسیار قدرتمندتر از PS Now و PS Plus خواهد داشت و تمامی نیازهای بازیکنان حرفه‌ای آنلاین را برطرف خواهد کرد. در صورت علاقمندی به خرید این سرویس برای دستگاه خود، کافیست تا بهار سال 2022 صبر کنید؛ این سرویس به احتمال زیاد پس از راه‌اندازی محبوبیت بسیاری کسب خواهد کرد و رقیب سرسختی برای گیم پس ایکس باکس خواهد بود.