در سال‌های اخیر فناوری یک سرگرمی جدید را برای عاشقان بازی‌های کامپیوتری به ارمغان آورده است، تماشای آنلاین بازی کردن گیمرها حرفه‌ای یا استریمرها در کنار هزاران نفر از مردم سرتاسر جهان است. بااین‌ حال استریمینگ آنطور که به نظر می‌رسد یک راه ساده و سرراست برای رسیدن به درآمد بالا از پشت کامپیوتر نیست. استریمرها در راه رسیدن به مقصد و کسب درآمد از این طریق با چالش‌های فنی و حرفه‌ای زیادی روبه‌رو می‌شوند و نیاز به تهیه فهرست نسبتا بلندبالایی از وسایل دارند. در این مقاله قصد داریم مهم‌ترین چالش‌های فنی و حرفه‌ای را که پیش روی یک استریمر قرار دارد، بررسی کنیم.

تماشای آنلاین بازی کردن گیمرهای حرفه‌ای یا استریمرها در کنار هزاران نفر
تماشای آنلاین بازی کردن گیمرهای حرفه‌ای یا استریمرها در کنار هزاران نفر

چالش اول: وسایل موردنیاز

یکی از چالش‌های مهم برای تبدیل شدن به یک گیمر حرفه‌ای داشتن وسایل موردنیاز برای این کار است. مهم‌ترین وسایل یک کامپیوتر خوب، وب کم، یک میکروفون و یک بازی کامپیوتری محبوب است. البته بعضی از استریمرها از وسایل بیشتری برای بهبود تجربه پخش خود استفاده می‌کنند. زیرا این تنها استریمر نیست که قرار است بازی را تماشا کند، بلکه هزاران نفر دنبال‌کننده او قصد تماشای روند بازی را دارند. به همین دلیل بسیار مهم است که از وسایل پخش خوبی برای این کار استفاده شود. به‌عنوان‌مثال برخی استریمرها از دو نمایشگر برای نمایش برنامه‌های مختلف در حال اجرا استفاده می‌کنند. همچنین از میکروفون‌های پایه‌ای برای بیشتر کردن هیجان بازی بهره می‌گیرند. از نرم‌افزارهای خاص نیز برای مدیریت کردن موازی چندین برنامه بدون نمایش همه محتویات بر روی نمایشگر استفاده می‌شود. علاوه بر این‌ها برخی از آن‌ها برای هیجان‌انگیزتر کردن بازی از پخش‌کننده‌هایی برای پخش آهنگ‌های ضبط‌ شده استفاده می‌کنند.

وسایل مورد نیاز برای انجام کار استریمینگ
وسایل مورد نیاز برای انجام کار استریمینگ

چالش دوم: اختلال در فناوری و اینترنت

یکی از کابوس‌های شبانه یک استریمر اختلال در هر یک از وسایل الکترونیکی است که برای انجام کار خود از آن‌ها استفاده می‌کند. همچنین کوچک‌ترین اختلال در اینترنت می‌تواند شکایت بسیاری از دنبال‌کنندگان را همراه داشته باشد و حتی منجر به ریزش آن‌ها شود. بااین‌حال برخی از این مشکلات با گرفتن نسخه‌های پشتیبان یا استفاده همزمان از چند کامپیوتر و سیستم‌های ارائه‌ دهنده اینترنت امکان‌ پذیر است. اما اختلالات رایانه و اینترنت در هر کشوری ممکن است اتفاق بیفتد و برای استریمینگ یک چالش اجتناب‌ ناپذیر است. چالشی که می‌تواند تنها به دلایل فنی اتفاق بیفتد اما برنامه حرفه‌ای هر استریمری را به هم می‌ریزد. برای محدود کردن این چالش بهتر است شما به‌عنوان یک استریمر از همان ابتدا چشمان خود را به‌خوبی باز کنید و سیستم خوبی را برای خود انتخاب نمایید. این مورد درباره شرکت ارائه‌دهنده خدمات اینترنتی دارای اهمیت بسیار زیادی است. همچنین در هنگام انتخاب بستری که می‌خواهید از طریق آن محتواهای خود را به اشتراک بگذارید، باید دقت ویژه‌ای به کار بندید. زیرا تجربه ثابت کرده که توییچ در بعضی موارد بدون هیچ دلیلی کار نمی‌کند. این مورد می‌تواند بینندگان شما را عصبانی کرده و شما را برای رفع این مشکل دست پاچه کند. به همین دلیل باید از بستری استفاده کنید که این مشکلات ناگهانی را نداشته باشد. به‌علاوه این بستر باید بتواند در حین بازی امکان ارتباط شما را با مخاطب به‌صورت کاملا زنده برقرار نماید.

