افزایش سرعت بازی های آنلاین یکی از نیازهای همیشگی اهالی دنیای گیم است. کندی اینترنت و ارسال دیرهنگام دیتاها در فرآیند بازی آنلاین آن هم در کشور ما، باعث خراب‌شدن تجربه گیمر از بازی خواهد شد. اگر اهل گیم باشید احتمالا در مواردی این تجربه را داشتید که به دلیل کندی اینترنت در بازی، رقیبتان از شما جلو می‌افتد و یا خود بازی، شما را از جریان مسابقه خار‌ج می‌کند و در نهایت شما شکست می‌خورید.

برای حل این مشکل راه حل‌های مختلفی وجود دارد که در این مقاله قصد داریم چند مورد از کاربردی‌ترین آنها را به شما معرفی کنیم. اگر گیمر هستید و از کندی سرعت اینترنت کلافه شده و می‌خواهید بدون دردسر به انجام بازی‌های آنلاین بپردازید، بدون شک خواندن این مطلب برای شما مفید خواهد بود.

کاهش میزان پینگ اینترنت

تمام فرآیند استفاده ما از اینترنت به ارسال و دریافت بسته‌های اطلاعاتی از سیستم ما به سیستم هدف محدود می‌شود. در حقیقت شما وقتی با گوشی همراه یا لپ تاپ به یک سایت مراجعه می‌کنید، در حال ارسال و دریافت ریزاطلاعات به سرور آن سایت هستید. برای کم کردن میزان پینگ و افزایش سرعت بازی های آنلاین، راه‌های متداولی وجود ندارد و شامل مباحث فنی حوزه اینترنت می‌شود. اما می‌توان از 2 راه میانبر برای کاهش پینگ اینترنت در هنگام بازی استفاده کرد.

راهکار اول

امروزه سرویس‌هایی وجود دارند که با تاسیس سرورهای اختصاصی، پل میان شما و سرور اصلی بازی‌های مختلف هستند. شما با اتصال به این سرورها در ترافیک کمتری گیر می‌کنید و دیتاها به سرعت میان شما و سرور اصلی بازی مورد نظرتان جابه‌جا می‌شوند. اگر اطمینان دارید که مشکل کندی سرعت بازی شما به بالا بودن پینگ مربوط است، استفاده از این سرویس‌ها برای افزایش سرعت بازی های آنلاین شما کارساز است.

راهکار دوم

خیلی از اوقات بدون اینکه حواسمان باشد VPN سیستممان روشن مانده و در حال بازی آنلاین هستیم. با اینکه خیلی‌ها به این موضوع توجه نمی‌کنند اما باید بگوییم که خاموش کردن VPN، تاثیر بسیار زیادی در کاهش پینگ اینترنت و افزایش سرعت بازی های آنلاین دارد. پیشنهاد ما این است که حتما برای یک بار هم که شده از این روش برای کاهش پینگ اینترنتتان استفاده کنید.

کاهش میزان پینگ اینترنت
کاهش میزان پینگ اینترنت

بررسی میزان پینگ در کامپیوتر

شما برای مشاهده وضعیت پینگ اینترنت خود در ویندوز می‌توانید به قسمت Command Prompt مراجعه کنید و با وارد کردن کد دستوری ping 8.8.8.8، از وضعیت پینگ آگاه شوید. اگر عدد پینگ بالاتر از 120 میلی ثانیه بود، مشکل کندی سرعت بازی آنلاین شما از همین قسمت است. این موضوع می‌تواند به دلیل استفاده از مودم‌های قدیمی و یا اینترنت‌های ADSL باشد. در اینصورت لازم است که تجهیزات خود را به روز کنید و یا باید سراغ راهکار‌های دیگر بروید.

