بازی Far Cry 5 همانند نسخه‌های قبل همان هرج‌ومرج سرگرم‌کننده و جهان باز اسرارآمیز همیشگی را دارد اما در این نسخه بازی فار کرای 5 به‌مراتب بیشتر از قبل است. در این بازی امکان دارد یک محله آرام و ساکت تبدیل به پرجنب‌وجوش ترین منطقه شهر شود. این موضوع خصلت تمام سری بازی‌های Far Cry است که به‌خوبی در فارکرای 5 هم رعایت شده است. جهان این بازی پر از تخریب و خشونت است به‌گونه‌ای که یک رانندگی ساده در خیابان‌های ‌شهر، می‌تواند به‌سرعت تبدیل به یک تعقیب و گریز خونین شود.

همان‌طور که وسایل نقلیه دشمن از کوچه پس‌کوچه‌های شهر سر می‌رسند، دوستان‌تان هم به کمک شما می‌آیند و در کنار آن‌ها حیوانات وحشی هم از درون جنگل شما را همراهی می‌کنند و به همین راحتی می‌توانید دشمنان‌تان را از بین ببرید. درواقع می‌توان گفت، بازی جذاب Far cry 5 چیز جدیدی به غیر از یک جهان باز پر هرج‌ومرج ندارد و ترکیبی از بازی‌های فار کرای ۳ و ۴ است. به جرات می‌توان گفت «یوبی سافت» در ساخت انواع بازی برای سبک‌های مختلف تبحر دارد، اما برای ساخت فار کرای ۵ ترجیح داده است که از همان فرمول قبلی استفاده کند و البته در این زمینه نیز موفق بوده است.

 بازی Far Cry 5
بازی Far Cry 5

داستان بازی Far Cry 5

در بازی Far Cry 5 شخصیت شما اسم خاصی ندارد. شما به‌عنوان معاون کلانتر به همراه رئیس خود به «شهر امید» (Hope County) می‌روید تا «جوزف سید» (Joseph Seed) را دستگیر کنید. او رهبر یک فرقه مذهبی است که نفوذ خود را در سطح شهر به دست آورده است و بر روی مردم کنترل زیادی دارد. جوزف سید آنتاگونیست بازی فار کرای ۵ است. وی همچنین به حجم عظیمی از نیروی انسانی، اسلحه و مهمات دسترسی دارد. افرادش دیوانه‌وار او را ستایش می‌کنند و حاضرند هر کاری را برای او انجام دهند. اما رهبر این فرقه، با توجه به چیزی که در تریلر بازی دیدیم، کسی را با استفاده از کتاب مقدس و دین به سمت خود نمی‌کشاند بلکه با قتل، آدم‌ربایی و شستشوی مغزی افراد مختلف را به سمت خود جذب می‌کند.

وقتی‌که وارد شهر امید می‌شوید اکثر طرفداران جوزف سید در کلیسا در حال دعا کردن هستند. شما می‌بینید که جوزف سید هیچ مقاومتی از خود در برابر شما نشان نمی‌دهد و ادعا می‌کند خدا مانع دستگیری‌اش می‌شود. پس از اتمام سخنرانی او، شما جوزف سید را دستگیر می‌کنید اما بازی در اینجا به پایان نمی‌رسد. هنگامی‌که به همراه رئیس خود سوار هلیکوپتر می‌شوید موجوداتی همانند زامبی‌ها به هلیکوپتر حمله می‌کنند باعث سقوط آن می‌شوند. درنهایت شما بین صدها نفر از افراد جوزف سید گیر افتاده‌اید و تنها راه فرارتان مقابله با این گروه است.

شهر امید در بازی Far Cry 5

شهر امید در بازی Far Cry 5 به سه منطقه تقسیم می‌شود که هر سه منطقه توسط اعضای خانواده سید کنترل می‌شود. شکست آن‌ها بستگی به تلاش شما در جهت آزادسازی مناطق مختلف و نجات افراد گروگان گرفته شده دارد. شما باید منابع و پاسگاه‌های مختلف را از بین ببرید. اوضاع در شهر به‌قدری وخیم است که هرلحظه ممکن است صدای افرادی را بشنوید که در نقاط مختلف شهر فریاد می‌کشند و به دنبال کمک هستند. گیم پلی بازی به‌قدری پر جنب‌وجوش است که نمی‌توانید حتی برای چند دقیقه در شهر بگردید بلکه هرلحظه امکان دارد دشمنان و حیوانات درنده به شما حمله کنند. اما این موضوع برای بازی مانند فارکرای ۵ خوب است زیرا می‌تواند ساعت‌ها شما را سرگرم کند.

