مطمئنا با گذر زمان تجارت بازی‌های ویدیویی دچار تغییرات زیادی شده و با سرعتی عجیب گسترش پیداکرده است؛ اما بازیگران اصلی این صحنه سونی، مایکروسافت و نینتندو ثابت مانده‌اند. با فرارسیدن سال جدید میلادی، لیست جدیدی از بازی‌ها وارد کنسول‌ها می‌شود. درحالی‌که انتظار می‌رود پلی‌استیشن 5 سونی و ایکس باکس سری ایکس مایکروسافت در سال 2021 یک‌ روند متناسب با سال‌های پیش داشته باشند، نینتندو سوییچ در حال گسترش کتابخانه خود است.

درحالی‌که انتظار می‌رود پلی‌استیشن 5 سونی و ایکس باکس سری ایکس مایکروسافت در سال 2021 یک‌روند متناسب با سال‌های پیش داشته باشند، نینتندو سوییچ در حال گسترش کتابخانه خود است.

تاکنون، هر کنسول دارای طیف گسترده‌ای از عناوین cross-gen است که برای دوازده ماه آینده تنظیم‌شده‌اند. پلی‌استیشن 5 باکمال تعجب کمترین میزان بازی برای انتشار را برای سال 2021 تأیید کرده و تعداد فعلی بازی‌های آن نیز در حدود 65 عنوان است. ازآنجایی‌که چندین بازی انحصاری برجسته، مانند Ratchet & Clank: Rift Apart و Horizon: Forbidden West، در سال 2021 توسط این شرکت عرضه می‌شوند، می‌توان گفت سال خوبی برای پلی‌استیشن 5 خواهد بود. البته شما با خرید گیفت کارت پلی‌استیشن نو (PlayStation Now) می‌توانید بدون داشتن کنسول‌های پلی‌استیشن از بازی‌های پلی‌استیشن 3 و یا پلی‌استیشن 4 لذت ببرید. Xbox سری X تقریبا کمتر از 100 بازی دارد که از قبل برای سال 2021 معرفی‌شده‌اند؛ مانند PS5، تعداد کمی از این عناوین موجود مانند The Witcher 3 و Marvel’s Avengers ارتقا یافته‌اند. همچنین اخیرا ایکس باکس از خرید ZeniMax Media توسط مایکروسافت بهره‌مند شده است، این بدان معناست که عناوین قابل‌توجهی از این سری مانند Bethesda’s Elder Scrolls و id Software’s DOOM در سال 2021 به این سیستم‌عامل افزوده خواهند شد.

اتفاق دیگری که در برنامه سال 2021 این غول‌های تجارت گیم، یعنی مایکروسافت، سونی و نینتندو است، توافق بر سر استانداردهای امنیتی مشترک دربازی‌ها است.

در حال حاضر، این نینتندو سوییچ است که بیشترین بازی‌های جدید اعلام‌شده برای انتشار در سال 2021 را دارد. این کنسول دارای تعدادی بازی‌های انحصاری نینتندو مانند Super Mario 3D World + Bowser’s Fury و Bravely Default II است که از مدتی قبل برای عرضه در چند ماه اول سال 2021 برنامه‌ریزی‌شده است. همچنین در حال حاضر، بیش از 150 بازی سوییچ برای سال 2021 معرفی‌شده‌اند. این امر باعث می‌شود که کنسول نینتندو در صورت انتشار نسخه‌های جدید طبق برنامه از پیش تعیین‌شده‌اش، برنده بارز تعداد بازی‌های منتشرشده در این عرصه باشد. در اینجا لازم است اشاره‌کنیم که هم پلی‌استیشن 5 و هم ایکس باکس سری ایکس دارای بازی‌هایی هستند که در سال جدید به‌صورت رایگان به‌روزرسانی می‌شوند. اتفاق دیگری که در برنامه سال 2021 این غول‌های تجارت گیم، یعنی مایکروسافت، سونی و نینتندو است، توافق بر سر استانداردهای امنیتی مشترک دربازی‌ها است. درحالی‌که بازی آنلاین به بخشی از زندگی روزمره بازیکنان تبدیل‌شده است، هنوز به‌اندازه کافی امن نیست. مایکروسافت، سونی و نینتندو، سه غول کنسول بازی، اعلام کردند که بر روی استانداردهای امنیتی مشترک برای تمام بازی‌ها کار می‌کنند. به گفته آن‌ها، این استانداردها بر سه اصل پیشگیری، مشارکت و مسئولیت‌پذیری متمرکز هستند.

