مسیر حرفه‌ای شدن در بازی‌های کامپیوتری تنها شامل استعدادها فردی یا مسلط بودن به تمام ترفندهای بازی نیست. بلکه شما باید با فرهنگ زندگی حرفه‌ای گیمرها هم آشنا شوید. برای رسیدن به این هدف باید مدتی را در جمع گیمرهای حرفه‌ای بگذرانید تا بتوانید دید بهتری از مسیر پیش روی خود به دست آورید. به علاوه باید مطمئن باشید که از بودن در این جمع لذت می‌برید تا بتوانید چیزهای زیادی از آن‌ها یاد بگیرید. بنابراین مهم‌ترین نکته در تبدیل شدن به یک گیمر حرفه‌ای، تعامل با دیگر گیمرها است. در این مقاله از آی گیم قصد داریم مسیری را که تا تبدیل شدن به یک گیمر حرفه‌ای در پیش روی شما قرار دارد، برایتان تصویر کنیم.

مهم‌ترین نکته در تبدیل شدن به یک گیمر حرفه‌ای، تعامل با دیگر گیمرها است.

پرده اول: ابزارهای مورد نیاز را فراهم کنید.

برای تبدیل شدن به یک گیمر حرفه‌ای در گام اول باید وسایل مورد نیاز برای این کار را داشته باشید. برای این کار می‌توانید با یک کامپیوتر گیمینگ، ماوس مخصوص بازی و صفحه کلید مکانیکی شروع کنید. اما انتخاب وسایل جانبی بر عهده خودتان است. برای اینکه بدانید یک گیمر حرفه‌ای از چه وسایل جانبی استفاده می‌کند، بهتر است در تالارهای گفتگو شرکت کنید. هرچه با وسایل جانبی بیشتر آشنا باشید و بیشتر کار کرده باشید، بهتر می‌توانید خود را برای رقابت در محیط مسابقات آماده کنید.

برای تبدیل شدن به یک گیمر حرفه‌ای در گام اول باید وسایل مورد نیاز برای این کار را داشته باشید.

پرده دوم: ژانر خود را انتخاب کنید.

از شاخه‌ای به شاخه دیگر پریدن و انتخاب ژانرهای مختلف نمی‌تواند شما را به یک گیمر حرفه‌ای تبدیل کند. برای رسیدن به این هدف باید برای خود مشخص کنید که در کدام ژانر بهترین هستید و از کدام بیشتر لذت می‌برید. بازی کردن در ژانر مورد علاقه به شما کمک می‌کند تا انگیزه خود را برای کسب مهارت‌ها و شرکت در کارهای گروهی همواره بالا نگه دارید.

پرده سوم: هرگز از تمرین کردن و کسب تجربه دست نکشید.

اگر می‌خواهید مهارت‌های خود را در بازی بالا برده و قدرت تصمیم‌گیری‌تان را افزایش دهید، باید افرادی را پیدا کنید که در مقابل شما بازی می‌کنند. برای افزایش مهارت و سرعت خود در بازی می‌توانید با افرادی هم‌سطح خود یا در سطح بالاتر مسابقه دهید. برای هرچه بهتر شدن در این مسیر باید به خوبی بر مکانیک بازی تسلط پیدا کنید. به این ترتیب می‌توانید مهارت‌های خاص بازی را بیاموزید و آن‌ها را در کوتاه‌ترین زمان پیاده‌سازی کنید. در حالی که در حال تقویت مهارت‌های فیزیکی و مکانیکی خود هستید، باید درباره استراتژی اصلی بازی هم تحقیق کنید. بنابراین می‌توانید نقشه‌هایی را در سطوح مختلف برای خود برنامه‌ریزی کنید. این موضوع به شما کمک می‌کند تا در شرایط خاص تصمیم‌های بهتری بگیرید. برای این کار می‌توانید از استریمرها یا گیمرهای حرفه‌ای کمک بگیرید. تماشای پخش مستقیم استریمرها یا فیلم‌های آن‌ها می‌تواند منبع خوبی برای یادگیری عادت‌های خوب در باری باشد. در ادامه کار و به مرور زمان حتی دیدن دوباره مسابقات خودتان هم می‌تواند مفید واقع شود. به این ترتیب شما می‌توانید از اشتباهات خود درس گرفته و سبک بازی خود را اصلاح کنید.

اگر می‌خواهید مهارت‌های خود را در بازی بالا برده و قدرت تصمیم‌گیری‌تان را افزایش دهید، باید افرادی را پیدا کنید که در مقابل شما بازی می‌کنند.

پرده چهارم: با شرکت در رقابت‌ها، روحیه گروهی خود را تقویت کنید.

