مایکروسافت با خدمات اشتراک گیم پس تحول زیادی در دنیای گیمرها ایجاد کرده است. چه یک گیمر حرفه‌ای باشید و چه یک گیمر معمولی، می‌توانید از این اشتراک‌ها استفاده کنید. دو اشتراک اصلی این شرکت، گیم پس و گیم پس آلتیمیت هستند. با این نام آنها شبیه به هم است، اما ویژگی‌های ایکس باکس گیم پس آلتیمیت با گیم پس معمولی تفاوت دارد. با این حال حتی اگر از باسابقه‌ترین گیمر‌ها هم بپرسید که کدامیک بهتر از دیگری است، هیچ پاسخ مشخصی دریافت نخواهید کرد. مسلماً هر دو اشتراک، ارزش پولی که صرفشان می‌کنید را دارند اما خدمات مختلفی ارائه می‌دهند که در ادامه بیشتر در موردشان توضیح خواهیم داد.

ایکس باکس گیم پس آلتیمیت
ایکس باکس گیم پس آلتیمیت

ویژگی‌های ایکس باکس گیم پس آلتیمیت

قبل از آنکه بخواهیم در مورد تفاوت‌های گیم پس و گیم پس آلتیمیت توضیح لازم است بگوییم اشتراک آلتیمیت چیست و با خرید آن به چه مزایایی دسترسی پیدا می‌کنید.

یکی از بهترین ویژگی‌های ایکس باکس گیم پس آلتیمیت دسترسی کاربران به طیف وسیعی از بازی‌هاست. بدون این اشتراک شما باید هر بار که می‌خواهید یک بازی جدید آن را امتحان کنید، باید آن را بخرید. اما با داشتن اشتراک به صورت همزمان به بیش از 100 بازی از جمله معروفترین بازی‌های ایکس باکس دسترسی خواهید داشته که به صورت دوره‌ای به روز می‌شوند.

خرید ایکس باکس گیم پس آلتیمیت به شما امکان عضویت رایگان در ای.اِی پِلی (EA Play) و ایکس باکس لایو گلد (Xbox Live Gold) را می‌دهد که هر کدام تجربه‌ی جدیدی از انجام بازی‌ها در اختیارتان قرار می‌دهند. با عضویت در ای.اِی پلی، نه تنها به مجموعه‌ای از محبوب‌ترین بازی‌ها دسترسی پیدا می‌کنید بلکه می‌توانید از چالش‌ها و پاداشهای درون بازی نیز استفاده کنید. به کمک ایکس باکس لایو گلد هم می‌توانید بازی‌های آنلاین چند نفره انجام دهید.

ایکس باکس لایو گلد
ایکس باکس لایو گلد

از دیگر ویژگی‌های ایکس باکس گیم پس آلتیمیت باید به اجرای همزمان آن در کامپیوتر و کنسول، دسترسی به بازی‌ها در همان روز انتشار، بهره مندی از تخفیف برای خرید بازی‌های خارج از لیست و … اشاره کرد.

تفاوت گیم پس و گیم پس آلتیمیت

حالا که با ویژگی‌های ایکس باکس گیم پس آلتیمیت آشنا شدید نوبت آن رسیده که بدانید چه تفاوت‌هایی با گیم پس دارد و کدامیک برای شما گزینه‌ی مناسب‌تری هستند. در نگاه اول، به نظر می‌رسد ایکس باکس گیم پس و ایکس باکس گیم پس آلتیمیت هر دو خدمات یکسانی ارائه می‌دهند. هر دو خدمات اشتراکی هستند که اجرای انواع بازی‌ها را با هزینه‌ی ماهانه‌ی اندک برای مشترکین میسر می‌سازد. با این حال تفاوت‌هایی نیز وجود دارد که در ادامه بیشتر در مورد آنها توضیح می‌دهیم.

محل اجرای بازی

اولین تفاوت این اشتراک‌ها در محل اجراست. در درجه‌ی اول لازم است بدانید به جز گیم پس و گیم پس آلتیمیت گزینه‌ی سومی هم به نام گیم پس برای PC وجود دارد. در حالی که اشتراک گیم پس برای کنسول‌ و گیم پس برای PC برای سیستم عامل ویندوز است، اما گیم پس آلتیمیت در هر دو سیستم قابل استفاده است. در واقع این یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌های ایکس باکس گیم پس آلتیمیت اجرا در دستگاه‌های مختلف است که خریدش را به صرفه‌تر می‌کند.

