در بازی‌های ویدیو پایان بازی واقعاً لحظه پایان داستان نیست، وقتی غرق در بخش‌های داستانی بازی هستیم، یا ساعت‌ها مشغول انجام یک بازی هستیم، تقریباً همیشه به یک پایان عالی نیاز است، چرا که پایان زیبا، نتیجه و سرانجام وقتی است که ما پای داستان بازی صرف کردیم. به علاوه هزینه‌ای که صرف خرید بازی کرده‌ایم. برای بسیاری از گیمرها مبارزه پایانی یا باس آخر هر بازی از اهمیت بالایی برخوردار است. مراحل پایانی هر بازی در حکم آخرین چالش بزرگ بازی و آزمایش کردن تمام مهارت‌هایی است که گیمر در طول بازی کسب کرده است. پایان بازی نقش مهمی در میزان خرید بازی دارد. در ژانر بازی‌های ماجراجویی، مسیر داستان بیشتر از مقصد داستان جذاب و سرگرم‌کننده است و پایان خوب داستان نشان‌دهنده‌ی این است که با داستان بزرگ و بی‌نظیری طرف هستیم. اینکه چرا این ماجراجویی مهم است با پایان خوب نشان داده می‌شود. پایان خوب یک بازی نشان‌دهنده این است که، آیا ارزش جنگیدن با انواع موجودات عجیب و غریب در طول مسیر را داشت، یا ارزش حل برخی از معماهای سخت را داشته است یا نه. علاوه بر این پایان بازی نقش مهمی در میزان خرید بازی و اقبال عمومی در بازارهای جهانی دارد.ما در این مقاله تصمیم داریم تا نگاهی به بازی‌هایی با بهترین پایان داشته باشیم، بازی‌هایی که در آن‌ها داستان و نحوه‌ی پایان بازی تا ابد در ذهن‌ها خواهد ماند. حتی تعدادی از بازی‌ها هستند که تنها به دلیل داشتن مراحل پایانی فوق‌العاده در ذهن گیمرها جاودانه می‌شوند.

برترین پایان‌ها در بازی‌های ویدئویی
برترین پایان‌ها در بازی‌های ویدئویی

Batman: Arkham City

در Batman: Arkham City هر کدام از شخصیت‌های شرور نقشی را در داستان ایفا می‌کنند. در پایان بازی، گیمرآنقدر با پیچیدگی‌ها سر و کله می‌زند که اصلاً متوجه نمی‌شود این بازی چگونه قرار است به پایان برسد. وقتی به این پایان برسید ، خودتان غرق در اشک خواهید شد. بازی شهر آرکهام (Arkham City) به یک محیط بسته منتقل می‌شود که به عنوان زندان در نظر گرفته می‌شود، داستان بازی از اینجا هیجان‌انگیز می‌شود. خرید بازی به افراد زیر پانزده سال توصیه نمی‌شود.

بازی Batman: Arkham City
بازی Batman: Arkham City

Crysis

دقیقاً زمانی که فکر می‌کنید بازی تمام شده است؛ کاراکتر اصلی بازی Nomad ناو جنگی در نزدیکی جزیره فراخوانده می‌شود. درحالی‌که شما فکر می‌کنید بیگانگان را با موفقیت شکست داده‌اید، ناو مورد حمله قرار می‌گیرد و با شوک بزرگی روبرو می‌شوید. این مرحله یکی از بهترین مراحل سه‌گانه Crysis است. همزمان با اینکه ناو مرحله پایانی در حال نابودی است گیمر باید بتواند از خود محافظت کند به علاوه بر آن از قسمت‌های در حال غرق شدن کشتی به قسمت‌های دیگر برود. بیگانگان بدون توقف ناو را تکه‌ تکه می‌کنند و از هر سمت به گیمر حمله‌ می‌کنند. ترکیب تمام این اتفاقات باهم سبب می‌شود با مرحله‌ای سینمایی روبرو باشید و مورد حمله بیگانگانی با تجهیزات بسیار بهتر قرارگرفته‌اید. خرید بازی Crysis به افرادی که علاقه‌مند به بازی‌های با شوک بزرگ هستند به شدت توصیه می‌شود.

Just Cause 2

Just Cause 2 پر از انفجارهای اغراق‌ شده و بدلکاری‌های به سبک فیلم‌های اکشن دهه ۸۰ میلادی است. این بازی توسط استودیو آوالانچ تولید و به بازار جهانی عرضه شده است. قیمت بازی نسبت به نمونه‌های مشابه مقرون به صرفه‌تر است. در مرحله پایانی بازی شما با شوک بزرگی مواجه خواهید شد و متوجه می‌شوید سازندگان بازی کاملاً دیوانه هستند؛ مرحله پایانی Just Cause 2 در یک زیردریایی اتمی اتفاق می‌افتد و شما باید از پرتاب موشک‌های زیردریایی جلوگیری کنید، وقتی به زیردریایی می‌رسید موشک‌ها پرتاب‌شده‌اند. شما باید از زیردریایی سوار این موشک‌ها بشوید و درحالی‌که بمب‌های اتمی را خنثی می‌کنید، با دشمنانی بجنگید که دقت بالایی در نشانه‌گیری دارند.