سیستم نبرد در بازی Far Cry 5

یکی از بهترین مواقع بازی Far cry 5 زمانی است که اتفاقات دیوانه‌وار رخ می‌دهد و می‌توان گفت اکثر اوقات در این بازی نمی‌توانید آرام و قرار داشته باشید و همان‌طور که در بالا گفته شد ممکن است هرلحظه دشمنان یا حیوانات خطرناک به شما حمله کنند و درنتیجه باید همیشه اسلحه‌تان آماده باشد. اگر قصد دخالت در این درگیری‌ها را داشته باشید باید به حجم عظیمی از اسلحه و گلوله دسترسی داشته باشید یا اگر حوصله حمله کردن به آن‌ها را نداشته باشید می‌توانید خیلی راحت از بین آن‌ها فرار کنید تا در هنگام نبرد کشته نشوید.

یکی از جالب ترین سلاح‌های بازی موشک انداز «RAT4» است که می‌توانید آن را بر روی سقف ماشین خود نصب کنید و دشمنان را یکی یکی از پا دربیاورید. برای گشت‌وگذار در محیط بیکران بازی می‌توانید از وسایل مختلفی استفاده کنید. مانند قایق‌ها، انواع ماشین‌ها و هواپیماها. همانند نسخه قبل که شخصیت بازی «Wing Suit» داشت، شخصیت این بازی هم به این قابلیت دسترسی دارد و می‌تواند بر فراز شهر امید پرواز کند.

محیط بازی فارکرای 5
محیط بازی فارکرای 5

از بهترین موارد بازی پاسگاه‌های نگهبانی «Outpost Enemy» است. همانند نسخه قبل، می‌توانید این پاسگاه‌ها را از دور بررسی کنید و از همان‌جایی که هستید به‌صورت مخفیانه به آن‌ها حمله کنید و یا دل را به دریا بزنید و با آن‌ها رودررو شوید و نابودشان کنید. یا با شلیک به یک بشکه انفجاری تمام دشمنان را از بین ببرید. اما پیشنهاد ما این است که با دشمنان روبرو شوید و همان‌جا به زندگی‌شان پایان دهید زیرا این‌گونه نبرد ها در این بازی جذابیت بیشتری دارند. این آزادی عملی که در بازی فار کرای ۵ وجود دارد در نسخه‌های قبلی به‌مراتب کمتر بوده است و همین مورد یک مزیت مهم برای بازی به‌حساب می‌آید.

نبرد با دشمنان در بازی Far Cry 5 گاهی اوقات خسته‌کننده می‌شود!

در بازی Far Cry 5 افراد جوزف سید فقط نقش شخصیت‌های بد داستان را بازی نمی‌کنند، بلکه آن‌ها گاهی اوقات سعی می‌کنند که شما را متقاعد کنند تا به گروهشان به پیوندید، اما نمی‌دانند همین ده دقیقه پیش یک گروه از افرادشان را به قتل رسانید! حرف و مقصود آن‌ها این است که به شما بفهمانند دنیا در حال به پایان رسیدن است. اما در کل هیچ‌کدامشان حرف خاصی برای گفتن ندارند و هیچ‌وقت حرفی در مورد سیاست، فاشیسم، شبه‌نظامیان و یا هر چیز دیگری نمی‌زنند.

نکته جالب این بازی اینجاست که حتی در مورد خدا و دین سخن نمی‌گویند و فقط هدف‌شان کشتن مخالفین است. البته، جای تعجبی هم وجود ندارد که یوبی سافت در بازی‌هایش پیام منسجم یا جدی را قرار نمی‌دهد. مانند سری بازی‌های واچ داگز که به‌طور جدی در مورد نظارت و حفظ حریم شخصی در فضای مجازی پیام خاصی نداشت. ظاهراً یوبی سافت برای ساخت بازی فارکرای 5 از پرداختن به موضوعات عمیق‌تر خودداری کرده و فقط ترجیح داده که به مخاطب بفهماند با یک مشت دیوانه طرف است.

یارهای شما در بازی Far Cry 5

شما در بازی Far Cry 5 تنها نیستید مگر اینکه، خودتان بخواهید تنهایی بازی کنید! همانند نسخه قبلی بازی می‌توانید در مواقع مختلف و در حین انجام مأموریت‌ها اگر به مشکل برخوردید نیروهای عملیاتی «Guns For Hire» را خبر کنید. بازی 9 شخصیت اصلی دارد که حین انجام مراحل مختلف آن‌ها را ملاقات می‌کنید و می‌توانید همانند بازی «Skyrim» با توجه به مهارتی که دارند استخدام کنید تا در مراحل دیگر با شما همراه شوند و کمک‌تان کنند.