چالش سوم: ارتباط با مخاطب و برخورد با مشکلات فنی

یکی از مهم‌ترین پایه‌های استریمینگ، مخاطب شما است. اگر مخاطب از جریان و روند بازی و یا نحوه پخش آن استقبال نکند، شما هیچگاه نمی‌توانید به یک استریمر موفق تبدیل شوید. به همین دلیل باید همواره ارتباط خود را با مخاطب به بهترین شکل ممکن حفظ کنید. باید به خاطر داشته باشید که مخاطب شما به‌هیچ‌وجه نباید متوجه ناراحتی یا عصبانیت شما از بروز مشکلات فنی بشود. به عبارت بهتر باید بگوییم که یکی از اصول استریمر شدن و استریمینگ موفق دانستن نحوه برخورد درست با مشکلات است. هرچقدر که بروز مشکل شما را عصبانی کرده باشد و یا برطرف کردن آن طول بکشد، نباید در نحوه برخورد شما با مخاطبتان تاثیر بگذارد. مطمئن باشید اگر مشکلات به وجود آمده حتی ذره‌ای در ارتباط شما با مخاطب رخنه کنند، نخستین واکنش مخاطب ترک شما و پیوستن به یک جریان بهتر خواهد بود.

یکی از مهم‌ترین پایه‌های استریمینگ، مخاطب شما است.
یکی از مهم‌ترین پایه‌های استریمینگ، مخاطب شما است.

تلاش کنید که حتی تماشای مشکلات به وجود آمده و روند برطرف کردن آن‌ها برای مخاطب شما جذاب و لذت‌ بخش به نظر برسد. اما این نحوه برخورد با مشکلات فنی مانند یک کوره‌ راه باریک است که از میان دره می‌گذرد. کوچک‌ترین اشتباه می‌تواند باعث سقوط شما به قعر دره و از بین رفتن مخاطبان شما شود. در مواجهه با مشکلات همواره به یاد داشته باشید که تنها شما با این مشکل برخورد نکرده‌اید. مشکلات فنی در طول روز ممکن است برای تعداد زیادی از استریمرها اتفاق بیفتند. اما این نحوه برخورد شما با مشکلات است که شما را در میان این موارد بی‌شمار خاص و در دید مخاطب محبوب می‌کند.

چالش چهارم: پخش زنده

یکی از جذاب‌ترین اتفاقات در استریمینگ پخش زنده بازی است. درست مانند فوتبال که دیدن پخش زنده آن جذابیت بسیار زیادی دارد. چراکه در پخش زنده شما با چالش‌هایی مواجه می‌شوید که ناچار خواهید بود برای برخورد با آن‌ها در همان لحظه تصمیم بگیرید. این موضوع باعث بروز اتفاقات غیرمنتظره‌ای می‌شود که مخاطب شما را به وجد خواهد آورد. اما چالشی که در پخش زنده همواره وجود دارد، پرتعداد بودن آن و بروز احتمالی فجایعی است که هر آن ممکن است شما را از چشم مخاطب بیندازد. پرتعداد بودن پخش زنده علاوه بر اینکه می‌تواند تهدید بیشتر شدن مشکلات را برای شما به دنبال داشته باشد، درعین‌حال فرصتی برای جبران مشکلات است. در هر پخش زنده یک فرصت جدید برای شما فراهم‌ شده که بتوانید دوباره امتحان کنید و اتفاقات پیش‌آمده را جبران نمایید. به‌علاوه مستمر بودن این جریان به شما این امکان را می‌دهد تا با یک برنامه‌ریزی بلندمدت پخش‌های زنده خود را روزبه‌روز جذاب‌تر کرده و با این کار واکنش‌های مثبت مخاطبان خود را روزبه‌روز بیشتر تجربه کنید.

یکی از جذاب‌ترین اتفاقات در استریمینگ پخش زنده بازی است.
یکی از جذاب‌ترین اتفاقات در استریمینگ پخش زنده بازی است.

سخن پایانی

چالش‌های زیادی در راه استریمینگ وجود دارد. تفاوتی نمی‌کند که شما از وسایل حرفه‌ای برای این کار استفاده کنید یا وسایل معمولی را به کار بگیرید. این چالش‌ها درهرصورت گریبان شما را خواهند گرفت. اما باید بدانید که موفقیت در این مسیر نیاز به زمان زیادی دارد. پس کافی است که جدیت در کار را فراموش نکنید و هرگز از تعقیب رویای خود دست نکشید. اگر به این سبک مقالات علاقه مند هستید می توانید مقاله”دانستنیهای گیمینگ” را در بلاگ آی گیم نیز مطالعه کنید.