Max Payne 3

کاراکتر اصلی بازی Max Payne 3 قهرمانی عادی نیست، مکس شخصیتی خاکستری دارد او دائم‌الخمر و افسرده است. حس سرعت و سنگینی مکس، حس واقعی بودن اتفاقات درون بازی را القا می‌کند. این بازی به سبک سوم شخص است. مرحله پایانی Max Payne 3 با مأموریت‌های قبلی بازی و مراحل پایانی قسمت‌های قبلی بازی تفاوت دارد. در این مرحله او دیگر به خشونت‌های اطرافش واکنش نشان نمی‌دهد بلکه خودش دست به خشونت می زند. سبک سینمایی خاص و ویژه بازی حس خوبی را به گیمر منتقل می‌کند. در آخرین لحظات بازی تنش و درگیری به شدت بالا می‌گیرد و موسیقی بازی باهر شلیک و انفجار اوج می‌گیرد، خشونت بالای این مرحله می‌تواند نکته‌ای منفی باشد اما گیمر در این مرحله با یک مکس پین بازپروری‌شده آشنا می‌کند.

بازی Max Payne 3
بازی Max Payne 3

Dark Souls

کل فضای بازی در تاریکی جلو می رود و زیبایی خاصی ندارد؛ اما نقطه عطف این بازی در مرحله آخر آن است، مرحله پایانی Dark Souls فضای تاریک و آخرالزمانی عجیبی دارد. در مرحله یعنی مرحله‌ی Kiln of The First Flame فضای تاریک بازی با فضای شعرگونه‌ای ترکیب می‌شود و قلعه رو به نابودی این مرحله تبدیل به مکانی منحصربه‌ فرد برای آخرین مبارزه بزرگ بازی می‌شود. مسیر رسیدن به باس نهایی بازی مثل یک ابزار شکنجه عمل می‌کند. طراحی ترسناک و الهام‌ بخش مرحله‌ی آخر دارای جذابیت‌های منحصر به فردی است به همین دلیل همیشه در یادها باقی می‌ماند.

The Last of Us

هدف نهایی The Last of Us رسیدن به منطقه تحت کنترل شورشی‌ها است. جایی که درمان بیماری‌ای که افراد زیادی را به موجوداتی زامبی مانند تبدیل کرده، پیدا شده است. اما بازی بر خلاف انتظارات شما جلو می رود، در انتهای بازی شما متوجه می‌شوید که تنها راه یافتن درمان برای بیماری، قربانی کردن الی، همراه شما در طول بازی، است. این مرحله از نظر اخلاقی به خاطر خاکستری شدن همه چیز اهمیت بالایی دارد؛ در این مرحله شما تمام افرادی که در طول بازی به شما گفته‌ شده افراد خوبی هستند را از بین می‌برید درحالی‌که تنها و دست خالی هستید. در این مرحله شما تنها با افراد آدم‌خوار و دیوانه روبرو نیستید، بلکه کسانی را می‌کشید که در قلبشان هدف بسیار خوبی دارند. در مرحله پایانی گمیر کاملاً دچار شک و تردید می‌شود چون نمی‌خواهد تنها امیدش برای رستگاری را از دست بدهد علاوه بر آن دوست ندارد کسانی را که در طول بازی ارتباط خوبی با آن‌ها داشته است از بین ببرد. مطمئن باشید پس از پایان این بازی شما تا مدت‌ها به داستان غم‌ انگیز The Last of Us فکر می‌کنید. برای همین خرید بازی The Last of Us برای افرادی که از نظر روحی شرایط مناسبی ندارند توصیه نمی‌شود.

بازی The Last of Us
بازی The Last of Us

Half Life 2

Half Life 2 یکی از برترین بازی‌های صنعت بازی‌سازی از نظر سبک تیراندازی اول شخص است. خرید بازی نسبت به قیمت بازی گواه همین مسئله است. طراحی هنری و داستان و سبک بازی با وجود یک دهه از انتشار بازی هنوز جذاب و منحصربه‌ فرد است. به‌ کارگیری موتور فیزیکی و قابلیت تعامل با محیط برای اولین بار به صورت کامل در Half Life 2 از دیگر دلایل محبوبیت زیاد Half Life 2 است. یکی از سلاح‌های بازی، Gravity Gun یا سلاح جاذبه نام دارد که می‌تواند برخی اشیا کوچک درون محیط بازی را پرتاب یا جابجا کند؛ در مرحله پایانی پس از ورود به Citadel و نابود شدن تمام سلاح‌ها، Gravity Gun و قدرتش چندین برابر می‌شود و نابود نمی‌شود، مرحله پایانی به خوبی احساس قدرت و در اختیار داشتن همه چیز را به شما منتقل می‌کند؛ در این مرحله هر چیزی قابلیت پرتاب کردن و حتی گرفتن را پیدا می‌کنند؛ دشمنان بازی آن قدر ساده پرتاب می‌شوند که انگار از جنس مقوا هستند. Half Life 2 به خاطر پایان غیرمنتظره‌ای که دارد و همین طور به دلیل مبارزات فراوان یکی از بهترین پایان‌ها برای یک بازی سبک تیراندازی اول‌ شخص را دارا است. اگر حتی به سبک تیراندازی علاقه‌ای ندارید ، بازهم خرید بازی Half Life 2 و تجربه پایانی فوق‌العاده‌اش به شدت پیشنهاد می‌شود.