سه تا از بهترین همراهان شما حیوانات هستند که شامل یک سگ، شیرکوهی و یک خرس می‌باشند. از بین ۶ همراه دیگر یکی از آن‌ها تک تیرانداز «Sniper» است. تک تیرانداز می‌تواند هنگامی‌که شما به مقر دشمن می‌روید از یک فاصله دور دشمنان را از بین ببرد. یکی دیگر از یاران شما می‌تواند با هلیکوپتر 10 ها موشک به سمت پایگاه دشمن پرتاب کند و شما می‌توانید در کنارش با استفاده از مینی گان «Mini Gun» بقیه دشمنان را نابود کنید. از بین حیوانات، سگ می‌تواند دشمنانی که شما نمی‌بینید را پیدا کند و علامت‌گذاری کند تا شما راحت‌تر به آن‌ها حمله کنید. بهترین منفعت سفر با یک همراه این است که، او می‌تواند شما را احیا کند و از مرگ نجات دهد. اما اگر به دنبال یاری بهتر از این 9 نفر باشید می‌توانید به‌صورت دونفره و آنلاین با دوستان‌تان بازی کنید.

صحبت از مرگ و زندگی شد. باید این را اضافه کنیم که دیگر وقتی زخمی شوید و یا گلوله بخورید، شاهد آن انیمیشن‌های جالب درآوردن گلوله از بدن و یا جا انداختن استخوان دست نیستید و تنها کاری که شخصیت اصلی بازی انجام می‌دهد پیچیدن یک باند دور دستش است.

بازی‌ Far cry
بازی‌ Far cry

مقایسه بازی Far Cry 5 با Far Cry New Dawn

بازی Far cry New Dawn در واقع ادامه داستان بازی Far cry 5 است و در همان شهر امید جریان دارد. داستان این بازی 17 سال پس از اتفاقات فارکرای 5 جریان دارد و البته نسبت به نسخه قبلی داستان قوی و جذاب‌تری دارد. داستان بازی در مورد وقوع یک جنگ هسته‌ای است که باعث نابودی دنیا می‌شود و بخش اعظم جامعه را ویران می‌کند. شخصیت اصلی بازی در یک پناهگاه اتمی در کنار آنتاگونیست نسخه قبلی یعنی جوزف سید گیر افتاده است. همانند نسخه قبل که شخصیت اصلی اسم خاصی ندارد این شخصیت هم با اسم خاصی صدا نمی‌شود و همه اورا کاپیتان صدا می‌زنند.

شما در این پناهگاه اتمی از انفجار و تشعشعات در امان مانده‌اید و با افراد جدیدی آشنا می‌شوید که شاید در آینده به آن‌ها برخورد کنید و مجبور به همکاری با آن‌ها شوید. وقتی‌که به همراه دیگران از پناهگاه بیرون می‌آیید، دیگر هیچ مانعی برای کسی وجود ندارد، هیچ نیروی پلیسی زنده نمانده و مردم هرکاری دلشان بخواهد می‌توانند انجام دهند. دشمنان اصلی شما در این بازی دو برادر دوقلو با نام های «میکی» و «لو» هستند که رهبری یک گروه از دزدها را بر عهده دارند و تقریباً کنترل همه‌چیز را در دست دارند.

بازی‌ Far cry

بازی فار کرای 5 نسبت به نسخه‌های قبلی جهان بزرگ‌تری دارد و البته داستان متفاوت‌تری! اگر جزو علاقه‌مندان به سری بازی‌های Far cry باشید این نسخه می‌تواند راضی‌تان کند و ساعت‌ها شما را سرگرم کند. بازی ازنظر خط داستانی ایرادهایی دارد، ولی با توجه به گیم پلی خیره‌کننده بازی، ارزش امتحان کردن را دارد. اما اگر داستان بازی برای‌تان مهم باشد پیشنهاد ما نسخه بعدی بازی یعنی، Far Cry New Dawn است. این بازی همانند بازی‌هایی مانند «Doom» و «Death Stranding» یک بازی آخرالزمانی است و به‌مراتب داستان بهتری نسبت به نسخه قبلی بازی دارد. اگر به این سبک مقالات علاقه مند هستید می توانید مقاله”بهترین بازی های سبک اکشن” را نیز مطالعه فرمایید.