دیو مک کارتی، معاون شرکت Xbox Operations، نوشته است:

«ما معتقدیم که بازی برای همه افراد در هر رده سنی، ازجمله جوان‌ترین و آسیب‌پذیرترین بازیکنان ما است. فناوری، تجربیات و سرگرمی‌های جذاب را امکان‌پذیر می‌کند. ما می‌خواهیم اطمینان حاصل کنیم که تجربه بازی آنلاین به‌ویژه هنگامی‌که در تعامل با دیگر بازیکنان است، امن و قابل‌احترام باشد. همه بازیکنان لیاقت داشتن تجربه بازی‌های خارق‌العاده اجتماعی را در محیط‌هایی دارند که از احترام و امنیت متقابل برخوردار است.»

مایکروسافت همچنان به سیاست تنظیمات خانواده Xbox با گزینه‌های اضافی مانند کنترل والدین پیشرفته را ادامه می‌دهد. با ادامه روند رشد بازی‌های آنلاین و عناوین بیشتری که بیش از گذشته از بازی‌های متقابل پشتیبانی می‌کنند، خوب است که این سه غول بازی در زمینه ایجاد یک محیط امن برای بازی تعاملی همکاری کنند. اگر علاقه‌مند با بازی با بازیکنان دیگر هستید، می‌تواند با خرید اشتراک ایکس باکس لایو گلد به‌راحتی به صدها بازی دسترسی داشته باشید.

با ادامه روند رشد بازی‌های آنلاین و عناوین بیشتری که بیش از گذشته از بازی‌های متقابل پشتیبانی می‌کنند، خوب است که این سه غول بازی در زمینه ایجاد یک محیط امن برای بازی تعاملی همکاری کنند.

به‌طورکلی، نسل نهم کنسول‌ها در یک فضای منحصربه‌فرد متولدشده است و هر یک از سه غول این تجارت با فضای مختص خود در صنعت بازی‌های ویدیویی فعالیت می‌کنند. سونی همچنان طرفدار کنسول‌های سنتی است که بر اساس بازی‌های انحصاری شخص اول و سهم بازار موجود در آن ساخته‌شده است. مایکروسافت در تلاش است تا بازارهایش را با سهولت دسترسی و ارزان‌تر کردن بازی‌ها در Xbox با سرعت گسترش دهد و نینتندو بر بازی‌های قابل‌حمل تسلط دارد و از یک پایگاه هاردکور وفادار برخوردار است. مهم نیست که طرفدار کدام‌ یک هستید، شما به‌راحتی با خرید گیفت کارت از سایت آی گیم می‌توانید بازی مطلوب خود تهیه کنید. در این تجارت، ازآنجایی‌که این رقبای بزرگ با سه روش کلی متمایز پیش می‌روند، نیازی نیست تا مانند دیگر عرصه‌های تجارت نوین به خارج کردن رقبای خود بپردازند. آن‌ها در یک همزیستی مسالمت‌آمیز در مسیرهای موازی روبه‌جلو حرکت می‌کنند تا هرروزه امکانات بهتری را در اختیار مشتریان خود قرار می‌دهند.

اگر شما هم علاقمند به دنیای بازی ها و اطلاعات بیشتر در خصوص این صنعت دارید می توانید مقاله ” آمار خیره کننده از گردش مالی صنعت بازی “را جهت کسب اطلاعات بیشتر مطالعه کنید.