نزدیکی به روتر یا مودم

از ابتدایی‌ترین راهکارهایی که برای افزایش سرعت بازی های آنلاین باید از آن استفاده کنید، نزدیک شدن به مودم اصلی اینترنت است. در خیلی از مواقع شما با لپ تاپ یا رایانه شخصی‌تان در اتاقی دیگر مشغول به بازی هستید و وای فای مودم قدرت رساندن سریع دیتا به شما را ندارد. در این مواقع بهتر است مودم را کنار خود بگذارید و یا اگر می‌توانید مستقیما با کابل به مودم وصل شوید.

محدود کردن دستگاه‌های متصل به مودم

یکی دیگر از علت‌های کاهش سرعت اینترنت در مودم‌ها، اتصال همزمان چندین دیوایس به آنها است. این موضوع نیز به اندازه خودش در کاهش سرعت موثر است و برای افزایش سرعت بازی های آنلاین بهتر است دسترسی بقیه دستگاه‌های متصل به مودم را نیز قطع کرده و فقط با یک دیوایس که در حال بازی با آن هستید به اینترنت متصل باشید.

راهکارهای افزایش سرعت بازی های آنلاین
راهکارهای افزایش سرعت بازی های آنلاین

غیرفعالسازی آپدیت‌های ویندوز

اگر از ویندوزهای ماکروسافت استفاده می‌کنید بهتر است برای افزایش سرعت بازی های آنلاین، همه به‌روزرسانی‌های خودکار آن را غیر فعال کنید. مایکروسافت به منظور بهبود تجربه کاربری ویندوز به صورت مرتب المان‌های مختلف آن را آپدیت می‌کند و خیلی از این آپدیت‌ها به صورت خودکار و بدون کسب اجازه از شما صورت می‌گیرد.

بعضی اوقات در هنگام اجرای بازی آنلاین، بخشی از ویندوز شروع به آپدیت کردن خود می‌کند و با دانلود ترافیک، همزمان با بازی شما از سرعت اینترنت می‌کاهد. شما می‌توانید به بخش تنظیمات ویندوز مراجعه کرده و با انتخاب قسمت Update & Security و کلیک بر روی Windows Update، به صورت دستی، اجازه آپدیت خودکار را از ویندوز بگیرید.

آپدیتهای ویندوز 10

اگر اختصاصا از نسخه 10 ویندوز استفاده می‌کنید، احتمال دارد که نرم افزار Microsoft OneDrive در سیستم شما فعال شده باشد. در این حالت باید بدانید که حجم قابل توجهی از ترافیک شما توسط این آپدیت‌های این برنامه بلعیده می‌شود. جهت غیرفعالسازی این برنامه نیز باید ابتدا خود برنامه را باز کنید و قسمت تنظیمات آن را بی‌آورید،

غیرفعال کردن آپدیتهای ویندوز 10
غیرفعال کردن آپدیتهای ویندوز 10

سپس گزینه Account را انتخاب کنید و بعد از آن با کلیک بر روی گزینه Choose Folders، تیک همه فایل‌های نمایش داده شده را بردارید تا اجازه کار اتوماتیک را از این برنامه بگیرید تا باعث افزایش سرعت بازی‌های آنلاین در سیستم عامل خودتان شوید.

غیرفعال کردن آپدیتهای ویندوز 10 جهت افزایش سرعت بازی
غیرفعال کردن آپدیتهای ویندوز 10 جهت افزایش سرعت بازی

برای افزایش سرعت بازی های آنلاین از راهکارهای ساده شروع کنید

در این مطلب هرآنچه لازم بود برای افزایش سرعت بازی‌های آنلاینتان بدانید با شما به اشتراک گذاشتیم. اما بهتر است برای استفاده از راهکارهای ارائه شده در این مطلب از ساده‌ترین و کم‌هزینه‌ترین آنها شروع کنید. خیلی از اوقات با ایجاد تغییراتی جزئی در تجهیزات یا نحوه اتصالمان به اینترنت، مشکل کندی سرعت در بازی آنلاین به راحتی حل می‌شود و دیگر نیازی به اقدامات پردردسر مانند تعویض شرکت خدمات دهنده اینترنت پیدا نمی‌کنیم.