برای تبدیل شدن به یک گیمر حرفه‌ای باید در هر لحظه آماده شرکت در رقابت باشید. با سلسله مراتب سطوح رقابت آشنا شوید. چراکه هر بستر رقابتی اصول خاص خود را برای وارد کردن بازیکنان جدید به بازی دارد. به عنوان مثال در بستر CS:GO یک بازیکن ساده ابتدا باید در عرصه‌های عمومی با دیگران رقابت کند. پس از آن می‌تواند در مسابقات سفارشی شرکت کرده و نهایتا وارد لیگ شود.

پرده پنجم: در یک گروه عضو شوید.

گروهی را پیدا کنید که اهدافشان با شما هم‌راستا باشد. بازی در کنار دیگران به ویژه کسانی که مهارت بیشتری نسبت به شما دارند، یکی از بهترین مکان‌ها برای کسب تجربه و افزایش مهارت‌های فردی در کنترل بازی و تصمیم‌گیری است. اگر واقعا بتوانید در کارهای فردی خود به خوبی عمل کنید، احتمالا به زودی پیشنهادی را از سمت یک تیم خوب دریافت خواهید کرد. در غیر این صورت این شما هستید که باید برای عضویت در تیم‌های مختلف درخواست بدهید. یادگیری مهارت بازی با دیگران به عنوان یک تیم می‌تواند لذت بازی‌های گروهی را برای شما به ارمغان آورید. با بودن در یک گروه خوب می‌تواند نقاط قوت خود را پیدا کرده و با آگاهی از نقاط ضعفتان، برای رفع آن‌ها تلاش کنید. اما به خاطر داشته باشید که حتی برای بازی‌های انفرادی نیز ارتباط با چند نفر دیگر به عنوان مشاور برای گرفتن بهترین تصمیم ضروری است.

بازی در کنار دیگران به ویژه کسانی که مهارت بیشتری نسبت به شما دارند، یکی از بهترین مکان‌ها برای کسب تجربه و افزایش مهارت‌های فردی در کنترل بازی و تصمیم‌گیری است.

پرده ششم: دایره روابطتان را گسترده کنید.

خوب شدن در بازی و تقویت مهارت‌های فیزیکی و فکری تنها نیمی از مسیر است. در نیمه دوم باید با کسانی ارتباط برقرار کنید که می‌توانند به پیشرفت شما کمک کنند. پس زمانی که در میدان رقابت به عنوان یک بازیکن نسبتا خوب شناخته شدید، می‌توانید شروع به ایجاد یک شبکه کرده و موقعیت خود از راه برقراری ارتباط با بازیکنان حرفه‌ای‌تر، بهتر کنید. این رابطه می‌تواند تجربه‌های هیجان‌انگیزی را برای شما به وجود آورد. مثلا ممکن است به کانال‌های خصوصی دعوت شده و در نتیجه فرصت سرشاخ شدن با بازیکن‌های حرفه‌ای‌تر را داشته باشید.

پرده هفتم: خود را وقف شغلتان نکنید.

باید بتوانید با داشتن تغذیه مناسب، ورزش و زندگی اجتماعی فعال تمرکز ذهنی خود را حفظ کنید. این کار به شما کمک می‌کند که دچار فرسودگی شغلی نشده و تفریحاتتان را از دست ندهید. حفظ یک سبک زندگی سالم به شما امکان می‌دهد مدت کافی برای کسب مهارت‌های بیشتر فرصت داشته باشید. به این ترتیب می‌توانید با داشتن یک روحیه حرفه‌ای و یک زندگی اجتماعی سالم، عضو موفقی در سازمان‌های حرفه‌ای بوده و توسط آن‌ها جذب شوید.

سخن پایانی

برای تبدیل شدن به یک گیمر حرفه‌ای نیاز به سال‌ها تمرین و کار سخت است. برای موفق شدن در این مسیر باید اهداف مشخصی را برای خود تعیین کرده و کوره راه‌های مسیر را با تقویت مهارت‌های خود روشن کنید. در برنامه‌ای که تا رسیدن به مقصد برای خود می‌چینید، باید توسعه مهارت‌های اجتماعی، گسترش دانش درباره بازی، افزایش مهارت‌های مکانیکی و فیزیکی، یافتن انگیزه مثبت و حفظ سبک زندگی سالم را بگنجانید. به این ترتیب می‌توانید از پیشرفت خود در داخل و خارج از محیط بازی لذت ببرید. اگر به این سبک مقالات علاقه مند هستید می توانید مقاله”دانستنیهای گیمینگ” را در بلاگ آی گیم نیز مطالعه کنید.