امکانات

ویژگی اصلی همه اشتراک‌های گیم پس دسترسی به ده‌ها بازی با یک قیمت مشخص است. در مورد گیم پس شما تنها به کتابخانه‌ی ایکس باکس دسترسی پیدا می‌کنید. اما یکی از ویژگی‌های ایکس باکس گیم پس آلتیمیت که در بالا نیز به آن اشاره شد و اکثر گیمرهای کنسولی عاشق آن هستند؛ دسترسی به اشتراک ایکس باکس لایو گلد و امکان بازی‌های چند نفره‌ی آنلاین است. اگر می‌خواستید این اشتراک را به صورت جداگانه خریداری کنید باید هر ماه در حدود 10 دلار (حدود 300 هزار تومان) پرداخت می‌کردید.

ایکس باکس گیم پس آلتیمیت شامل همه‌ی ویژگی‌ها به صورت یک جا مانند ایکس باکس گیم پس، گیم پس برای PC، ایکس باکس لایو گلد و گیم باکس ابری است. همچنین شرکت مایکروسافت، اشتراک ای.اِی پلی را نیز در سال 2020 به این اشتراک اضافه کرد که در حال حاضر محدود به کنسول‌هاست.

گیفت کارت xbox
گیفت کارت xbox

قیمت اشتراک

از نظر قیمت این دو اشتراک با هم تفاوت دارند. هزینه گیم پس و گیم پس برای PC ماهانه 9.99 دلار هستند و اگر بخواهید کارت‌های چند ماهه خریداری کنید، هیچ تخفیفی وجود ندارد. با این حال اشتراک ایکس باکس گیم پس آلتیمیت با وجود امکانات بیشتری که دارد تنها 5 دلار گرانتر و برابر با 14.99 دلار است.

بازی‌های ارائه شده

سردرگمی‌های زیادی در مورد کتابخانه‌ی بازی ایکس باکس گیم پس وجود دارد. از لحاظ تئوری، لیست باز‌ی‌های گیم پس و گیم پس آلتیمیت یکسان است. با این حال، اگر لیست رسمی را به صورت آنلاین بررسی کنید، خواهید دید که در اشتراک آلتیمیت چهار کتابخانه‌ی جداگانه با هم ترکیب شده‌اند: بازی‌های رایانه شخصی، بازی‌های کنسولی، بازی‌های ابری و بازی‌های ای.اِی پلی. بنابراین به عنوان یکی دیگر از ویژگی‌های ایکس باکس گیم پس آلتیمیت، شما به طیف بیشتری از بازی‌ها دسترسی خواهید داشت. بعلاوه‌ هر کدام از این کتابخانه‌ها مدام در حال تغییر و به روز رسانی هستند و هر ماه در حالی که بازی‌های جدیدی اضافه می‌شوند، بازی‌های قدیمی‌تر حذف خواهند شد که از قبل به مشترکین اعلام می‌شود.

مزیت ابری

بدون شک، بزرگترین تفاوت بین ایکس باکس گیم پس و ایکس باکس گیم پس آلتیمیت، مزیت ابری است. اگرچه این مزیت هنوز در حال تست است و حتمی نشده است اما به شما امکان می‌دهد بازی‌های AAA را به راحتی از طریق دستگاه تلفن همراه یا رایانه‌ی شخصی خود انجام دهید. در حال حاضر، تنها راه دسترسی به حالت ابری مایکروسافت، از طریق همین اشتراک گیم پس آلتیمیت است.

تفاوت بین ایکس باکس گیم پس و ایکس باکس گیم پس آلتیمیت
تفاوت بین ایکس باکس گیم پس و ایکس باکس گیم پس آلتیمیت

بالاخره کدامیک بهتر است؟

با توجه به ویژگی‌های ایکس باکس گیم پس آلتیمیت که در این مقاله گفته شد، اشتراک آلتیمیت امکانات بیشتری در اختیار مشترکان قرار می‌دهد و در عوض اضافه قیمت آن چندان بیشتر نیست و کاملاً ارزش این هزینه کردن را دارد. این که بین کدامیک انتخاب کنید به خود شما، زمانی ک صرف گیم می‌کنید و هزینه‌ای که می‌خواهید برای این کار پرداخت کنید، بستگی دارد. با این حال پیشنهاد ما این است که اگر می‌خواهید لذت بیشتری از انجام بازی‌ها ببرید و به لیست جامع‌تری از امکانات دسترسی پیدا کنید، بهتر است اشتراک آلتیمیت را انتخاب کنید. ما در آی گیم لیست صدها بازی رایگان در ایکس باکس گیم پس آلتیمیت را برای شما فراهم آورده ایم که شامل اطلاعات مفیدی است.